Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Mobilna telewizja MBMS zamiast DVB-H?

Mobilna telewizja MBMS zamiast DVB-H?

LuiN 24 Lipca 2008 23:04

0 0

Usługi i rozwiązania związane z telewizją mobilną są jednym z głównych kierunków rozwoju firmy Ericsson na świecie. Mimo, że istnieją różne technologie świadczenia takiej usługi, Ericsson zdecydował się postawić na MBMS. W tym roku zaplanowano pierwsze komercyjne wdrożenia, wykorzystujące tę technologię.

Obecnie istnieją trzy główne standardy, służące do przekazywania sygnału telewizyjnego na telefony komórkowe: przez sieć 3G (tu mieści się MBMS - ang. multimedia broadcast/multicast service), tradycyjną naziemną telewizję cyfrową (DVB-H) oraz przez satelitę. Według firmy Ericsson wiele czynników świadczy o przewadze technologii 3G i MBMS.

Jedną z głównych jej przewag jest możliwość łatwego uruchomienia kanałów zwrotnych, co czyni telewizję mobilną w pełni interaktywną. A właśnie interaktywność pozwala operatorom i nadawcom na znaczne zwiększenie lojalności użytkowników i zmaksymalizowanie przychodów z nowych źródeł. Testy, które Erisccon przeprowadził wraz z Norwegian Broadcasting Corporation wykazały, że wprowadzenie kanałów zwrotnych może podwoić czas, który widzowie spędzają przed mobilną telewizją.
Z badań przeprowadzonych przez firmę Ericsson wynika, że klienci spodziewają się od Mobile TV znacznie więcej, niż przeniesienia oferty tradycyjnej telewizji na mały ekran. Za korzystanie z nowych możliwości są skłonni płacić od 10 do 15 euro miesięcznie.

MBMS nie wymaga wdrażania zupełnie nowych technologii, lecz wykorzystuje istniejącą infrastrukturę sieciową do nadawania usług mobilnych, takich jak komórkowa TV. Pozwala na podłączenie nielimitowanej liczby użytkowników w tym samym czasie.

Już ponad 170 operatorów na świecie uruchomiło komercyjnie usługi mobilnej telewizji i wideo. Ponad 60 z nich wykorzystało do tego rozwiązania firmy Ericsson. Do końca 2011 roku telewizję za pośrednictwem komórki będzie oglądać niemal pół miliarda osób na całym świecie.

Źródło tekstu: Ericsson     

Dodaj do:
w sumie: 7
 • 0

  1. ~Sonya  2008-07-24 23:37:28  host: etx39.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Po co mieć za darmo DVB-H jak można opłacać usługę MBMS :) to zrozumiałe na co postawił Ericsson. I tak wygra DVB-H, bo jest wspierane nie tylko przez Ericssona, a dodatkowo DVB-H już jest montowane w różnego rodzaju mobilnych urządzonkach.

 • 0

  2.  2008-07-25 01:24:23

  Telewizja w Play dostępna od jutra. To będzie MBMS?

 • 0

  3.  2008-07-25 05:56:26

  Na pewno nie zapłacę 45zł za tv na ekranie wielkości znaczka pocztowego. Wolę poczytać gazetę czy wypożyczyć film

 • 0

  4. ~Longman  2008-07-25 07:21:25  host: adbq156.neoplus.adsl.tpnet.pl

  @r, utrafiłeś w samo sedno! Dokładnie to samo chciałem napisać. Ba! DVB-H rozwija się słabo nawet w krajach sporo od nas zamożniejszych i zaawansowanych technicznie, więc nikłe zainteresowanie nie jest tylko typowe dla naszego kraju.

 • 0

  5.  2008-07-25 09:37:33

  a jakie sa telefony z mbms?

 • 0

  6. ~m4rc1n  2008-07-25 10:25:53  host: aceb34.neoplus.adsl.tpnet.pl

  ja powiem jedną tylko rzecz - Orange udostępnia ~30 stacji tv na żywo za 20zł miesięcznie :), jest też możliwość wypróbowania usługi za 1zł przez dwa miesiące :)

 • 0

  7. ~Ziomek  2008-07-25 10:46:00  host: f96-025.opera-mini.net

  A widziałeś jakość tych programów i ich dźwięk? W autobusie nie pooglądasz, bo nadaje to tak cicho, że nic nie słychać.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-224-91-246.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy uruchamianie Windowsa 10 na urządzeniach mobilnych z Androidem ma sens?

Na smartfonach Huaweia można uruchomić Windowsa 10 dzięki chmurze

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet