DAJ CYNK

MSWiA: konkurs na aplikację mobilną do zgłoszeń alarmowych w ramach numeru 112

sirmark

Wydarzenia

11 lutego to europejski dzień Numeru Alarmowego 112. Z tej okazji MSWiA ogłosiło konkurs na aplikację mobilną do wysyłania zgłoszeń alarmowych. Głównym celem konkursu jest zapewnienie osobom niepełnosprawnym dostępu oraz poszerzenie zakresu kanałów łączności do usługi powiadamiania ratunkowego.



11 lutego to europejski dzień Numeru Alarmowego 112. Z tej okazji MSWiA ogłosiło konkurs na aplikację mobilną do wysyłania zgłoszeń alarmowych. Głównym celem konkursu jest zapewnienie osobom niepełnosprawnym dostępu oraz poszerzenie zakresu kanałów łączności do usługi powiadamiania ratunkowego.

Zadaniem uczestników konkursu jest przygotowanie projektu, którego interfejs powinien być dedykowany przede wszystkim dla osób głuchych oraz wyposażony w elementy umożliwiające dokonanie zgłoszenia w sposób dotykowy, tj. piktogramy, rysunki, skróty itp. Aplikacja musi wysyłać zgłoszenia alarmowe w formie wiadomości SMS, przesyłanej na wskazany numer telefonu komórkowego, a docelowo na numer 112. Aplikacja ma także umożliwiać późniejszą komunikację dwustronną z operatorem numerów alarmowych.

W wymaganiach zdefiniowana, że aplikacja powinna funkcjonować prawidłowo na telefonach i tabletach z systemem Android (wersja 4.4 i nowsze), Apple iOS (wszystkie wersje) lub Windows 10 Mobile (oraz wersje Windows Phone 8.0 i 8.1)

Termin zgłoszenia projektów mija 15 maja, a rozstrzygnięcie nastąpi do 19 czerwca. Najlepszy projekt otrzyma nagrodę w wysokości 30 tys. zł.

112 to jednolity, europejski numer alarmowy, pod który można dzwonić bezpłatnie zarówno z telefonu stacjonarnego, jak i komórkowego, na terenie całej Unii Europejskiej. Numer alarmowy funkcjonuje we wszystkich państwach członkowskich UE równolegle z krajowymi numerami alarmowymi (w Polsce m.in. 999, 998, 997).

Niestety nie wszyscy poważnie traktują ten numer alarmowy.
To linia alarmowa, ratująca zdrowie i życie w nagłych przypadkach. Nie można jej blokować poprzez telefony dotyczące zdarzeń np. sprzed tygodnia. Mnóstwo zgłoszeń jest fałszywych. Pracę utrudniają nam "zgłoszenia", wykonywane przez małe dzieci, którym rodzice dają do zabawy telefony komórkowe. Nawet jeśli są to aparaty bez karty, ale działają, można się z nich dodzwonić na numer alarmowy 112 - tłumaczy Magdalena Wysocka-Brunka z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Bydgoszczy.

Tylko w 2016 r. w centrach powiadamiania ratunkowego zarejestrowano łącznie 19,482 mln zgłoszeń przychodzących. Aż 9,085 mln (46,63% wszystkich) było zgłoszeniami fałszywymi. W 6,644 mln przypadkach (34,1% wszystkich) dzwoniący anulował połączenie w ciągu kilku pierwszych sekund. Oznacza to, że tylko 19,26% było połączeniami, dla których ta linia jest przeznaczona. Średni czas oczekiwania dzwoniącego na odbiór zgłoszenia alarmowego wynosi około 9,5 sekundy.

Wydawnictwo Debit wspólnie z Centrami Powiadamiania Ratunkowego w Polsce przygotowały kampanię pod hasłem Dzwoń z głową pod 112. Celem akcji jest przypomnienie w jakich sytuacjach należy z numeru korzystać. Kampanię wspiera książka dla dzieci pt. Dzwoń pod 112.
W ramach kampanii wystartował konkurs plastyczny dla dzieci, w którym do wygrania będą książki oraz możliwość odwiedzenia jednego z Centrów Powiadamiania Ratunkowego w Polsce. Konkurs trwa do do 19 lutego.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: MSWiA, PAP, wł