Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Mobilna telewizja po WiMAX-ie?

Mobilna telewizja po WiMAX-ie?

LuiN 5 Lutego 2008 20:31

0 0

Instytut badawczy Institut für Rundfunktechnik (IRT) w Monachium wykonuje testy praktyczne transmisji TV przy użyciu mobilnych urządzeń WiMAX. Czyżby transmisja ta miała być konwergentnym sposobem na zaspokojenie potrzeb osób będących poza zasięgiem telewizji DVB?

Technologii WiMAX nie konstruowano z myślą o ciągłej transmisji wideo. Podobnie miało to miejsce w przypadku 3G i HSDPA - wideo rozmowa tak, ale TV już nie bardzo, ze względu na mimo wszystko zbyt wątłe zasoby sieci. W praktyce okazuje się jednak, że najpopularniejszą mobilną telewizją w Europie jest właśnie ta oparta o transmisje strumieniowe w sieciach 3G.
Wiadomo nie od dziś, że WiMAX świetnie nadaje się do transmisji VoIP, będąc alternatywą dla tradycyjnych połączeń głosowych GSM. Przeprowadzone w Niemczech testy przyniosły obiecujące rezultaty również w przestrzeni transmisji ciągłych oraz wideo na żądanie.

Źródło tekstu: eetimes, wł     

Dodaj do:
w sumie: 4
 • 0

  1. ~mirekb  2008-02-05 21:27:56  host: apn-77-115-66-155.gprs.plus.pl

  w Polsce ptc trzymo mocno czestotliwosci wimaxu,uruchomili go testowo dla miasta starachowice.poprawili wiele od zeszlego roku,moze z tym wiaza wlasnie pomysly niemcy w zarzadzie ptc-mobilna telewizja niezalezna od dvbh ewentualnie tp emitel..

 • 0

  2. ~przemobe  2008-02-05 22:01:42  host: ip-157-25-233-128.multimo.gtsenergis.pl

  W specyfikacji UMTSu są kanały FDD przewidziane właśnie między innymi do transmisji multikastowych wideo i operatorzy na świecie mają na nie licencje (również w Polsce). Tylko ja jeszcze nie wiedziałem w portfolio ani w ofercie telefonu który mógłby z nich korzystać zamiast zajmować zasoby przewidziane na rozmowy i ewentualnie inną transmisję danych.

 • 0

  3. ~n123  2008-02-05 23:55:42  host: inet20909nb-1.eranet.pl

  Ha ha ha. Netia po wimax-ie nie jest w stanie podać stabilnego internetu a i z głosem mam problem a oni chcą TV puszczać....

 • 0

  4. ~vari  2008-02-06 08:01:37  host: eia60.neoplus.adsl.tpnet.pl

  WiMAX nie jest alternatywą dla DVB-T ze względu na wysokie pasmo w którym pracuje. Nie sądzę aby w przyszłosci (gdy będzie DVB-T) były miejsca gdzie nie ma DVB-T a jest WiMAX. Jeśli gdzieś nie będzie DVB-T to nic tam nie będzie. W końcu sam znam wiele miejsc w Poslce gdzie nie ma sygnału żadnej sieci GSM. Dodatkowo w górach (Bieszczady ale chodzi o konkretne zamieszane przez ludzi wsie) gdzie nie nic. Nie ma GSM ani NMT i nie ma żadnej naziemnej TV (radio UKF ledwo ledwo). A ludzie tam mieszkają, prąd mają i nawet telefon stacjonarny po kablu się trafi, PKS dojeżdża. Tak więc ten WiMAX nie zastąpi na pewno DVB-T.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-224-235-183.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy używasz smartfonu z rysikiem (takim, jak np. w Galaxy Note)?

Galaxy Note 9 na renderach

 

Zobacz wynik | Opinie (3)

Archiwum Ankiet