Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Mniejsi operatorzy komórkowi są za obniżeniem stawek MTR

Mniejsi operatorzy komórkowi są za obniżeniem stawek MTR

LuiN 4 Czerwca 2008 22:51

0 0

Mniejsi operatorzy komórkowi chcą radykalnego obniżenia stawek hurtowych (tzw. MTR), które operatorzy pobierają za połączenia między sobą.

W Europie najmniejsi operatorzy i ci, którzy najpóźniej weszli na rynek, odprowadzają gigantyczne sumy na konta operatorów zasiedziałych - powiedział w środę na II Kongresie Telekomunikacji i Mediów Jacek Niewęgłowski, członek zarządu operatora komórkowego Play.

Jego zdaniem jest to wynik asymetrii - więcej jest połączeń wychodzących, kierowanych do innych sieci, niż tych, które przychodzą od innych operatorów. Mamy do czynienia w skali europejskiej z subsydiowaniem operatorów większych przez mniejszych - dodał.




Niewęgłowski uważa, że może temu zapobiec sytuacja, w której mniejsi i nowi operatorzy pobierają wyższą stawkę hurtową. Innym rozwiązaniem jest radykalne zmniejszenie stawek MTR. My to popieramy - powiedział. Opinię tę podziela Grzegorz Tomczyk, prezes firmy CenterNet, która wygrała przetarg UKE na operatora infrastrukturalnego telefonii komórkowej.

Niewęgłowski zauważył, że wysoka stawka hurtowa jest wygodnym pretekstem do utrzymywania wysokiej stawki detalicznej, która uderza w klientów.

UKE chce osiągnąć poziom MTR odpowiadający średniej z trzech krajów UE o najniższej stawce. W maju tego roku stawki hurtowe w Polsce zostały obniżone do około 34 groszy. Według UKE, do 2010 roku średnia stawka MTR w telefonii komórkowej powinna spaść do 15 groszy. Pozwoliłoby to między innymi obniżyć ceny połączeń z komórki na komórkę o 30%.

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 22
  • 0

    3.  2008-06-04 23:56:40

    2: WitekT nigdy nie twierdzil, ze zawsze sie rownowazy, ale ze rownowazy sie u starych opow

  • 0

    4.  2008-06-04 23:57:27

    Ja też twierdzę że się równoważy - między tymi operatorami które pobierają standardową stawkę interkonektową.

  • 0

    5. ~Hose  2008-06-05 00:13:06  host: 194.39.141.10

    Właściwie to kto zarabia na MTR? Jeśli "wielka trójca" posiada podobny obrót międzysieciowy to właściwie wygląda to na przekładanie kasy z kieszeni do kieszeni, w takiej sytuacji "malutki" Play może się czuć poszkodowany...

  • 0

    6. ~:))  2008-06-05 00:33:59  host: chello089078221110.chello.pl

    ktoś się dziwi że my w PLAY możemy dzwonić gdzie chcemy? Czemu się dziwisz, skoro mamy niskie ceny za połączenia??? Ja nie musze patrzeć się na numer i obawiać się ile zapłacę, bo do wszystkich płacę tak samo mało...

  • 0

    7.  2008-06-05 00:34:56

    @5 - Play by zarabiał na MTR gdyby typowy klient Play wydzwaniał do tych samych ludzi tyle samo ile przyjmuje od nich połączeń, no ale tak jak już pisałem - wygląda na to że klient Play dzwoni więcej niż odbiera.

  • 0

    8. ~luk  2008-06-05 02:17:18  host: krt.net.pl

    cóż... klient płaci operatorowi, a ten już musi się rozliczyć z innym za interkonekt. MTR to nie subsydiowanie innych - przecież oni dostają te pieniądze od klientów i pośredniczą tylko w przekazaniu... Przepis jest prosty: muszą pozyskać znacznie więcej abonentów.

  • 0

    9. ~teleworker  2008-06-05 02:18:14  host: acy18.internetdsl.tpnet.pl

    Sytuacja ma się tak, że podobnie jak w przypadku TP, operatorzy mazwami w tym artykue "zasiedziałymi" regulują ceny na polskim rynku. Nie możemy takiej sytuacji dalej utrzymywać... nie możemy pozwolić aby nadal NASZE pieniądze były "rozbierane" przez trzy ręce poniędzy naszym rachunkiem a operatorem świadczącym usługi...

  • 0

    10. ~Hose  2008-06-05 04:05:20  host: 194.39.141.10

    6: jeśli nie doczytałeś tu jest mowa o rozliczeniach międzyoperatorskich. 7: oczywiste że klienci Play więcej dzwonią do obcych sieci niż inni do nich (jest ich stanowczo mniej) więc to jest przeczyną strat Playa na MTR.

  • 0

    11. ~mirekb  2008-06-05 08:45:55  host: hii228.internetdsl.tpnet.pl

    ciekawe czy umowa z p4 z polkomtelem uległa zmianie bo 1 za 2 juz tylko do play(poza abo 40) ale to fakt,kumpel od kąd ma play (3 mies) zebrał AŻ 8 minut,gdy byl w orange odbierał srednio 2-4 min dziennie.nie ma łatwo.teraz on musi dzwonic bo minuty i tak przepadną.obecnego mtr i tak nie zmienia przez najblizsze 2 lata i będzie wynosił 33,87 grosza.play

  • 0

    12.  2008-06-05 09:31:50

    Ja w kwestii MTR bym chciał się od Witka dowiedzeć, czemu przy odejściu od MTR (o czym mowa ostatnio była) To my poniesiemy koszty związane z końvzeniem połączenia? Bo my swojemy operatorowi będziemy płacić (mam nadzieję, ze nie) za to, że ktoś do nas zadzwoni... Jak to się ma do naszej dyskusji, ze operatozy nie uwzględniają kosztów związanych z MTR w stawkach cennikowych?

  • 0

    13. ~:))  2008-06-05 11:03:52  host: chello089078221110.chello.pl

    do 10 - a rozliczenia między operatorami to polegają na przysłowiowych pięknych oczach, czy też na ruchu generowanym przez klientów? Powtarzam - co się dziwić, że klienci PLAY dzwonią więcej, skoro płaca mniej?

  • 0

    14.  2008-06-05 11:32:05

    10: To że klient Play dzwoni więcej niż odbiera wynika z polityki cenowej Play a nie z tego że klientów Play jest mniej. Wyobraź sobie że jesteś jedynym klientem sieci, a pozostałe sieci mają 10mln klientów. Nie oznacza to że Ty będziesz dzwonił do 10mln osób a do Ciebie będzie dzwonić np. tylko 50 osób. Jeżeli masz np. 50 znajomych z którymi się kontaktujesz to będziesz dzwonić do tych 50 osób spośród 10mln i te 50 osób będzie dzwonić do Ciebie.

  • 0

    15. ~brauni  2008-06-05 18:22:10  host: 77-253-105-64.adsl.inetia.pl

    A nie jest tak, że od każdej złotówki MTR państwo polskie czyli m.in. UKE ma podatek. I wcale nie zależy mu na tak radykalnej jego zmianie. MTR do Playa miał być wyższy aby mu pomóc a teraz jest nagle niedobry ... pokręcone to wszystko....

  • 0

    16. ~Hose  2008-06-05 18:34:38  host: 194.39.141.10

    14: Czyli sam sobie odpowiedziałeś powtarzając to co wcześniej napisałem, Play ma mały ruch wewnątrzsieciowy bo ma mało abonentów, co za tym idzie "playowcy" dzwonią do obcych sieci gdyż większość ludzi tam właśnie ma komórki, to generuje duże wydatki na MTR. A z tymi znajomymi nie tak do końca jest, powiedzmy że dzwonisz do 50 znajomych, oni czasem też oddzwaniają, jednak czasem dzwonisz w inne miejca (elektryk,mechanik,urzędy, itp) oni nie oddzwoniają więc nie tworzą ruchu DO zarabiania na MTR.

  • 0

    17.  2008-06-05 19:54:09

    16: Ale Play za przychodzące dostaje prawie 2x więcej (za minutę) niż płaci innym. Czyli jak Ty wydzwonisz z Play 50min do znajomych z innych sieci i Twoi znajomi z innych sieci wydzwonią 50min do Ciebie to Play dostanie na czysto (już po opłaceniu MTRu innym operatorom) ~15.50zł netto. Dopiero jakbyś wydzwonił do innych sieci ponad 96min dalej przyjmując z innych sieci tylko 50min to Play zacząłby tracić na MTR. A z tym dzwonieniem do firm/instytucji to zależy czy dzwonisz na komórkę czy na stacjonarny, jeżeli na stacjonarny to nie wchodzi tu w grę ten MTR o którym mówimy (zresztą na połączeniach na stacjonarne Play najwięcej zarabia tudzież najmniej traci) a jeżeli dzwonisz na komórkę to też pewien odsetek tych do których dzwonisz może mieć telefon w Play i przyjmować połączenia z innych sieci, za co Play dostaje MTR. A że odsetek klientów biznesowych spośród wszystkich klientów danego operatora jest jak przypuszczam w Play mniejszy niż u pozostałych to już problem Play.

  • 0

    18. ~kwistas  2008-06-05 20:22:11  host: w3cache.wignet.pl

    O czyżby odezwał się duch PLAY, jak się PLAY nie podoba to nich sam zniesie opłatę za interkonekt który u nich jest najdroższy wtedy wszyscy za nim pójdą.

  • 0

    19. ~Hose  2008-06-05 20:28:22  host: 194.39.141.10

    17: Może jeszcze w grę wchodzi fakt że połączenia na Play są najdroższe więc pewnie część ludzi się wstrzymuje z wydzwanianiem do tej sieci, nie wiem ja w każdym razie nie dzwonie bo nie znam nikogo kto ma tam numer...

  • 0

    20. ~beny  2008-06-06 05:27:40  host: dlx162.neoplus.adsl.tpnet.pl

    co się równoważy, co wy piszecie maluczcy??! uważacie że cena MTR nie jest cenotwórcza? kto tak uważa niech idzie do szkoły! tylko model "bill and keep" może wyzwolić prawdziwą konkurencję, w tym nowi operatorzy i prawdziwie duże pakiety minut od starych.

  • 0

    21. ~mimi  2008-06-07 23:36:55  host: 193.120.116.180

    beny, wiec sam sobie plac za odbieranie poloczen! Fajny z ciebie debil.

  • 0

    22. ~M  2008-06-09 12:16:49  host: bm.unizeto.pl

    @mirekb - jak ktoś mało odbiera połączeń to tak ma. Ja średnio wykorzystuję około 90 minut promocyjnych z doładowań za odbierane rozmowy. Nie jest to super dużo (rachunki ok 300 pln w play) ale mimo wszystko jakiś jest to prezent jak już muszę słuchać klientów czasem, którzy nie wiedzą co chcą :)

Dodaj swoją opinię