Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Mobilne aplikacje w UE. 63 mld euro i 5 mln stanowisk do 2018 roku

Mobilne aplikacje w UE. 63 mld euro i 5 mln stanowisk do 2018 roku

LuiN 21 Lutego 2014 11:45

2 0

Według najnowszego raportu Komisji Europejskiej, rynek aplikacji mobilnych w krajach Unii Europejskiej do 2018 roku będzie zatrudniać blisko 5 mln osób, a jego przychody sięgną 63 mld euro.

Rynek aplikacji w UE zatrudnia ok. 1,8 mln osób, w tym 1 mln deweloperów oraz 800 tys. pracowników m.in. działów marketingu. Przychody sektora w 2014 roku w tym regionie mają wynieść 17,5 mld euro. Według raportu GIGAOM and NUI Galway dla Komisji Europejskiej, w ciągu najbliższych czterech lat nastąpi dalszy dynamiczny wzrost rynku aplikacji na terenie Unii. Liczba pracowników wzrośnie do 2018 roku do poziomu 4,8 mln, a przychody sięgną prognozowanego poziomu 63 mld euro.

Wzrost ten to w szczególnym stopniu wynik rosnącej popularności mobilnych aplikacji. Jak podkreślają eksperci, duże znaczenie w tym procesie ma łatwa dostępność i niski koszt użytkowania tego typu produktów. Według danych Gartnera, tylko w 2013 roku ściągnięto na całym świecie 102 miliardy aplikacji mobilnych.

Choć sukces unijnego rynku aplikacji daje powody do optymizmu, przed europejskimi deweloperami stają jednak trudne wyzwania, które zadecydują o ich globalnej pozycji w najbliższych latach. 31% deweloperów badanych przez KE twierdzi, że poziom wiedzy informatyków w tym zakresie jest zbyt niski, a 25% uważa, że na rynku wciąż brak wystarczającej liczby deweloperów. Co szczególnie istotne, 38% deweloperów badanych przez KE zwraca uwagę na problemy firm z Europy w zakresie rywalizacji na płace z konkurencją ze Stanów Zjednoczonych. Tymczasem, w sytuacji dużej konkurencji o najlepszych kandydatów, zarobki w informatyce stanowią jeden z głównych czynników decyzji o wyborze pracodawcy.
Popytu na programistów dowodzą szacunki Sedlak&Sedlak. Według nich, rozpoczynający w ubiegłym roku karierę programista Java - czyli znający najbardziej popularny z języków kodowania - może liczyć średnio na pensję w wysokości 3,2 tys. zł brutto. Jednak już mediana zarobków osób legitymujących się 4-5 letnim stażem pracy osiąga wartość 7 tys. - mówi Wojciech Mach, Dyrektor Zarządzający Luxoft Poland.

Eksperci dodają, że sukces ilościowy dotyczący liczby użytkowników aplikacji często nie przekłada się także na wyniki sprzedaży. Obecnie zaledwie 9 proc. ściągnięć dotyczy płatnych aplikacji mobilnych. Dziewięć na dziesięć z produktów dostępnych w sklepach Apple iOS i Google Android zarabia dziennie mniej, niż 1250 dolarów. Dlatego o wzroście zysków rynku aplikacji będą stanowić w dużym stopniu aplikacje dedykowane dla biznesu.

Jak wykazują badacze, deweloperzy z UE odpowiadają za 43% globalnych przychodów rynku aplikacji konsumenckich.

Źródło tekstu: KE     

Dodaj do:

Tagi: komisja europejska

w sumie: 2
  • 0

    1. ~Thunder  2014-02-21 12:51:33  host: 85.219.163.130

    "Według nich, rozpoczynający w ubiegłym roku karierę programista Java - czyli znający najbardziej popularny z języków kodowania - może liczyć średnio na pensję w wysokości 3,2 tys. zł brutto" Dobry żart : D

  • 0

    3.  2014-02-22 12:08:43

    1: A czemu zart? Tyle sie dostaje "na start", przynajmniej we Wroclawiu. Oczywiscie szału nie ma, ale te 2200-2500 zl na reke jest. Po paru latach jak sie ma doswiadczenie i troche wiedzy to mozna juz 2 razy wiecej zarabiac.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-23-20-25-122.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Najlepszy smartfon powyżej 3000 zł to:

Polecane smartfony - wakacje 2018

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet