Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Młodzi pasjonaci technologii i ich pomysły na rozwój Płocka

Młodzi pasjonaci technologii i ich pomysły na rozwój Płocka

msnet 24 Maja 2017 17:26

4 0

32 godziny programowania bez przerwy, ponad 30 uczestników i jeden cel - aplikacja, która poprawi jakość życia mieszkańców Płocka.

hackathon city coders plock

W ostatni weekend, 20-21 maja, Urząd Miasta Płock zorganizował, pierwszy w tym mieście, maraton programistyczny dla pasjonatów technologii, Hackathon City Coders Płock. Zadaniem uczestników, ponad 30 osób (11 drużyn), było stworzenie aplikacji dla mieszkańców Płocka, która podniesie komfort ich życia. W swojej pracy młodzi programiści wykorzystywali udostępnione przez Urząd Miasta otwarte bazy danych, a wspierali ich mentorzy z firm Qumak i SAP.

Pierwsze miejsce zajął zespół, który stworzył aplikację umożliwiającą zebranie grupy osób uprawiających tę samą dziedzinę sportu, w celu wspólnego trenowania. Aplikacja pozwala wybierać obiekty do ćwiczeń na terenie miasta oraz profile znajomych, z którymi chcemy uprawiać sport, tak aby ich umiejętności były dostosowane do naszych.

Celem aplikacji, która przyniosła swoim twórcom drugą lokatę, była aktywizacja osób pracujących, które mają niewiele czasu w ciągu tygodnia na spędzanie go z rodziną. Program, po ustawieniu odpowiednich filtrów, podpowiada jaką aktywność można podjąć w bardzo krótkim czasie na przykład mamie z synem. Aplikacja proponuje najbliższe obiekty kulturalne, np. teatr, a gdy zaznaczymy, że jednocześnie potrzebujemy opiekunki do dziecka, wskaże położone w pobliżu teatru miejsce, w którym znajdziemy nianię.
Trzecie miejsce zajął zespół, którego aplikacja wykorzystywała rozszerzoną rzeczywistość do wygodnego zwiedzania miasta. Program działa w tle i nie wymaga od odbiorców żadnego zaangażowania, ale gdy zbliżymy się do interesującego obiektu, na przykład zabytku, zostaniemy o tym poinformowani głosowo.

W konkursie, który został rozstrzygnięty w niedzielę, jurorzy przyznali też wyróżnienia dla programistów, którzy wykorzystali w swoich aplikacjach dane nieużyte przez innych, na przykład informacje o tym, na których terenach trwa aktualnie koszenie trawy, z czego mogą skorzystać alergicy. Wśród wyróżnionych znalazła się też aplikacja umożliwiająca sprawdzenie kolejki petentów w różnych wydziałach Urzędu Miasta oraz pozwalająca pobrać wirtualny numerek do kolejki.

hackathon city coders plock hackathon city coders plock hackathon city coders plock hackathon city coders plock

Wykorzystanie danych gromadzonych przez miasta i udostępnianie ich mieszkańcom okazuje się być genialnym sposobem na tworzenie rozwiązań polepszających życie w miastach. Doskonale pokazali to uczestnicy płockiego hackathonu, na podstawie tych danych stworzyli bardzo użyteczne aplikacje. Jestem przekonany, że w przyszłości powstaną kolejne rozwiązania - powiedział Tomasz Turczynowicz, Dyrektor Sprzedaży w spółce Qumak S.A.

Jak wskazali uczestnicy, niektóre dane mogą być również monetyzowane. Zbiory te posiadają istotne informacje dla firm czy instytucji działających w różnych obszarach, jak zdrowie, rozrywka, bezpieczeństwo czy usługi komunalne - powiedział Jacek Terebus, zastępca prezydenta miasta Płocka ds. rozwoju i inwestycji. Udostępnianie danych pokazuje również, że tzw. koncepcja Smart Cities jest możliwa do realizacji przy dużym udziale mieszkańców, którzy są w stanie tworzyć potrzebne im narzędzia. Dodatkowo organizacja hackathonu pomaga nam poszukiwać i rozwijać lokalne talenty. Z tego względu rozważamy organizację kolejnej edycji Hackathon City Coders Płock - dodał Jacek Terebus.

Źródło tekstu: Monday PR     
Źródło zdjęć: Monday PR

Dodaj do:

Tagi: aplikacje | płock

w sumie: 9
 • 0

  1.  2017-05-24 17:32:53

  pierwsze miejsce- spoko pomysl

 • 0

  2.  2017-05-24 18:28:40

  Jakość życia mieszkańców Płocka poprawią.
  1) Obwodnica z prawdziwego zdarzenia, nie to co budują.
  2) Droga ekspresowa S10 do Warszawy w jedna stronę i w drugą do A1 w Toruniu
  3) Linia kolejowa z Warszawy przez Płock dalej do linii Kutno-Toruń, najlepiej do Włocławka
  4) Tunele/wiadukty pod liniami kolejowymi przechodzącymi przez miasto.

  To co oni zorganizowali do zabawa. A to co napisałem, na dziesiątki pokoleń prawdziwa poprawa jakości życia.

 • 0

  3.  2017-05-24 18:39:19

  @2 tylko ze to troche dwie inne dzialki. tym projektem chca wspierac rozwoj mlodych osob w zakresie nowych technologii

 • 0

  4.  2017-05-24 18:51:54

  @3 Zdolnych programistów nie trzeba wspierać, praca na nich czeka. Szukają w trybie ciągłym zarówno międzynarodowe korporacje jak i lokalne firmy. Zresztą nie tylko w PL, ale na całym świecie. Tych mało zdolnych nie ma co wspierać/zachęcać, niech wezmą się lepiej za coś innego.

 • 0

  5.  2017-05-24 19:04:07

  @2 Zapomniałeś o jakości powietrza.
  Co do obwodnicy to nie ma co narzekać. Linia kolejowa jest w planie do Modlina.

 • 0

  6.  2017-05-24 19:14:41

  @5 Pewnie, że nie ma co narzekać na coś czego nie ma. W planie to mam wygraną 6 w lotoo w dużej kumulacji. I wyżej szacuje w swoim życiu zobaczyć tą wygraną jak tą linię kolejową.

  Jeśli chodzi o jakość powietrza, to nie jest, aż tak źle. W Krakowie znacznie gorzej bo miasto jest w dołku. Trzeba by zmusić przepisami środowiskowymi Orlen do większych inwestycji w ekologię.
  Mogli by też przycisnąć Orlen, aby zmienił technologię i nie spalał gazu w postaci 30 metrowych płomieni jak z palnika acetylenowego, tzw. gas flaring. Ta energię można wykorzystać do czegoś innego. No, ale najpierw trzeba zainwestować.

 • 0

  7.  2017-05-24 19:54:57

  @4 nie zgodze sie z toba. moze dla wielu z nich to pierwszy wiekszy projekt, a w takim wypadku jest to porzadny wpis do cv

 • 1

  8. ~paliwo-app  2017-05-24 21:50:16  host: n08-01-08.opera-mini.net

  Zrobcie im apke ktora wskazuje stacje benzynowe z paliwem tanszym niz w plocku. W plocku jest rafineria a paliwo jedne z najdrozszych w kraju. Chyba takie drogie przez to ze dostarczaja je ludzie na piechote a nie cysterny.

 • 0

  9.  2017-05-25 11:51:26

  @8 To fakt

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-224-103-239.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Jak oceniasz wakacyjną promocję sieci Play?

Internet na lato za darmo w Play

 

Zobacz wynik | Opinie (9)

Archiwum Ankiet