Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości MTR-y z problemami

MTR-y z problemami

WitekT 24 Lutego 2009 21:25

0 0

Na razie tylko PTC, przynajmniej teoretycznie, ma taniej do innych operatorów, a P4 w ogóle nie obniży swoich MTR-ów w tym półroczu - wynika z informacji TELEPOLIS.PL. Kolejna tura obniżek już na początku lipca.

Teoretycznie stawka MTR (ang. Mobile Termination Rate), czyli opłata, jaką operator pobiera za terminowanie (przyjęcie) minuty ruchu do swojej sieci, wynosi od nowego roku 0,2162 zł w sieci Centertela, Polkomtela oraz PTC. Jednak z racji tego, że operatorzy sami nie dostosowali umów do wytycznych UKE, Urząd narzucił (bądź wkrótce narzuci) im to swoją decyzją. Na razie uzyskała to PTC, więc tylko ona mogłaby płacić Polkomtelowi i Centertelowi taką stawkę. W tej chwili jednak wszyscy płacą sobie "starą", zeszłoroczną stawkę w wysokości 0,3387 zł. Będzie tak najprawdopodobniej przez najbliższe kilka tygodni, czyli do momentu wydania przez UKE decyzji obejmujących wszystkich graczy na rynku, kiedy to operatorzy przestaną w końcu zwlekać z odbiorem pism. Szerzej pisaliśmy w tej wiadomości.

Stawka MTR P4 pozostała na niezmienionym poziomie. W przeciwieństwie do "wielkiej trójcy", która ma jedną, stałą stawkę niezależną od pory dnia, stawka czwartego operatora taka nie jest. W okresie T1 (dni robocze od 8 do 18) jest to 0,65 zł, w okresie T2 (dni robocze od 18 do 8) jest to 0,44 zł, zaś w okresie T3 (weekendy i dni wolne od pracy całą dobę) jest to 0,40 zł.




Kolejne tury obniżek MTR-ów dla trójki operatorów będą miały miejsce co pół roku, aż do 1. lipca 2013 roku do poziomu 0,11 zł, o czym szerzej pisaliśmy w tej wiadomości. Jednak wszystkie, poza najbliższą, lipcową, są ciągle jeszcze planem, a nie decyzją UKE i ciągle mogą ulec zmianie, w zależności od kursów walut, które w znaczący sposób mogą wpłynąć na koszty świadczenia usług przez operatorów, oraz od tego, jak te stawki będą kształtować się w pozostałych krajach Unii Europejskiej.

Zgodnie z wytycznymi UKE, dysproporcje między starymi i nowymi operatorami będą zmniejszać się stopniowo, aż do 1. stycznia 2014 roku, kiedy stawki zrównają się. Np. 1. lipca tego roku dysproporcja może wynosić maksymalnie 141%, zaś 1. stycznia 2010 roku - już tylko 126%.

Jak wynika z informacji TELEPOLIS.PL, P4 zamierza się dostosować do tych wytycznych i - podobnie jak trzej najwięksi operatorzy - zastosować jedną stawkę bez względu na porę dnia. Oznacza to, że kiedy 1. lipca stawka MTR w Centertelu, Polkomtelu i PTC będzie wynosić 0,1677 zł, w P4 będzie ona mogła wynosić nie więcej niż 0,4042 zł.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 63
  • 0

    44. ~  2009-02-25 12:41:51  host: adkm140.neoplus.adsl.tpnet.pl

    35 Witek, oj, oj Ty tylko chcesz dane twarde, to sam je przeprowadź masz serwis, ja mam chłopski rozum i moja teoria w 30 komentarzu się sprawdza, a jak nie to spytaj się ludzi co robią (komentarz 30)

  • 0

    45. ~  2009-02-25 12:47:30  host: router60.men.gov.pl

    Cena z MK do Play to 39gr, MRT 40-65gr. Nie myślą, a potem im kasy braknie i potrzebują dofinansowania.

