Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Mobilne płatności za parkowanie w Opolu

Mobilne płatności za parkowanie w Opolu

WitekT 18 Lipca 2007 13:49

1 0

Platforma płatności mobilnych moBILET, czyli niezależny od parkomatów system płatności za rzeczywisty czas parkowania za pomocą telefonu komórkowego, od czerwca działa w Opolu. Trwają rozmowy w sprawie zastosowania systemu dla realizacji płatności w komunikacji zbiorowej i innych dziedzinach.

W połowie czerwca tego roku w Opolu - jako pierwszym mieście w Polsce - ruszył system, który umożliwia kierowcom płacenie za rzeczywisty czas parkowania za pomocą telefonu komórkowego. Platformę płatności mobilnych wprowadziła we współpracy z Miejskim Zarządem Dróg w Opolu poznańska spółka Projekt & Parking Serwis Polska, która administruje tamtejszą strefą płatnego parkowania.

System moBILET ułatwia kierowcom wnoszenie opłat parkingowych. Wystarczy za pomocą specjalnej aplikacji na telefonie komórkowym wybrać ustawienia odnośnie pojazdu, strefy i czasu parkowania, a następnie - za pomocą połączenia GPRS w telefonie komórkowym - powiadomić system o rozpoczętym postoju. Istotne jest, że czas parkowania rozlicza się z dokładnością co do 1 minuty, kierowca płaci więc za rzeczywiście wykorzystany czas. W każdej chwili można również przedłużyć ważność biletu, bez potrzeby odwiedzania parkomatu.
By skorzystać z platformy płatności mobilnych moBILET, należy, za pośrednictwem strony internetowej, bezpłatnie zarejestrować się w systemie podając m.in. numer telefonu komórkowego oraz numery rejestracyjne pojazdów, którymi będziemy parkować w strefie. Po zarejestrowaniu się w systemie, użytkownik otrzyma indywidualny numer konta moBILET, na który będzie mógł wpłacać pieniądze wykorzystywane na parkowanie. Osoba zarejestrowana otrzyma również wiadomość WAP lub SMS z linkiem, pod którym można pobrać aplikację moBILET na telefon komórkowy.

Płacenie za rzeczywisty czas parkowania to nie jedyna funkcja systemu moBILET. Prowadzone są intensywne rozmowy z miastami, które chciałyby wprowadzić taki system dla miejskiej komunikacji publicznej. Przedsiębiorstwa komunikacyjne poszukują bowiem nowych sposobów dystrybucji biletów, zdając sobie sprawę z często małej ich dostępności w punktach sprzedaży.

System ma też znaleźć zastosowanie przy mobilnym zakupie biletów komercyjnych - np. do kina lub na imprezy masowe. Użytkownik raz zarejestrowany w systemie będzie miał wtedy możliwość korzystania z wszystkich jego funkcji w każdym mieście, w którym system zostanie uruchomiony. Telefon komórkowy mógłby więc stać się elektroniczną portmonetką, umożliwiającą płacenie za parkowanie, komunikację miejską i inne bilety, przejmując w zasadzie funkcje elektronicznej karty miejskiej, której wdrażanie - jak pokazuje doświadczenie polskich miast - jest kosztowne i kłopotliwe.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 8
 • 0

  1.  2007-07-18 13:49:23

  Nazwa uslugi kojarzy mi sie z mobbingiem ;)

 • 0

  2. ~zibi  2007-07-18 14:04:56  host: 203-moc-3.acn.waw.pl

  Ile kosztuje taka usługa?

 • 0

  3. ~ave  2007-07-18 14:11:56  host: yn26.internetdsl.tpnet.pl

  Brzmi ciekawie, a w jaki sposób odbywa sie kontrola czy opłata została uiszczona? Straznik miejski przechadzający się ulicą, podchodzi do samochodu z palmtopem i sprawdza online czy rzeczywiscie miejsce postojowe zostało opłacone?

 • 0

  4.  2007-07-18 14:18:12

  ave: pewnie tak - wystarczy raptem wstukać numer rejestracyjny...

 • 0

  5. ~  2007-07-18 15:28:49  host: p09-06.opera-mini.net

  Tak naprawde jest to tylko system rejestracji czasu parkowania, sama platnosc odbywa sie pozniej standardowym przelewem a nie "zdalnie" o czym mysli Plus. Dodatkowo czas parkowania jest rozliczany co do 1 minuty ale nie mniej niz 30 minut. (tymis)

 • 0

  6. ~mrok  2007-07-19 12:39:15  host: ip116.ima.pl

  oczywiście takie drobiazgi jak fiskalizacja, faktury vat... to przeżytek.. owszem jest bezpieczna opcja takiego płacenia komórką ale w trochę innej formie. próby płacenia smsem za bilety komunikacji miejskiej już dość dawno padły z uwagi na brak chęci współpracy operatorów GSM. coś w trawie piszczy... tylko gdzie... a Witek T jednym pociągnięciem pióra stworzył wizję nowego świata , na którą nikt wcześniej nie wpadł:-)

 • 0

  7. ~jarekt  2007-07-19 14:24:45  host: ech63.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Faktycznie to dziala. Tylko problem w tym ze system dziala jako usluga przedplacona - trzeba najpierw przelac pieniadze a dopiero potem mozna je przeznaczac w miare potrzeb na platnosci parkingowe...

 • 0

  8. ~barteksoft  2007-07-20 12:21:04  host: ip-213-17-200-57.netia.com.pl

  System działa :) Kontrola odbywa sie za pomocą urządzenia, które sprawdza numer rejestracyjny pojazdu w systemie. Koszty jedynie za przsył danych GPRS - czyli zależy od taryfy. ale nie od operatora. Jeśli chodzi o SMS to jest on mało dokładny w czasie i łatwy do podrobienia, a sama aplikacja ma hasło dostepu i dane wysyłane są z danego systemu. Poza tym jest dokładne naliczanie minutowe:) W kazdej chwili można przedłużyć parkowanie o 1h, 2h lub więcej. Minimalny czas parkowania zależy od regulacji w danym mieście odnosnie funkcjonowania strefy. Polecam korzystanie:) Ponoć niedługo ruszy komunikacja miejscka i kolejne miasta:) Plus jest taki, ze według informacji firmy będzie się trzeba tylko raz zarejstrować i samemu decydować czy chcemy parkować czy jechać autobusem lub tramwajem:) Niedługo dojdzie takze karta kredytowa jako forma opłat. Polecam, ja korzystam:)

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-198-111-185.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy masz antywirusa w swoim telefonie?

Nastolatki zabezpieczają się, a Ty chronisz się przed wirusami?

 

Zobacz wynik | Opinie (3)

Archiwum Ankiet