Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Microsoft oficjalnie wita dział Nokia Devices and Services

Microsoft oficjalnie wita dział Nokia Devices and Services

LuiN 25 Kwietnia 2014 13:27

6 13

satya nadellastephen elop Microsoft poinformował o sfinalizowaniu przejęcia działu Nokia Devices and Services. Transakcja została zaaprobowana przez udziałowców Nokia i rządowe agencje regulacyjne na całym świecie. Zakończenie przejęcia stanowi pierwszy krok do połączenia obu firm w jedną organizację.

Dziś witamy dział Nokia Devices and Services w naszej rodzinie. Jego możliwości i zasoby związane z urządzeniami mobilnymi przyspieszą naszą transformację - powiedział Satya Nadella, dyrektor generalny firmy Microsoft. Wraz z partnerami pozostajemy skupieni na szybszym dostarczaniu innowacji, w świecie, w którym kluczową rolę odgrywa mobilność i technologie chmurowe.

Były prezes i dyrektor generalny firmy Nokia, Stephen Elop będzie bezpośrednio raportować do Satyi Nadelli. Będzie pełnił funkcję wiceprezesa w Microsoft Devices Group, nadzorując rozszerzony dział urządzeń, który obejmie smartfony i tablety Lumia, telefony komórkowe Nokia, produkty Xbox, Surface, Perceptive Pixel (PPI) i akcesoria. Do Microsoft dołączy personel o dużym doświadczeniu branżowym, pracujący w ponad 130 obiektach w 50 krajach świata. W ramach transakcji Microsoft będzie honorował wszystkie gwarancje na istniejące urządzenia.
Windows Phone to najszybciej rosnący ekosystem na rynku smartfonów, a oferta nagradzanych urządzeń z tym systemem nieustannie się powiększa. Według IDC w czwartym kwartale 2013 r. Windows Phone wzmocnił swoją pozycję w czołowej trójce systemów operacyjnych i był najszybciej rozwijającą się platformą wśród systemów mobilnych z 91-procentowym wzrostem rok do roku. Ponadto dzięki działowi telefonów komórkowych Nokia Microsoft będzie mógł skupić się na rynku tanich urządzeń mobilnych o łącznej potencjalnej wartości 50 mld dolarów rocznie, dostarczając także pierwsze wrażenia mobilne następnemu miliardowi ludzi i jednocześnie prezentując swoje usługi klientom z całego świata - czytamy w komunikacie prasowym Microsoftu.

Windows Phone cieszy się dużą popularnością także w Polsce - zajmuje drugą pozycję wśród systemów mobilnych. Spodziewany jest dalszy wzrost udziału systemu Windows na rynku polskim.

Firma Microsoft (Nasdaq "MSFT"), założona w 1975 roku, jest światowym liderem w dziedzinie oprogramowania i usług. Microsoft Mobile Oy, spółka zależna Microsoftu opracowuje, wytwarza i dystrybuuje telefony komórkowe Lumia, Asha i Nokia X oraz inne urządzenia.

Źródło tekstu: Microsoft, wł     

Dodaj do:

Tagi: microsoft | nokia

w sumie: 35
 • 0

  17. ~  2014-04-25 16:54:45  host: abro153.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Ogłaszam oficjalny koniec firmy Nokia.

 • 0

  18. ~Mampytanie  2014-04-25 17:13:47  host: 89-67-61-10.dynamic.chello.pl

  Mam pytanie, czyli już nie będzie nowych telefonów z logiem Nokia? Mam nadzieje że mi ktoś odpisze, bo nie rozumiem tego zdania "Zakończenie przejęcia stanowi pierwszy krok do połączenia obu firm w jedną organizację." To ile jeszcze będzie tych kroków? Pierwszy trwał ponad pół roku. Microsoft nie będzie miał prawa do logo Nokia na nowych telefonach?

 • 0

  19. ~Kuzyn1920  2014-04-25 17:23:20  host: 92.60.132.22

  Logo Nokia nie trafi na obudowy smartfonów wprowadzonych na rynek po sfinalizowaniu transakcji przejęcia działu telefonów i usług przez Microsoft. Marki Asha i Lumia będą nadal obecne na rynku.

  W ramach umowy z Nokią, Microsoft przejmuje marki Lumia i Asha, nie zyskuje jednak prawa do stosowania marki Nokia w swoich smartfonach. Logo Nokia wciąż będzie trafiało na obudowy telefonów, ale tylko tzw. feature phone'ów, czyli prostych urządzeń niesklasyfikowanych jako smartfony.

  Microsoft będzie mógł produkować proste telefony pod marką Nokia przez dziesięć lat. Warto przy tym dodać, że według ostatnich zestawień Nokii linia urządzeń Asha traktowana jest jako smartfony.

 • 0

  20. ~Zakrza  2014-04-25 17:30:03  host: ddq218.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Hahahahaha! Nie ośmieszaliby się. Serio myślą, że ludzie są debilami i nie wiedzą o co chodzi? Skoro mają mały % rynku to logiczne, że najszybciej się rozwijają. Jak sobie założę firmę i w ciągu roku zatrudnię dwie osoby, a wielka korporacja powiedzmy 300 to ja też będę szybciej rozwijający się. Tyle, że *** to znaczy w tym przypadku.
  Druga sprawa to "umocnienie się w TOP 3 systemów". Bo reszta tak naprawdę nie istnieje. Symbiana zabili, Tizen się dopiero rozwija, a BB ma tam jakieś problemy.

 • -1

  21. ~Kuzyn1920  2014-04-25 17:34:06  host: 92.60.132.22

  @Zakrza To marketing. Jak Ludzie lecą na balonik z logiem OPa to co dopiero na statystyki. Popatrz na Play jak zdobyło rynek reklamą ze 7 na 10 przechodzi do Play. A faktycznie POK kupowały startery konkurencji by przenieść nr do siebie, bo za MNP mają więcej $. Ludzie to ciemna masa. W tych czasach lepiej z tłumem krzyczeć TAK nież samemu powiedzieć NIE

 • 0

  22.  2014-04-25 19:26:30

  A w statystykach telepolis również odczuwacie tę "polską animalię"? Ile jest % dla windows phonów?

 • 0

  23.  2014-04-26 01:16:44

  "udziałowców Nokia i rządowe agencje regulacyjne na całym świecie. Zakończenie przejęcia stanowi pierwszy krok do połączenia obu firm w jedną organizację." - Bo udziałowcy nie zawsze chcą dobra firmy, np. dłuższej walki o odbudowę pozycji, udziałowcy chcą zysku, a szczególnie ci o filozofii amerykańskiego inwestowania ;)

  "Dziś witamy dział Nokia Devices and Services w naszej rodzinie." - Miałem dziwne wrażenie, że Nokia za czasów Elopa działała od dawna w imię interesów właśnie Microsoftu, a nie własnych i ratowania tyłka.

  "Były prezes i dyrektor generalny firmy Nokia, Stephen Elop będzie bezpośrednio raportować do Satyi Nadelli. Będzie pełnił funkcję wiceprezesa w Microsoft Devices Group, nadzorując rozszerzony dział urządzeń, który obejmie smartfony i tablety Lumia, telefony komórkowe Nokia, produkty Xbox, Surface, Perceptive Pixel (PPI) i akcesoria."

  - ciekawe jak to wpłynie na ww urządzenia, tutaj nie trzeba wchodzić w inną firmę, ale znając jego zapędy to np. mógłby się pozbyć Xboxa...Elop jest jak kukułcze jajo :D

  ;'Windows Phone to najszybciej rosnący ekosystem na rynku smartfonów, a oferta nagradzanych urządzeń z tym systemem nieustannie się powiększa. " - Jak się rośnie od zera, jak nie ma konkurencji od Palma, Nokii (bo Elop pogrzebał Symbiana i przedwcześnie MeeGo), BB też ledwo zipie, Samsung nie pokazuje Tizen'a - czym się chwalić ? Tym, że po tylu latach maja ledwo z 5% rynku ? I to jakimi nakładami...kupili Nokię, najbardziej rozpoznawalną firmę w branży telefonów i wpakowali kupę kasy w promowanie swoich rozwiązań, sumując włożone pieniądze i czas to słaby wynik, ale mają hajs z patentów, bez tego mogliby o WP zapomnieć.

  Proponuję TEST - od jutra w Polsce Lumie nie maja logo ani Nokii, ani Lumii...niech zaczną je sprzedawać z logo MS, ciekawe jakby im poszło.

  Szkoda, że od czasu przyjścia Je

 • 0

  24.  2014-04-26 01:24:12

  Gdyby Nokia od kilku lat nie budowała rynku dla WP swoim kosztem to MS miałby problem, takli kanibalizm trochę ;)
  Szkoda, że od czasu przyjścia Jełopa Nokia nie pokazała żadnego wartego uwagi klastycznego telefonu, gdyby było to coś więcej niż wykastrowane kolorowe plastikowe zabaweczki, model ze współczesnymi parametrami, gpu/cpu nie potrzebowałby nie wiadomo jakiego, system tylko do poczty, komunikatorów i internetu, bez gier, ale wykonanie jak E51, z dobrą baterią, aparat z lampą, może xenon to były hit ? Nie musiałby kosztować 3000 czy nawet 2000zł, ekran mniejszy i nie dotykowy, tańsze podzespoły, aparat na poziomie N8 w zupełności wystarczyłby. Wykonanie, bateria, współczesne parametry + aparat i może nawet dwa modele - tańszy i taki pewnie powyżej 1kzł, ale też bez przesady (cena w chwili premiery).
  Tylko to byłoby niezgodne z linią Elopa i w ogóle producentów tj. wciskania każdemu smartphona, nawet jeżeli go nie potrzebuje, nie chce - to dostaje w większości tandetę albo toporne propozycje. Nokia w telefonach przechodzi do historii, trochę szkoda bo MS będzie robił wszytko od swoją politykę, lepszym wyjściem byłoby urządzenia od Nokii z Andkiem i z WP - a decyduje konsument ;)

 • 0

  25. ~n  2014-04-26 11:37:07  host: ihj135.internetdsl.tpnet.pl

  LuiN i applefan każdy z Was broni swoich racji. Co dziwne obaj macie racje. Rozmawiacie o 2 gigantach ale to na ich garbie rośnie google i to on staje się hegemonem rynku mimo, że nic nie produkuje, nie sprzedaje w detalu, nie wprowadza płatnych licencji B2C. Patrząc na przyszłość firmy liczy się tręd i tu MS i Apple nie mogą spać spokojnie. Zagadzam się, że w tym biznesie liczy się innowacyjność i wytyczanie szlaków. Dam przykład przez ostatnie 10 lat Samsung urusł do rozmiarów hegemona ale w 2020-2025 roku będzie walczyć o przetrwanie bo do gry wchodzą chińczycy.

 • 0

  26.  2014-04-26 11:49:13

  applefan_ - cytujesz jakieś liczby non stop, po co? Jeszcze dziesiątki lat te firmy będą funkcjonować. Ciebie nie będzie a oni będą na rynku - nie martw się. Nie wiem co chcesz przez te liczby przekazać? Swoją analizę i pewność ich upadku? No śmieszny jesteś po prostu. Za mały rozumek masz, żeby ogarnąć tak wielki biznes! Miliard, 5 miliardów - dla nas to niebotyczne pieniądze, dla nich drobne na waciki w skali całej firmy i potencjału jakim dysponują ;-)

 • 0

  27. ~n  2014-04-26 12:49:28  host: ihj135.internetdsl.tpnet.pl

  wlo nic w biznesie nie trwa wiecznie. Jedyna korporacja jaka przetrwała 2000 lat to kościół katolicki. Kapitał tych firm jest ogromny jak i koszty. Liczy się to co mają do zaoferowania dziś i jutro a nie co mają za plecami. Pamiętasz decyzje Siemensa? Wycofali się z dnia na dzień. Zrobili WSOTa i powiedzieli nie damy rady na tym rynku. Pozostali w grze Hi Tec ale w B2B.

 • 0

  28. ~Ekonom  2014-04-26 13:50:14  host: n15-09-07.opera-mini.net

  @7.: applefan_ módl się do tego swojego jabłkowego bożka, ale ekonomię zostaw w spokoju! Już nieraz pokazałeś, że w tej dziedzinie kompletnym ignorantem. DzieciaQ giełda to nie sklep z firmami, gdzie sobie przyjdzie ktoś z workiem pieniędzy i kupi jakieś przedsiębiorstwo, bo akurat jest "na promocji" (czyt. jego akcje potaniały). Nawet gdyby jakimś cudem Microsoft był wystawiony na sprzedaż to na szczęście Apple nie dostanie zgody na jego przejęcie! Pewnie wówczas robiłeś jeszcze w pieluchy i tego nie pamiętasz, ale były takie czasy, że Microsoft był otwarcie zwalczany i celowo osłabiany, po to aby jeszcze bardziej nie urósł w siłę oraz całkowicie nie zdominował rynku. Tak więc istnienie twojego bóstwa Apple w dużej mierze zawdzięczasz rządowi USA i tamtejszym regulatorom rynku - gdyby nie ich interwencje ówczesna konkrencja nie miałaby szans w konfrontacji z Microsoftem. W temacie powyższego newsa - w tamtych czasach Microsoft na pewno nie dostałby zgody na przejęcie Nokii.

 • 0

  29. ~Ekonom  2014-04-26 14:20:48  host: n15-09-07.opera-mini.net

  ...teraz sytuacja prezentuje się inaczej, ale przecież nic w tym nadzwyczajnego. W biznesie nic nie trwa wiecznie, zatem śmieszne są te przechwałki applefana, że przewidział kłopoty Nokii, BB, HTC, czy Sony. Ja już teraz mogę napisać, że Apple znajdzie się w podobnej sytuacji - to pewne na 100%.

 • 0

  30.  2014-04-26 14:41:18

  n - wycofali się z określonego segmentu rynku - Siemens ma się cały czas świetnie. Problem w tym, że większość ludzi postrzega firmy poprzez tylko jeden produkt - którego właśnie używa ;-)

 • 0

  31. ~n  2014-04-26 16:35:12  host: ihj135.internetdsl.tpnet.pl

  *30 tak to już jest skoro ja jem chleb to wszyscy go jedzą bo ja to wszyscy :) A co do wypowiedzi o kłopotach Sonego (*29) jako przykład przewidywania to właśnie Sony wchodzi w tręd wzrozstowy za sprawą kilku flagowych produktów, które przyjeły się. Zakładam, że sony rozpoczyna pogoń za Samsungiem.

 • 0

  32. ~  2014-04-26 22:21:06  host: ip-93-154-142-48.free.aero2.net.pl

  ejpl z serwerami to ma problem. ( b2b) Szalu ni ma z ich x.

 • 0

  33. ~  2014-04-26 22:26:37  host: ip-93-154-142-48.free.aero2.net.pl

  a i pamietam ich profesjonalne zachowanie z 2010. Bardzo profi sa. Bardzo bardzo. DObrze, ze nie racujemy na tym gejowskim japcoku tylko na dellu

 • 0

  34. ~Szkoda Nokii  2014-04-27 16:16:00  host: 80.54.228.47

  Sprzedaż Nokii N9 na wszystkich rynkach zmieniłaby sytuację Nokii o 180 stopni. Wprowadzenie tańszych modeli opartych na MeeGo byłoby strzałem w dziesiątkę. Nokia podniosłaby się z kolan. Elop wykończył Nokię! Mogło być tak pięknie, a pozostały wspomnienia...

 • 0

  35. ~xd  2014-04-27 18:52:38  host: adto40.neoplus.adsl.tpnet.pl

  jeszcze trochę i mam nadzieję że ta moda na apple'a się skończy ludzie świrują na tym punkcie XD czasem miłość do firmy jest ślepa, warto wylać kubeł zimnej wody i przeanalizować zdrowo sytuacje obiektywnie

 • 0

  36. ~Adam M  2014-04-28 11:43:22  host: h4-52.net.euron.pl

  @1 - Produkcja Nokii X nie przeszła do MS, pozostaje w macierzystym miejscu.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-162-123-74.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Co byś wybrał/a kupując iPhone'a z OLED-em?

Chińskie władze zatwierdziły nową fabrykę paneli OLED firmy LG

 

Zobacz wynik | Opinie (4)

Archiwum Ankiet