  • 0

    46.  2009-02-25 12:54:51

    44: pytam - na jakiej podstawie twierdzisz, że się sprawdza? Masz jakieś konkretne dowody na poparcie swojego twierdzenia? Nie jest ważne kim ja jestem czy też co ja mam - jeżeli coś mówisz, to poprzyj to dowodami. Ja ci powiem, z własnego doświadczenia, że intuicję bardzo często trzeba wyłączać w takich sprawach...

  • 0

    47. ~  2009-02-25 13:31:09  host: adkm140.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Po prostu jak będąc u kogoś i ta osoba ( te osoby) musiały gdzieś zadzwonić, to właśnie dzwoniły według ww. schematu. Oczywiście mowa o dorosłych ludziach, którzy sami za siebie płacą rachunki, bo młodzież pewnie wybierze stacjonarny (będąc w domu) w końcu rodzice zapłacą. W artykule o obniżce stawek z TP na komórki, napisałeś, że cena w 2004 r. to prawie 3 zł, już wtedy w 2004 była Heyah i cena z kom na kom to 1 zł , i wtedy ludzie zapamiętali, że z koma dzwoni się na kom. Gdy przyjmowałem się do swojej pierwszej pracy, a była to praca dziennikarza, i pisanie do pewnej gazety ( nie ważna jaka) to dostałem skrypt, co i jak. Naczelny w skrypcie zaznaczył wyraźnie, że za rozmowy telefoniczne na potrzeby artykułów, i wykonywane ze swoich prywatnych telefonów, ich koszty będą zwracane. Zasada jedna, z kom na kom, ze stacjonarnego na stacjonarny. Symetrie w 2004 mieliśmy taką, że rozmowy z stacjonarnego-komórka, a komórka-komórka, były 3 razy droższe, a dziś są nawet i tańsze, ale czy tok myślenia Polaków się zmienił? Ja uważam na chłopski rozum, że nie bardzo, a Ty Witku chcesz wyników badań, takowych nie mam, ale wyniki pewnie byłyby ciekawe. Pozdrawiam

  • 0

    48.  2009-02-25 13:40:38

    #37 inne czasy, bo wszyscy 3 budowali naraz swoje sieci, inne ceny były niż są dziś, #39 poszukaj ile trójca płaci sobie MTR, a ile trójca płaci plejowi

  • 0

    49.  2009-02-25 13:57:09

    @43 TP wlasnie obniza stawki na komorki we wszytkich abo do poziomu 40gr ;) btw. ciekawe hosty ludzie maja ;) np. router60.men.gov.pl :D

  • 0

    50. ~  2009-02-25 16:39:42  host: f142-044.opera-mini.net

    euro glupcze!

  • 0

    51. ~:))  2009-02-25 16:41:50  host: chello084010144209.chello.pl

    do 49 - no tak - ALE to dopiero się stanie - a było drożej

  • 0

    52.  2009-02-25 18:44:18

    #45: Sugerujesz, że z Mobilkinga ludzie dzwonią tylko do Play. Lepiej sam trochę pomyśl :-P

  • 0

    53. ~  2009-02-25 20:43:04  host: f143-056.opera-mini.net

    Jest mi wstyd ze poprzez opere mini niektorzy pisza bzdury jak wyzej.wiem. ignorancja jest lekiem ale niesmak zostaje.mirekb

  • 0

    54.  2009-02-25 22:14:01

    #53. wykasowalem. coz zrobic. to jest na szczescie tylko jedna lub dwie osoby. Znaczy na razie nie jest tak zle.

  • 0

    55. ~  2009-02-26 00:41:23  host: server50190.uk2net.com

    Gdzie są ci wszyscy krzykacze, którzy po obniżeniu stawki przez Mobilkinga do 39gr, darli ryja, że to żadna łaska, bo przez taniejące MTRy, wszyscy będą obniżać. Czas mija - obniżyli wam??? Taaa obniżyli, chyba tylko w waszych mokrych snach.

  • 0

    56. ~  2009-02-26 01:23:45  host: f96-023.opera-mini.net

    do 55: moze nie krzykacze ale ja Pisalem cos o tym ze stawki spadną. a szczegolnie mowi i mali gracze obniża najszybciej i.. tubiedronka dala 33gr. zobaczymy co play da od marca. a na pytanie dlaczego nie poszly ceny tak w dół? m.in. dlatego ze W3 w rzeczywistości nie obniżyła sobie stawek MTR a większość tych MVNO to nie sa pełnymi wirtualnymi tylko zależnymi od sieci w dużej mierze. tylko polsat puki co jest pełnym MVNO ale poniewaz solorz jest chytry to oferta jest jaka jest. dlatego ze MTR niższe w sumie nie weszło realnie w zycie nowi potencjalni gracze sie wstrzymują z wejściem (gg, mobyland itp) a puki nowi nie wejdą niewiele sie zmieni (chyba ze play znowu cos radykalnie obniży - ale 2 lata jak play agresywnie wchodził na rynek W3 sie tym nie przejęła i nic nie ruszyła. pewnie teraz tez nie rusza sie wiele..). takze ja Pisalem ze obniża sie stawki ale nie Sadzilem wtedy ze W3 beda tak kombinowac by te stawki realnie nie weszły w zycie jak to dzieje sie obecnie (o czym nawet telepolis pisało)

  • 0

    57.  2009-02-26 10:38:03

    #48 papszmir oprócz asymetri w MTR między PLAY a Orange jest asymetria w ruchu między tymi operatorami. Jeżeli klient PLAY ma kilka razy więcej minut do Orange niż klient Orange do PLAY to może oznaczać że PLAY dopłaca Orange z tytułu rozliczeń MTR bo kilka razy więcej minut jest dzwonione do Orange. Tylko ja nie widziałem udostępnionych taki danych ile to jest konkretnie i jak to wygląda.

  • 0

    58.  2009-02-26 23:21:56

    TomekO: Zgadzam się, Orange ma dużo klientów a Play dużo mniej więc z Play częściej dzwonią poza sieć niż z Orange poza sieć, w którym dodatkowo są dość tanie połączenia wewnątrz sieci. Niektórzy nie rozumieją, że taki sens jest asymetrii MTR by te różnice w rozliczeniach zniwelować tylko się oburzają, że muszą płacić więcej. Tak na prawdę Play na tym nie zarabia tylko dzięki asymetrii ogranicza koszty i jest w stanie zaproponować przy małej ilości własnych abonentów dobrą stawkę do wszystkich sieci.

  • 0

    59.  2009-02-26 23:23:05

    Tak na prawdę trójca na tych rozliczeniach nie traci, ale ma dobrą wymówkę by podnieść stawki i dyskryminować konkurenta.

  • 0

    60. ~bl  2009-03-15 23:02:49  host: inet20908nj-3.nat.umts.dynamic.eranet.pl

    Mam pytanie. Powie mi ktos, jak to jest z tym MTR? Cos mi sie te wyliczenia nie podobaja. Skoro obecnie jest 0,3387zł do 0,50 zł(uśredniając), to jakim cudem od lipca bedzie 0,1677 zł vs 0,4042 zł. Przecież dysproporcja ma się zmniejszać.

  • 0

    61. ~lol  2009-03-16 12:18:07  host: router60.men.gov.pl

    @60, obecnie jest 21gr dla Wielkiej Trójki i od 40gr do 65gr dla innych. Potem będzie się zmniejszać i ujednolici się do 1 stawki przez całą dobę.

  • 0

    62. ~B  2009-03-17 19:07:16  host: inet20908ng-3.nat.umts.dynamic.eranet.pl

    @lol Dzieki!

  • 0

    63. ~_me47  2009-04-14 16:50:14  host: aam32.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Czy ktoś wie ile wynosi ta stawka w przypadku połączń na telefony stacjonarne?

Dodaj swoją opinię