Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości MNI wchodzi w środkowoeuropejskie płatności mobilne

MNI wchodzi w środkowoeuropejskie płatności mobilne

WitekT 4 Września 2013 18:59

0 3

MNI za 25 tys. zł nabyło 50% udziałów w spółce HC Partycypacja, która z kolei posiada 63,65% udziałów w spółce Hal Cash Central Eastern Europe, operatorze płatności mobilnych.

Porozumienie udziałowców HCP zakłada przejęcie zarządzania operacyjnego w spółce Hal Cash, przez władze MNI. Spółka Hal Cash jest z operacyjnego punktu widzenia częścią światowego systemu płatności mobilnych Hal Cash International, powołanego kilka lat temu przez osiem wiodących hiszpańskich banków. System ten umożliwia między innymi transfery środków finansowych bezpośrednio do bankomatów z wykorzystaniem telefonu komórkowego. Międzynarodowy charakter systemu Hal Cash wskazuje, iż zapewnia on usługi finansowe również o charakterze transgranicznym, w tym międzynarodowe natychmiastowe transfery gotówki wprost do bankomatu najbliżej ich adresata. Hal Cash International działa obecnie w 25 krajach na całym świecie. Spółka Hal Cash, którą operacyjnie zarządzać będzie rekomendowany przez MNI zarząd, posiada licencje Hal Cash International na wdrożenie systemu Hal Cash poza Polską, we wszystkich krajach Europy Środkowo Wschodniej (łącznie 18 krajów). Po uruchomieniu tych rynków system Hal Cash funkcjonował będzie docelowo w ponad 40 krajach.

Hal Cash International zrealizował w 2012 roku około 300 tys. transferów gotówki na łączną kwotę ponad 45 mln euro. Strategia MNI związana z inwestycją w spółkę Hal Cash, zakłada integrację wszystkich funkcjonalności związanych z transferami środków pieniężnych z większą niż obecnie częścią polskiego systemu bankowego oraz działających sieci bankomatów. Obecnie przekazy Hal Cash mogą być realizowane w sieci ponad 4 tys. bankomatów na terenie całego kraju. Ponadto strategia zakłada rozbudowę systemu Hal Cash w kierunku poszukiwanych dziś przez użytkowników funkcjonalności mobilnych takich jak płatności mobilne, mobilna portmonetka itp.

W kolejnym obszarze strategia MNI zakłada wprowadzenie systemu Hal Cash jako alternatywnego z uwagi na konkurencyjność opłat, systemu międzynarodowych i krajowych przekazów gotówki. W pierwszej kolejności, dzięki Hal Cash International system będzie zaoferowany do transferów gotówki z USA, Kanady, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Niemiec oraz Hiszpanii, to jest krajów wysokiej emigracji z Polski. W następnym okresie analogiczne funkcjonalności zostaną zapewnione dla użytkowników Hal Cash w pozostałych krajach Europy Środkowo-Wschodniej.
Rynek krajowych usług płatności mobilnych jest dziś szacowany na 50 mld zł. Roczna wartość zagranicznych Komisja transferów gotówki do Polski od emigrantów to według NBP ponad 17 mld zł, nie uwzględniając kwot przesłanych z pominięciem systemów bankowych. System płatności mobilnych Hal Cash jest systemem uniwersalnym z punktu widzenia banku użytkownika, oraz transgranicznym z uwagi na funkcjonalność .

HelCash otrzymał dotację unijną w wysokości 19 mln zł na realizację projektu pt. Wprowadzenie na skale międzynarodową usługi w zakresie transferu środków pieniężnych. Całkowita wartość projektu wdrożeniowego to 27 mln zł.

Więcej szczegółów na temat systemu można znaleźć na stronie halcash.pl.

Źródło tekstu: MNI     

Dodaj do:

Tagi: hal cash | mni

w sumie: 6
 • 0

  1.  2013-09-04 20:15:43

  Ciekawe kiedy w końcu MNI padnie tak skutecznie. Już było kilka wniosków złożonych przez wierzycieli ale widać spłacili długi skoro coś tam jeszcze kombinują :)

 • 0

  2. ~  2013-09-05 08:25:32  host: afeu92.neoplus.adsl.tpnet.pl

  No ciekawe kiedy padną. A co z Długimi Rozmowami SA? Już zbankrutowali przez TP?

 • 0

  3. ~mack  2013-09-05 09:06:00  host: public-gprs517468.centertel.pl

  ta HCP to musi być niezłe bagno, skoro wartość umowy to 25k pln;)

 • 0

  4. ~  2013-09-05 09:56:51  host: aawf22.neoplus.adsl.tpnet.pl

  :) Sagem My-X5??? :p

 • 0

  5. ~myx5m  2013-09-06 15:34:14  host: public-gprs516526.centertel.pl

  myx-5m mój pierwszy telefon

 • 0

  6. ~  2013-09-07 10:46:30  host: 031011199154.warszawa.vectranet.pl

  Oni mają jakąś strategię inną niż zamknięcie interesu?

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-198-3-15.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Jak oceniasz wakacyjną promocję sieci Play?

Internet na lato za darmo w Play

 

Zobacz wynik | Opinie (9)

Archiwum Ankiet