Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości MTR na poziomie 4 gr od 1. stycznia 2013 roku zagrożony?

MTR na poziomie 4 gr od 1. stycznia 2013 roku zagrożony?

Q! 13 Lipca 2012 08:19

0 0

Obniżenie stawki MTR do 4 gr od 1. stycznia 2013 roku nie jest przesądzone - wynika z wypowiedzi Magdaleny Gaj, prezes UKE, dla rp.pl. Skąd ta niepewność?

Według wcześniejszych informacji, UKE miał porozumieć się z Komisją Europejską na temat spadku stawki MTR do poziomu poniżej 4 gr netto. Szerzej o tym pisaliśmy w tej wiadomości. Projekt decyzji w tej sprawie miał zostać opublikowany na początku lipca, jednak tak się nie stało. Dlaczego?

Wszystko przez spotkanie UKE z Komisją Europejską, które miało miejsce 26. czerwca. Według Gaj, nie poszło ono po myśli polskiego regulatora - Komisja zgłosiła szereg uwag do przedstawionych propozycji. To opóźni publikację projektu w sprawie zmian stawek MTR.




W rozmowie z rp.pl Gaj powiedziała, że z analizy hurtowego rynku europejskiego wynika, że stawka 1 eurocenta, czyli około 4 groszy, wygląda na uzasadnioną. Być może należałoby doprowadzić do niej przejściowo - poprzez pośrednią stawkę w stosunku do aktualnie obowiązujących - aby złagodzić naszym operatorom efekt redukcji.

Tymczasem Play cały czas jest za wprowadzeniem minimalnych stawek MTR, co potwierdził w rozmowie z rp.pl Marcin Gruszka, rzecznik prasowy sieci. Oznacza to, że jego stanowisko w tej sprawie się nie zmienia. Szerzej o tym pisaliśmy tej wiadomości.

Z kolei Miroslav Rakovski, prezes PTC, jest zdania, że model LRIC, za pomocą którego ustalono stawkę 4 gr, jest wadliwy. Według niego, stawka MTR powinna być na poziomie od 7 do 8 gr, czyli tyle, ile wynosić będzie np. w Czechach.

Źródło tekstu: rp.pl, wł     

Dodaj do:

Tagi: ptc | uke

w sumie: 53
  • 2

    38. ~drumstick  2012-07-13 12:35:36  host: 89-76-221-14.dynamic.chello.pl

    czyli krótko mówiąc - t-mobile, ta sama firma która rżnie swoich klientów na 4gr za każde sprawdzenie stanu konta, jako jedyna protestuje przeciwko temu żeby wszyscy mieli radykalnie tańsze połączenia w Polsce - bo przecież to będzie skutkiem obniżenia stawek MTR do 4gr... prezes t-mobile bezczelnie mówi Polakom - nie pozwolimy na to żebyście mieli taniej, będziemy walczyć do ostatniej kropli krwi o to żebyście WSZYSCY płacili drożej za połączenia, nie tylko nasi klienci, dojedziemy was wszystkich! UKE powinno opłacić kampanię w TV gdzie było by publikowane stanowisko t-mobile "t-mobile walczy o to żebyś kliencie nie płacił mniej za połączenie z jakąkolwiek siecią" takie reklamy powinny lecieć, to myślę że szybciutko by Miroslav Rakovski podkulił ogon i się wycofał...

  • 1

    39. ~drumstick  2012-07-13 12:37:57  host: 89-76-221-14.dynamic.chello.pl

    Taka uwaga/pytanie - po co karmicie trolla - @24 ???

  • 0

    40.  2012-07-13 12:42:21

    Polskim operatorom potrzebne jest inne rozwiązanie. MTRy powinny mieć dwie stawki. Wysoką 8-10 groszy w szczycie i niską 2-4 groszy poza szczytem.

  • 1

    41.  2012-07-13 12:48:07

    Ciekawe ile po nowym roku będą kosztowały połączenia ze stacjonarnego/VoIP na komórki.

  • 2

    42. ~Daniel  2012-07-13 13:19:53  host: 088156132139.radom.vectranet.pl

    Gdy by nie play dzwonili byśmy za 80 gr i 20 gr sms i 2 dni ważne konto za doładowanie 5 zł do tej pory dzięki play dzwonią wszyscy taniej

  • 1

    43.  2012-07-13 14:50:40

    tja... tyle ile w Czechach... szkoda, ze prezes nie dodal, ze stawka za minute ponizej 1zl to w Czechach niemal "jednorozec", a srednio za cala minute (tak tak! sekundowo najszybciej to tam mozna w MVNO dostac po 30s, a w wielu sieciach w ogole) placi sie tam 1,2-1,5zl, co przy stawce MTR 8gr daje raptem jakies 5-7% ceny koncowej. Czechy to chyba najdrozszy rynek komorkowy w UE i generalnie branie z niego przykladu jest zlym pomyslem... co do pomyslu Gruszki - to juz nie zerowy MTR tylko jak najnizszy? bo przy zerowej stawce dalej nie dostalem sensownej odpowiedzi jaki interes mialby operator przyjmujacy polaczenie w jego zestawieniu skoro po swojej stronie tez ma koszty...

  • -1

    45.  2012-07-13 14:56:56

    @38 gdzies jest granica obnizek i o ile jestem za tym by urealnic stawki MTR do rzeczywiscie ponoszonych kosztow przez operatorow, to nie jestem za bezkresnymi obnizkami, bo to musi sie gdzies odbic. ludzie trzymajacy sieci na nogach za darmo nie pracuja, prad i sprzet tez kosztuje, a wiekszej liczby rozmow przy obnizkach operatorzy wcale nie musza zanotowac, by zrekompensowac obnizki. przy dalszych cieciach moze dojsc do tego, ze bedzie niska stawka za minute (i to rozliczana sekundowo czego nie ma w wielu "zachodnich" krajach) a wszystko inne bedzie drogie, bo na czyms operatorzy beda musieli to sobie odbic.

  • 1

    46.  2012-07-13 15:30:40

    Ciekawi mnie skąd taka nienawiść do Play. Zazdrość ?

  • 1

    47. ~  2012-07-13 16:18:46  host: adae188.neoplus.adsl.tpnet.pl

    MTR jest przecież neutralny. Wysoki MTR to pretekst do zawyżania opłat za rozmowy. czego mamy przykład od lat jak T(uer) Mobile drenuje swoich klientów wraz z Orange i Plusem na rozmowach do Play. Niech zaczną przedstawiać realne koszty, a nie pokazywać czeskie drogie bagno.

  • 1

    48. ~  2012-07-13 16:19:56  host: adae188.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Koszty oczywiście POLSKIE, a nie "zabawy" w transfer kasy do Niemiec czy Francji.

  • 1

    49. ~  2012-07-13 16:25:19  host: 178.183.134.161.dsl.dynamic.t-mobile.pl

    Thonka - a co się stało? po jakim czasie W3 obniżył ceny usług? Po roku? Limity internetu wzrosły a ceny zmalały pół roku po Play On Line? Trzy czy dwa lata zajęło W3 wprowadzenie rocznej ważności konta? Jedynie na no limit odpowiedzieli szybko. A teraz sobie wyobraź, że żadna konkurencja by ich nie zmuszała.

  • 3

    51. ~  2012-07-13 17:43:30  host: 178.183.134.161.dsl.dynamic.t-mobile.pl

    Ale Play wszedł, nie ktoś inny. Argument o rocznym koncie - skoro to takie nie istotne to dlaczego wszyscy się bronili przed wydłużeniem ważności?

  • 3

    53. ~  2012-07-13 19:03:39  host: z42-04.opera-mini.net

    Przepraszam za skrót myślowy, więc uzupełniam: skoro wg. Ciebie to takie nieistotne, to dlaczego przed tym się bronili? Bronili skarbonek na simkach starszych osób, w alarmach itd... a jest to - z doświadczenia osobistego piszę - całkiem spora grupa użytkowników.

  • 2

    54. ~drumstick  2012-07-13 19:05:00  host: 89-76-221-14.dynamic.chello.pl

    @45 thonka - może by wszedł, a może by nie wszedł, a może by wszedł i robił dokładnie to samo co W3, można spekulować - a faktów nie podważysz, obniżki były dzięki temu że pojawił się play - to jest fakt i kropka. Co do samych granic obniżek, to uważam że rozsądną granicą jest właśnie 1 cent, czyli 4gr. wg. mnie wilk syty i owca cała, dalej już nie musi być obniżek... myślę że już najwyższa pora żeby zejść ze "standardu 29gr" na "standard 19gr" :) przy czym dodam, że polski rynek jest konkurencyjny i nie ma na co narzekać, ale ja jako konsument niby dlaczego miałbym nie chcieć dalszych obniżek - to jest w moim interesie, a niech inni (np. operatorzy) martwią się o swój, mnie ich interes kompletne nie obchodzi

  • 2

    55.  2012-07-13 20:04:55

    52 thonka - tym postem przegiąłeś totalnie. Straciłeś cały autorytet. Przebiłeś nawet wlo. Szkoda...

  • 1

    56.  2012-07-13 20:42:17

    Bez przesady. Thonka po prostu nie akceptuje poglądu, że pozytywne zmiany nie są domeną (T)euer mobile :-)

  • 0

    57. ~xtrue  2012-07-13 23:05:26  host: 178-37-46-63.adsl.inetia.pl

    1- Jestem w Play i to jest moje dziękuję. 2- Dlaczego mam się dawać okradać W3 za rozmowy do Play? 3- Mam zasięg z nadajników Play, Plus i Orange. 4- Jestem za minimalizacją MTR, zapewne znikną jakieś bonusy ale niech każdy płaci za siebie.

  • 0

    58. ~Słoneczny  2012-07-13 23:16:31  host: 89-77-234-215.dynamic.chello.pl

    Prawda jest taka, że Era w 2004 roku wypuściła parasol ochronny "Heyah", który miał zniechęcić 4 operatora do wejścia na polski rynek. Zniechęcić nie zniechęciła, ale na pewno opóźniła jego działalność. Tak czy siak, trzeba pamiętać, ze profilaktyczną zasługą W3 było 1 sekundowe naliczanie, kumulacja doładowań (Heyah), lub krótsze terminy ważności konta (Sami Swoi), startery i doładowania w minimalnej cenie 5zł, połączenia głosowe poza sieć na poziomie 60-70 groszy za minutę. Teoretyzując postawię hipotezę, że gdyby nie było Playa, to ceny połączeń nadal by spadały, ponieważ W3 cały czas czułaby oddech 4 operatora na plecach i musiałaby robić wszystko aby maksymalnie zniechęcić go do inwestycji w Polsce. Nie było by może tak tanio jak jest dziś, ale z pewnością byłoby tanio, powiedzmy w takim Plusowym tempie. W tej chwili mamy tanio, ale mamy tez drogo do Play, więc też w sumie nie jest tak idealnie.

  • 0

    59.  2012-07-14 00:10:51

    @56 noooo... zaraz sie z tego powodu rozplacze... /sciana/

  • 0

    60.  2012-07-14 00:20:15

    a tak na powaznie - nie akceptuje pogladu, ze play jest najcudowniejsze na swiecie i wyzwolili polski rynek, bo ew. inny operator tez walczylby cena... a co do PTC - widze heyah niektorym juz przeszlo, a sekundowe rozliczanie od pierwszej sekundy to do dzisiaj wyroznik polskich ofert na tle Europy.

Dodaj swoją opinię