Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Można sprzedawać długi

Można sprzedawać długi

WitekT 16 Listopada 2005 15:59

0 0

Polkomtel miał prawo przekazać firmie Presco, zajmującej się skupem długów, dane osobowe klienta, którego wierzytelność sprzedał - orzekł w środę Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Sąd uznał, że umowa sprzedaży wierzytelności jest wystarczającą przesłanką prawną do przetwarzania danych osobowych i spełnia wymogi Ustawy o Ochronie Danych Osobowych i uchylił tym samym decyzję Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych z listopada 2004 r., odbierającej Presco prawo przetwarzania danych osobowych przekazanych przy przelewie wierzytelności jednego z dłużników. Sąd rozważył z jednej strony prawo do prywatności osoby, której dług Polkomtel sprzedał i prawo dochodzenia tej wierzytelności. Prawo do prywatności nie przeważa nad prawem wierzyciela - mówiła sędzia Ewa Kwiecińska.

W czerwcu 2005 r. Naczelny Sąd Administracyjny zezwolił na handel wierzytelnościami. Uznał, że zgoda dłużnika na przekazanie jego danych firmie windykacyjnej jest niepotrzebna. Spór pomiędzy GIODO, a Polkomtelem i Presco trwał od 2002 r.

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 3
 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  1. ~adi  2005-11-17 07:21:27  host: host172-3.koszalin.pl

  i dobrze bo o swoją ochrone danych najbardziej krzyczą ci co mają coś na sumieniu

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  2. ~perkoz  2005-11-19 17:00:03  host: dne249.neoplus.adsl.tpnet.pl

  mnie to mało na szczęście dotyczy płacę na czas i dotegou operatora co tak bardzo nie rozmija się z prawem żeby musiał się aż urząd wypowiadać

 • Ten komentarz został ukryty.

  0

  3. ~fitolizyna  2005-11-20 17:42:34  host: cqi140.neoplus.adsl.tpnet.pl

  bardzo mnie zadziwia refleks urzędników i fakt że takich spraw nie ściga się z urzędu lecz za pośrednictwem osób trzecich przez to rozpatrywane są 1 na 10 spraw ale na plusa się ludzie już nauczyli i masowo ślą pozwy

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-197-103-224.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy darmowy streaming muzyki zachęci cię do podpisania umowy?

Orange zachęca do oferty abonamentowej darmowym dostępem do Spotify

 

Zobacz wynik | Opinie (4)

Archiwum Ankiet