Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Mobilny elektrokardiograf, czyli coraz więcej mobilnej medycyny

Mobilny elektrokardiograf, czyli coraz więcej mobilnej medycyny

Q! 16 Maja 2009 23:29

0 0

nict electrocardiographJapoński National Institute of Information and Communications Technology zaprezentował mobilny elektrokardiograf, którego zadaniem jest monitorowanie czynności bioelektrycznej serca. W pracach nad urządzeniem udział brali również naukowcy z Uniwersytetu w Yokohamie oraz Research And Innovation for the Environmental Health Medicine (RIE).

Przedstawione urządzenie korzysta z nowej technologii o nazwie BAN (Body Area Network). Jest ona odpowiedzialna za bezprzewodowy przesył danych na krótkich dystansach, np. pomiędzy urządzeniem znajdującym się blisko ciała, a tym przeznaczonym do wyświetlania zgromadzonych w ten sposób danych. W tym przypadku rolę tę pełni monitor, jednak może to być dowolne inne urządzenie obsługujące ten standard przesyłu danych.

nict electrocardiograph Zaprezentowany kardiograf umożliwia nieprzerwane monitorowanie pracy serca pacjenta bez konieczności noszenia znacznie większych i bardziej uciążliwych urządzeń. Oprócz tego może on również monitorować zarówno temperaturę ciała, jak i jego ułożenie, wykrywając niepokojące zmiany, np. na skutek przewrócenia się pacjenta. Wszystko to dzięki niewielkiemu urządzeniu w kształcie naszyjnika, którego waga wynosi zaledwie 20 gramów. Do poprawnej pracy nie potrzebuje on żelów przewodzących, tak więc jego "instalacja" sprowadza się jedynie do powieszenia go na szyi.
Dane przesyłane przez elektrokardiograf są szyfrowane specjalnym kluczem dynamicznym, który tworzony jest na podstawie ułożenia ciała pacjenta oraz zgromadzonych danych o pracy jego serca. Dane te są unikalne dla każdego człowieka, tak więc nie ma możliwości jego podrobienia. Wykorzystywany jest w tym celu specjalny, opatentowany algorytm szyfrujący, który do swojej pracy nie potrzebuje dużej ilości energii.

W chwili obecnej technologia BAN jest w fazie certyfikacji standardów IEEE i znajdować się będzie w grupie 802.15.6. (standard IEEE 802.15.6).

W ostatnich czasach wyraźnie widać coraz bliższe związki technologii mobilnych i medycznych. O stworzeniu przenośnego ultrasonografu pracującego pod kontrolą systemu Windows Mobile pisaliśmy w tej wiadomości.

Źródło tekstu: nikkeibp, wł     

Dodaj do:
w sumie: 5
 • 0

  1. ~  2009-05-17 00:17:48  host: client-82-26-78-211.bmly.adsl.virgin.net

  i to jest przyszlosc dlatego to studiuje :)

 • 0

  2. ~bledos  2009-05-17 08:20:36  host: 078088096073.lomza.vectranet.pl

  @1: telekomunikację, medycynę, czy biotechnologie? ;) a w temacie: bardzo ciekawe rozwiązanie, a dodatkowo pokazuje, co oznacza, mieć OS w tel. Tylko oby nie doszło do sytuacji, gdzie pacjent będzie musiał się sam leczyć ;)

 • 0

  3. ~  2009-05-17 10:33:55  host: public-gprs83343.centertel.pl

  @2 Ja bym sie raczej obawial handlu danymi i mozliwosci dyskryminacji np zawodowej z powodu nieslusznego profilu pracy serca o mozliwosci zdalnego zaburzania pracy tegoz nie wspomne. Polecam "Pianole" Vonneguta.

 • 0

  4. ~matthias  2009-05-18 17:19:43  host: 217.153.161.42

  ...no tak, ale podobne rozwiazania [obudowane w niezly soft] zostaly zaperzentowane na Apple iPhone SDK 3.0.

 • 0

  5. ~ziomek13  2009-05-20 15:14:52  host: aafi221.neoplus.adsl.tpnet.pl

  a ja czekam jak wymyslą mobilny wariograf

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-80-247-119.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy wg Ciebie usługa Apple Pay odniesie w Polsce sukces?

[Aktualizacja] Apple Pay od jutra w Polsce

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet