Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Microsoft szykuje cięcia nazw. Koniec Nokii, koniec Phone

Microsoft szykuje cięcia nazw. Koniec Nokii, koniec Phone

LuiN 10 Września 2014 22:58

12 3

O tym, że Microsoft planuje się wycofać z brandu Nokia w swoich smartfonach plotki krążą od dawna. Wygląda na to, że podobne cięcie będzie dotyczyło słowa "Phone" w nazwie Windows Phone.

Ostatnie Lumie - 730 i 830 - do sprzedaży trafią wciąż z logo Nokii. Już jednak w czasie ich prezentacji Microsoft z uporem omijał określenie "Nokia Lumia" i używał jedynie "Lumia". Do sieci trafiły jakiś czas temu wizualizacje Lumii 830 opisanej "Nokia by Microsoft", jednak ostatecznie póki co jest jeszcze po staremu. Jednak na krótko.




Kolejne modele będą prawdopodobnie tylko Lumiami, a jakby tego było mało, Windows Phone stanie się tylko Windowsem. To cześć nowej polityki Microsoftu, według której systemy producenta mają być prezentowane pod jedną marką Windows. Nie da się ukryć, że może to rodzić szereg nieporozumień (szczególnie w przypadku Windows RT), ale określenie "Lumia XXX z Windowsem" raczej nikogo w błąd nie wprowadzi.

Jedną z jaskółek wieszczących zmiany w nazewnictwie była niedawna premiera HTC One (M8) for Windows. Ostateczne usunięcie "Phone" z nazwy platformy nastąpić ma w 2015 roku.

Źródło tekstu: WPCentral     

Dodaj do:

Tagi: lumia | microsoft | nokia | windows phone

w sumie: 20
  • 0

    1. ~BALBIN-RZ  2014-09-10 23:25:50  host: public-gprs514725.centertel.pl

    jaki jest problem z Windows RT ?

  • 4

    2. ~Seb  2014-09-10 23:33:17  host: 87-207-49-84.dynamic.chello.pl

    A taki ze jak zmienią nazwę na 'Windows' to trudno będzie odróżnić tablet z "pełnym" windowsem x86 z wersja RT.

  • 3

    3.  2014-09-10 23:33:41

    Przejadą się na tym. Nie na usunięciu Phone z nazwy Windowsa, bo to tylko podążanie w kierunku głupiego trendu "upraszczania" wszystkiego (i powodowania zamieszania przy okazji), a na kasacji Nokii. Ta marka na wielu rynkach budzi zaufanie... Za wcześnie na taki krok, może za jeszcze kilka lat, jakby zmiana była jeszcze bardziej przejściowa (jak BASF kiedyś). Ciekawe, jakie są szczegóły porozumień, możliwe, że plan jest taki - Lumia jako nazwa smartfonów, a Nokia jako nazwa prostych telefonó (na które jest duży rynek). Myślę, że nazwę Nokia za kilka lat wykupi jakiś chiński producent i tyle z niej zostanie. Łatwiej nadal sprzedawać Nokie niż np. ZTE (jeżeli mowa o telefonach).

  • 5

    4.  2014-09-10 23:47:39

    Ja bym proponował najpierw ucięcie "Windows" z nazwy.

    A potem, by prezes sobie uciął...

    ... długą drzemkę.

  • 1

    5. ~mkkot  2014-09-10 23:56:47  host: user-94-254-145-73.play-internet.pl

    Mnie to tam cieszy, bo jakoś nie bardzo kibicuję Microsoftowi. Zastanawiam się jednak co oni zamierzają tym osiągnąć. Kupili Nokię, żeby sprzedawać swój system, a teraz rezygnują z dobrej marki i wysyłają ją w kosmos. Po co? Tacy są pewni swego?

  • 0

    6.  2014-09-11 01:39:51

    Nokia napędzała sprzedaż tego pokracznego systemu już od kilku lat, widocznie uznali że i tak więcej nie osiągną xD Wszak te 3-4% dla WindowsPorażki to maksimum.
    @1 Jaki problem z RT ? Ano taki, że to taki sam crap jak WP, Microsoft utopił miliardy tak samo jak w WP, RT to również porażka M$ co potwierdzały kolejne doniesienia o wynikach. Nokia wybrała najgorszy moment na zmianę systemu, a raczej najgorszy system w tamtym czasie, rozwiązanie stosowane przez innych czyli zamiana Symbiana na Androida i WP jako dodatek pozwoliłby im przetrwać. Widać zarząd etc. dostali coś pod stołem albo faktycznie byli tacy głupi że Symbiana Anna/Belle, MeeGo i Androida porzucili na rzecz WP...czego efektem była sprzedaż działu telefonów, utrata lidera w sprzedaży telefonów w ogóle, a w smartphonach nie łapali się nawet do tabelek...bo większość podaje pierwsze 3-5 miejsc, a oni lądowali bodajże na 6-9 xD
    Nokia jako marka nadal jest rozpoznawalna, ale mocno straciła, można lubić WP (xD), ale prawda jest taka że Nokii ta współpraca przecież nie przyniosła żadnych pozytywnych efektów co widać po wypadnięciu z rynku. Rozwijany Symbian jak Belle albo MeeGo byłyby lepszą alternatywą, zresztą na starcie MeeGo było takie samo/lepsze niż WP. Jeśli podliczyć koszty strat za czasów Elopa, zamknięcie dwóch systemów, sprzedaż działu telefonów, sprzedaż siedziby, zwolnienia to od 2010 losy Nokii potoczył się dramatycznie. Nawet taki Alcatel sobie wrócił z telefonami z Androidem...a Nokia z ich marką, z możliwością wypuszczania konkurencyjnych modeli w tym samym czasie, do tego z lepszymi aparatami i darmowymi mapami na pewno byłaby mocnym graczem.
    M$ chciał być jak Apple...Zune - porażka, RT, WP, W 8 ....ani odtwarzacz, ani tablety, telefony nie powtórzyły sukcesu głównego konkurenta przy ogromnych środkach. Najnowszy Xbox chłodno przyjęty, na szczęście nie ma takiej konkurencji jak w telefonach xD,

  • 1

    7.  2014-09-11 01:49:28

    Windows 8 - gdyby nie to że pakowany jest od dawna to komputerów, laptopów i M$ dał możliwość taniej aktualizacji (129,69 zł) z XP, Visty i 7-mki to pewnie jego udziały w rynku byłyby znacznie mniejsze.
    Microsoft czasami potrafi coś zrobić, ale głównie poprzez mozolne dopracowywanie...już po wydaniu. Po co te zmiany w W8 ? Na życzenie ludzi. A zmiany jakie przechodzi WP ? Przecież od dawna jego fani twierdzą, że mają wszystko czego potrzebują...ale na wiadomość o aktualizacji sikają ze szczęścia...bo dostaną to co od wielu lat ma Android czy miał Symbian - tylko, że Microsoft pokazał produkt...jako ostatni, a nie pierwszy i każe czekać na podstawowe appki i funkcje.
    Przecież można było w W8 dać domyślnie to co mamy, ale zostawić do zmiany przez użytkownika na tradycyjne Menu Start. Sporo ludzi zostałoby przy to co jest, część by sobie przestawiła, nie byłoby złego wrażenia, psioczenia, ale M$ musiał się popisać...
    Lumia jakąś świadomość u ludzi ma, a sama marka "Nokii" większej sprzedaży już nie da, tutaj rozchodzi się o sam system, o same telefony, o spóźniony start, o to jak Microsoft ociągał się ze zmianami. Trzeba było kupić Nokię wcześniej, podmienić Symbiana najpierw w tanich telefonach na WP, ale działać błyskawicznie, był okres kiedy już nie pojawiały się nowe telefony z Symbianem u operatorów, były już nowe Lumie, ale było ich mniej niż już starych z poprzednich systemem...to jak Nokia miała nie tracić udziału ? Do tego tak jak dzisiaj nie wszystkie Lumie są u wszystkich operatorów, a wtedy nie było tylu modeli...więc sprzedaż była tragiczna jak były np. dwa modele Lumii i może jeszcze z jeden HTC z WP, ale czyja to wina ?

  • 0

    8.  2014-09-11 03:00:02

    @3 Nokię w dziedzinie telefonów czeka los Alcatela :) To co w Europie jest sprzedawane po marką Alcatel pochodzi od chińskiego TCL.

  • 0

    9. ~Spandex  2014-09-11 04:08:45  host: 77-254-16-138.adsl.inetia.pl

    MS planuje ujednolicenie środowisk pod desktopy, telefony i tablety, tak, by powstała jedna platforma dla różnych rozwiązań, ięc pewnie dlatego jest nowy model nazewnictwa. Utworzenie czegoś takiego zapewne jeszcze potrwa, oby tylko nie przesadzili z szybkością zmiany nazw, bo rzeczywiście będzie zamieszanie.

  • 0

    10. ~I  2014-09-11 05:34:51  host: cnn2.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Nie kupie telefonu bez znaczka "Nokia",chyba się przerzucę na markę "Sony".

  • 0

    11. ~galtom  2014-09-11 06:55:20  host: 87-205-140-36.adsl.inetia.pl

    Ma to sens. Biorac pod uwage, ze nowe aplikacje beda dzialac na kazdym urzadzeniu, to co za roznica dla uzytkownika jak? Wazne, ze cos jest na Windows I dziala na telefonie, tablecie, desktope, hybrydzie,laptopie, xboxie...
    Jesli Ms sie to uda, to bedzie mistrzostwo swiata. A starych aplikacji x86 przeciez juz nikt nie reklamuje I nie sadze by ktos probowal instalowac Battlefield z plyty na telefonie.
    Jeslo faktycznie ma byc One Windows, to WP / W RT musza zginac jako nazwy.

  • 0

    12. ~p  2014-09-11 07:05:39  host: public-gprs514517.centertel.pl

    @8 akurat alcatel pod rządami tel nie ma się czego wstydzić.
    TCL robi świetne sprzęty. Głównie tv

  • 0

    13. ~Mirek  2014-09-11 07:06:40  host: user-94-254-129-130.play-internet.pl

    Nokia nie sprzedała swojej marki(Nokia).Przecież było to wiadomo już w zeszłym roku,nie rozumiem więc tych komentarzy i tego artykułu.Sprzedano Lumię , Ashę i licencję na rozwiązania techniczne telefonów.

  • 1

    14. ~Calm 7  2014-09-11 07:11:16  host: n07-06-06.opera-mini.net

    Jeśli moja stara, prosta Nokia 5230 daje radę, to jak mogło Nokii nie udać się z bardziej rozwiniętymi smartfonami?! Co można było aż tak schrzanić w tak obeznanej firmie pod względem technicznym, jak i programowym, że aż dodatkowego konia trojańskiego wprowadzili pod własny dach, a żeby było ,,zabawniej" - słono mu za to zapłacić z własnej kieszeni...

  • 0

    15. ~Mirek  2014-09-11 07:12:34  host: user-94-254-129-130.play-internet.pl

    @12. Jesli chodzi o tv z matrycami UHD,to szału nie ma.Samsung robi lepsze,a i cena tv Samsung ostatnio spadła i zbliżyła się do tv TCL.

  • 0

    16.  2014-09-11 08:18:12

    @13. Z tego co pamiętam to sprzedali możliwość korzystania z marki Nokia w smartfonach Microsoftowi na 10 lat.

  • -1

    17.  2014-09-11 08:54:47

    Czyli nie będzie już nowych słuchawek z tradycyjną klawiaturą typu Nokia 515? Straszna szkoda, pracuję w tej branży i często właśnie ludzie wspominają o tym, że od zawsze mają Nokię, nigdy ich nie zawiodła i nadal chcą przy tej marce zostać. Lumia to mi się kojarzy z czymś świecącym, np. znicz z biedronki ;)

  • 0

    18.  2014-09-11 08:55:53

    Wiksa11 - ja wczoraj szukałem Nokii 515 w sklepach internetowych... Wiesz, że ciężko znaleźć już ten telefon?

  • 1

    19. ~Calm 7  2014-09-11 10:17:26  host: n07-06-06.opera-mini.net

    wlo. Ale 515 nie jest lepsza od Twej ulubienicy e52...

  • 0

    20. ~r  2014-09-11 19:03:41  host: 89-74-173-170.dynamic.chello.pl

    #19: nie ma to znaczenia, rynek telefonów dla wlo, czyli klasycznej nokii się skurczył do rozmiarów naparstka i 515 to i tak najlepszy cud na kijku.

Dodaj swoją opinię