Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Ministerstwo Cyfryzacji też odpowie na zarzuty Komisji Europejskiej

Ministerstwo Cyfryzacji też odpowie na zarzuty Komisji Europejskiej

orson_dzi 30 Września 2016 10:18

7 0

W związku z informacjami, że Komisja Europejska przesłała do Polski zarzuty formalne związane z przeprowadzeniem aukcji na częstotliwości LTE Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że szczegółowo odniesie się do wątpliwości KE po ich dokładnej analizie.

Poniżej treść komunikatu zamieszczonego na stronie Ministerstwa:

Podkreślić należy, że na chwilę obecną nie można mówić o żadnych karach finansowych nakładanych na Polskę. KE prosi o wyjaśnienie wątpliwości, jakie ma w sprawie przeprowadzonej przez poprzedni rząd aukcji na częstotliwości przeznaczone na superszybki Internet mobilny.

Nie jest tajemnicą, że sprawa ta budziła i budzi kontrowersje. Źródłem problemów były budzące znaczące wątpliwości ekspertów rynku telekomunikacyjnego konstrukcja i mechanizm aukcji ustalony przez byłego Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Przyznanie Sferii częstotliwości z pasma 800 MHz nastąpiło na podstawie decyzji Prezesa UKE, wydanej w wyniku wszczętego z urzędu postępowania na podstawie art. 123 ustawy - Prawo telekomunikacyjne. Ugoda nie zawiera zobowiązania do wydania tej decyzji, a jedynie stanowi o zobowiązaniu akcjonariuszy Sferii SA do cofnięcia wniosku o arbitraż w przypadku, gdy Prezes, po przeprowadzeniu postępowania zgodnie z obowiązującymi przepisami, wyda decyzję o zmianie częstotliwości. Decyzja o zmianie częstotliwości została podjęta przez Prezesa UKE w ramach przysługujących mu, jako niezależnemu regulatorowi rynku, kompetencji.
W wyniku podjętych procedur aukcja została zamknięta. Wytworzył się więc legalny stan prawny, podlegający obecnie ocenie zarówno sądów krajowych, jak i instytucji unijnych.

Zauważyć przy tym należy, że obecna Minister Cyfryzacji Anna Streżyńska, nie będąca wtedy członkiem rządu, ostrzegała i głośno mówiła o swoich wątpliwościach w tym zakresie. Zwracała na nie również uwagę osobom, które podejmowały decyzje. Jako członek Rady ds. Cyfryzacji przy ówczesnym Ministrze Administracji i Cyfryzacji przygotowała nawet oficjalne, krytyczne stanowisko w tej sprawie. Podzielili je również inni eksperci. Komisja Europejska nie wyrażała wówczas wątpliwości i kładła przede wszystkim nacisk na szybkie rozdysponowanie pasma 800 MHz w Polsce.

Ministerstwo Cyfryzacji na pewno będzie współpracować z Komisją Europejską, by rozwiać jej wątpliwości. W kontaktach z instytucjami unijnymi jesteśmy i będziemy otwarci. Zależy nam, by wyciągnąć wnioski na przyszłość. Co ważne, zakończona w 2015 roku aukcja na przyznanie widma z pasma radiowego 800 MHz była pierwszym takim postępowaniem w Polsce - w 2015 roku po raz pierwszy zastosowano mechanizm aukcyjny do rozdzielenia pasm między zainteresowanych operatorów.

Dogłębne wyjaśnienie sprawy z Komisją Europejską i analiza doświadczeń z aukcji są dla nas kluczowe również z tego względu, że pozwolą na takie przygotowanie ewentualnych kolejnych postępowań aukcyjnych, by nie budziły żadnych wątpliwości co do poprawności mechanizmów przydziału częstotliwości.

Źródło tekstu: Ministerstwo Cyfryzacji     

Dodaj do:

Tagi: komisja europejska | maic

w sumie: 6
 • -3

  1. ~Kris  2016-09-30 10:55:59  host: user-164-127-241-240.play-internet.pl

  Aukcja będzie anulowana ponieważ zmieniono zasady w czasie jej trwania. Jest to raczej oczywiste dla osób mających trochę styczności z prawem. Należności za licencje LTE budżet państwa będzie musiał zwrócić.

 • 0

  2. ~Kris  2016-09-30 11:00:20  host: user-164-127-241-240.play-internet.pl

  Jest jeszcze drugie rozwiązanie nie wprowadzające zamętu w istniejącej już sieci LTE. Budżet państwa zwraca operatorom kwotę wynikającą z różnicy pomiędzy zapłaconą licencji LTE a średnią wartością podobnych licencji w państwach UE. Tak czy inaczej trzeba będzie oddać ok. 5 mld złotych.

 • 1

  3. ~  2016-09-30 11:10:35  host: n29-04-05.opera-mini.net

  "KE prosi o wyjaśnienie wątpliwości, jakie ma w sprawie przeprowadzonej przez poprzedni rząd" co ?

  mają byłego Premiera Tuska, szefa poprzedniego rząd u siebie, to jego niech się pytają dlaczego na to pozwolił, co i jak

 • -1

  4. ~abc  2016-09-30 13:22:08  host: 212.160.172.83

  za bałagan lub złe intencje trzeba płacić

 • 0

  5. ~pabloki  2016-09-30 13:34:44  host: user-5-173-11-98.play-internet.pl

  niech dadza każdemu po równo i zwrócą odpowiednią róznicę.

 • -1

  6. ~piotrmak  2016-09-30 17:09:22  host: static-46-238-249-247.awacom.net

  Pupile KE to zrobili. Jak pisze #3. Głównego winowajcę mają u siebie na miejscu:)

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-77-114.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy rozważasz zmianę systemu przy najbliższej wymianie głównego telefonu?

Android cieszy się większą lojalnością swoich użytkowników niż iOS

 

Zobacz wynik | Opinie (1)

Archiwum Ankiet