Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Microsoft zyska okazałą fińską siedzibę

Microsoft zyska okazałą fińską siedzibę

WitekT 22 Listopada 2013 13:20

7 2
Główna siedziba Nokii w Espoo przejdzie w ręce Microsoftu po przejęciu działu urzadzeń i usług. Transakcja ma zostać sfinalizowana na początku 2014 roku, kilka dni temu zgodę na nią wyrazili akcjonariusze fińskiego koncernu.



Zobacz: Akcjonariusze Nokii zgodzili się na transakcję z Microsoftem.

Większość z 1,9 tys. zatrudnionych tam osób pozostanie w budynku jako pracownicy Microsoftu. Sam kompleks nie jest jednak własnością Nokii - w 2012 roku został sprzedany za 170 mln euro, a potem wynajęty przez Nokię.

Zobacz: Nokia sprzedała swoją główną siedzibę.

Źródło tekstu: Associated Press, wł     

Dodaj do:

Tagi: microsoft | nokia

w sumie: 21
  • Ten komentarz został ukryty.

    2

    2. ~  2013-11-22 13:32:02  host: 87-205-25-17.ip.netia.com.pl

    @1 - dlaczego?

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    4. ~asdf  2013-11-22 13:39:46  host: abug165.neoplus.adsl.tpnet.pl

    przecież siedziba nie była ich tylko ja dawno sprzedali i wynajmowali

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    5. ~  2013-11-22 13:41:58  host: abbc248.neoplus.adsl.tpnet.pl

    3. Ale gdzie tak jest? W rezerwacie?

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    6. ~T.Hunter  2013-11-22 13:45:09  host: 212.160.172.70

    @2 Bo zamiast kupować nową siedzibę, lub przenosić do Microsoftu to zostają na tej starej wynajmowanej :-)

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    7. ~  2013-11-22 13:48:33  host: 93.154.162.211

    @3 a Apple ze względu na permanentne procesy sądowe o patenty i domeny www, czy zbieg wyglądu logo z innymi firmami, oraz ze względu na twoje komentarze - kojarzy mi się tylko z trollowaniem.

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    8. ~trysil  2013-11-22 14:14:35  host: 31.183.10.0

    Skoro jest mowa o okazałej siedzibie, to przydałaby się jej fotka :)

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    11. ~innka  2013-11-22 14:37:13  host: 77-252-234-132.ip.netia.com.pl

    Tak to wyglada, że brat tam pracujący dostał do podpisania umowę, czy decyduję się na dalszą prace, na podobnym stanowisku ale pod skrzydłami Microsoftu. Koledzy jego mający ponad 50 lat biorą odprawy i odchodzą - podobno opłaca się to. Razem z rodziną myślelismy ostatnie miesiące co dalej z Nokią, ale raczej będą robić podobne rzeczy pod innym szyldem.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    12. ~siko  2013-11-22 15:15:37  host: ip-220-232.gorlice.ap-media.pl

    mam lumie 820 od 4 miesięcy telefon fajny nie mam zastrzeżeń jedynie problem w aplikacjach których jest wciąż mało ni oczywiście brak personalizacji telefony mnie wkurza

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    13. ~Namakon  2013-11-22 15:36:30  host: 81.219.84.18

    Podobne ale do obecnego shitu zapewne a nie starych dobrych telefonów :) Kiedy były te czasy że za przysłowiową złotówkę otrzymywałeś solidne telefony z metalową klapką a nie plastikowe słit syfki dla nastoletnich fanów badziewia...

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    14. ~lu  2013-11-22 15:57:23  host: 77-253-85-76.adsl.inetia.pl

    Czyli zyskuja cos co beda wynajmowac, heh

  • Ten komentarz został ukryty.

    2

    15.  2013-11-22 16:37:15

    Dla mnie Nokia zniknęła po Noki N8 Miałem lumie 920 od kumpla przez tydzień, porażka co do mojej S3 którą mam już rok i nadal świetnie się spisuje. Nie możemy porównywać Androida z WP bo to dwa różne światy Android to możliwość zrobienia co tylko się chce ze sprzętem, wiadome za sprawą wydajności. PS czasem jakaś przycinka Ale WP zaś jak "jabłuszko" jest szybki,bez awaryjny,no i zamknięty na amen. Pozdrawiam

  • Ten komentarz został ukryty.

    2

    16. ~Monika25  2013-11-22 17:30:38  host: dsj35.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Nokia N9 to ostatni model w pełni ,,Made in Finland'', bo późniejsze to już te badziewiaste z Windows Phone. Microsoft doprowadzi do upadku tej Nokii, szkoda. Mam Nokię c5.02 na poczciwym (bezwirusowym) Symbianie i jestem zadowolona. Wie ktoś czy można i z jakiej strony ściągnąć aplikację do pomiarów cech stacji bts ? Typu cell info, lac, cid itp. Z góry dziękuję za odpowiedź. :-)

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    18.  2013-11-22 18:57:34

    Nokia powinna sobie zostawić linię ze średnimi telefonami w starym stylu, modele jak seria 100 czy 200 to przesada, trzeba było w takim samym opakowaniu i wykonaniu jak E51 dać nowszy procesor, lepszy aparat itd. 2 może 3 modele na rok dawałyby sprzedaż po kilka mln. Jest dużo osób, które nie chcą smartphonów, często to osoby 35+, nie chodzi o to że nie potrafią obsłużyć komputera, ale im system w telefonie do instalacji gier, programów nie jest potrzebny. One już wcześniej nie korzystały a takich funkcji, po prostu dzwonili z E51, E72 i większość możliwości była niewykorzystywana. To po co im taki telefon ? Dobre, świetne wykonanie, długi czas pracy, ładny, klasyczny, może nawet elegancki wygląd (brak tandety w obecnych klasycznych), czasami chcą tylko otworzyć jakiś dokument, zrobić zdjęcie, ale nie chcą telefonu jak Samsung Solid czy Nokia 207. Chcą GPS, wifi, bluetooth, aparat z lampą, taki jak w E72 były już akceptowalny, tylko że takich np. u operatorów nie znajdziemy...bo trudniej tam wepchnąć pakiet internetowy, tam użytkownik nie zużyje dużej ilości danych, nie przekroczy limitu...Jedna kwestia to fakt, że Nokia mogłaby sprzedawać naprawdę dużo klasycznych słuchawek, a druga że jeżeli chcieli się wycofać z telefonów to powinni to zrobić w 2010 roku kiedy akcje były znacznie droższe, zanim to Nokia poniosła koszty, wydatki które Elop specjalnie przeprowadził przed przejęciem. MicroSOFT płacił Nokii ? Nokia też płaciła MS, a im więcej mieliby sprzedać tym więcej by musieli oddać! Proszę sprawdzić, tego newsa brakowało w polskich portalach a był na zagranicznych, na umowa wcale nie była tak korzysta jak się to początkowo przedstawiało. Ostatnia kwestia to mogli dla dużej sprzedaży wejść w Androida, jego dynamiczne wzrosty dawały szansę na duże udziały, bez żartów, Android był lubiany i Nokia jeszcze wtedy też była popularna, połączenie systemu zdobywającego

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    19.  2013-11-22 18:57:59

    połączenie systemu zdobywającego rynek i najbardziej znanej firmy telefonicznej dałoby im nawet jeżeli nie pozycję lidera, to sorry ale drugie, trzecie miejsce jest złe ? Początek był łatwy, ale trzeba było się wykazać długodystansowo, HTC zaniechało np. marketingu, a straciło rynek produkcji dla innych producentów, do tego brak wsparcia...Nokię znał każdy, HTC tylko fani telefonów, Motorola wycofała się trochę bo Google kupiło ich głównie dla patentów, a nie walki rynkowej. Może Samsung byłby liderem, ale Nokia byłaby numerem dwa i wtedy konsumeci tylko by zyskali. Co z WP ? Przecież wejście w Androida nie oznacza, że wzorem innych nie mogliby robić telefonów również na WP, dlaczego fani WP są tak ograniczeni i zaślepieni ? Chyba lepiej jak mamy więcej firm, jak firma oferuje swoje produkty na dwóch jednak różnych sysetmach o odmiennej filozofii. Elop i MS wiedział, że jeżeli Nokia sprzedawałby tyle smartphonów z Android żeby udało się im przetrwać to wtedy mogliby być niezależni, mogliby w każdej chwili olać WindowsPorażkę...a co gdyby do Androida dołożyli rozwijane z Intelem MeeGo ? Co gdyby byli graczem nr 2 a Andku i zdobyli 2-3 procent z MeeGo ? Sam Samsung miał prawie tyle, więc to 4% MS gdyby nawet jakimś cudem zdobył taki udział z inną firmą byłby śmieszny, byłby porażką (i tak jest). MS nie potrafi robić telefonów, MS już poniósł na tym polu porażkę, MS wtąpił masę kasy w RT, tablety, w Zune, w WP i gdyby nie kasa z patentów z Andka to Wp byłby dawno w piachu i MS musiałby sobie odpuścić. Za promocję i te 4% odpowiada głównie nie MS, a siła marki Nokii, tylko że ta firma przepłaciła to życiem, a inwestorzy...oni chcieli zebrać tyle kasy ile się da w tej chwili, nie chcieli walczyć, odbudować pozycję firmy, zupełnie inne cele, a przyjście Elopa to strata bo powinni sprzedać od razu w 2010 roku albo walczyć i postawić na Andka i WP.

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    20.  2013-11-22 19:01:43

    WP jest najlepszy ? Najlepszego nie ma, szybszy ? Teoretycznie bo to też jest pewne sprytne rozwiązane, do tego Google tez może powiedzieć że od 2014 roku każde urządzenie ma spełniać określony wymogi i można łatwo i sztucznie uzyskać to samo. Też są błędy, a że system ma 4%, a nie 50-70% więc mniej widać takie problemy. Pełne wsparcie i aktualizacje ? Jeden telefon nie dostanie radia, inny Double-Tap kolejny czegoś nowego, a na Andku masz to co da producent, ale masz też coś jeszcze, możesz zrobić co chcesz, masz wsparcie środowiska, innych ludzi. Ilość aplikacji jest duża ? Tak, ale brakuje wielu rzeczy w samym systemie, WP nie jest tak funkcjonalne, a do tego jest to system zbyt zamknięty. Zdecydowanie "Nie" dla WP ? Niech sobie będzie, ale z takim ślamazarnym podejściem MS, ograniczeniami, tylko ogromna kasa od MS którą firma może wyrzucać w błoto, tylko siła Nokii stoi za tymi 4%, a nie to że ludzie faktycznie sami z siebie szukali takiego produkty i są z niego zadowoleni. Pewne gdyby Nokia dalej sprzedawała słuchawki na z Symbianem na poziomie N8 to więcej ludzi chętniej kupiłoby właśnie te telefony niż sztucznie narzucony WP. Oczywiście Nokia i tak miałaby marginalny udział, ale WP ją tylko dobił, nie dało się z tym systemem sprzedawać telefonów, decyzje Elopa są patologicznie, ekonomicznie nieuzasadnione, szkodliwe dla firmy, więc albo faktycznie przejął Nokię w 2010 roku albo doprowadził do tego że akcjonariusze nie mieli wybory i poprzez jego krecią robotę musieli sprzedać dział telefonów. Całe (nie)szczęście o Nokii już się nie będzie pisać, a na pewno nie tyle, a czy MS będzie potrafił wykorzystać to co kupił czy konsumenci na tym zyskają, czy może to tylko kaprys giganta IT ? Czas pokaże... PS Proszę sobie poszukać na zagranicznych portalach, które piszą o telekomunikacji czy na portalach finansowych krytycznych artykułów bo u nas to chyba są tylko

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    22.  2013-11-22 19:26:00

    pacman w 100% się z tobą zgadzam. Ja używałem noki od lat 90-tych do N8 Jak tylko wymieniałem N8 i dowiedziałem się o możliwości przejęcia przez MS-Noki To uciekłem do Samsunga z Androidem Gdyby taka nokia lumia 920 miała Androida to, olaboga

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    23. ~  2013-11-23 10:13:51  host: public-gprs517505.centertel.pl

    Ale nokia kiepsko dzila z siecią orange w Polsce i dlatego używam androida.

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    24. ~Felippe  2013-11-24 01:30:52  host: apn-5-60-228-189.dynamic.gprs.plus.pl

    Ja używałem Nokii od 1999 od 6110. Później było wiele modeli, w tym pierwsze na Symbianie. Teraz świadomie kupiłem ostatnią Nokię z Symbianem - 808 PureView. Sprzęt naprawdę dopracowany, ze świetnym aparatem. Oczywiście Symbian miał pewne wady, ale nie aż tak duże jak usiłowało się wmówić - zwłaszcza po Belle Feature Pack 2. Miałem zastępczo Nokię 800 no i system Windows Phone 7,5 nie podszedł mi. Brak możliwości wysłania mailem zdjęcia w pełnej rozdzielczości, system sam decyduje kiedy zamknąć aplikacje, a tym samym brak multitaskingu. Jedyny plus to 8Mpx aparat z optyką Zeiss, ale to już zawdzięczamy Nokii a nie Microsoft. Mam oprócz tego iPhona 5 i miałem poprzednie modele począwszy od wersji z 2007, więc mam porównanie. Nie potrzebuje kilkuset aplikacji do zdjęć, które mają tą samą funkcjonalność a różnią się jedynie developerem. Zresztą czemu się dziwić skoro bazują na tym samym frameworku. Odnośnie Nokii z Androidem to sceptycznie bym do tego podchodził, już wolałbym Sailfish od Joola, która przy okazji pozwala na instalacje aplikacji Androida. Ja liczę, że może Joola będzie miała szansę, nie zapominajmy skąd pochodzi Linux :)

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    25. ~  2013-11-24 08:23:33  host: elj176.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Moją pierwszą Nokią była Nokia 3330. Ten telefon jak na tamte czasy był dobry bo długo trzymała bateria a klawiatura była bardzo wygodna, zwłaszcza do pisania SMS-ów. Potem miałem różne modele, włącznie z dość drogą ale filigranową Nokią 8310 oraz jej odmianą z wyższej rozdzielczości wyświetlaczem - 6510. Potem szukałem czegoś z kolorowym wyświetlaczem i miałem między innymi Nokię 3100 która była sympatycznym telefonem. Dotykowa Nokia (5800 Xpress Music) nie spodobała mi się ze względu na dotykową obsługę. Od tamtej pory trzymam się z dala od wszelkich dotykowych telefonów. W końcu kupiłem dwie Nokie: 6303 Classic oraz E72 które uważam za najlepsze dla mnie Nokie ze względu na dobre wyświetlacze, aparaty foto i baterie. Zastanawiałem się nad kupnem Nokii 6700 ale okazało się że pomimo większej ilości pikseli aparat robi słabsze (rozmyte) zdjęcia niż Nokia 6303 Classic. Zostawiam więc tak jak jest i na razie nie widzę następcy. Dziś Nokia to już nie to samo - pomijając segment dotykowych telefonów, produkuje same niskobudżetówki które są dość okrojone, przeważnie z dość słabymi wyświetlaczami i aparatami.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    27.  2013-11-24 19:40:00

    Nokia z Androidem miałaby być czymś na czym firma zarabia, a przynajmniej nie traci i jednocześnie nie pozwala wejść na rynek takim konkurentom jak Lenovo, ZTE, Huawei. Oczywiście Nokia musiała zacząć produkować w Azji tak jak inni, ale teksty Elopa, że Android był ryzykowny są śmieszne. Ucięło mój komentarz, ale proszę sprawdzić, że zachodnie portale piszące o tematyce biznesowej/telekomunikacyjnej były dużo bardziej krytyczne niż nasze, wyciągały niuanse niekorzystne we współpracy Nokii z MS, z błędnych decyzji Elopa. Poza tym powtórzę się nikt nie mówi, że Nokia miała przejść na Androida, mogła wypuszczać urządzenia z Andkiem i z innym systemem. Sam Symbian faktycznie oferował multitasking, był w miarę szybki, stockowy WP jest nie do zaakceptowania, a MS postanowił być kwestii otwartości zbyt uparty i ma takie wyniki jakie ma. Nokia nie miała szans przetrwać tylko z WP, wersje 7. to porażka, potem brak wsparcia (bo tak faktycznie jest), a teraz czekaj na łaskawość Microsoftu, to już Nokia więcej robi niż oni, tak jak gdyby im nie zależało. Bo WP w ramach całego MS to mały kawałek, kasa idzie z patentów z Andka, mają klientów biznesowych, Windowsa, Xboxa, a tutaj jeszcze mają się martwić o WP ;D Bez Nokii MS nie miałby szans, a rosnące udziały WP to tylko kosztem spadku Symbiana, Android nie traci. Dla konsumentów i fanów dobrze byłoby gdyby Nokia robiła telefony z Androidem, nawet z WP i może powoli kombinowała z MeeGo - równie szybki jak nie szybszy niż WP, brak podporządkowania MS, Qt, brak opłat za licencję dla MS, szybki, nowoczesny, zaplecze programistów...Trudno uwierzyć, że Elop miał dobre zamiary...ale to już historia.

Dodaj swoją opinię