Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości MSWiA nie planuje wygaszania numerów alarmowych

MSWiA nie planuje wygaszania numerów alarmowych

orson_dzi 22 Czerwca 2017 11:26

6 2

karetka

W mediach pojawiły się informacje o wyłączeniu numerów alarmowych przez MSWiA. Nie jest to prawdą.

Po raz kolejny działa tutaj magia tytułu. MSWiA wyłącza numery alarmowe 997, 998 i 999. Taką informację podają mniejsze i większe media od kilku dni.




Prawdą jest, że Ministerstwo faktycznie chce upowszechnić numer alarmowy 112, ale nie kosztem wyłączenia pozostałych numerów. Nadal będzie można się dodzwonić na 997, 998, 999, ale wykonując takie połączenie nie połączymy się bezpośrednio z Policją, Strażą Pożarną lub Pogotowiem, a z Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Czyli tak jakbyśmy dzwonili pod 112. Następnie dyspozytor odpowiednio skieruje rozmowę do właściwej jednostki.

Jednocześnie MSWiA zaostrza kary dla osób blokujących numery alarmowe. Prezydent skierował do Sejmu projekt ustawy, w myśl której za takie żarty będzie groziła grzywna wysokości 1,5 tys. zł lub kara ograniczenia wolności. Na 19 mln zgłoszeń na numery alarmowe w 2016 roku aż 46% było niezasadnych.

Źródło tekstu: MSWiA; wł     

Dodaj do:

Tagi: 998 | 997 | mswia | 999

w sumie: 20
  • 1

    1. ~  2017-06-22 11:33:46  host: host-81-190-140-245.dynamic.mm.pl

    Czyli de facto wyłącza. 997, 998 i 999 będą tylko aliasami 112.

  • 1

    2.  2017-06-22 11:34:58

    @1 Ale nie jest tak jak sugerują inni, że pod 997, 998 i 999 w ogóle się nie dodzwonisz.

  • 4

    3. ~elo  2017-06-22 11:42:46  host: w3cache2.cyfrowypolsat.pl

    Co do kar, jak najbardziej słusznie! Nie wyobrażam sobie robienia żartów z telefonu alarmowego

  • 1

    4.  2017-06-22 13:07:15

    3 - popieram - a tak się składa,że najdłużej dzwoni się pod 112 - szybciej pod 9XX

  • 2

    5. ~lol  2017-06-22 13:28:43  host: un-212-59-224-141.static.sitel.net.pl

    juz byla ostatnio afera: koles dzwonił pod 112, wszystko tłumaczył, przekierowali go na pogotowie, tlumaczyl to samo drugi raz, czas sobie leciał, pacjent zmarl...

  • 3

    6. ~  2017-06-22 13:44:58  host: 94.42.201.114

    Bardzo dobrze , podczas ostatniej katastrofy gdzie Pendolino przydzwoniło w ciężarówkę kierowca dzwonił na 112 a po drugiej stronie jakiś pajac wypytywał go o numer buta i kołnierzyka przez kilka minut. Gdyby zadzwonił na 998 to strażacy pewnie szybciej by skumali i powiadomili lokalne centrum sterowania ruchem kolejowym o zablokowanym przejeździe bo mają namiary na taką okoliczność ....

  • 0

    7. ~  2017-06-22 13:58:36  host: host-81-190-140-245.dynamic.mm.pl

    @6 No właśnie niedobrze, bo teraz w takiej sytuacji nie będzie można zadzwonić bezpośrednio na 998.

  • 3

    8.  2017-06-22 14:04:18

    przekierowywanie wszystkich alarmowych numerów pod 112 uprości zarządzanie zgłoszeniami i sam system powiadamiania

  • 0

    9. ~Kocik  2017-06-22 15:06:34  host: 31-172-190-66.noc.fibertech.net.pl

    Po co angażować CPR, skoro chcemy tylko zgłosić naruszenie ciszy nocnej przez jakiś Ukrainców? 997 od razu załatwiało sprawę.

  • 0

    13. ~Rzecznik  2017-06-22 16:21:59  host: n13-03-07.opera-mini.net

    @wlo jako jedyny dożywotni user klasy Premium Telepolisu będzie miał zachowane piłączenia na numery 99x ;)

  • 0

    14.  2017-06-22 16:38:46

    13 - cieszę się, bo nigdy nie dzwoniłem na 112, za to namiętnie korzystam z 997 ;-)

  • -1

    15.  2017-06-22 17:01:11

    Głupota . Przekierowanie z 999-7 na nr 112... co za tępociny...
    Gdy coś się stanie, to łatwiej się dodzwonić na trzy numery, a nie na jeden.
    Wypadek - każdy wie, że 999,
    pożar to na 998 - po co to łączyć?
    Gdy ktoś nie wie do kogo dzwonić - wtedy 112!!!
    yh..!
    :-/

  • 0

    16.  2017-06-22 17:04:19

    13). Aż dziwne, że jeszcze wlo w tym abonamencie Plusa - nie ma darmo usług gsm
    ;-D

  • 0

    17.  2017-06-22 17:15:12

    16 - dziwne, nie?

  • 0

    18.  2017-06-22 17:48:28

    tez mi sie wydaje, ze jak wiadomo gdzie dzwonic to lepiej bezposrednio pod konkretny numer

  • 0

    19. ~  2017-06-22 18:38:51  host: host-81-190-140-245.dynamic.mm.pl

    997 ten numer to kłopoty gdy wydarzy się incydent to pojawia się wlo

  • 0

    20.  2017-06-22 18:48:00

    19 - to może jednak lepiej niech wyłączą, co?

  • 1

    21. ~Gliwice  2017-06-22 18:51:14  host: pub-137.65.multiplay.pl