Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Można sprzedawać długi

Można sprzedawać długi

WitekT 16 Listopada 2005 15:59

0 0

Polkomtel miał prawo przekazać firmie Presco, zajmującej się skupem długów, dane osobowe klienta, którego wierzytelność sprzedał - orzekł w środę Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Sąd uznał, że umowa sprzedaży wierzytelności jest wystarczającą przesłanką prawną do przetwarzania danych osobowych i spełnia wymogi Ustawy o Ochronie Danych Osobowych i uchylił tym samym decyzję Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych z listopada 2004 r., odbierającej Presco prawo przetwarzania danych osobowych przekazanych przy przelewie wierzytelności jednego z dłużników. Sąd rozważył z jednej strony prawo do prywatności osoby, której dług Polkomtel sprzedał i prawo dochodzenia tej wierzytelności. Prawo do prywatności nie przeważa nad prawem wierzyciela - mówiła sędzia Ewa Kwiecińska.
W czerwcu 2005 r. Naczelny Sąd Administracyjny zezwolił na handel wierzytelnościami. Uznał, że zgoda dłużnika na przekazanie jego danych firmie windykacyjnej jest niepotrzebna. Spór pomiędzy GIODO, a Polkomtelem i Presco trwał od 2002 r.

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 3
 • 0

  1. ~adi  2005-11-17 07:21:27  host: host172-3.koszalin.pl

  i dobrze bo o swoją ochrone danych najbardziej krzyczą ci co mają coś na sumieniu

 • 0

  2. ~perkoz  2005-11-19 17:00:03  host: dne249.neoplus.adsl.tpnet.pl

  mnie to mało na szczęście dotyczy płacę na czas i dotegou operatora co tak bardzo nie rozmija się z prawem żeby musiał się aż urząd wypowiadać

 • 0

  3. ~fitolizyna  2005-11-20 17:42:34  host: cqi140.neoplus.adsl.tpnet.pl

  bardzo mnie zadziwia refleks urzędników i fakt że takich spraw nie ściga się z urzędu lecz za pośrednictwem osób trzecich przez to rozpatrywane są 1 na 10 spraw ale na plusa się ludzie już nauczyli i masowo ślą pozwy

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-158-219-248.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Najlepszy smartfon do 3000 zł to:

Polecane smartfony - maj 2018

 

Zobacz wynik | Opinie (5)

Archiwum Ankiet