telepolis.pl Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Mobilny Internet Orange przyspiesza do 42 Mb/s

Mobilny Internet Orange przyspiesza do 42 Mb/s

LuiN 6 Października 2010 11:30

0 0
Orange uruchomił w Krakowie pilotaż mobilnego dostępu do Internetu w technologii HSPA+ Dual Carrier 42 Mb/s. Usługa umożliwia najszybszą na polskim rynku mobilną transmisję danych.

Technologia Dual Carrier polega na jednoczesnym wykorzystaniu dwóch kanałów transmisji o szerokości pasma 5 MHz, dzięki czemu możliwe jest osiągnięcie transferu do 42 Mb/s przy pobieraniu danych przez użytkownika. To kilkakrotnie szybciej niż w przypadku używanej obecnie technologii HSPA 7.2.

Do końca roku nowa usługa ma być dostępna poprzez blisko 650 stacji bazowych w pięciu miastach: Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu i Szczecinie. Dzięki temu dostęp do niej będzie miało ok. 11% populacji Polski. Kolejne etapy zwiększania zasięgu usługi zaplanowane są na przyszły rok.

Obecnie Orange zapewnia szerokopasmową transmisję danych w technologii HSPA na terenach zamieszkanych przez około 56% populacji kraju. Do stacji bazowych Orange w sieci 3G są doprowadzone światłowody, co pozwala w pełni wykorzystać możliwości nowych technologii. Łącza światłowodowe będą też przydatne w przyszłości,  gdy rozwijać się będzie łączność LTE.

Dodatkowo Orange rozbudowuje sieć CDMA umożliwiającą transfer do 3,1 Mb/s. Grupa TP zakłada, że w zasięgu sieci CDMA do połowy 2011 roku będzie prawie 90% powierzchni kraju.

Źródło: Orange, wł


Dodaj do:
w sumie: 113
  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    101. ~Dores24  2010-10-07 21:19:36  host: h233027.net.pulawy.pl

    Kraków starówka - na karcie z Allegro za 44,5 - orange 3g 6gb działa wyśmienicie, szkoda tylko że nie mam takiego modemu żeby wycisnąć maksa

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    102. ~arek  2010-10-07 21:29:55  host: 178.73.48.137

    orange ma swoje mocne strony. szczegolnie jak masz sporo znajomych w sieci. bierzesz sobie delfina i gadasz do woli. kazdy cos sobie znajdzie

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    103. ~  2010-10-07 21:36:09  host: t18-06.opera-mini.net

    @jojo. Argument który Ty podajesz miałby sens kiedy Orange było liderem zarówno w ilości simów jak i dochodów. Ale jak wiesz Plus przejął koszulkę lidera chyba ze dwa lata temu a teraz Orange odzyskuje znowu utraconą pozycję w ilości simów i depcze po piętach Polkomtelowi w wysokości przychodów a różnice już były naprawdę wyraźne na korzyść Polkomtela bo już blisko miliona kart sim miał przewagi.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    104.  2010-10-07 21:40:48

    jojo - leniwych? Możliwe, ale to nie oto chodzi. Każdy kupuje przykładowy bochenek chleba, od tych paru lat i nie potrzebuje zmian, by jeść go z innej ręki od innego dostawcy, piekarni. Widocznie ten smak chleba & sieci tym osobom pasuje, nie widzą sensu jakichkolwiek zmian. ;-)

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    105. ~ktry  2010-10-07 22:05:43  host: azf43.internetdsl.tpnet.pl

    Orange to przykład zacofania technicznego u mnie.Wszyscy operatorzy włącznie z pleyem po dwie stacje bazowe i oczywiście 3G,a orangutan tylko jedna i w dodatku 2G.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    106.  2010-10-07 22:08:25

    PLAY (104), "Możliwe, ale to nie oto chodzi." (?). Więc właśnie, ktoś się przyzwyczai do sieci, wie jak jest u tego konkretnego operatora. I być może wydaje mu się, że tak być powinno, a tymczasem gdzie indziej możne być lepiej. Nie twierdzę przecież, ze to jest główny powód pozostawania w jednej sieci przez lata, pomimo (czasem lepszych) ofert i/lub jakości sieci u innych.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    107. ~  2010-10-07 22:15:14  host: public-gprs88006.centertel.pl

    Ciekawe dlaczego 42M jest dostepne tylko w pld i zach Polsce ? Czyzby Nokia az zostawala z tylu ??

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    108.  2010-10-08 09:03:11

    gdyby jeszcze nie mieli limitów transferów to światłowód stałby się zbędny...

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    109.  2010-10-08 09:37:02

    @108 ale przecież teraz we Free masz nielimitowany transfer w nocy ("Szczęśliwe Godziny"). Co do światłowodów, no to chyba jeszcze poczekamy na ich rozpowszechnienie, TP zdaje się ma jakieś plany z tym związane, może po niedawnym odświeżeniu Neostrady, zabiorą się i za to.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    110.  2010-10-08 09:54:17

    dobrze...hahaha...ale i tak zostaje w PLAY ! hahaha...pZdr...

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    112.  2010-10-08 11:45:10

    O czym gadamy! W Kościanie 25 tys mieszkańców jest internet ale 0,2 megabit!!!! porażka orange! To jaka tu mowa o 42 mbit!!!

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    113. ~nigdy więcej pOręcz  2010-10-08 12:40:07  host: 87-205-85-11.adsl.inetia.pl

    #101 - czy Ty chcesz wciskać że masz w oręcz 6gigabitów?! choć giga i mega symbolizują duże litery... Twoja niedbałość czy nowe standardy języka technicznego? Dzisiaj trudno o tani bezprzewodowy internet pOręcz bez limitów, żeby choć 2mbit/s PRACOWAŁ STABILNIE, a testy robią na 42... ciekawe jak długo zeszłoby 6GB na takim łączu przy zwyczajnym użytkowaniu?

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    114. ~pilot austalijski  2010-10-08 14:40:34  host: 078088060024.bielskobiala.vectranet.pl

    Jest szansa, że wkrótce net z cyfrowego Polsatu będzie zdecydowanie najszybszy na rynku, bo planują wdrożyć technologię LTE. Wtedy przy ich 152 bodajże Mbit to co dać chce Orange totalnie zblednie.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    116. ~pirx  2010-10-08 15:37:42  host: dpf4.neoplus.adsl.tpnet.pl

    pilot: lte zamierzaja wprowadzac wzsyscy operatorzy. takze CP nie jest tu wyjatkiem. To co w tej chwili robi roznice pomiedzy operatorami mobilnego netu, to wlasnie zasieg poza miastami, a tutaj orange jest czesto najlepsze.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    117. ~dudek984  2010-10-08 21:11:47  host: chello089078099152.chello.pl

    Fakt ale kto z tego bedzie korzystał mam modem jest ok 2OMb-35Mb czysta przestrzeń i małe skupisko to da się osiągnąć w Krakowie na Prądniku Czerwonym ma stanąć stacja bazowa ale nie ma zgody bo Maszt na cm.Batowice należy do ERY i to jest dobra lokalizacja dla Prądnika Czerwonego,Oświecenia,Tysiąclecia bo tu najwięcej osób ma internet operatorów Play,Era,Orange i Plus

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    118. ~Chłopak z wioski  2010-10-09 19:26:22  host: v08-15.opera-mini.net

    RAWA MAZOWIECKA: Ponad 20.000 tysięcy mieszkańców, miasto położone między Łodzią a Warszawą przy trasie K8 zwanej Katowicką - 25km od Skierniewic. Nadajnik operatorów GSM: Era, Play, Plus każdy znich ma po Node'y B 3G. ORANGE: nie posiada żadnego, tylko dwa po 900MHz przy granicach miasta. Już nie chodzi mi tu o rozmowy, ale o komfort korzystania z mobilnego internetu użytkowników ORANGE, którego jest brak w tym przypadku i nic nie wróży że coś się ruszy w tym temacie...

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    119. ~pirx  2010-10-12 16:10:18  host: dpt182.neoplus.adsl.tpnet.pl

    chlopak: a cdma sprawdzales czy dziala?

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    120. ~mario  2010-10-15 20:46:36  host: user-109-243-172-219.play-internet.pl

    Orange przyspiesza,Plus przyspiesza CP przyspiesza tylko zacofany P4 od 3 lat stoi w miejscu z 1Mb/s! Jak oni moga nazwac sie siecia Najszybciej rozwijajaca sie na rynku?!

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    121.  2010-10-15 21:08:46

    mario (120), i co z tego, gdy u siebie mam zerowy zasięg CP, Orange dopiero niedawno odpalił jedną stację UMTS/HSDPA (gdzie osiągana prędkość to maksymalnie do ok. 1,5 Mbit/s, a Play ma dwie takie stacje? Era i Plus - zero zasięgu UMTS.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    122.  2010-10-18 15:54:09

    jojo, to orange i tak ciagle lepiej wypada z tym 1.5 Mbps niz play. I to o polowe. I dodatkowo masz szczesliwe godziny w nocy. :>

Dodaj swoją opinię