Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Mobyland planuje wydać 500 mln euro w 3 lata

Mobyland planuje wydać 500 mln euro w 3 lata

sirmark 18 Października 2007 12:51

0 0

Mobyland, dawniej Tolpis, do końca listopada chce wybrać fundusze inwestycyjne, z którymi tworzyć będzie projekt GSM 1800. Inwestycje w ciągu trzech lat mają wynieść 500 mln euro i będą początkowo sfinansowane kredytem. W II połowie 2009 firma sięgnie po środki z warszawskiej i londyńskiej giełdy.

Mobyland złożył wniosek na rezerwację częstotliwości GSM 1800, po tym jak Centernet zrezygnował z jednej z dwóch wygranych częstotliwości.

Obecnie czekamy na oficjalną decyzję. Otrzymaliśmy pismo z UKE potwierdzające rozpoczęcie procedury przyznania rezerwacji. Gdy otrzymamy tą decyzję, to pod koniec pierwszego kwartału 2008 roku rozpoczynamy budowę własnej infrastruktury i będzie to trwało około 3 lat. Wcześniej, w drugiej połowie 2008 roku, planujemy rozpoczęcie działalności jako wirtualny operator i promocję naszych produktów - powiedział PAP w wywiadzie Andrzej Voigt, prezes Mobylandu.

Według prezesa, na pokrycie co najmniej 35 proc. terytorium Polski, firma potrzebuje około 2000 stacji bazowych i tyle też ma powstać w ciągu trzech lat. Koszty inwestycji wraz z kosztami marketingu mają wynieść 500 mln euro. Rozbudowa sieci w kolejnych latach już ma już nie być taka kosztowna. Zysk netto pojawić ma się w szóstym-siódmym roku działalności.
Mobyland chce w pierwszym etapie finansować inwestycje długiem, co nie będzie według Voigta problemem, ze względu na udział w tym przedsięwzięciu włoskiego operatora telekomunikacyjnego Eutelii. Po uruchomieniu usług jako wirtualny operator, firma planuje w drugiej połowie 2009 roku wejść na giełdę w Londynie i Warszawie.

Obecnie trwają prace nad ostateczną strukturą właścicielską Mobylandu, planowane jest podniesienie kapitałów spółki. Docelowo Eutelia będzie miała co najmniej 30 proc. udziałów, a AW Inwestor 10 proc. Pozostali akcjonariusze będą mieć pomiędzy 10 a 30 proc.

Udziałowcami firmy zostanie też jeden lub dwa fundusze inwestycyjne z siedmiu, które pół roku temu zdecydowały się z nami współpracować i są na krótkiej liście. Do końca listopada podejmiemy decyzję w tej sprawie" - powiedział Voigt.

Źródło tekstu: PAP, wł     

Dodaj do:
w sumie: 3
 • 0

  1. ~quest  2007-10-18 13:59:45  host: 212.160.172.70

  500 mln euro to mniej wiecej 1.8 mld zł...Co oznacza ze stworzenie sieci komórkowej jest piekielnie drogie i stać na to nielicznych...

 • 0

  2. ~ol4  2007-10-18 15:34:39  host: 212.160.172.70

  A i owszem niech wydają, pecunia Romana non olet :-)

 • 0

  3. ~nyczaj100  2007-10-18 15:56:55  host: 078088218154.klc.vectranet.pl

  Tak wysoka kwota wynika z kosztów budowy własnej sieci BTSów. To i tak mniej, niż zainwestowali dotychczasowi operatorzy, ale nie zapominajmy o tym, że w tak dużym kraju jak Polska własną sieć buduje się stopniowo przez dłuższy czas. Słyszałem, że w UK operatorzy zaczynają umawiać się ze sobą by wspólnie użytkować istniejącą już infrastrukturę. Myślę, że nowy operator być może też tak planuje a to oznaczałoby możliwość osiągnięcia ogólnopolskiego zasięgu nie tylko poprzez budowanie BTSów, ale też porozumienie z jednym z dotychczas działających operatorów (nie na zasadzie MVNO, tylko porozumienie zakładające wspólne utrzymywanie BTSów jednego z operatorów przez kilku operatorów).

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-105-205.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy uruchamianie Windowsa 10 na urządzeniach mobilnych z Androidem ma sens?

Na smartfonach Huaweia można uruchomić Windowsa 10 dzięki chmurze

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet