Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Motorola prezentuje smartfon dla służb ratowniczych

Motorola prezentuje smartfon dla służb ratowniczych

WitekT 7 Grudnia 2005 15:56

0 0

motorola pda Podczas Światowego Kongresu TETRA, który odbył się we Frankfurcie nad Menem w dniach 28. listopada – 1. grudnia, Motorola zaprezentowała pierwszy terminal PDA z wbudowanym modemem radiowym TETRA oraz nową rodzinę stacji bazowych TETRA.

Pierwszy na rynku kieszonkowy terminal PDA TETRA o specjalnej, wzmocnionej konstrukcji umożliwia działającym w terenie funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa publicznego dostęp do kluczowych dla ich pracy aplikacji transmisji danych. Natomiast stacje bazowe nowej generacji pozwolą operatorom i użytkownikom systemów TETRA na zmniejszenie kosztów ich instalacji i operowania.

Motorola stale inwestuje w rozwój nowych produktów realizujących potrzeby operatorów i użytkowników sieci TETRA, udostępniając klientom najnowocześniejszą technologię, projektowaną z myślą o przyszłości. Warto podkreślić, że aż 80% oprogramowania wykorzystywanego w nowych stacjach bazowych jest dziełem polskich inżynierów programistów z Centrum Oprogramowania Motoroli w Krakowie - zaznacza Marek Kolowca, dyrektor departamentu oprogramowania systemów bezpieczeństwa publicznego.

PDA z modemem TETRA

Nowy terminal PDA TETRA waży niecałe 500 gramów. Ekran TFT o przekątnej 3,5" pozwala użytkownikom na swobodną i wygodną pracę z urządzeniem. Opcjonalnie dostępne są technologie Bluetooth, WLAN, odbiornik GPS oraz wbudowany aparat cyfrowy, który pozwala na szybkie przesyłanie zdjęć bezpośrednio z PDA. Urządzenie mieści się w dłoni, jego wymiary zewnętrzne to 145 x 83 x 35-50 milimetrów.

Terminal PDA TETRA Motoroli został zaprojektowany tak, by sprostać specyficznym wymaganiom służb bezpieczeństwa publicznego, które potrzebują sprzętu o specjalnej, wzmocnionej konstrukcji, zapewniającego poruszającym się w terenie funkcjonariuszom bezpieczny dostęp do informacji w czasie rzeczywistym. Specjalny zestaw aplikacji PDA umożliwia m.in. dostęp do informacji o osobach i pojazdach, sporządzanie raportów o przestępstwach i wypadkach lub wystawianie mandatów karnych. Pozwala to służbom bezpieczeństwa publicznego podnieść wydajność pracy oraz spędzać więcej czasu na patrolach w terenie.

Dzięki wykorzystaniu jako medium transmisyjnego sieci TETRA, która pozostaje pod kontrolą służb ratowniczych, terminal PDA TETRA umożliwia stały dostęp do informacji, nawet w przypadku wystąpienia zdarzeń o większej skali, czy w sytuacjach kryzysowych. Zapewniając ten sam poziom bezpieczeństwa, co w radiotelefonach TETRA Motoroli, terminal PDA TETRA obsługuje uwierzytelnianie i szyfrowanie.
Motorola opracowała terminal PDA z modemem TETRA w odpowiedzi na rosnące potrzeby klientów, którzy chcą udostępnić określone aplikacje funkcjonariuszom działającym w terenie. Premiera nowego produktu potwierdza, że technologia TETRA jest odpowiednim, a przy tym niezawodnym i bezpiecznym medium dla użytkowników transmisji danych z sektora bezpieczeństwa publicznego. Kieszonkowy terminal TETRA PDA oraz gama aplikacji, które może obsługiwać, w znaczący sposób pomogą podnieść wydajność ich pracy.

Motorola planuje wprowadzić urządzenie do sprzedaży w trzecim kwartale 2006 roku.

Standard TETRA (ang. TErrestrial Trunked RAdio) to europejski standard cyfrowej łączności radiowej przeznaczony do wsparcia działalności służb bezpieczeństwa publicznego i ratownictwa, zatwierdzony jako standard łączności dla służb bezpieczeństwa publicznego przez Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych ETSI. Standard TETRA spełnia wysokie wymagania ekspertów telekomunikacyjnych Schengen Telecom reprezentujących kraje – strony porozumienia z Schengen.

Strategicznym celem wprowadzenia systemu TETRA jest zapewnienie pełnej sprawności funkcjonowania i niezakłóconej współpracy Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Ratownictwa Medycznego i innych służb, w każdej sytuacji, gdy narażone jest życie, zdrowie lub mienie obywateli. Na świecie, firmie Motorola przyznano już ponad 225 kontraktów na systemy lub urządzenia TETRA w 58 krajach świata.

TETRA w polskiej Policji

Dotychczas polska Policja podpisała 4 umowy na dostawę Systemów Wspomagania Dowodzenia (SWD), tzn. systemów wspomagających operacyjną pracę Policji w Warszawie, Szczecinie, Łodzi i Krakowie. Systemy te oparte są na zgodnych ze standardem TETRA systemach łączności radiowej, służących do komunikacji głosowej z patrolami oraz do automatycznej lokalizacji położenia radiowozów i dostępu do baz danych z zamontowanych w radiowozach terminali przewoźnych. Dostawcą systemów TETRA (jeden z elementów SWD) dla wszystkich 4 dotychczas zamówionych stanowisk SWD jest Motorola. Motorola jest także integratorem SWD w Warszawie.

Źródło tekstu: Motorola     

Dodaj do:
w sumie: 0


Nikt jeszcze nie wyraził swojej opinii.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-80-217-80.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Jaki jest Twój ulubiony gatunek gier mobilnych?

Harry Potter: Hogwarts Mystery  zadebiutuje wiosną

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet