Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Może powstać trzeci telekom świata

Może powstać trzeci telekom świata

sirmark 3 Sierpnia 2009 18:14

0 0

Indyjski operator Bharti Airtel i południowoafrykański MTN poinformowały o przedłużeniu rozmów, dotyczących połączenia obu firm. Na razie jeszcze żadne decyzje nie zapadły, ale jeśli rozmowy zakończą się pozytywnie to może powstać trzeci co do wielkości operator telekomunikacyjny na świecie.

Ten trzeci operator, zaraz za China Mobile oraz Vodafone, posiadałby 200 mln klientów i przychody na poziomie 20 mld dolarów.




Prowadzone negocjacje mają na celu wypracowanie formuły, która pozwoli obu firmom zachować ich tożsamość po sojuszu. Bharti Airtel miałby się skupić na ekspansji w Azji, a MTN w Afryce i na Bliskim Wschodzie.

Źródło tekstu: Yahoo, wł     

Dodaj do:
w sumie: 23
  • 0

    4. ~  2009-08-03 18:59:03  host: 83.2.24.3

    A ja czytałem coś że Era ma zmienić nazwę na T-mobile czy coś...

  • 0

    5.  2009-08-03 19:53:08

    4 - ja też. Już tak czytam o tym parę lat. Czekałem do czerwca. Miałem nadzieję na zmianę brandu, w związku z nią znaczny remont Tak Tak-a. "Niestety", gdy pojawił się Play Fresh skończyłem z tym. ;-)

  • 0

    6.  2009-08-03 19:58:44

    jojo: Odpalili Ci nadajnik 3G Playa? Coś o ile pamiętam pisałeś, że dwa czekają na odpalenie w Twojej lokalizacji

  • 0

    7.  2009-08-03 20:16:43

    To już wiemy gdzie były prezes Playa pójdzie. ;)

  • 0

    8.  2009-08-03 20:17:56

    Jeden. Play dostał niedawno pozwolenie na GSM 900 (oprócz wcześniejszego UMTS w tej samej lokalizacji). Niestety nic jeszcze nie działa. W dwóch pobliskich miasteczkach (które również mają pozwolenia na obydwie częstotliwości) można już korzystać z GSM sieci Play. Ja na razie niestety wciąż czekam. Liczę na to, że niedługo i u mnie pojawi się zasięg...

  • 0

    9.  2009-08-03 20:18:30

    jojo, a gdzie ty to czytałeś? Jeśli to by była prawda to możliwe że była by to największa transakcja telekomunikacyjna na świecie.

  • 0

    10.  2009-08-03 20:24:51

    Na wortalu PasjaGSM. Podkreślam, że to TYLKO spekulacje o fuzji. Ale ciekawie by było;-)

  • 0

    11.  2009-08-03 20:30:25

    @9 pewnie chodzilo tylko o brytyjska czesc tmobile, ktora cienko przedzie ;) tmobile z checia sie pozbedzie tej sieci za odpowiednia kase oczywiscie ;) nawet byl news na telepolis http://telepolis.pl/news.php?id=14725 http://telepolis.pl/news.php?id=15012

  • 0

    12.  2009-08-03 20:30:40

    10@ jojo - tu chodziło jedynie o oddział T-Mobile UK. Vodafone niby chciał powiększyc udziały swoje na brytyjskim rynku, ale DT nie chce sprzedawac narazie tego oddziału.

  • 0

    13.  2009-08-03 20:40:35

    Oby mi tylko simplusa nie przejeli :D ale pewnie chcac nie chcac,bedzie simwodfon heh.

  • 0

    14.  2009-08-03 21:31:07

    Faktycznie, mowa o oddziale brytyjskim. Zapomniałem, że Telepolis też o tym już wcześniej pisało. Taka gapa ze mnie. ;-)

  • 0

    15.  2009-08-03 22:35:02

    13. może lepiej żeby przejęli sieć, to może zrobią lepszą ofertę.

  • 0

    16. ~  2009-08-03 23:58:50  host: t04-06.opera-mini.net

    Że jak ? Vodafone miałby zjeść T-Mobile ? Nie wydaje mnie się. Era gdyby zmieniala nazwę to mogliby zmienić na One lub Sonera. T-Mobile jest brzydka. No, a Plus to wiadomo, że Vodafone. Podoba mi się ta nazwa. Play to nie wiem, bo sieci z kraju tulipanów nie kojarzę. Arek

  • 0

    17. ~Wlad  2009-08-04 00:01:38  host: nat6.pp.com.pl

    Jeszcze trzy lata temu było ok. 1 tys. samodzielnych operatorów na świecie. Każdy "wrzucał" do budżetu swojego kraju jakąś mniejszą lub większą cząstkę. W tej chwili ze wspomnianego tysiąca zostało może: 200-250. Wygląda na to, że za 2-3 lata operatorów będzie nie więcej niż 50-60. Zarabiać będą tylko biznesowe "rekiny" z USA, Chin, Japonii, Indii, Kuwejtu, Arabii Saudyjskiej, Niemiec, Wlk. Brytanii, Francji i Rosji. Polacy ze swoimi 40 mln. komórek będą "gadać" do "kieszeni" obcych. Rozumiem, że koszty, ale czy koniecznie musimy brać udział w wyścigu szczurów i wyzbywać się rodzimych operatorów? Czy koniecznie musimy mieć "wypasione" komórki, internety w nich itd? Brońmy Plusa, bo tam jeszcze jest ponad 70% polskiego kapitału. Era to T-Mobile (99% niemieckiego kapitału), Orange - 100% francuskiego, a Play to nie wiadomo co - prawdopodobnie ruski gazowo-naftowy "biznes".

  • 0

    18. ~  2009-08-04 00:37:02  host: t09-11.opera-mini.net

    Play teraz grecki jest, germanos w ponad 50 procentach go przeją. Mi się zdaje że Play też długo nie pociągnie, pewnie 3 go kupi, wtedy w3 poczuje co to jest konkurencja i jak szybko można rozbudować sieć.

  • 0

    19.  2009-08-04 01:03:51

    w gwoli scislosci: orange to posrednio via TP 49,8% francuskiego kapitalu, ale napewno nie 100% ;) Skarb Panstwa ma nieco ponad 4% akcji TP (na ktore bardzo lakome jest FT), a inni wieksi udzialowcy oraz pomniejsi akcjonariusze (glownie pracownicy) reprezentowani prze Bank of New York maja troche ponad 46%. FT jest jednak najwiekszym udzialowcem TP dlatgo mylnie mowi, sie ze jest wlascicielem TP, a przez to i orange. jak by nie bylo najbardziej 'obcym' operatorem jest mimo wszystko play ;) Novator ma cos kolo 49% a Torellton ok. 51% ;) potem jest era, pozniej orange, a najmniej plus choc co do tego ostatniego to szybko moze sie to zmienic, bo jezeli wierzyc doniesieniom prasowym, jezeli jeden z polskich akcjonariuszy wyjdzie z Polkomtela to za nim rusza inne polskie spolki.

  • 0

    20. ~Wlad  2009-08-04 06:34:18  host: nat6.pp.com.pl

    Zgoda, zagalopowałem się z kapitałem francuskim w Orange Polska. To w takim razie po cholerę zmieniono nazwę i logo ze swojskiej "IDEI" na internacjonalistyczną "ORANGE", gdyby Francuzi nie mieli decydujacego głosu? Co się tyczy Play, to owszem udziałowcami jego własciciela P4 jest: islandzki miliarder Torellton i międzynarodowa grupa Novator. W Novatorze mnóstwo udziałów mają własnie "wschodni biznesmeni", a Torellton w związku z isladzkim kryzysem wyzbył się ogromej części udziałów w funduszach inwestycyjnych, które kupili wspomniani wyzej "biznesmeni" i arabscy szejkowie.

  • 0

    21. ~jazz190  2009-08-04 12:00:22  host: atropos.tpi.pl

    Nic mądrego nie powiem ale ten 3-ci operator świata, w znacznej mierze będzie dla 3ciego świata(indie,azja płd-wsch,afryka)

  • 0

    22.  2009-08-04 16:28:46

    @20 po za akcjami jest jeszcze kilka szczegolow, ktore decyduja o wielu sprawach w spolkach akcyjnych. masz walne zgromadzenie akcjonariuszy, prezesa, ktorego ocenia rada nadzorcza, zewnetrzne audyty, ktore przygotowuje sie przed takimi manewrami. o ile dobrze pamietam to wg. audytu PWC zmiana ta miala wyjsc na dobre to i WZA sie przychylilo do pomyslu FT, by zmienic marke. rada nadzorcza nie miala nic przeciw i tak zostalo. to nie jest tak, ze FT cos powie i koniec, reszta akcjonariuszy tez ma cos do powiedzenia.

  • 0

    23.  2009-08-04 16:29:20

    @21 Indie to nie taki trzeci swiat jakby sie moglo wydawac...

Dodaj swoją opinię