Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Ministerstwo chce więcej danych o położeniu telefonów

Ministerstwo chce więcej danych o położeniu telefonów

WitekT 14 Grudnia 2009 20:33

0 0

Operatorzy będą musieli rejestrować wszystkie przełączania pomiędzy stacjami bazowymi (tzw. handovery) w czasie trwania rozmowy i przechowywać te dane 2 lata - wynika z projektu rozporządzenia Ministra Infrastruktury.

Operatorzy nie rozumieją intencji ministerstwa tym bardziej, że pod koniec listopada, zaraz po zakończonych konsultacjach z przedstawicielami środowiska i służbami specjalnymi, zapis ten mówił tylko o przechowywaniu danych stacji, w zasięgu której połączenie się rozpoczęło. Dopiero potem, na początku grudnia, pojawił się zapis (…) oraz jego trwania. Operatorzy wskazują, że jest to znaczące rozszerzenie zapisów unijnej dyrektywy o retencji danych. Zapis kwestionuje też Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji.




Dariusz Kośnik z departamentu transmisji i sieci stałej w PTC powiedział, że na rynku nie ma teraz komercyjnych rozwiązań pozwalających na szybkie wdrożenie, nie ma też standaryzacji 3GPP. Jego zdaniem, wdrożenie "szytego na miarę" rozwiązania kosztowałoby przynajmniej kilkanaście mln zł. W tej chwili PTC umożliwia służbom śledzenie takich danych, w trybie rzeczywistym, dla kilku tysięcy terminali.

Projekt rozporządzenia jest obecnie w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej, który zbada jego zgodność z prawem unijnym.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 80
  • 0

    61. ~hansen  2009-12-15 17:15:26  host: public-gprs94910.centertel.pl

    @issa - niedawno odnawiałem w pracy dopuszczenie do klauzuli tajne. Zapewniam cie ze nie masz pojęcia o czym mówisz. Sam o sobie tyle nie wiedziałem ile mi powiedziano. Po prostu kopara mi opadła. Wiedza wszystko, nawet z kim i do kogo dzwonię, treśc smsów jest przechowywana 2 lata na serwerach operatora :) pozdrawiam tych niefrasobliwych.

  • 0

    62.  2009-12-15 17:33:38

    Hansen , nie wiem do konca do czego sie odnosisz. Pisemka od Minusa widzialem na wlasne oczy , wiem , ze proporcjonalnie do rangi i powagi sytuacji nic nie jest w stanie ich powstrzymac. I dobrze rzecz jasna. Czarne pokoje , wejscia na szmate , rejestrowanie wiadomosci , lokalizacji , tym bardziej dziwi wlasnie histeryczna obrona Czestochowy przez co niektorych.

  • 0

    63. ~  2009-12-15 18:13:06  host: chello084010121037.chello.pl

    @61,- widzę, że są też tutaj osoby, które rzeczywiście miały kontakt z materiałami, jakie są w posiadaniu przez specsłużby. To jest naprawdę bardzo bogaty materiał. O ile w tym przypadku tak też być powinno ponieważ jeżeli ktoś posiada certyfikat dostępu do informacji niejawnych oznaczonych czy to klauzulą "tajne" czy "ściśle tajne" to musi być otoczony pewną "ochroną" ;), to o tyle w przypadku tzw. zwykłych obywateli myślę, że jest to jednak przesada. Owszem jak ktoś znajdzie się już w zainteresowaniu operacyjnym, to wówczas można wystąpić do operatora o taką rejestrację ale obligatoryjnie każdego tak rejestrować? -myślę, że nie ma potrzeby.

  • 0

    64. ~blablabla  2009-12-15 19:29:06  host: 94.254.164.126

    @59 Nie imputuj mi swoich opinii o moich poglądach. W co wierzę to moja prywatna sprawa. Numeru nie podam, bo nie mam na to ochoty. Tak samo jak nie mam ochoty, aby ktoś mnie RUTYNOWO szpiegował. Widzisz tu sens? Gdy ktoś jest o coś podejrzany to OK. Może jak technologia pójdzie do przodu to ktoś uzna, że moje myśli też trzeba kontrolować, bo czemu nie? ............................................ Mam do Ciebie pytanie. Jak daleko powinno posunąć się państwo w inwigilacji? Gdzie według Ciebie jest granica i na jakiej podstawie ją ustaliłeś?

  • 0

    65. ~Rozśmieszony  2009-12-15 20:00:56  host: ip-89-174-126-39.multimo.pl

    Zupełnie nie rozumiem o co się unosicie. Jest grudzień, koniec roku, służby państwowe muszą się na gwałt wykazać - stąd ten zalew kontroli u opów, wyszukiwania karteli cementowyc, telefonicznych i owocowych, grzebanie w ustawie hazardowej i widoczna w temacie niezdrowa chęć zaglądania nam coraz głębiej w sprawy prywatne. Dzisiaj przeczytałem że za mojego labradora powinienem zapłacić podatek bo kosztował więcej niż x zł a podarowany bliskiej mi osobie stał się przychodem:) Reasumując - nie mas sensu roztrzasać się nad tym i innymi równie kretyńskimi pomysłami legnącymi się w głowie ustawodawców bo za 2, 3 tygodnie wszystko przycichnie a ten bubel prawny wyląduje tam gdzie jego miejsce, czyli w koszu. Jeśli nawet nie od razu to na pewno weźmie go na tapetę Trybunał Konstytucyjny który na pewno wtraci swoje trzy grosze do kolejnej nadinterpretacji durnego unijnego przepisu:)

  • 0

    66. ~  2009-12-15 20:02:14  host: f96-055.opera-mini.net

    Hmm. Głosowałem na PO. Ale teraz widzę że PO i PiS to niby inne nazwy. Inni ludzie. Ale mają podobne kretynskie pomysły. Rzekłbym 'tym panom i paniom już dziękujemy'. A dosadniej: PO i PiS - WYPIERDALAĆ!!

  • 0

    67. ~Longman  2009-12-15 20:19:05  host: addb92.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @issa(51), co do chemicznej kastracji pedofilów to już tłumaczę i to z chęcią, bo moja siostra jest psychologiem pracującym w Londynie, w jednej z najbardziej renomowanych klinik. Zapewniam ciebie, że taka przymusowa kastracja jest zupełnie nieskuteczna, bo w uproszczeniu powoduje jedynie że "nie staje", natomiast nie ma żadnej gwarancji, że pedofil nie wytarga kogoś ręcznie na zasadzie "łapa w majtach dziecka". Mało osób wie, że w takiej Wielkiej Brytanii około 15-20% czynów pedofilskich (podobnie do przemocy w rodzinie) jest popełniana przez kobiety. To co tu kastrować chemicznie? Kastracja chemiczna jako panaceum to mit, co powie praktycznie każdy lepszy psycholog kliniczny. W UK odbyło się już kilkanaście procesów (a tam prawo jest precedensowe!) w którym państwo musiało wypłacić niemałe odszkodowania bo tak leczonym cypropteronem i MPA pedofilom cycki i d..a rosła z powodu zaburzonej równowagi hormonalnej (poczytaj sobie o Alanie Turingu, choć on akurat był homoseksualistą, ale tak leczonym jak obecnie Tusk planuje leczyć pedofilów), a poziom agresji rósł (nie tylko tej "pedo", ale tez "ogólnej"). I co - to jest rozwiązanie? Ale jak pięknie to brzmi: "wykastrujemy pedofilów" - tyle że nie rozwiązuje to żadnych problemów, poza problemem wahnięcia słupków popularności tego kto to proponuje. Stąd na świecie stosuje się tę metodę DOBROWOLNIE i nie dłużej niż przez rok. Polska jednak zawsze w ariergardzie i uczy się nie na cudzych błędach a na swoich.

  • 0

    68.  2009-12-15 20:58:38

    "Co ważniejsze, bandyci mieli kontakty z Jackiem K., aresztowanym w środę przyjacielem i wspólnikiem Olewnika. Skąd to wiadomo? Za pomocą programu komputerowego policjanci przeanalizowali 790 tys. połączeń telefonicznych. Program sprawdzał, kto i jak często rozmawiał i wysyłał SMS-y, jak logowały się telefony w stacjach przekaźnikowych (BTS) telefonii GSM położonych w okolicy miejsca przekazania okupu. Spośród gigantycznej liczby danych program wyłowil (...)". Przypominam tez konferencje prokuratora Engelkinga i wyznania dotyczace posla Woszczerowicza. Mam nadzieje , ze to wystarczy. Wogole dziwny w tym swietle staje sie news , za cos ma zaczac byc dopiero rejestrowane.

  • 0

    69.  2009-12-15 21:06:41

    ***Bla , nie wiem gdzie jest granica , Policjanci maja w bazach danych informacje dotyczace stanu zdrowia osoby jesli taka interwencja moglaby narazic zdrowie lub zycie interwenciujacych funkcjonariuszy , ale najpewniej chodzi o osoby ktore weszly juz w konflikt z prawem , w przychodni maja karte pacjenta w ktorej zapisywana jest kazda wizyta lekarska i kazde zazywane lekarstwo , co wiecej jest to w rekach roznych osob i o wiele wrazliwsza informacja niz kwestia czy telefon logowal sie tu czy tam i to Ci nie przeszkadza? Takich przykladow mozna mnozyc , dziwie sie , ze ktos jeszcze wierzy w jakas forme prywatnosci , wolnosci , niezaleznosci. A tym bardziej zaawansowani uzytkownicy wspomnianych telefonow , kart platniczych czy komputerow.

  • 0

    70. ~n  2009-12-15 21:50:35  host: host-62-141-255-222.tomaszow.mm.pl

    Rozwiązanie jest jedno nie noście telefonów... Śmieszni jesteście z tą inwigilacją. Numer PESEL i NIP to też inwigilacja a podatki to forma kontroli waszych finansów a w tym wszystkim logowania telefonów was tak podniecają... żal was =, pojęcia nie macie ile po sobie pozostawiacie informacji

  • 0

    71. ~  2009-12-15 23:56:37  host: 188.33.86.135

    no a co będą robiły komisje czy CBA bez takich danych... :)))

  • 0

    72.  2009-12-16 08:21:17

    56. - pieprzysz jak potłuczony! jaka inwigilacja? Czy kara dożywocia za morderstwo jest dla każdego? Nie - tylko dla tych co zabiją! To prawo - równe dla każdego. Tu też - dane o połączeniach nie będą dostępne i wykorzystywane w stosunku do milionów! To nie jest najnowrmalniej możliwe. Pommyśl trochę zanim zaczniesz chrzanić.

  • 0

    73. ~impassive  2009-12-16 11:30:09  host: chaos.tpnet.pl

    Ostatnią ostoją wolności w Europie jest Białoruś.

  • 0

    74. ~  2009-12-16 12:14:27  host: 212.160.172.70

    inwigilacja 100% policyjne panstwo 100% smierc masonom w 100% huj ma ich obchodzic gdzie i ile gadam i gdzie znajdowal sie wtedy moj telefon wszystkich nas wsadzaja za kraty pod wymowna nazwa demokracja

  • 0

    75. ~beznick  2009-12-16 13:39:55  host: 212.160.172.70

    nie uczą tam was pisać po polsku?

  • 0

    76. ~  2009-12-16 14:01:39  host: ip-89.171.231.34.dsl.crowley.pl

    Niestety im więcej demokracji tym mniej wolności. @wlo,- i nic nie zmieni twoje niecenzuralne słownictwo. Widać nigdy nie spotkałeś się z wykorzystywaniem informacji, które powinny być pod ścisłą ochroną do wykorzystywania przeciwko obywatelom. Wiem, że akurat to do jakiego BTSa logował sie telefon jest mało istotna sprawą ale jest to kolejny sposób do inwigilacji społeczeństwa i nie tylko tej nieuczciwej jego części. Poczytaj sobie np. jakie możliwości ma wywiad skarbowy i czy udostępnianie posiadanych informacji innym specsłużbom odbywało się zgodnie z prawem. To oczywiście jest tylko jeden z wielu przykładów niewłaściwego obchodzenia sie z informacjami niejawnymi. Zwolennicy usprawiedliwiają to potrzebą bezpieczeństwa oraz tym, że dotyczy to wyłącznie osób popełniających przestępstwa. Tylko co się stanie jeśli informacje o stanie zdrowia, dochodach, kontaktach i spotkaniach o których nie chcielibyście, żeby ktoś się dowiedział dostana się w ręce osoby nieodpowiedniej? Tam tez pracują tylko ludzie. Pod płaszczykiem wprowadzenia bezpieczeństwa wprowadzi się inwigilację jakiej jeszcze nie było a rejestracja komórek jest faktycznie tutaj najłagodniejszą jej formą.

  • 0

    77. ~  2009-12-16 14:19:26  host: ip-89.171.231.34.dsl.crowley.pl

    Posiadając takie dane jak kontakty, rozmowy telefoniczne, e-maile, odwiedzane strony, przebyte i obecne choroby, dochody twoje i rodziny, zainteresowania i zachowanie w ciągu ostatnich kilku/nastu lat można stworzyć doskonały profil takiego człowieka a stąd do szantażu niedaleka droga. To jest kwestia tylko, kto takie informacje zdobędzie. Jakoś nie wierzę, że na Telepolis sami uczciwi od urodzenia się wypowiadają ;)

  • 0

    78.  2009-12-16 20:36:29

    76. - spotkałem się nie raz, nawet w odniesieniu do mojej osoby ;-)

  • 0

    79.  2009-12-16 20:38:50

    No właśnie - ludzie tam pracują. Jeśli taki człowiek łamie prawo, tajemnicę służbową czy państwową... niech idzie siedzieć! Tego wymagajmy! Gdyby nie prawny dostęp do niektóych danych, to ciekaw jestem co byś o państwie mówił, jakie to ono jest, że bandzorów nie ściga.

  • 0

    80. ~janusz dzieciol  2010-03-08 15:18:29  host: 89.131.183.87

    do dupy

Dodaj swoją opinię