Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Microsoft przejął Skype'a za 8,5 mld dolarów

Microsoft przejął Skype'a za 8,5 mld dolarów

LuiN 10 Maja 2011 10:09

0 0

Za 8,5 mld dolarów Microsoft przejął luksemburski koncern Skype - największego na świecie niezależnego dostawcę usług VoIP. To największa akwizycja w 36-letniej historii Microsoftu.

Skype wystartował w 2003 roku, jego autorem w pierwotnej formie było dwóch programistów: Niklas Zennstrom i Janus Friis - tych samych, którzy w swoim czasie stworzyli platformę wymiany plików Kazaa. Aplikacja spotkała się z wielkim entuzjazmem odbiorców - obecnie na całym świecie z programu korzysta 663 mln użytkowników.

W 2005 roku Skype został przejęty za 2,6 mld dolarów przez eBay, w 2009 roku 70% udziałów firmy sprzedanych zostało takim inwestorom jak Silver Lake Partners, Andressen Horowitz i Canada Pension Plan Investment Board. Teraz sprzedadzą oni z zyskiem swoje udziały firmie z Redmond.




Mimo sprzedaży usług na kwotę 860 mln dolarów, 2010 rok Skype zakończył ze stratą 7 mln dolarów. Warto też przypomnieć, że firma zadłużona jest długoterminowo na 686 mln dolarów.

Aktualizacja: Zgodnie z wcześniejszymi przeciekami potwierdzonymi w kilku źródłach, obie firmy oficjalnie poinformowały o dokonanej transakcji po godzinie 14 czasu polskiego.

Źródło tekstu: WSJ, wł     

Dodaj do:
w sumie: 33
  • 0

    17.  2011-05-10 11:02:21

    ~nyczaj100 - nie korzystam z VoIP za często, nie znam ofert. Jeśłi już to założyłem specjalnie dla znajomych konto na Skype. Ale po okresie fascynacji, jakoś przestali korzystać, przynajmniej intensywnie. Nawet już chciałem usunąć konto, ale się nie da, jak się okazuje ;-) Nawet usunięcie danych - imienia nazwiska itd. nie powoduje rzeczywistego usunięcia konta. bo wyszukiwarka taki "pusty" profil ciągle pokazuje na liście wyszukliwania - pełne dane imię, nazwisko, miasto... Może MS coś zmieni w zakresie ochrony danych ;-)

  • 0

    18. ~Longman  2011-05-10 11:10:10  host: abtv22.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @freq(13), zgadza się - jest całkiem sporo klientów VoIP, zarówno na różne "duże" systemy operacyjne, jak i na "małe", przykładowo na Androida są genialne 3CX Phone i Keyyo VoIP. Dostawców zaś skolko ugodno. W przypadku Skype to co działa na jego korzyść to głównie efekt skali i rozpoznawalna marka.

  • 0

    19. ~Longman  2011-05-10 11:12:50  host: abtv22.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @wlo, to sugerujesz, że w zeszłym tygodniu Zuckerberg osobiście udał się do szefostwa Skype tylko po to aby wspólnie rozpamiętywać nieudaną transakcję z której go wyślizgano? Ciekawa sugestia. Tylko po co mu były na to dwa dni?

  • 0

    20.  2011-05-10 11:29:10

    ~Longman - :-) mówię o tych, którzy wczoraj czy przedwczoraj tę informację - o rozważanej współpracy - zamieścili w prasie.

  • 0

    21.  2011-05-10 11:39:06

    proszę - znalazłem, boniedawno to było - 6 maja, wszystkie ważniejsze polskie branżowe serwisy komputerowe podały w zasadzie tę samą wiadomość: Reuters podaje, że o względy Skype'a starają się i Facebook i Google. Kogo powinien wybrać operator popularnego komunikatora VoIP? Pojawiają się pierwsze opinie na temat tego, którą drogą powinien pójść Skype. Robert Dutt dziennikarz i bloger amerykańskiego PC World i serwisu ChannelBuzz.ca stawia na Google jako partnera dla Skype'a.Współpraca z Facebookiem oznaczałałby dla Skype'a dostęp do milionów użytkowników serwisu społecznościowego, co niewątpliwie może być kuszącą perspektywą. Jednak zbliżenie się do Google może przynieść rzeczywiste korzyści dla obu firm, gdyż połączona oferta trafi do użytkowników biznesowych. Szczegóły aliansu wciąż nie są znane, ale bardzo możliwe, że powstałaby z niego platforma współpracy grupowej online - konkurent oprogramowania Lync , dostępnego w chmurowym pakiecie Office 365 Microsoftu. Google i Skype mieliby od razu zdecydowanie więcej użytkowników niż rywal z Redmond. Zatem w kontekście dzisiejszego newsa, goście publkujące kilka dni temu podobne teksy ośmieszają się jako dziennikarze czy specjaliści ;-) Przynajmniej w moim mniemaniu są ciency ;-)

  • 0

    22.  2011-05-10 11:39:55

    O! Na koniec tekstu ciekawostka: Jest jeszcze inna możliwość, o której była mowa w ubiegłym roku: Cisco kupi Skype jeszcze przed giełdowym debiutem?

  • 0

    23.  2011-05-10 11:42:42

    ja gdybym był pracodawcą człowieka, cofnąłbym mu wynagrodzenie za taki tekst ;-)

  • 0

    24. ~  2011-05-10 11:52:29  host: user-109-243-130-127.play-internet.pl

    To pewnie użytkownicy Linuksa mogą się pożegnać z aktualizacjami skype.

  • 0

    25. ~jen  2011-05-10 12:39:30  host: ip-94.124.10.53.szara.net.pl

    Przejął? Na pewno? Bo rano były tylko plotki. Jakieś źródło?

  • 0

    26. ~  2011-05-10 13:04:22  host: user-109-243-130-127.play-internet.pl

    O! tytuł się zmienił :)

  • 0

    27.  2011-05-10 13:11:04

    @18: sam używam CsipSimple, jest to wersja beta, jeszcze z błędami, ale bardzo szbyko się rozwija, następuje poprawa stabilności. Programom o których piszesz się przyjrzę..

  • 0

    28.  2011-05-10 13:23:32

    A nie tak było, że całą firmę Skype kupi Facebook?! bo ja tak słyszałem.. i że w tedy będziemy mogli dzwonić do znajomych, bo wbudują taką aplikację..

  • 0

    29.  2011-05-10 13:38:55

    @18: Keyyo VoIP wygląda prawie tak jak CSipSimple, różnice są w wyglądzie ikon oraz w języku (zrzuty z ekranu są po francusku). Zostaje przy CSipSimple..

  • 0

    30. ~ala  2011-05-10 13:53:40  host: public-gprs204416.centertel.pl

    no to skype fajny już był...

  • 0

    31.  2011-05-10 14:04:34

    mam na dzieje, że to tylko plotki, bo jak prawda, to R.I.P. Skype! :( ...

  • 0

    32. ~neofon  2011-05-10 18:46:41  host: public144260.cdma.centertel.pl

    najlepszy to jest neofon TP "na okrągło". jakośc połączeń EXTRA (na bramce Voip Linksysa lub na routerze CDMA MV510 VR) i za niewielką opłatę można dzwonić na stacjonarki do bólu. Ciekawostka jest taka , że jedno konto neofon obsługuje 2 linie - wystarczy skonfigurować jedno konto na linksysie PAP2T i dwie osoby dzwonią jednocześnie, a ja płacę za jedno konto neofonowe.

  • 0

    33. ~Johny11  2011-05-11 11:51:11  host: ip-94-42-60-46.multimo.pl

    To prawda, dzisiaj była cała dyskusja w EKG na Tok.fm. Ja tam sie ciesze :)

  • 0

    34. ~cd59  2011-05-11 15:51:30  host: aekg46.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Właściwie to ani dobrze, ani źle

  • 0

    35. ~mimfor  2011-05-19 19:37:19  host: ip-79-110-5-206.static.tvk.wroc.pl

    czy skype opłaca się bardziej niż VoIP z portali typu alekontakt ?

  • 0

    36. ~kabq  2011-06-14 16:47:22  host: public-gprs120150.centertel.pl

    @mimfor, raczej sie nie oplaca. ja ma konta w www.ifon.pl jedno w UK ma zona na bramce voip, w domu tez mam od nich konto i na telefonie z internetem na sipdroidzie - miedzy soba gadamy za darmo a koszty polaczen tez niskie. Jak ludzie dzonwia do mnie do firmy to jescze dostaje od ifon.pl kase na rozmowy

Dodaj swoją opinię