Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Microsoft wprowadza RODO: daj nam 2 zł albo skan dowodu

Microsoft wprowadza RODO: daj nam 2 zł albo skan dowodu

Isand 30 Kwietnia 2018 17:34

6 4

majkurosoftu2018

Wraz z wejściem w życie RODO, część firm postanowiła w bardzo kreatywny sposób się zastosować do jego zasad. Jedną z nich jest Microsoft. Informuje o tym Niebezpiecznik.pl

Jeśli mamy mniej niż 16 lat (państwo może obniżyć granicę wieku do 13 lat) to na przetwarzanie danych muszą zgodzić się rodzice. Same firmy powinny podjąć "rozsądne" starania by zweryfikować. No i Microsoft starania podjął. Czy rozsądne to już inna sprawa. Jeśli ktoś nie ustawił daty urodzenia w swoim koncie na np. Skype, to Microsoft poprosi go by rodzic udzielił mu zgody na korzystanie z usługi. Co w sytuacji gdy jesteśmy dorośli? Można to zrobić za pomocą karty płatniczej albo okazania zdjęcia dowodu osobistego lub paszportu. Rodzic może również zweryfikować konto dziecka... jeśli pozwoli Microsoftowi pobrać 2 zł ze swojej karty.




Wielu użytkowników nie czuje się zbyt komfortowo podając firmie kolejne dane na swój temat. Szczególnie tak wrażliwe jak unikatowy numer karty czy gdzie mamy konto. Microsoft odpowiada jedynie, że wprowadza w życie nowe wymagania RODO. Możemy się również dowiedzieć, że inspiracją były rozwiązania wypracowane na potrzeby prawa USA.

Zobacz: RODO pozwoli na aktualizację baz danych SMS-em
Zobacz: Facebook przenosi dane 1,5 miliarda użytkowników z Irlandii do USA

Źródło tekstu: niebezpiecznik     

Dodaj do:

Tagi: rodo | microsoft

w sumie: 36
  • 0

    17. ~@  2018-04-30 20:59:35  host: 031011131125.dynamic-zab-06.vectranet.pl

    Pabloki: No właśnie: mam konto na KŚwiat- i zawsze komentowałem jako zalogowany. To coś im odbiło żeby komentować tylko przez FB !!! Może tamci mają pojemniejsze serwery???

  • 0

    18. ~pabloki  2018-04-30 21:20:19  host: user-5-173-69-83.play-internet.pl

    17 to nie cos i nie tylko im . koniec z anonimowością . będzie pozywanie za każdą rzecz która komuś się nie spodoba , będzie usuwanie -eliminowanie niewygodnych jednostek z rzeczywistości np poprzez sterowanie finansami - negatywny scoring w bik i kredytu nie masz. to nie jest teoria spiskowa . popatrz co się dzieje wkoło. ale nie odbieraj tego jako coś emocjonalnego , aferalnego. po prostu realizowany jest plan totalnej kontroli.

  • 0

    19. ~@  2018-04-30 21:24:39  host: 031011131125.dynamic-zab-06.vectranet.pl

    Pabloki: no na to wygląda. Już kilka portali przerzuciło się na FB. To przecież niczego nie porządkuje tylko zbiera o nas wszelkie informacje.

  • 0

    20.  2018-04-30 21:45:02

    16 - ja nie mówię o udostępnianiu danych a o dostępie małotatów do rzeczy, do których dostępu mieć nie powinni. Chociażby ze względów prawnych ;-)

  • 0

    21. ~Nemo  2018-04-30 22:05:40  host: 89-64-22-100.dynamic.chello.pl

    Akcja "Księciuniu, dej no 2 złote albo skan dowodu" prowadzona pod pretekstem zgodności z RODO, to wyłudzenie dodatkowych danych osobowych. Dostaną albo informację o karcie płatniczej albo imię, nazwisko, datę urodzenia, PESEL, które można powiązać z kontem i później wykorzystać, choćby do sprzedania innym podmiotom.

  • 0

    22. ~pabloki  2018-04-30 22:23:39  host: user-188-33-56-155.play-internet.pl

    20 dobrze wiesz że małolaci i tak omijają zakazy. chyba że jesteś naiwny. dzisiejsze dzieciaki żyją w innej rzeczywistości niż my dorastaliśmy. zresztą trochę to sprzeczne bo mityczna unia europejska zaleca różne dziwne zboczone wg mnie rzeczy dla edukacji wręcz bardzo młodych osób. a wiesz wogóle o co chodzi w rodo?

    21 tak nie będzie że sprzedadza bo nie mogą. nie pomyślałeś że będzie gotowa baza do oferowania płatnych usług , może nawet płatności za windowsa 10 jeśli je wprowadzą . skoro bedzie 2 zł na koncie mocrosoft to pokusa by z nich skorzystać a wtedy już latwa droga do zakupu innych usług . łatwiej i szybciej.

  • 0

    23. ~mirekb  2018-04-30 22:37:17  host: public-gprs364857.centertel.pl

    mam w d.... prawa usa..jednak musze korzystac legalnie

  • 0

    24. ~  2018-05-01 09:11:53  host: 77.111.247.11

    na każdym kroku pytają się o PESEL (czyli dowód) - to potem nie dziwcie się, gdy tysiące osób ma jakieś długi, których nigdy nie zaciągało - i udawadniaja ze nie są wielbłądem

    swoją drogą na pewno według RODO (tak jak za poprzedniej ustawy) NIE MOŻNA robić skanów dowodu - pracownik może jedynie sprawdzić dane - skoro microsoft (wyjątkowo GŁUPIA firma), chce sprawdzać, to niech zrobi BOK, zatrudni tysiące ludzi do obsługi i niech sobie sprawdzają - bo TYLKO tak mogą to robić

  • 0

    25. ~coś ciekawego  2018-05-01 10:53:12  host: a24-06-12.opera-mini.net

    @@@ warto poczytać: http://tlp.is/h7q

  • 0

    26.  2018-05-01 11:53:09

    22 - a ja coągle nie o tym ;-)
    Dlaczego próbujesz zmieniać kontekst mojej wypowiedzi i pytania? Dlaczego omijasz to co najważniejsze?
    Mnie interesuje to jak zweryfikować tożsamość (wiek) osoby, tóra prawnie nie powinna - np. dokonywać zakupu czy brać udziału w danej społeczności?
    Po fakcie łatwo narzekać (a celują w tym małolaty bezrozumne właśnie) - jak bardzo to ważne dbać o swoją tożsamość...

    24 - problemem nie jest posiadanie dokumentów tożsamości i powszechne udostępnianie danych zawartych w tym dowodzie - chociażby w urzędach, bankach, czy innych organizacjach, gdzie istnieje potrezba weryfikacji tożsamości. Problemem jest to, że te organizacje, które nie weryfikują tożsamości w sposób należyty, nie odpowiadają z mocy prawa za skutki swoich działań! Bo prawo powinno przewidywać surowe kary zarówno podszywanie się pod inne osoby jak też za współudział organizacji - np. pożyczkowych, w wyłudzaniu, oszukiwaniu ludzi. Nie, nie zgadzam się na to, zeby byle firemkę pożyczającą pieniądze albo i bank nawet, traktować jak nieskazitelnie czyste (także w zamiarach) organizacje, którym ufa się na słowo - bo na dane tego gościa pożyczyliśmy, więc ten gość musi oddać. To przestępstwo jest dla mnie.

  • 0

    27. ~cdu  2018-05-01 12:14:17  host: 168.235.200.19

    Wlo, szkoda, że nie czytałeś up25.

  • 0

    31.  2018-05-01 13:05:07

    27 - a co to ma do rzeczy?

  • 0

    36.  2018-05-01 15:13:25

    JP jakie janusze interesu mam nadzieje że bekną za to hahaha

  • 0

    37. ~  2018-05-01 15:33:16  host: 77.111.246.5

    do 26 - ale to jest egzekwowanie prawa o czym piszesz - czasem trudno jednak jest wykryć skąd i w jaki spsosób wyciekły dane

    JEDNAK jeśli dane będą przekazywane na każdym kroku (jak choćby po ostatnim bezcelowym i głupim pomyśle PIS z rejestracją kart sim - np. w kioskach), to wzrasta statystycznamozliwość ich wycieku

    A JEŚLI własciciela danych (czyli nas) nie chroni potem jakies SENSOWNE PRAWO - to mamy tragedie, których nie sposób uniknąć.

    Np. wystarczyłoby, gdyby dający pożyczki (bo to w sumie tego sektora dotyczy kradzież danych), sprawdzali czy FAKTYCZNIE klient to ta osoba. oraz UDOWODNIENIE przez pożyczkodawcę, że faktycznie to osoba z tych danych podpisała umowę (czy obecnie że zweryfikowano SKUTECZNIE jej dane przez telefon)

  • 0

    38. ~@  2018-05-01 15:53:06  host: 031011131125.dynamic-zab-06.vectranet.pl

    Tu coś w temacie- ale troszkę obok- też ważne:
    http://tlp.is/h7r

  • 0

    39.  2018-05-01 17:40:08

    37 - "Np. wystarczyłoby, gdyby dający pożyczki ..."
    A o czym jak od samego początku mówię?

  • 0

    40. ~Zygi  2018-05-01 22:00:27  host: a25-05-12.opera-mini.net

    To przerasta wyobrażnie, żeby takiej procedury nie znać-)

  • 0

    41.  2018-05-02 08:14:58

    Nie do końca rozumiem, tą obawę niektórych przed inwigilacją w necie, żyjemy w takiej a nie innej rzeczywistości i musimy albo się z tym pogodzić, albo przestać korzystać z Internetu, ale zaraz nie tylko w Internecie jesteśmy szpiegowani, przecież kamery są już wszędzie, na stacjach benzynowych, w sklepach, autobusach, na drodze kamery czytają nasze tablice rejestracyjne, winiety etc.
    Pozostaje albo nie wchodzić z domu, albo zaszyć się gdzieś głęboko w lesie.

  • 0

    42. ~Punk  2018-05-04 00:08:41  host: apn-31-1-8-158.dynamic.gprs.plus.pl

    Ja się nie zgadzam na nowe zasady *** USrAela i komunistycznego UE.
    Mam ich w nosie i nic im nie będę potwierdział, najwyżej nie będę mógł komentować.
    Walić ich, niech nie bujają.

  • 0

    43. ~  2018-05-04 22:16:32  host: 178235179130.unknown.vectranet.pl

    nie obchodzi mnie majkroosft , najwyżej nie będę korzystał ze skype...i tak wchodzę na niego raz na miesiac buhaha

Dodaj swoją opinię