Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Ministerstwo Cyfryzacji prezentuje aplikację mObywatel

Ministerstwo Cyfryzacji prezentuje aplikację mObywatel

Isand 29 Października 2017 16:38

10 4

ministerstwo cyfryzacji wide

Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło aplikację mObywatel. Pozwala ona na szybki dostęp do dokumentów. Wszystko na ekranie telefonu.

Wiele osób nie lubi nosić ze sobą kilku (a nawet kilkunastu) plastikowych kart. Niektórzy natomiast nie noszą przy sobie dokumentów wcale. Jednak prawie wszyscy mają ze sobą swój telefon. Ministerstwo Cyfryzacji postanowiło zadbać o te grupy ludzi - teraz swoje dane będzie można wyświetlić na ekranie smartfonu. To wszystko dzięki funkcji mTożsamość.




Aplikacja pozwala również na bezpieczne przesłanie swoich danych innemu użytkownikowi mObywatela. W przyszłości obsługiwane będą również inne plastiki: legitymacja studencka, karta dużej rodziny czy prawo jazdy. Z mTożsamości może skorzystać każdy kto posiada profil zaufany, dowód osobisty, aplikację mObywatel oraz (minimum) Androida 6.0.

Obecnie trwają betatesty powyższych funkcjonalności.

Źródło tekstu: Ministerstwo Cyfryzacji     

w sumie: 54
  • 4

    35. ~  2017-10-30 11:00:24  host: 46.101.177.44

    @wlo na obecnie trwającej transmisji z oficjalnej prezentacji aplikacji, Minister Streżyńska przekazała informację, że aplikacja będzie miała opcję biletu PKP. W połączeniu z dowodem osobistym i legitymacją studencką, które są sprawdzane w pociągu, aplikacja staje się bardzo przydatna.

  • -4

    36. ~Marcin  2017-10-30 11:32:11  host: ip-37-248-253-253.a2mobile.pl

    @35 do czasu gdy nie ma dowodu apk jest bezużyteczna. Czy i kiedy dodadzą dowód to się okaże ale skoro apk może pobierać takie dane to nie jest to bezpieczne bo każdy hacker będzie miał dostęp do dowodu tzn do całej bazy dowodów. Chyba nie o takie bezpieczeństwo chodzi.. Ułatwienie? Może ale jednak wolę mieć w portfelu swoje dokumenty tylko co z tego jak wszystkie dokumenty są w bazie..

  • -2

    37.  2017-10-30 12:47:44

    34 - projekt to będzie gotowy jak wpłynie do Sejmu. Rząd się zajmuje założeniami do projektu bardziej niż gotowymi projektami. No chyba, że leży już kompletny, po rządowych uzgodnieniach, ale tak bardzo premier jest zajęta (albo I Sekretarz), ze nie ma czasu go "klepnąć"?

  • -3

    38.  2017-10-30 13:10:57

    @23 bzdura. Odcisk palna trudniej podrobić niż podejrzeć hasło, czy pin.

  • -4

    39. ~  2017-10-30 13:13:11  host: 162.243.8.124

    przeciez w tej aplikacji sa dane z dowodu - czym kolejny element bedzie się róznił?

    poza tym JAKIE przepisy trzeba zmieniac, by można było to uzywać w urzedach?

    informatycy (pożal się boże) ministerialni powinni zastanowic się czy te wszystkie ich strony/aplikacje sa dla klienta czy dla nich - bo są mało czytelne i bezsensownie skonstruowane

  • -2

    40. ~  2017-10-30 14:56:16  host: 107.170.217.184

    @24 - pilotaż to trwał parę miesięcy temu w paru miastach - teraz to jest już normalne 'działanie' tego pseudoministerstwa

  • 3

    41. ~  2017-10-30 15:10:43  host: unn-185-59-220-144.10gbps.io

    @40 pilotaż to był usługi mDokumentów, czyli udostępniania danych w urzędzie przy użyciu telefonu komórkowego (z kodem w SMS). Tej aplikacji jeszcze nie testowano. http://tlp.is/fbp

  • 3

    42. ~  2017-10-30 15:27:12  host: help.wearnshine.com

    ad 28. APLIKACJA BĘDZIE DZIAŁAŁA W BANKU, mój błąd. W grudniu zostanie udostępniona aplikacja weryfikacyjna dla sektora komercyjnego (czyli m.in. też dla sklepów). Obsługa tej usługi będzie zależna od danego banku.

    @mlb wcześniej pytałeś o koszty, twierdząc, że pewnie nigdy się tego nie dowiemy. Koszt projektu to 970 tys. zł.

  • -3

    43. ~  2017-10-30 15:27:33  host: 188.146.41.72.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Czipowanie Polaków to kwestia czasu, żyjemy w czasach ostatecznych.

  • 1

    44. ~  2017-10-30 17:00:30  host: 188.166.40.140

    @41 - juz mozna się pogubic co oni testują, gdzie jest to osiuągalne, kto to coś (cokolwiek) uznaje, itd

    co do mdokumentów - ja nie wiem w jaki sposób parę dni temu zapisałem się do mdokumentu - i akurat mowa była o dowodzie osobistym - przyznano mi taką możliwość - a przeciez wedle ciebie tego testu (po pierwsze) juz nie ma, po drugie NIE mieszkam w gminach, które testowały ten system

    więc nie wiem - widze tu najazd urzedasów (w tym informatyków - tak zwanych informatyków) z ministerstwa, którzy minusują ale SENSU w tym wszystkim nie widać

    jak ktos ma watpliwości to polecam JEDNAK wypróbować te różne usługi pseudoministerstwa pseudocyfryzacji i zwrócic uwagę jak to sie odbywa, czy jest jasne, przujazne dla klienta i czy ma jakikolwiek SENS

  • -1

    45. ~  2017-10-30 17:00:52  host: 188.166.40.140

    @41 - juz mozna się pogubic co oni testują, gdzie jest to osiuągalne, kto to coś (cokolwiek) uznaje, itd

    co do mdokumentów - ja nie wiem w jaki sposób parę dni temu zapisałem się do mdokumentu - i akurat mowa była o dowodzie osobistym - przyznano mi taką możliwość - a przeciez wedle ciebie tego testu (po pierwsze) juz nie ma, po drugie NIE mieszkam w gminach, które testowały ten system

    więc nie wiem - widze tu najazd urzedasów (w tym informatyków - tak zwanych informatyków) z ministerstwa, którzy minusują ale SENSU w tym wszystkim nie widać

    jak ktos ma watpliwości to polecam JEDNAK wypróbować te różne usługi pseudoministerstwa pseudocyfryzacji i zwrócic uwagę jak to sie odbywa, czy jest jasne, przujazne dla klienta i czy ma jakikolwiek SENS

  • -2

    46. ~  2017-10-30 17:02:35  host: 188.166.40.140

    a teraz tradycyjnie oczekuje przynajmniej 3 minusy za napisanie PRAWDY

  • -3

    47. ~Bart  2017-10-30 17:22:56  host: public-gprs409946.centertel.pl

    Nie wiem czy to przejaw nowoczesności czy metoda na kolejną inwigilację zwykłego obywatela

  • 0

    48. ~  2017-10-30 17:29:34  host: unn-185-59-220-143.10gbps.io

    @44
    "przyznano mi taką możliwość" w sensie możesz ją aktywować na stronie? Taka możliwość jest dawna, ale fizycznie skorzystać można tylko w 4-ech miejscowościach. Trochę pochopnie napisałem, że pilotaż "był". Pilotaż nadal trwa. Jest sporo przedłużony w oczekiwaniu na przejście ustawy przez rząd. Pilotaż usługi powinien zakończyć się już jakiś czas temu i zostać wprowadzony w całej Polsce.
    Co do usług, korzystam z aplikacji od wczoraj. Małe problemy przy rejestracji, ale od wtedy problemów nie ma. W końcu to wersja beta, więc pretensji nie mam. Tak jak pisano wyżej - aplikacja będzie miała więcej sensu jak pojawią się pozostałe usługi, czyli przede wszystkim dowód osobisty, legitymacja studencka czy pakiet kierowcy.

  • 0

    49.  2017-10-30 17:45:12

    48 - będzie miała więcej sensu, kiedy wersje "m" zastąpią w relacjach z organami państwa czy instytucjami typu bank, operator itd. plastikowy dowód, prawo jazdy itp.

  • -2

    50. ~  2017-10-30 18:17:34  host: 104.236.168.134

    do 48 - wiesz - ja to jestem jednak przyzwyczajony, że jak nie ejstem Amerykaninem, to mi USA nie daje paszportu

    skoro coś NIE istnieje (testy już się dawno zakończyły dla przypomnienia) i coś jest ograniczone do 4 gmin, to jak można to dawac byle komu?

    a jeśli trwa nadal to może tak jeden pajac z drugim w ministerstwie zechce poprawić infomacje na waszej/ich stronie? za mało wam płacą - jak dyrektorowi lasów panstwowych, który nie może wyżyć za 18.000 miesiecznie?

    naprawdę POLECAM wszystkim posprawdzanie jak te strony (niestey RÓZNE) działają, jak są kiepsko skoordynowane, opisane i jak mało przyjazne są dla klienta

    co do aplikacji - napisałem wczesniej - sa tam te same dane co w dowodzie, to po kiego ma być jeszcze dowód póxniej wprowadzony

    to wszystko jest typowe dla BAJZLU i czarowania i manipulowania ludźmi jakie uprawia PIS w tym strezynska, która nie wiem dlaczego od dawna uchodzi za cudotwórcę, gdy tymczasem jest watpliwe czy faktycznie PANUJE nad swoimi urzedami

    poza tym chciałbym jednak uzyskać odpowiedź jakie przepisy trzeba zmienić (i dlaczego), by mdowód był uznawany przez URZĘDNIKÓW... i dlaczego streżyńska i PIS tego NIE zrobili - ale pitolą o jakichś mitycznych udogodnieniach

  • -1

    51.  2017-10-30 18:24:41

    5 - nie rozumiesz chyba... Dowód później nie będzie wprowadzany "do" aplikacji. Bo właśnie już tam jest - tylko dowód ;-) Dlatego go (a właściwie dane odpowiadające danym zawartym w dowodzie) widać ;-)

    W każdym razie, plastikowych wersji na pewno nie zlikwidują. A po co wirtualne? No jak ktoś będzie chciał - będzie miał.

  • 0

    52. ~  2017-10-31 08:40:01  host: 188.166.26.69

    do wlo - nie wiem czy piszesz do 5 czy do 50

    jeśli do mnie 50 - to nie widziałeś chyba tej aplikacji - dowodu NIE ma - jest na niego miejsce - sa DANE z dowodu, a to coś innego (choć praktycznie to samo)

  • 0

    53.  2017-10-31 10:40:21

    50/52 - no właśnie o tym mówię...
    Po to aplikacja ma dostęp do bazy, żeby dane z bazy pokazać. Jeśli to autoryzowane jest na trzydzieści siedem sposobów... Jaki jeszcze dowód będzie potrzebny? Ten z podawaniem urzędnikom kodów? Po cholerę?

  • 0

    54.  2017-10-31 12:28:18

    A swoją drogą... Jest jakaś instrukcja obsługi tej aplikacji? Nie mam i nie mam na razie zamiaru tego instalować, więc nie sprawdzę... Ale jak są zabezpieczone te dane? Jak się identyfikuje w tym systemie konkretną osobę? A jeśli ktoś kilku telefonów używa?

Dodaj swoją opinię