Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Moody's o P4: wysokie zadłużenie, ale są szanse na jego zmniejszenie

Moody's o P4: wysokie zadłużenie, ale są szanse na jego zmniejszenie

WitekT 31 Lipca 2014 14:09

9 1

Agencja Moody's nadała Play Topco rating na poziomie B2. Firma ta, będąca na górze struktury właścicielskiej P4, wypuszcza właśnie obligacje w euro za ponad 1,7 mld zł.



 

Zobacz: Właściciele P4 dostaną 1,7 mld zł .


Moody's w swojej ocenie zwraca uwagę na fakt, że zadłużenie całej struktury P4 wyniesie po emisji tych obligacji z 3,7x do 5x EBITDA (średnia zadłużenia telekomów na rynku to 1,8-2,2x EBITDA). Z drugiej strony agencja ocenia, że operator jest w stanie sprawnie zejść do zadłużenia na poziomie 4,2x EBITDA, bo założenia budżetowe są realizowane w całości, czasem nawet z naddatkiem.


Po transakcji P4 będzie zadłużone na 5,5 mld zł. To, zdaniem Moody's, może wyraźnie zmniejszyć elastyczność telekomu w kwestii startu w aukcji po częstotliwości 800 i 2600 MHz pod LTE.

Źródło tekstu: Moody's, wł     

Dodaj do:

Tagi: moody's | p4 | play topco

w sumie: 30
  • Ten komentarz został ukryty.

    -1

    11.  2014-07-31 15:36:12

    @6
    no i co z tego, że sprzedadzą? a czy dawna Era nie została sprzedana niemieckiej sieci T-mobile? źle na tym wyszli? raczej nie

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    12.  2014-07-31 15:49:20

    "szanse na zmniejszenie" - oczywiście, np. poprzez oferowanie "super" ofert, gorszych niż prepaid, jak ma to obecnie miejsce w Play :D

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    13.  2014-07-31 16:02:32

    Oferta Play w aukcji o 800MHz może być w związku z tym przekomiczna, ale życzę jak najlepiej.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    14.  2014-07-31 16:21:50

    @10, poczytaj podlinkowania, to dowiesz się na co :P

  • Ten komentarz został ukryty.

    -2

    15. ~ella  2014-07-31 16:56:10  host: host-78-147-133-132.as13285.net

    Pewnie Plus ich wchłonie.

  • Ten komentarz został ukryty.

    -1

    16. ~  2014-07-31 17:19:24  host: public-gprs702717.centertel.pl

    Dalej fioletowe oszołomy pakować kasę w celebrytów.

  • Ten komentarz został ukryty.

    -2

    17. ~  2014-07-31 17:31:13  host: n09-07-03.opera-mini.net

    Chyba Zygmunt wybierze się znowu na zkupy wszak Hawe i P4 szukają inwestora. Chociaż nie wiem, czy tak zadłużona gigantycznie firma jest potrzebna Panu Solorzowi

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    18. ~krótkowzroczność uke  2014-07-31 18:05:12  host: dynamic-78-8-83-21.ssp.dialog.net.pl

    Jak widać na rynku, który wymaga inwestycji, bycie regulatorem, który myśli że regulacja to najniższe ceny i należy zmusić operatorów do dożynania się to spojrzenie krótkowzroczne. Od 2007 minęło tyle lat i co? Tanio - ale jakie inwestycje w nowy zasięg? LTE 800 nigdy nie będzie po za drogo skoro nadaje się na wieś a tam nie ma przychodów.

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    20. ~@18  2014-07-31 21:29:40  host: user-94-254-137-134.play-internet.pl

    Dlaczego ma nie byc? Na wsi tez ludzie potrzebuja Internetu. Wez pod uwage, ze od kliku lat jest taki trend, ze zamozniejsi wyprowadzaja sie z miasta na wies, wiec pewnie i jakichs lepszych uslug potrzebuja.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    21.  2014-07-31 22:18:08

    @18
    w LTE800 nie tyle chodzi o wsie jak o tereny między miastami (drogi, autostrady, linie kolejowe itp.) pokrycie byłoby lepsze niż gsm, a prędkości na trasach o wiele większe

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    22.  2014-07-31 22:39:11

    @18 Tanio? Gdzie, bo nie zauważyłem? Odrobina wiedzy sprzed woku 2007. Abonamenty z minutami przechodzącymi na kolejny miesiąc, aktywacje za 1zł, telefony za 1zł, programy lojalnościowe, Dziś nic z tego nie pozostało, Mało tego nie da się już kupić abonamentu bez pakietu internetowego. Coraz większe i droższe pakiety. Krótsze umowy i dużo droższe aktywacje. W ofertach coraz więcej kruczków, usług, które nagle stają się płatne. Ale marketing mówi, że jest tanio. :) Tanio to jest jak kupujesz jedną minutę po 9 groszy i 1 megabajt po 1 grosz. Jak zmuszają cię żeby kupować stos minut, megabajtów i sms-ów w jednym worku, to nie jest żadne tanio. Co z tego, że kupisz "tanio" słój majonezu w Biedronce, jak zjesz tylko połowę, a reszta na straty... :)

  • Ten komentarz został ukryty.

