Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Midas ma ponad tysiąc stacji LTE800, czeka z decyzją o VoLTE

Midas ma ponad tysiąc stacji LTE800, czeka z decyzją o VoLTE

Piszemy o tym pierwsi WitekT 19 Maja 2015 10:44

9 2

Optymalnie, dla pokrycia całego kraju, potrzeba około 5 tys. stacji LTE800. To nie jest jednak liczba, która zostanie osiągnięta na koniec 2015 roku - powiedział Krzysztof Adaszewski, prezes Midasa.

Jak dodał to, ile zostanie wybudowanych stacji w tym roku, zależy od wyników aukcji i tego czy któryś zwycięski podmiot zgłosi się do Midasa ze swoim pasmem. Midas jest w stanie budować około 300-400 stacji tygodniowo.




Trzeba pamiętać, że bloki z aukcji mają zobowiązania pokryciowe białych plam, co oznacza konieczność budowy nowych stacji. To będzie determinowało tempo rozbudowy zasięgu - powiedział Adaszewski.

Na koniec I kwartału Midas obsługiwał ponad 1 tys. stacji LTE w paśmie 800 MHz należącym do Sferii (blok 5 MHz). O tym, kiedy zostanie wprowadzone VoLTE zależeć będzie od Sferii, technicznie jest to kwestia kilku tygodni.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:

Tagi: midas | krzysztof adaszewski | lte 800

w sumie: 33
  • 2

    14.  2015-05-19 11:57:15

    Co innego wybudowanie jak mówi prezes a co innego doposażenie. Doposażyć przy dobrych wiatrach jest szansa, wybudować ni chu...a :) Trzymając się zasady że prezes ma zawsze rację kwestię wybudowania 300 stacji w tydzień uważam za niewykonalną*

    *nie dotyczy Super Man'a i kilku innych posiadających nadludzkie możliwości

  • 1

    15. ~KaReS  2015-05-19 12:15:57  host: 212.160.172.85

    do @4 i @10. Jeśli brać pod uwagę dostępność i cenę terminali z VoLTE to jeszcze długi czas operatorzy będą używać sieci GSM. Chyba, że jakoś wymienią terminale co do ostatniego, bo póki będą użytkownicy telefonów bez VoLTE, póty operator nie wrzuci tego ruchu voice do LTE. Wg mnie to inwestycja, która nie da w żaden sposób zarobić operatorom.

  • 3

    16.  2015-05-19 12:25:00

    To jest przyszłość: dogadanie się operatorów co do jednej wspólnej sieci 2G. Dzięki temu u każdego z opów zwalnia się trochę zasobów 900/1800, na których każdy z nich może w ramach refarmingu puścić już swoje własne LTE (ew. 3G).
    Patrząc na chęć naszych operatorów do współpracy (np. słynne HD Voice między sieciami), to doczekamy się tego nie wcześniej niż za 10 lat.

  • 1

    17. ~Jadźka  2015-05-19 12:32:03  host: ip-5-172-234-178.multi.internet.cyfrowypolsat.pl

    Moja opinia o tej sieci spółek. Jako zawiedziona użytkownika programu Smart Dom skreślę dwa słowa. Internet to LIPA, z reklamowanego w PLUS DO 150Mb/s realnie mam 3-6, max, 8Mb/s., Odp. na reklamację "Masz Pani DO 150Mb/s, a po limicie do 10Mb/s".. Brak jakiegokolwiek poczucia sprzedaży niepełnowartościowego produktu, który nawet nie umie min. 10Mb/s utrzymać... Ostatnio znaczą się nawet przycinać, mam wrażenie iż karta jest wylogowana na ok 10s., dzieje się tak co 30-40h, gdyż wtedy "uciekają wszystkie adres IP". Dalej mam od nich TV w CP, zawiłości mnóstwo i doliczyli opłatę za niepełny mc bez rabatu, że niby od pełnego okresu są rozliczne rabaty... teraz już nowe umowy tego nie mają. Ale przypilnowałam gogusiów... przysłali mi SMS z reklamą, to im napisałam aby zajrzeli w ten swój bałagan i otrzymałam 1mc gratis. Na końcu telefon, to jest bajer... Na mapie 5 stacji, działają niby 3, a fizycznie raptem 2... GSM działa, UMTS900 podczas spoczynku potrafi sobie skakać GSM/UMTS... A o UMTS2100 zapomnij... 1,2km od nadajnika NIE MA! Dzieje się to w 35tys. mieście... Na obrzeżach jeszcze gorzej, ale będąc sprawiedliwa, tam gdzie bywam zasięg jest. Jak wysłałam reklamację iż zakańcza mi niepodziewanie rozmowę w UMTS900, to mi odp. włącz sobie pani GSM... Tak, głupawego smartphona będę trzymać na GSM i czekać 15min za jedną aktualizacją poprzez zapchanego EDGE.... Sytuacja taka, iż pomimo zniżek, zostaję u nich tylko z TV i Internetem - już przeboleję LTE u konkurencji które śmiga na tym samym sprzęcie 8-15Mb/s, bo dostałam fajny router Huawei CPE i można podłączyć telefon VOiP. Jednak z telefonu, za który płacę 11zł, z możliwością zejścia do 1zł, gdybym chciała tylko rozmowy bez sms/internetu, przeniosę się na dzień dzisiejszy...
    Oczywiście systemy CRM są tak pomieszane, iż w dokumentach zgadzam się na wymianę wzajemne moich danych przez te firmy, które t

  • 0

    18. ~Jadźka  2015-05-19 12:33:58  host: ip-5-172-234-178.multi.internet.cyfrowypolsat.pl

    ak są jednością, A nikt nie umie odsprzedać mi kolejnych usług, bo nie wiadomo jak system przyzna rabaty... Zniesmaczona jestem, skoro wpiszą PESEL w CRM, to oczekuję kompletnej oferty. A nie na oko, może się uda... Z telefonem mnie wkurzyli... TV ścierpię, a LTE i VoLTE to marketing, jak wideorozmowy...

  • -1

    19. ~Jadźka  2015-05-19 12:43:02  host: ip-5-172-234-178.multi.internet.cyfrowypolsat.pl

    Czytam te komentarze i humor na cały dzień... Myślicie iż te spółki są tak źle zarządzane? A może tylko im "licencja" na VoLTE potrzebna i programowo da się to załatwić? Sprzęt teraz wszystko przyjmie, a antena wypromieniuje...
    16.kozien70 - nie realne w PL, najwyżej PLAY przestanie się wygłupiać z GSM/DCS, a jedno z duetu T/O wyłączy swoje GSM/DCS i zastąpi to drugą nośną UMTS900 i kolejnym LTE1800... To teoria, pytanie jak przydatna będzie szerokość osiągniętych pasm dla LTE i jakie jest obecne obciążenie GSM/DCS. Co po swoich doświadczeniach oceniam na BARDZO WYSOKIE.

  • 2

    20.  2015-05-19 12:56:44

    KaReS: a czemu nagle wszyscy mieliby być przerzuceni do LTE z głosem? Wszyscy byli przerzucani z 2G do 3G, jak to 3G wchodziło? :-) Korzyści jest naprawdę sporo, od zadowolenia klientów LTE (o wiele szybsze zestawianie połączeń, lepsza jakość głosu), po zadowolenie klientów 2G/3G (więcej zasobów sieci) i zadowolenie operatora (zadowoleni klienci, mniejsze obciążenie kanałów sygnalizacyjnych).

  • 0

    21.  2015-05-19 13:02:01

    15, KaReS - terminali jest akurat od groma - 20 kwietnia na rynku dostępne były 192 urządzenia wspierające VoLTE.

  • 1

    22.  2015-05-19 13:05:40

    @16 - dokładnie tak. Powinna być jedna wspólna sieć 2G nawet bez transmisji danych tylko głos (głównie do celów ratunkowych i w razie awarii sieci 3G/LTE), a resztę pasma przeznaczyć na UMTS900 i LTE900.

  • 1

    23. ~  2015-05-19 13:11:30  host: n06-01-06.opera-mini.net

    @21. LuiN. Mógłbyś podać link do takiego zestawienia. Chciałbym sprawdzić, czy mój LG D-620r G2 Mini obsługuje VoLTE i parę innych modeli. Z góry dziękuję.

  • 1

    24. ~KaReS  2015-05-19 13:31:51  host: 212.160.172.85

    WitekT, LuiN - pełna zgoda z tym co piszecie. Ja natomiast pytam jakie konkretne korzyści z VoLTE będzie mieć operator? Wyda kasę na wdrożenie VoLTE, będzie wydawał na utrzymanie i równolegle będzie utrzymywał GSM dla voice czyli swoje MSC/MSS oraz MGW? A przecież nie będzie pobierał odrębnych opłat tak, by zbilansować te wydatki.

  • 1

    25.  2015-05-19 13:34:29

    23, na GSA nie mogę się doszukać konkretnej listy. Liczba zaś podana została na ostatniej stronie tego raportu: http://tlp.is/6ch Pamiętaj, że wszędzie tam, gdzie są wdrożenia VoLTE telefony potrzebują uprzedniej aktualizacji ze strony operatora.

  • 0

    26.  2015-05-19 13:37:01

    24, KaReS - IMHO sama kampania promująca sieć jako posiadającą najwyższą jakość połączeń w kraju może bilans w znacznej mierze wyrównać.

  • -2

    27. ~ogo  2015-05-19 14:01:40  host: 10.net.igaz.net

    W transmisju głosu osiągnięto już szczyt przy sieciach 2G, a wpychanie go w kolejne sieci 3G czy 4G jest z punktu widzenia jakośći krokiem wstecz, zresztą chyba każdy widzi co się dzieje z głosem w obecnych sieciach, albo przerywania, albo jednostronne slyszenie itd. Kiedys jak już się udało zestawić połączenie to było jak skała a nie tak jak teraz syf kiła i mogiła. Migracje do głosu do sieci wyższych generacji mają za zadanie zrobić jedynie dobrze operatorą po przez ujednolicenie struktury sieci, zmiejszenie kosztów utrzymania i obsługi po zwolenienie cennego pasma. A dla nas przeznaczony jest cały szajs ze spadkiem jakości, a reszta to bełkot marketingowy i mydlenie oczu. Miło że redakcja się pod tą doktryną podpisuje widać odrazu żenujący brak wiedzy technicznej z tego zakresu.

  • 1

    28. ~strata czasu  2015-05-19 14:10:48  host: 54-25-236-151.static.edis.at

    operatorzy sie kreca od paru lat i beda wokol zapewnienia.....uslugi glosowej na ip . tu lte.

    czy Wy sie slyszycie? Klient ma w nosie jak dzwoni grunt ze dzwoni.

    Dlatego operatorzy przegrywaja z ott.

  • 2

    29. ~  2015-05-19 14:10:57  host: 212.109.132.194

    @27
    taa z tym, że kiedyś nie było nolimitów i tylu telefonów i ludzi, którzy ciągle by dzwonili. Weź na chwilę wyłącz 3G w całej Polsce to w ciągu kilkunastu minut 2G będzie zapchane. 3G to właśnie lepsza jakość połączeń, nie mówiąc już o tym że HD Voice w 2G nie jest obsługiwane przez większość telefonów. Zresztą chyba nie słyszałeś jakości rozmowy z VoLTE. 2G nawet nie osiągnie takich prędkości, żeby móc działać w pełnej jakości HD Voice. Ja osobiście nie mam żadnych problemów z 3G, a właśnie z 2G bo słychać w słuchawce trzaski i wszystkie szumy dookoła rozmówcy.

  • 1

    30. ~ja  2015-05-19 14:32:28  host: 89-74-197-39.dynamic.chello.pl

    @27 Oświeć mnie znawco. A niby czym innym kończy się zwolnienie pasma niż wyeliminowaniem wspomnianego szajsu ze spadkiem jakości.

  • -1

    31. ~P  2015-05-19 15:56:56  host: google-proxy-66-249-93-252.google.com

    O lte tez tak kilka lat temu mówili. Po co, na co. Smieli się z Solorza ze głupi, a teraz wszyscy nagle chcą lte i budują lte. Z volte będzie tak samo. I nie dziwi mnie wcale kto to wprowadzi.

  • 2

    32. ~  2015-05-19 16:12:06  host: 212.109.132.194

    @31
    taak tylko Krok robił to nie w tym czasie kiedy trzeba. Wcześniej były większe koszty budowy, nie było zbytnio sprzętu, a 3G dawało sobie radę. Pozostałe sieci dołączyły już w odpowiednim czasie i zrobiły sieć LTE tańszym kosztem i w odpowiednim momencie gdy już 3G słabło. VoLTE jest obecnie niepotrzebne, a to z racji tego, że nawet nie ma wymiany ruchu z HD Voice między sieciami, a co dopiero VoLTE. Przy działaniu wewnątrz sieci będzie to bardzo znikoma ilość połączeń. Może 0,5-1%. Niepotrzebne wydawanie kasy na licencje, gdzie w późniejszym czasie będzie taniej i łatwiej. nie mówiąc o tym, że VoLTE wspierają tylko topowe modele smartfonów.

  • 0

    33. ~mkkot  2015-05-19 16:27:53  host: user-94-254-209-139.play-internet.pl

    @KaReS: Firma Ericsson, która była partnerem technologicznym przy pierwszych wdrożeniach spodziewała, że już w 2013 r. operatorzy będą szeroko wdrażać VoLTE, podkreślając, że technologia ta charakteryzuje się m.in. większą efektywnością spektralną w porównaniu z przesyłaniem głosu w sieciach 2G lub 3G, co pozwala lepiej wykorzystywać zasoby radiowe w mobilnej komunikacji szerokopasmowej. I rzeczywiście, aż trzy czwarte respondentów z raportu "The 2015 VoLTE State-of-The-Market Report" potwierdza, że oszczędność pasma jest istotnym powodem wdrożenia VoLTE.
    http://tlp.is/6cp

Dodaj swoją opinię