Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Ministerstwo Cyfryzacji też odpowie na zarzuty Komisji Europejskiej

Ministerstwo Cyfryzacji też odpowie na zarzuty Komisji Europejskiej

orson_dzi 30 Września 2016 10:18

7 0

W związku z informacjami, że Komisja Europejska przesłała do Polski zarzuty formalne związane z przeprowadzeniem aukcji na częstotliwości LTE Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że szczegółowo odniesie się do wątpliwości KE po ich dokładnej analizie.

Poniżej treść komunikatu zamieszczonego na stronie Ministerstwa:

Podkreślić należy, że na chwilę obecną nie można mówić o żadnych karach finansowych nakładanych na Polskę. KE prosi o wyjaśnienie wątpliwości, jakie ma w sprawie przeprowadzonej przez poprzedni rząd aukcji na częstotliwości przeznaczone na superszybki Internet mobilny.

Nie jest tajemnicą, że sprawa ta budziła i budzi kontrowersje. Źródłem problemów były budzące znaczące wątpliwości ekspertów rynku telekomunikacyjnego konstrukcja i mechanizm aukcji ustalony przez byłego Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Przyznanie Sferii częstotliwości z pasma 800 MHz nastąpiło na podstawie decyzji Prezesa UKE, wydanej w wyniku wszczętego z urzędu postępowania na podstawie art. 123 ustawy - Prawo telekomunikacyjne. Ugoda nie zawiera zobowiązania do wydania tej decyzji, a jedynie stanowi o zobowiązaniu akcjonariuszy Sferii SA do cofnięcia wniosku o arbitraż w przypadku, gdy Prezes, po przeprowadzeniu postępowania zgodnie z obowiązującymi przepisami, wyda decyzję o zmianie częstotliwości. Decyzja o zmianie częstotliwości została podjęta przez Prezesa UKE w ramach przysługujących mu, jako niezależnemu regulatorowi rynku, kompetencji.
W wyniku podjętych procedur aukcja została zamknięta. Wytworzył się więc legalny stan prawny, podlegający obecnie ocenie zarówno sądów krajowych, jak i instytucji unijnych.

Zauważyć przy tym należy, że obecna Minister Cyfryzacji Anna Streżyńska, nie będąca wtedy członkiem rządu, ostrzegała i głośno mówiła o swoich wątpliwościach w tym zakresie. Zwracała na nie również uwagę osobom, które podejmowały decyzje. Jako członek Rady ds. Cyfryzacji przy ówczesnym Ministrze Administracji i Cyfryzacji przygotowała nawet oficjalne, krytyczne stanowisko w tej sprawie. Podzielili je również inni eksperci. Komisja Europejska nie wyrażała wówczas wątpliwości i kładła przede wszystkim nacisk na szybkie rozdysponowanie pasma 800 MHz w Polsce.

Ministerstwo Cyfryzacji na pewno będzie współpracować z Komisją Europejską, by rozwiać jej wątpliwości. W kontaktach z instytucjami unijnymi jesteśmy i będziemy otwarci. Zależy nam, by wyciągnąć wnioski na przyszłość. Co ważne, zakończona w 2015 roku aukcja na przyznanie widma z pasma radiowego 800 MHz była pierwszym takim postępowaniem w Polsce - w 2015 roku po raz pierwszy zastosowano mechanizm aukcyjny do rozdzielenia pasm między zainteresowanych operatorów.

Dogłębne wyjaśnienie sprawy z Komisją Europejską i analiza doświadczeń z aukcji są dla nas kluczowe również z tego względu, że pozwolą na takie przygotowanie ewentualnych kolejnych postępowań aukcyjnych, by nie budziły żadnych wątpliwości co do poprawności mechanizmów przydziału częstotliwości.

Źródło tekstu: Ministerstwo Cyfryzacji     

Dodaj do:

Tagi: komisja europejska | maic

w sumie: 6
 • -3

  1. ~Kris  2016-09-30 10:55:59  host: user-164-127-241-240.play-internet.pl

  Aukcja będzie anulowana ponieważ zmieniono zasady w czasie jej trwania. Jest to raczej oczywiste dla osób mających trochę styczności z prawem. Należności za licencje LTE budżet państwa będzie musiał zwrócić.

 • 0

  2. ~Kris  2016-09-30 11:00:20  host: user-164-127-241-240.play-internet.pl

  Jest jeszcze drugie rozwiązanie nie wprowadzające zamętu w istniejącej już sieci LTE. Budżet państwa zwraca operatorom kwotę wynikającą z różnicy pomiędzy zapłaconą licencji LTE a średnią wartością podobnych licencji w państwach UE. Tak czy inaczej trzeba będzie oddać ok. 5 mld złotych.

 • 1

  3. ~  2016-09-30 11:10:35  host: n29-04-05.opera-mini.net

  "KE prosi o wyjaśnienie wątpliwości, jakie ma w sprawie przeprowadzonej przez poprzedni rząd" co ?

  mają byłego Premiera Tuska, szefa poprzedniego rząd u siebie, to jego niech się pytają dlaczego na to pozwolił, co i jak

 • -1

  4. ~abc  2016-09-30 13:22:08  host: 212.160.172.83

  za bałagan lub złe intencje trzeba płacić

 • 0

  5. ~pabloki  2016-09-30 13:34:44  host: user-5-173-11-98.play-internet.pl

  niech dadza każdemu po równo i zwrócą odpowiednią róznicę.

 • -1

  6. ~piotrmak  2016-09-30 17:09:22  host: static-46-238-249-247.awacom.net

  Pupile KE to zrobili. Jak pisze #3. Głównego winowajcę mają u siebie na miejscu:)

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-224-17-157.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Najlepszy smartfon do 2000 zł to:

Polecane smartfony - wakacje 2018

 

Zobacz wynik | Opinie (1)

Archiwum Ankiet