Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Mowa śląska trafiła do smartfonów Samsunga

Mowa śląska trafiła do smartfonów Samsunga

orson_dzi 27 Marca 2015 11:51

5 8

samsung slask W Katowicach miała miejsce premiera aktualizacji do smartfonów Samsunga wprowadzające mowę śląską. Oprogramowanie powstało przy współpracy z ekspertami Pro Loquela Silesiana Towarzystwo Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy.






Z miejscowego dialektu w swoim smartfonie mogą cieszyć się posiadacze Samsunga Galaxy A3, Galaxy A5, Galaxy S5, Galaxy S6 i Galaxy Note 4. Nieocenionym wsparciem w zakresie lingwistyki oraz kultury i tradycji śląskiej okazała się pomoc ekspertów Pro Loquela Silesiana Towarzystwa Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy. Towarzystwo, które wydało m.in. Górnośląski ślabikrz - pierwszy śląskojęzyczny elementarz dla uczniów szkół podstawowych a przez zaangażowanie się w liczne projekty popularyzujące mowę śląską, jest jedną z najbardziej uznanych tego typu organizacji w Polsce. To pierwszy przypadek w naszym kraju, kiedy to lokalny dialekt został językiem systemowym smartfonu. Podobne pakiety językowe zostały opracowane przez Samsung dla klientów pochodzących z takich regionów, jak Szkocja, czy Katalonia.

Śląsk to nie tylko najliczniej zamieszkały region Polski, ale przede wszystkim wyjątkowa tradycja i kultura, której jednym z najbardziej znanych elementów jest język śląski. Wielokrotnie spotykaliśmy się z pytaniami o możliwość stworzenia menu naszych urządzeń w tym języku i niedawno, siłami polskich informatyków pracujących w lokalnym centrum badań i rozwoju Samsung oraz przy wsparciu działaczy Pro Loquela Silesiana Towarzystwa Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy udało nam się ten cel zrealizować - mówi Jarosław Szponar, starszy specjalista ds. aplikacji w Samsung Polska.

Źródło tekstu: Samsung     

Dodaj do:

Tagi: śląsk | samsung

w sumie: 25
  • 1

    6.  2015-03-27 13:32:27

    @5 - i wlasnie niepotrzebnie :/

  • 0

    7.  2015-03-27 13:39:12

    Tez jestem temu przeciwny. Jezykiem urzedowym jest polski. Tym torem to zaraz bedzie kaszubski, kurpiowski, góralski itd. Idiotyzm.

  • -1

    8.  2015-03-27 14:20:37

    goral2099: To jeszcze raz przeczytaj i porównaj ile jest Kaszubów i ile Ślązaków.

  • 0

    9.  2015-03-27 14:47:24

    matteo: Kaszubów jest 230 tyś., a Ślązaków 810 tyś. I co w związku z tym niby?

  • 1

    10. ~Nick  2015-03-27 14:56:43  host: static-62-233-204-218.devs.futuro.pl

    Proponuję syntezator podkar z dialektem i zaśpiewem podkarpackim. joj, to byłoby cudnie.

  • -1

    11.  2015-03-27 15:07:15

    goral2099: to jeszcze raz przeczytaj artykuł.

  • 1

    12.  2015-03-27 15:19:15

    @11 sam mu kazałeś porównać liczbowo

  • -1

    13.  2015-03-27 15:22:53

    12: tak, teraz wystarczy jeszcze przeczytać ze zrozumieniem. EOT.

  • 0

    14. ~Zaglebiak.  2015-03-27 15:22:59  host: apn-46-215-206-222.dynamic.gprs.plus.pl

    Kultura Slaska? Hmmm, piekna ta kultura, mnie sie kojarzy z bieda i tzw. elementem spolecznym...

  • 2

    15.  2015-03-27 16:19:45

    Fajna sprawa. Właśnie w czasach globalizacji i powszechych aglicyzmów, takie lokalne dialekty powinno się chronić i promować. To jest element naszej kultury. Jak najbardziej wspieram i czekam na gwarę poznańską.

  • 1

    16. ~miłośnik hanysów  2015-03-27 16:27:51  host: 58.234.85.81

    @14
    A mnie Czerwone Zagłębie kojarzy się ze zrusyfikowaną żydo-komuną.

  • 0

    17.  2015-03-27 16:57:06

    W Polsce językiem urzędowym jest polski... Te dwujęzyczne tablice na pomorzu i śląsku uważam za coś niepoprawnego politycznie.

  • 0

    18. ~tata  2015-03-27 16:57:52  host: 088156133063.dynamic-ww-4.vectranet.pl

    Grypsera w naszym kraju posluguje sie kilkaset tysiecy rodakow i ciagle przybywa chetnych a to tez kultura narodowa.

  • 2

    19.  2015-03-27 17:13:43

    Jako Ślązak, absolwent filologii polskiej i tłumacz się wypowiem. Ogólnie fajnie, że coś takiego będzie, komu się nie podoba, niech nie korzysta, proste. Tłumaczenie zwrotów technicznych na dialekt śląski (bo tak to powinno być nazwane) jest ciekawe z punktu widzenia językowego i wymagające. Z chęcią bym zobaczył jak to wygląda. A co do dwujęzycznych tablic miejscowości, Sig ma rację, Ślązacy tego nie popierają (a przynajmniej ja takiego nie znam). To mniejszość niemiecka załatwia.

  • 1

    20.  2015-03-27 17:20:31

    Nie ma czegoś takiego jak "język śląski", chyba że w głowach pismaków. Jest natomiast śląska gwara i to występująca w kilku dialektach. No, ale skąd siedzący w " warszafce" mają to wiedzieć? Co do samego pomysłu- którą wersję " naszy godki" wgrali? Wolałbym, żeby zamiast pseudo udoskonaleń było instalowane w telefonach jedynie podstawowe oprogramowanie. A takie kwiatki jak Facebook, Google +, czy inne badziewia zapychające niepotrzebnie telefon i zamulające system, można było instalować sobie samemu opcjonalnie, zamiast uszczęśliwiać nas na siłę.

  • -1

    21.  2015-03-27 20:17:19

    Tu jest błąd: "Górnośląski ślabikrz" powinno być "Górnośląski ślabikorz"
    i bydzie richtich fajnie

  • 1

    22. ~  2015-03-28 11:12:19  host: 093105181076.dynamic-ww-4.vectranet.pl

    Eskimosi by przezyc po wyjsciu z igllo mowia po angielsku

  • -1

    23. ~adas  2015-03-28 13:10:51  host: 195-241-163-16.ip.telfort.nl

    aj polskie marudy... Powiedzcie jaka Wam się krzywda dzieje, gdy ktoś stara się wypromować polską tradycję(bo tak chyba można określić gwarę?)? Idąc takim tokiem rozumowania powinniście napisać jakąś petycję do wszystkich producentów tel.,żeby nie wgrywali innych języków niż polski. Bo jak to tak może być, żeby ich było kilka do wyboru? I jeszcze sam moge wybrać który język mi bardziej odpowiada. I to w dowolnym momencie! Toż to kpina i potwarz!!

  • -2

    24. ~JustMe  2015-03-28 21:04:16  host: cpc22-wolv14-2-0-cust115.wolv.cable.virginm.net

    Hehe, gorole mają problem....
    Only Silesia u faking stupid cunts u idiots!!!! :)

  • 0

    25. ~777AP777  2015-05-01 08:12:28  host: ip91-224-146-2.darnet.pl

    Czy są jakieś szanse że zostanie także udostępniony na Tablet Tab 4???

Dodaj swoją opinię