    -1

    23.  2014-08-01 07:35:41

    @22 ceny minut/sms spadły i to sporo więc nie demonizuj z tym 'jest drożej' :D A fakt, że umowy są na krótszy okres to chyba dobrze prawda? Łatwiej przejść do innego operatora dzięki czemu klient ma większe pole manewru... ehh, malkontenci :P
    Co do jednego muszę się przychylić - cieżko dopaść abo bez pakietu danych, ale to już sam ciemny naród na siebie sprowadza idąc za reklamami 'smartfon potrzebny każdemu' i łykając flagowce gdy używają ich tylko do dzwonienia/sms.

  • Ten komentarz został ukryty.

    -1

    24. ~Radek  2014-08-01 07:46:43  host: 178.183.181.236.dsl.dynamic.t-mobile.pl

    Play jest nadal konkurencyjny cenowo. Ostatnio porównywałem oferty chcąc przenieść 3 numery. Interesowały mnie połączenia no limit, sms/mms i internet. W Playu wyszło (średnio) około 90 zł miesięcznie, W3 w okolicach 140-150 zł miesięcznie. Wygrała oferta z transferem 500 zł Lewandowskiego :-) Technologicznie Play mocno odstaje od W3, mam już dosyć tracenia zasięgu, a bajki o super działającym roamingu krajowym niech zostawią dla tych, którzy się nie ruszają z centrum miast...

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    25. ~  2014-08-01 07:50:25  host: 87-205-68-42.adsl.inetia.pl

    @24 - nie, nie jest. NJU, jak i niektózy wirtualni mają lepszą ofertę, w ofercie do Internetu konkurencja też dała popalić, a oferta z telefonem jest żałosna i zupełnie nieopłacalna. Play kiedyś był tani.

  • Ten komentarz został ukryty.

    2

    26.  2014-08-01 12:58:09

    @23 Myli ci się krytyka z malkontenctwem.Pokazuje wyraźnie, jakie udogodnienia zostaĺy zlikwidowane. Na przykład o wymienności minut na sms, można zapomnieć. Nigdzie nie napusałem, że jest drogo. Między tanio a drogo. jest jeszxze sporo miejsca na tak zwaną neutralną cenę. Więc nie demonizuj. że jest tanio. ;)

  • Ten komentarz został ukryty.

    -1

    27.  2014-08-01 13:30:18

    słoneczny - kto zlikwidował przechodzenie minut? Nie Plej? Przecież to oni dali tanio, ale z przepadkiem zdaje się? Pakiety internetowe? A kto tego chciał? Czy takie pakiety by ły wcześniej? Nie było. Dlaczego się pojawiły? Bo głupi użytkownicy nie umieją obsługiwać telefonu (instrukcja? debile czytają tylko - poza tym oczy od czytania ropieją). teraz się poduczyli i żądają jeszcze więcej - jakby im to było potrzebne... Dlaczego mamy w standardzie bardzo tanie, a stosunkowo tanie w kontekście abonamentu jako takiego, nielimitowane? Bo wszyscy chcieli milionów minut wszędzie - na kilka numerów na które się dzowni już nie wystarczy, a wszystkie w sieci? za mało... Pamiętaj - oferty są odzwierciedleniem tego czego chcą ludzie. A że jeden chce esemesować , inny dzwonić, jeszcze inny chce internetu - nie da się wszystkim dogodzić.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    28. ~  2014-08-03 10:16:34  host: tmo-103-168.customers.d1-online.com

    Oferty odzwierciedlają to co marketingowcy chca by ludzie kupowali

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    29.  2014-08-03 12:12:58

    28 - jakby tak było, to wszyscy by mieli nielimitowane ;-) Nie mają. Szybciej przejdą do prepaida nawet... Dlaczego? Przezciez nielimitowane za 29 złotych to naprawdę tanizna jest! Przy 1000 minut po ile minuta wychodzi? W jakim innym abonamencie po tyle i tak mało jest? Jest - na wybrane numery i innych temu podobnych pojedynczych ofertach. Ja wiem - nie każdy tyle dzwoni, więc czemu 29 zł ma płacić? No - w prepaid można mniej - do tego pełna kontrola jest jak zawsze słyszę. A do tego niejednokrotnie nawet nielimitowane można mieć, kiedy potrzeba.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    30. ~Calm7  2014-08-03 12:58:10  host: n05-02-07.opera-mini.net

    A na huk mi no limit. 500 minut za 5zł by dali. Ale skąd. Musi być 50.000 minut, albo standard. Tak jak w kablówce: chcesz 10 kanałów, a musisz kupić 60!

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    31.  2014-08-03 13:16:01

    Pierwszym operatorem który wprowadził nieprzechodzenie niewykorzystanych pakietów na kolejny okres rozliczeniowy, bez możliwości kumulacji poprzez zakup nowego pakietu był Plus wprowadzając taryfę EASY wiosną 2005 roku. Play w abonamencie tylko to podchwycił i wprowadził u siebie, pozostali dołączyli później. Natomiast w prepaidzie P4 ( Darmowe Rozmowy i Esemesy w Play ), do cały czas mogę przedłużać zarówno niewykorzystane minuty (100 minut za 5zł), oraz pakiety internetowe. Plus z żelazną konsekwencją NIE ŁĄCZY ze sobą żadnych pakietów - choćby w najnowszych taryfach głosowych prepaid pakiet 300 MB i 1 GB są rozdzielne - ważność każdego z nich jest liczona OSOBNO. Tyle faktów.

Dodaj swoją opinię