Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Mniej masztów i większy zasięg

Mniej masztów i większy zasięg

LuiN 20 Lutego 2008 09:31

0 0

Polepszenie jakości sieci z jednoczesnym zmniejszeniem ilości stacji bazowych - taka w skutkach ma być wspólna inicjatywa brytyjskich oddziałów Vodafone i Orange.



Jak wyliczyli operatorzy, wspólne maszty dadzą możliwość redukcji ich ilości o 15%, przy jednoczesnej poprawie zasięgu. Maszty mają zawierać nadajniki sieci 2G i 3G, oddzielne dla obu sieci.




Likwidacja ponad 3 tys. masztów da spore oszczędności i będzie miała pozytywny wpływ na aspekt ekologiczno-krajobrazowy, przekonuje Tom Alexander, szef brytyjskiego Orange. Szczegóły dotyczące późniejszego serwisowania stacji nie zostały podane, pojawiły się jednak zapewnienia dotyczące pełnej odpowiedzialności każdego z operatorów za jakość usług świadczonych na danym terenie.

O podobnych decyzjach T-Mobile UK i 3 UK pisalismy w tej wiadomości.

Źródło tekstu: The Register, wł     

Dodaj do:
w sumie: 60
  • 0

    41.  2008-02-20 20:46:30

    S!D: tak, będą wspólnie budować, ale tylko wtedy, kiedy będzie to technologia raczkująca, a klientów mało. Potem będzie ważna także pojemność sieci - a wtedy NIE DA się tego zrobić z odpowiednią jakością na zasobie częstotliwościowym jednego operatora... Nie wiem jak to inaczej wytłumaczyć... MobilnaTV to zupełnie inna para kaloszy, bo to - po pierwsze - klasyczny broadcast (więc nie ma problemów z planowaniem radiowym i pojemnością sieci), a po drugie - jest miejsce TYLKO na jeden multipleks DVB-H i w przewidywalnej przyszłości (a za taką stratedzy z branży telco uznają 1 rok) kolejnego nie będzie. Powiem więcej - nie będzie nawet w 3- albo 4-krotnie dłuższym czasie...

  • 0

    42.  2008-02-20 21:05:47

    Jak według Ciebie będzie wyglądało dalsze konkurowanie operatorów ze sobą? Walka technologiczna nie do końca, bo ona pozwoli jedynie zwiększyć zysk z usług dodanych, natomiast nie będzie w najbliższych latach zmiany profilu przeciętego użytkownika, dla którego 95% usług to usługi głosowe. Walka technologiczna to najpierw duża inwestycja, a potem mały zwrot z niecałych 5% udziału usług. Tutaj bankowo operator woli się nie spieszyć, a o wiele taniej wprowadzać nowości. Np najpierw nagłośnienie, kampania mobilnejTV(popyt), a potem dopiero działania (i to bez pośpiechu wspólnie jednym tempem). Jak by na to nie spojrzeć nie ma konkurencyjności przy nowych technologiach... to gdzie ma być??

  • 0

    43.  2008-02-20 21:14:16

    S!D: skąd Ci się wzięło 5%? W Polsce średnio 20% ARPU pochodzi z usług niegłosowych... Powtarzam - nie przywołuj przykładu DVB-H, bo to zupełnie inna para kaloszy, związana z brakami częstotliwości...

  • 0

    44.  2008-02-20 21:15:05

    skąd ci się wzięło 20%??

  • 0

    45.  2008-02-20 21:16:01

    S!D: na przykład z raportu kwartalnego Centertela.

  • 0

    46.  2008-02-20 21:16:46

    bo danymi , że 5% to dysponuje oficjalnie dział handlowy jednego z naszych opów. Nic mi nie wiadomo o tym, by to były jakieś poufne dane, wiec chyba publiczna.

  • 0

    47.  2008-02-20 21:19:40

    S!D: bardziej wierzę raportowi Centertela, będącym częścią raportu TP, która to raport sporządza pod określonymi rygorami prawnymi z racji obecności na giełdzie...

  • 0

    48.  2008-02-20 21:23:06

    niedawnej jak 19 lutego pewna osoba publiczna tej że firmy przedstawiła inne statystyki...

  • 0

    49.  2008-02-20 21:24:57

    S!D: no to zgłoś to do KNF-u. :)

  • 0

    50.  2008-02-20 21:26:39

    S!D: jest jeszcze pytanie co w obu przypadkach znaczą przychody z usług niegłosowych... Inne pytanie - czy rozumiesz o co mi chodzi z kwestią pojemności sieci i jej projektowania? Pytam, bo nie wiem na jakim poziomie rozmawiamy.

  • 0

    51.  2008-02-20 21:41:02

    ad1. pracuje w handlu, więc (dziwna/mylna)statystyka miała pewnie położyć nacisk na sprzedaż odpowiedniego produktu. Zawsze da się ułożyć statystykę tak by pokazywała to co chcemy (w mysl, że statystyka jest jak bikini: pokazuje bardzo wiele, wręcz prawie wszystko...ale to co najważniejsze i tak przesłania) AD2. Tak, trafia to do mnie, natomiast to jeśli chodzi o 2G i 3G. Natomiast sądzę, że jeśli dziś operatorzy mieli by wprowadzać 3G doadywali by się na początku by zminimalizowac koszty inwestycji. Byc może masz racje, że po czasie i tak zaczęli by konkurować. przykład internetu mobilnego. Do dziś nie widzę walki na ceny, a jedynie na technologię. Wiem, że ich krew zalewa, że muszą tyle kasy i tak szybko przeznaczyć na rozbudowę sieci.Kiedy 3G osiągnie większość aglomeracji to u 3cy to pewnie zaczną konkurować cenowo.

  • 0

    52.  2008-02-20 21:43:56

    Chodzi Ci o walkę cenową na dostęp do netu? Mobilny jest u nas i tak tańszy niż na zachodzie, a i tak NIGDY nie będzie substytutem kablowego, bo zasoby częstotliwości nie są z gumy...

  • 0

    53.  2008-02-20 21:53:16

    W opinii konsumenta jest za drogi (konsument nie jest na ogół światłą osobą). Cenowo w T-mobile w Niemczech wyszło trochę taniej (sam przeliczałem), natomiast meritum jest takie, że nie kładzie operator nacisku na promocje i na sprzedaż mobilnego. Wierz mi najlepiej wie o tym dział handlowy. Dopiero się centek przymierza by wprowadzić DATE do planu, narazie tylko analizuje. PS, masz jakieś porównanie statystyk pokrycia Edge i 3g/3g+ ???)

  • 0

    54.  2008-02-20 22:02:11

    S!D: wychodzi taniej tylko telefoniczna wersja, której NIE MOŻESZ użyć na laptopie albo do VoIP. Polecam poczytać terms of use. ;)

  • 0

    55. ~Rob  2008-02-26 11:51:53  host: public-gprs113082.centertel.pl

    A MOŻE KUR_ _ zauważyliście , że ta informacja nie ma dla naszego kraju żadnego znaczenia bo tu mowia o UK !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! W polsce nie ma orange jest ORANGE POLSKA i nawet karty sim orange nie doladujesz bo musisz miec sim ORANGE POLSKA , ze o braku taryfy miedzy orange a ORANGE POLSKA nie wspomne !!!!

  • 0

    56. ~dfgfgg  2008-02-27 08:45:24  host: acbz105.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Orange to śmieciarska sieć. Klienteli ma dużo ale co z tego, skoro co któreś połączenie w ogóle nie dochodzi do skutku, są zakłócenia podczas rozmowy i do tego jeszcze beznadziejny zasięg. Pytam czy w ogóle ktoś konserwuje tego śmiecia?

  • 0

    57. ~  2008-02-29 11:33:19  host: p01-08.opera-mini.net

    Pantg. Gdy orange wchodził do polski, to wszyscy klienci byli zachwyceni, że niby będzie to teraz najlepszy operator w polsce, jednak od samego początku polacy ze zdumienia oniemieli, bo szybko okazało się, że jest to chyba najgorszy operator, a jeżeli już jest tam coś dobrego, to tylko to, co pozostało po starej IDEI. Orange jest typową firmą skubiącą, tzn orange weszedł do polski, bo aż w angli było widać, że polscy operatorzy mają super okazję do skubania abonamentów, więc orange szybko wszedł do polski i jak zgłodniały zwierz rzucił się na polski rynek mobilnej telekomunikacji, bo sobie jak najwięcej oskubac polaków z ich pieniędzy, a orange miał jeszcze dodatkowy motyw do skubania polaków, bo musiał mu się zwrócić koszt poniesiony z przejęciem sp. Idei, więc orange miał olbrzymi apetyt na skubanie polaków, a ten apetyt w myśl zasady, że apetyt rośnie w miarę jedzenia, to i orange coraz bardziej ma groźne oczy zgłodniałego wilka i z głodu wprost wpadł w szaleństwo skubania polaków z kasy

  • 0

    58. ~  2008-02-29 12:20:22  host: srv.anony-mous.info

    Tak, a pozostali operatorzy dopłacaja swoim abonentom po 50 zł na miesiąc palancie?

  • 0

    59. ~  2008-02-29 13:13:07  host: p07-14.opera-mini.net

    Oj joj, kolejny frustrat, może chory i źle się czuje od urodzenia? Ale fajnie jest, że chociaż na prawo i lewo rozdaje palanty, a nie inne qre..twa. Co jeszcze kolego napiszesz? Ulżyj sobie i dodaj coś do tego palanta? Mnieman, że twa wyobraźnia jest bardzo bogata, więc weź sobie ołówek i kartkę i poużywaj sobie ile tylko chcesz, tylko później nie przepisuj tej karteczki na forum, tylko przeczytaj ją sobie w wielkim zadowoleniu, jaki to z ciebie artysta, a potem spal tą kartkę, bo jeszcze ktoś z twoich bliskich ją przeczyta i dostanie zawału... Tylko uważaj, aby przy paleniu tej kartki (która napewno urosła szybko do grubej książki wulgaryzmów i złych życzeń), to abyś nie spowodował jakiegoś pożaru, oraz aby przy tym krzywdy sobie nie zrobił. A tak wogóle, to życzę tobie dużo szczęścia (bo napewno jest bardzo potrzebne tobie), oraz daje tobie dobrą radę, słuchaj swych bliskich, oraz uważaj na siebie, bo znowu coś nabrnisz, narobisz znowu szkody, ech, siedz ty lepiej w domu i nic nie rób, to najlepiej ci będzie służyło, a na forum lepiej nie zaglądaj, bo i po co to tobie?

  • 0

    60. ~  2008-02-29 20:06:36  host: srv.anony-mous.info

    Już jesteś nudny, wymyśliłeś jeszcze coś nowszego? Teorie masz na poziomie dzieci z podstawówki, filozofie.

Dodaj swoją opinię