Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Moodys o parametrach P4

Moodys o parametrach P4

WitekT 23 Stycznia 2014 22:33

8 3

Zadłużenie P4 wkrótce po wyemitowaniu obligacji wyniesie aż 4,8-krotność rocznego wyniku EBITDA - podała w komunikacie agencja Moodys dodając, że do końca roku powinno to spaść do 4-krotności.




P4 poprzez spółki zależne Play Finance 1 i 2 chce wypuścić 4-letnie obligacje o sumarycznej wartości 970 mln euro. Emisja o wartości 630 mln euro będzie zabezpieczona na majątku operatora. 309 mln euro ma być przeznaczone na dywidendę dla udziałowców, a 597 mln euro na spłacenie kredytu w chińskim banku.


P4 we wrześniu miało 10,3 mln aktywnych kart SIM, spośród których 44% było abonamentowych. Sam operator dopiero w październiku mówił "lekko przekroczonych" 10 mln na koniec III kwartału. W 12 miesiącach poprzedzających 30. września 2013 roku, P4 miało 3,7 mld zł przychodów i 689 mln zł EBITDA wyliczonego wg standardów agencji Moodys.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:

Tagi: fitch | p4

w sumie: 76
  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    62. ~nick  2014-01-24 11:52:53  host: apn-5-60-80-45.dynamic.gprs.plus.pl

    z roku a rok coraz słabiej :D w 2012 r. przychody P4 wyniosły 3,44 mld zł, a EBITDA 1,2 mld zł. odliczyc odetki i inne to maj duże 0 w zasadzie jak własciciel chce odzyskać cześc jaka zainwestował to maja spory minusik nawet cytat :D Bang-Jensen nie zdradził EBITDA Playa. Zapewnił, że rośnie (w ubiegłym 2012 roku przekroczył 1,2 mld zł). ? Jesteśmy pod tym względem bardzo zdrową firmą ? mówił prezes. 2013 > 689 mln zł EBITDA wzrosło wzrosło tylko z -

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    63. ~Daniel  2014-01-24 12:18:13  host: 92.60.132.22

    @ biały, sądze że na dużą litere nie bardzo zasługujesz. Wypowiadasz się na temat uzytkownikówbiorących czynny udział w wszystkich tematach na telepolis.pl. Sądze że sam kolor Twojego nicku świadczy o kaloryczności Twojej wiedzy na wyżej wymienione tematy. Cała debata jest naprawde zabawna. Jeśli pozwolisz mi na krótką ocene Twojego położenia, Śmiało stwierdze że musisz mieszkać w Pierdziszewie 30 m od nadajnika, i raczej nie poruszasz się poza teren swojej wioski. Nie potrafisz zrozumieć ze białe jest białe a czarne czarne. Jakbys prowadził rozmowy biznesowe a nie koleżeńskie to pewnie odczułbyś problemy zasiegu P4. Mam wrażenie że nie rozumiesz przechodzenia między operatorami w trakcie rozmowy. WIĘC, jeśli dzwonisz do babci ( zaznaczam i Cię odbierze ) i rozmawiać o Twoich sukcesach zawodowych nagle Play musi przeskoczyć z zasięgu TM na Orange. Wtedy Twoja babcia Cie nie słyszy i zrywa połączenie. Pewnie nieraz Ci się to trafiło tylko myślałeś że rozłączyłeś się dotykając słuchawką policzka....

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    64. ~A  2014-01-24 12:19:50  host: 178-36-56-94.adsl.inetia.pl

    Play nadużywa procedury odświeżania karty sim do "wywalania" swoich abonentów z sieci partnerów roamingowych, aby zaoszczędzić na kasie. Metoda dość skuteczna na tych, którzy "na sztywno" ustawili jednego z operatorów W3. Poza tym Play ma mocno wyśrubowany CPICH (Common Pilot Channel - poziom sygnału nadawanego w tym kanale jest używany przez terminale podczas procesu wyboru komórki. Sygnał odbierany na kanale CPICH używany jest także w procesie podejmowania decyzji o konieczności handoveru), przez co na siłę trzyma swoich abonentów w obrębie sieci własnej nawet na SZCZĄTKOWYM SYGNALE pomimo tego, że danym miejscu jest maksymalny sygnał jednego z operatorów W3! A wszystko to kosztem komfortu klientów i jakości rozmowy.

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    65.  2014-01-24 12:28:20

    ad. 64 - coś na rzeczy jest. Ja nie używam play codziennie - mam kartę od lat - kupioną do testów i leży, czasem tylko się loguje sprawdzając czy nuer działa. Ale znajomi potwierdzają - kolega z innej części Polski u mnie był z synem, który do matki chciał zadzwonić z sieci własnej Play nie dał rady - mimo, że nadajnik niemal widoczny jest z mojego okna ;-) Po ustawieniu ręcznym Plusa, zadzwonił, ale po skończeniu niemal rozmowy wyrzucało z sieci Plusa i znowu - poza zasięgiem sieci. Dzwine, ale prawdziwe. Lata temu jak stację u nas postawili nie było problemów. Ja sam sprawdzałem to w okolicy świąt i mogę potwierdzić. Miałem problem z zasięgiem sieci a po zalogowaniu się w Plusie, wcześniej czy później wyrzucało do sieci macierzystej - i znowu problemy z zasięgiem.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    66. ~  2014-01-24 12:44:13  host: acsk190.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Będę w Play dopóki nie zlikwidują Zbieraj Minuty. Jak zlikwidują to przechodzę do Virgin Mobile - siostrzanej sieci. Chyba że będzie coś jeszcze tańszego.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    67.  2014-01-24 12:50:22

    Zbieraj minuty już dawno zlikwidowane, acz tylko w nowszych starterach/abonamentach... do tej pory nie wiem dlaczego nie wywalono tego badziewia ze wszystkiego za jednym zamachem - wszak usługa tak naprawdę aż się prosi o to by ją wykorzystywały 'cfaniaczki' :)

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    68. ~  2014-01-24 13:19:08  host: acsk190.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Badziewie powiadasz? Chciałbyś mieć takie badziewie z 500h do wykorzystania na koncie :)

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    69.  2014-01-24 13:20:32

    @57 Wiesz co? Nie będę się zniżał do Twojego poziomu. Po pierwsze zgadza się - umiesz obsługiwać google - to nazwa syropu na kaszel. Ale nie od tego ma nick, tylko od bohatera jednej z książek. Dołączyłem do Telepolis jak ten portal jeszcze raczkował. W styczniu się zalogowałem. A dlaczego? Nie Twój biznes. Co do Twojego nicku też się nie popisałeś. Przygadał kocioł garnkowi. Biały - to od przesadzania koksu czy od tego, że jest w wiedzy też jesteś biały? Golfa nigdy nie miałem i nigdy nie będę miał. Nie jestem zwolennikiem marki Vieśwagena. A ksywkę to ja mam i nie jedną i o moich przyjaciół się nie martw - ba, od moich przyjaciół się odczep! Koniec OT

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    70. ~  2014-01-24 13:21:14  host: acsk190.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ty natomiast musisz ciągle płacić za swoje badziewie i to rzeczywiście naprawdę jest badziewie. Ja nie musze płacić nic.

  • Ten komentarz został ukryty.

    -1

    71.  2014-01-24 13:25:03

    68. - wiesz co? Osobiście uważam, że to także w Twoim przypadku niepotrzebne badziewie... Jakby nie było badziewiem, nie miałbyś aż tyle na koncie bo byś wykorzystywał. Nie wykorzystujesz - wiec nie pozostaje Ci nic innego jak modlić się do zagranicznych inwestorów, żeby nie polecili kasować te nikomu niepotrzebne zbiory ;-)

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    72.  2014-01-24 13:25:36

    @53 Jakby chcieli to W3 już dawno się w to bawił. Dlaczego np N! nie połączył ze sobą częstotliwości tylko jadą na swoich poza UMTS900? Artykuł Witka czytałem. Ale mam swoje zdanie na ten temat. Witek też nie może wyciągać całej prawdy na wierzch. Co do cytatu " Mimo to własny szkielet jest z pewnością sporym atutem - pozwala obsłużyć klienta bez płacenia pozostałym operatorom, wiec w gruncie rzeczy sprowadza się to do kwestii "wydać sporo na start by się zbudować, czy wydawać o wiele mniej przez dłuższy czas płacąc innym za ich zasoby" Całkowicie się nie zgadzam. To jest wybranie mniejszego zła, wykorzystanie haseł marketingowych bo "głupi Polak" to kupi. I nie przez dłuższy czas. Ta sieć jest i będzie na roamingu cały czas. Inaczej nie będzie istnieć. Nazywajmy to po imieniu ;) Pzdr

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    73.  2014-01-24 13:29:50

    tuldor88 - masz rację, chylę czoła. Trochę przesadziliśmy późno porą. Mnie szczerze nie interesuje, kto w jakiej sieci jest. Ale jak ktoś mi pisze o jakości Play - to po prostu bajdurzy.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    74.  2014-01-24 13:41:26

    Tak jak pisałem Halset - jeśli ktoś ma sieć (a W3 ja musiało budować wiec ma) nie ma sensu korzystać z roamingu bo było by to placeniem dwa razy za to samo :) Możesz kupić samochód i nim jeździć, mozesz nie kupować samochodu i wydawać pieniądze na bilety do autobusu... ale jak już kupisz samochód to wydawanie pieniędzy na bilety i jeżdżenie co 3 dzień busem byłoby głupotą (pomijamy cenę benzyny w PL :P) zaś W3 można nazwać różnie, lecz na pewno nie kierują nimi idioci :) Teraz rozumiesz dlaczego nie opłaca sie im roaming? A skoro nie opłaca to po co z niego korzystać? Play jest uzależniony od roamingu i nigdy nie twierdziłem niczego innego :)

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    75.  2014-01-24 13:54:03

    Halset jak powtarzam już n-ty raz na telepolisie - wszystko zależy od lokalizacji ^^ Osobiście mieszkam w mieście wiec na jakość play narzekać nie mogę :) I nie, nie naganiam nikogo, dla mnie im mniej klientów tym lepiej - mniej reklamacji będzie do mnie wpływało do rozpatrzenia :P

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    76. ~Daniel  2014-01-24 14:01:16  host: 92.60.132.22

    @Tuldor88 dużo masz reklamacji gdzie klient słusznie wnosi o rozpatrzenie swojej sprawy ??

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    77. ~  2014-01-24 14:32:16  host: acsk190.neoplus.adsl.tpnet.pl

    wlo gdyby to było niepotrzebne dla mnie badziewie to bym z tego nie korzystał. A minuty zbieram po to, że w razie gdyby nie można było już kiedyś nabijać to żeby mieć zapas. Ewentualnie spieniężyć. Modlić do inwestorów się nie będę, bo co mnie oni obchodzą. A jak coś się zmieni to trudno.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    78.  2014-01-24 14:43:57

    Niestety większosć z nich jest niezasadna - np klient nie zgadza się z opłatą za internet na fakturze (stare abonamenty), bo polecał konsultantowi na infolinii by mu wyłączył internet. Odsłuch rozmowy - klient zlecał dezaktywację pakietu internetowego a na propozycję blokady transferu od konsultanta wydarł się ze nie będzie mu nikt niczego blokować i sie rozłączył... a potem każda aktualizacja szła bez pakietu MB poza abonament...

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    79. ~Daniel  2014-01-24 14:54:13  host: 92.60.132.22

    Zrozumiałe hahahaaha..... niechce płacić za pakiet bo nie korzystam ale nie świadomy ze telefon czasem korzysta. Klient się zarzeka że na internet nie wchodzi tylko na wI-fi W DOMU. pakietu neta więc nie potrzebuje, a potem grając np. w Angry birds miliardy reklam ciągle ciągną transfer...

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    80. ~Nick  2014-01-24 15:15:33  host: 92.60.132.22

    A kto oceni agencje oceniające? Bo jak to ciągle te same agencje co przed początkiem kryzysu... to można sobie to co piszą w buty wsadzić, moim skromnym zdaniem, razem z ich ocenami, ratingami itd.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    81.  2014-01-24 15:19:09

    @75 Już o tym pisałem. Są miejsca gdzie Play naprawdę dobrze chodzi. Ale więcej jest miejsc, gdy chodzi słabo, żeby nie powiedzieć kiepsko. Poruszam się po Polsce i chciałem mieć Play - testował sobie na karcie. Całe szczeście że tylko testowałem bo bym dzisiaj włosy wyrywał. Na trasie na Playu nie da się gadać. Ja przeważnie cały czas wiszę na słuchawce a nie tylko kilka minut i kilka rozmów. Jeżeli ktoś większość czasu spędza w miejscu, lub w obrębie jednego miasteczka to Play dobrze działa. Ale nie nadaje się na operatora ogólnopolskiego. Na lokalnego tak. Przecież Gruszka najbardziej się boi testów w ruchu.

Dodaj swoją opinię