Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Mobilna reklama 27-krotnie skuteczniejsza od internetowej

Mobilna reklama 27-krotnie skuteczniejsza od internetowej

Q! 24 Czerwca 2009 18:11

0 0

Czeski oddział sieci T-Mobile zakończył pilotażowy program marketingowy, którego celem było zbadanie skuteczności reklamy mobilnej. Z opublikowanych danych wynika, że jest ona bez porównania bardziej skuteczna od tradycyjnych kampanii reklamowych prowadzonych obecnie w Internecie.

Według opublikowanych danych, średnia skuteczność reklamy mobilnej (SMS-y i MMS-y) była ponad 27-krotnie większa od tradycyjnej reklamy internetowej, wykorzystującej popularne banery. Odpowiedź na mobilną reklamę wyniosła 2,72%, co jest wynikiem znacznie lepszym od średniej wartości dla czeskiego rynku reklamy internetowej, która oscyluje w okolicach 0,1%. Rozpiętość wyników była bardzo duża i mieściła się w granicach od 0,29 do 11,78%.

Jak zauważył Michal Nemec, odpowiedzialny za przeprowadzenie badania, reklama mobilna jest obecnie bardzo rzadko wykorzystywana, mimo swojego ogromnego potencjału. W przeciwieństwie do tradycyjnej reklamy jest ona mocno spersonalizowana co oznacza, że mężczyznom nie będą oferowane niektóre kosmetyki, np. szminki, a kobietom - narzędzia do majsterkowania. Dzięki temu istnieje większe prawdopodobieństwo skierowania reklamy danego produktu do odpowiedniego odbiorcy, a dzięki zastosowanemu medium - szybszej odpowiedzi na taki przekaz.




Przedstawiciel jednej z firm biorących udział w kampanii stwierdził, że aby reklama mobilna była skuteczna musi się ona charakteryzować trzema podstawowymi cechami: odpowiednią formą, jasnością przekazu oraz atrakcyjnością.

W programie wzięło udział 22 reklamodawców, którzy do grupy liczącej 3133 badanych skierowali 32 kampanie reklamowe. Odbiorcy, w zamian za udział w projekcie, otrzymywali bezpłatne minuty oraz wiadomości tekstowe.

Opierając się na opiniach firm biorących udział w badaniu, T-Mobile rozważa możliwość komercyjnego wprowadzenia do swojej oferty usługi reklamy mobilnej. Mogłoby to nastąpić już w czwartym kwartale b.r.

Źródło tekstu: cellular-news, wł     

Dodaj do:
w sumie: 19
  • 0

    1. ~  2009-06-24 18:38:18  host: drm120.neoplus.adsl.tpnet.pl

    że niby co oni tu rozumieją pod tą reklamą mobilną? Spam smsowy?

  • 0

    2. ~  2009-06-24 18:55:55  host: dnz186.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Pewnie ludzie nie nauczyli się jeszcze usówać tych śmieci w mobilnych przeglądarkach. A wystarczy zwykły prosty dns poisoning.

  • 0

    3.  2009-06-24 19:32:59

    Ponad rok temu przeniosłem numer z Heyah do Play a ci nadal mnie zasypują jakimiś śmiećmi z konkursami itp.

  • 0

    4. ~s  2009-06-24 19:47:24  host: nat-13.ghnet.pl

    Hiroshima ja cie bardzo dobrze rozumiem... mam abo w play i jestem wrecz zasypywany spamem(bo tak to trzeba nazwac)... Play z pewnoscia ma z tego bardzo duze profity... do tego stopnia ta refkama jest wszechobecna ze nawet jak przychodzi mi juz automatyczny smsm Juz jestem!(powiadamiajacy mnie kiedy osoba do ktorej chcialem zadzwonic jest w sieci) to ten automatyczny sms zawiera takze reklame... ale mimo wszystko Dziekuje Bogu za play... bo gdyby nie Play dalej bysmy placili za minute po 70 gr...

  • 0

    5. ~pikuś  2009-06-24 20:10:55  host: abea97.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Też zastanawiam się, czy chodzi o sms-owy spam. Jestem w Orange i od tego świństwa jest wyjątkowo trudno się uwolnić. To chyba jest przestępstwo (rozsyłanie reklam sms-ami, ale kto by się tym przejmował.

  • 0

    6.  2009-06-24 20:24:21

    Na reklamy w internecie jest sposób np. adblock plus jako dodatek do firefoxa. Na smsowe reklamy również znajdzie się sposób.

  • 0

    7.  2009-06-24 20:38:55

    Wg. mnie to skuteczność jest większa właśnie dzięki temu, że nie jest tak oklepana wszędzie i przez to czasem się na nią spojrzy ;) Nie na taką jak w necie ;)

  • 0

    8. ~frshman  2009-06-24 20:52:45  host: chello089077212175.chello.pl

    @ 4. napisz do BOK, że nie chcesz otrzymywać więcej treści reklamowych. ja podpisując umowy na 2 nr odhaczyłem te opcje i mam zero spamu sms. pozdr.

  • 0

    9. ~tymis  2009-06-24 21:11:53  host: 082139032195.radom.vectranet.pl

    W newsie nie jest sprecyzowane o jaką formę mobilnej reklamy chodzi. Chyba większości kojarzy się to z niechcianymi SMS-ami. Tymczasem już jakiś czas temu stwierdzono, że SMS-y reklamowe nie są dla ludzi wiarygodne i ludzie nie chcą ich dostawać. Wymyślono więc skuteczniejsze bo bardziej akceptowalne formy mobilnej reklamy. To spotlery czyli multimedialne reklamy wyświetlane na ekranie komórki w czasie pobierania na telefon jakiejkolwiek treści. Użytkownik czekając na pobranie treści i tak patrzy na ekran. Wyświetlana wtedy reklama już tak powszechnie nie drażni a jeśli zainteresuje to w reklamie jest "pod ręką" element "opt-in" umożliwiający zgodę zainteresowanego na dodatkowy z nim kontakt. Inną formą jest reklama przez Bluetooth (strefy B-zone), wykorzystująca też treści multimedialne. W tym wypadku (o ile jest włączony BT do czego zachęca oznaczenie danego miejsca) pojawia się pytanie o zgodę na przesłanie. W przypadku odmowy powtarza się co jakiś czas pytanie. Podatni w końcu się zgodzą, albo ciekawości albo z nudów.

  • 0

    10.  2009-06-24 21:16:31

    ~frshman taaa jasne, prośba wysłana i niby nie przychodzi spam, a przychodzi tylko z innych stron, od Play nie przychodzi lecz, te z play i są najmniej upierdliwe, nie wiem gdzie mają mój numer, ale cały czas jakieś konkursy i nagrody. Na Heyah numerze wszystko ok, nic spamerskiego nie przychodzi oprócz smsy z Ery. I jeszcze jedna ciekawostka, numer Play jest aktywny ze 3-4 miesiące, a Heyah już prawie 2 lata, z Play jedynie wysyłany numer to właśnie ta fundacja tvn, na Heyah też był wysyłany, więc jak widać operator chyba świadomie daje odpowiednim instytucjom nasz numer w końcu operator za kilkaset tysięcy numerów otrzyma sporą prowizje.

  • 0

    11.  2009-06-24 21:21:15

    *** tymis - oczywiście chodziło to u SMS-y i MMS-y - dzięki za czujność, już dopisane. :-) Co do ich skuteczności, to według przedstawionych wyników jest ona na całkiem dobrym poziomie. Pytanie zatem o ile lepsze są wspomniane przez Ciebie spotlery?

  • 0

    12. ~Q!  2009-06-24 21:22:23  host: t03-10.opera-mini.net

    Takimi wiadomościami zachęcićie tylko spamerow

  • 0

    13. ~  2009-06-24 21:41:39  host: t01-15.opera-mini.net

    W sms i mms brak regulaminow ofert.kanal wap i www to przyszlosc.spersonalizowanie reklamy da pelny sukces.cos takiego jak czil bil powinno byc w kazdej sieci.w 2012 bedzie to standardem.mirekb

  • 0

    14. ~  2009-06-24 21:46:54  host: dnz186.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Na Symbiana znam kilka eliminatorów takiego teleścierwa. A czy jest coś na inne platformy?

  • 0

    15. ~tymis  2009-06-24 21:52:11  host: 082139032195.radom.vectranet.pl

    *Q!: w Europie wydatki na spotlery od 2006r. podwajały się każdego roku. Czyli albo uparcie realizują jakąś utopię albo jednak zdaje to egzamin (podobno skuteczność może sięgać 30-50%). Inna sprawa, że wyniki mogą zależeć od tego kto zleca badanie ;-)

  • 0

    16. ~~tymis  2009-06-24 22:28:25  host: t07-16.opera-mini.net

    Bodaj w samsungach można blokować niechcianych nadawców ale nie jestem pewien na 100% bo miałem dawno na chwilę samsunga d600e

  • 0

    17. ~  2009-06-25 06:24:22  host: 093105201245.skierniewice.vectranet.pl

    spam jest plagą, 3-5 smsów marketingowyc dziennie, tyle dostaje w ofercie pre-paid, w abo ani jednego wynika z tego że operator nie ma najmniejszego problemu ay nad tym panować jednak zgłaszając to u nich twierdza że nie mają wpływu. Zgłaszałem juz 3 razy bez skutku, zawsze każą podawać nr z których dostaje te smieci i nic, a na dodatke dostaje nawet z orange. Zamierzam zgłosić prośbę o zerwanie umowy(zetafon)bo w sumie jest to nienależyte wykonanie usług - doprowadza mnie to do pasji i nie zamierzam korzystać z tego zaśmieconego gówna.

  • 0

    18. ~  2009-06-25 06:25:07  host: 093105201245.skierniewice.vectranet.pl

    w samsungach można blokowac ale jak tu zablokować tylu różnych nadawców???

  • 0

    19. ~  2009-06-25 22:43:38  host: aaux191.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Może trzeba zagłosować portfelem? Podać takie esemesy jako powód odejścia do innej sieci?

Dodaj swoją opinię