Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości MSWiA: system powiadamiania ratunkowego ruszy jesienią

MSWiA: system powiadamiania ratunkowego ruszy jesienią

LuiN 6 Września 2010 08:15

0 0

Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy MSWiA, odpiera zarzuty opublikowane w Dzienniku Gazecie Prawnej, który to w artykule z 1. września zarzuca MSWiA chaos w procesie wdrażania systemu powiadamiania ratunkowego dostępnego pod numerem 112.

Nie są zgodne z prawdą zarzuty zawarte w artykule red. Roberta Zielińskiego pt. "112 nieszczęść kolejnych ministrów spraw wewnętrznych" w Dzienniku Gazecie Prawnej, że koncepcja systemu powiadamiania ratunkowego przyjęta przez ministra spraw wewnętrznych i administracji Jerzego Millera wydłuży wdrożenie tego systemu o kolejny rok - czytamy na stronach MSWiA.
Jak podkreśla rzecznik, to właśnie podczas pełnienia funkcji przez ministra Jerzego Millera prace nad uruchomieniem sytemu powiadamiania ratunkowego znacznie przyspieszyły. Zarzuty dotyczące braku szans na uruchomienie systemu rzecznik ripostuje informacją o trwających adaptacjach pomieszczeń dla centrów wojewódzkich, jak i tym, że rozstrzygany jest właśnie przetarg na zakup i wdrożenie zintegrowanego sytemu informatycznego.

W artykule Dziennika Gazety Prawnej przeczytać można, że grozi nam kompromitacja podczas Euro 2012. Taką opinię DGP opublikował na podstawie raportu Najwyższej Izby kontroli, do którego udało mu się dotrzeć. Według raportu Polska nie potrafi zbudować systemu powiadamiania ratunkowego, mimo sześcioletnich prac i unijnych funduszy sięgających sumy 500 milionów złotych.

Źródło tekstu: MSWiA, DGP     

Dodaj do:
w sumie: 6
 • 0

  1. ~Templariusz  2010-09-06 08:25:53  host: staticline18590.toya.net.pl

  Nie pasuje mi tu słowo: powiadania, raczej powiadamiania.

 • 0

  2. ~  2010-09-06 08:45:32  host: bratniak.nat.student.pw.edu.pl

  Lepiej by brzmiało odpierać zarzuty niż odbijać ;)

 • 0

  3. ~Longman  2010-09-06 09:02:37  host: adbp155.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Tylko pogratulować MSWiA świetnego samopoczucia. Dwa przypadki, z autopsji: 1. zeszła zima, centrum Poznania, dzwonię na 112. Jakiś kierowca szaleje, jeżdżąc nawet z dużą prędkością pod prąd. Na przełączenie na policję czekałem około 40 minut. W końcu spasowałem i odłożyłem słuchawkę. 2. lato tego roku, okolice Jordanowa. Znów kręcę na 112, bo jakiś turysta z Niemiec złamał nogę i chciałem wezwać ambulans. Łączy nas z miejscowością odległą o około 50 kilometrów (nie jest to kwestia propagacji sygnału, co widziałem po zgłaszającym się BTSie). Koniec końców zabieram turystę na plecy, niosę kilkaset metrów i dzwonię ze stacjonarnego.

 • 0

  4. ~beznick  2010-09-06 10:00:34  host: 212.160.172.70

  ~3: jest różnica w kierowaniu wywołań. Z sieci ruchomych wywołania "112" są kierowane do stanowisk Policji a ze stacjonarnych do Państwowej Straży Pożarnej (PSP). Wywołań z sieci ruchomych jest dużo więcej (liczba abonentów i ich mobilność, wywołania "puste" bez kart SIM)i stanowiska w powiatach mogą być chwilowo zajęte. Już lepiej z komórki wybrać numer PSP - trafi się do stanowisk obsługujących również 112 ze stacjonarnego. Dodatkowo operatorzy sieci ruchomych nie zawsze stosują w sygnalizacji NKA (Numer Kierowania Alarmowego), który daje powiązanie obszaru z którego pochodzi wywołanie z docelową służbą powiatową (tzw. obszarem "wyjazdowym"). Często wysyłaja do sieci TP numer strefowy AUS (112, 999, itp) i nie wiadomo gdzie skierować wywołanie przy tylko kilkunastu punktach styku z komórkowcami.

 • 1

  5. ~  2010-09-06 10:16:24  host: t20-01.opera-mini.net

  z play tylko 20% skutecznych lokalizacji,z orange i plusa 60%..a mswia moze w rok da jednak rade.oby.mirekb

 • 0

  6. ~beznick  2010-09-06 11:33:57  host: 212.160.172.70

  "Skuteczne lokalizacje" to nie sprawa MSWiA tylko operatorów sieci ruchomych. Rola MSWiA ogranicza sie do sposobu pozyskiwania danych lokalizacyjnych. Obecnie przez klucze i www. Ze stacjonarnych tylko TP podpisała umowę z Ministrem MSWiA, KG Policji i KG PSP na rozwiazanie tymczasowe (www). Główny zarzut NIK to brak możliwości pozyskania danych od innych operatorów stacjonarnych. Sprawę ma rozwiązać baza PLI- CBD szykowana przez UKE (2011) z której CPR-y przez jeden centralny punkt będą pozyskiwały dane lokalizacyjne. Co więc ma "ruszyć jesienią"?

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-110-186.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze