Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości MF wyłączyło pocztę BlackBerry swoim pracownikom

MF wyłączyło pocztę BlackBerry swoim pracownikom

WitekT 19 Października 2010 09:45

0 0

Polskie Ministerstwo Finansów wyłączyło swoim pracownikom możliwość wysyłania maili za pomocą telefonów BlackBerry. Według informacji Gazety Wyborczej, podobną decyzję podjęło francuskie ministerstwo spraw zagranicznych. Powód? BlackBerry nie zapewniają odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.



Biuro prasowe ministerstwa napisało, że zdecydowało się na wyłączenie tej usługi ze względów bezpieczeństwa. Ma to związek z przygotowaniem się do polskiej prezydencji w Unii Europejskiej i trwającymi pracami nad uruchomieniem innego, bardziej bezpiecznego systemu.




Komisja Europejska już na początku sierpnia zrezygnowała z telefonów BlackBerry na rzecz iPhone'ów i HTC. Komisja - podobnie jak polskie MF - uznała, że BlackBerry nie zapewniają odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Szerzej pisaliśmy o tym w tej wiadomości.

W sierpniu blokadę maili i przeglądarki BlackBerry zapowiedziały Zjednoczone Emiraty Arabskie i Indie. Tu jednak blokada miała dotknąć wszystkich użytkowników korzystających z tych smartfonów na terenach obydwu krajów. Wszystko przez to, że służby wywiadowcze nie umieją złamać szyfrowania, którym RIM zabezpiecza komunikację.

Źródło tekstu: Gazeta Wyborcza     

Dodaj do:
w sumie: 20
  • 0

    1. ~krach systemu  2010-10-19 09:48:10  host: acyr143.neoplus.adsl.tpnet.pl

    jak Indie nie potrafią złamać zabezpieczeń, to znaczy, że UE też. Po prostu RIM nie daje w łapę...

  • 0

    2.  2010-10-19 10:00:01

    Niech mi ktoś wytłumaczy o co chodzi?! Jakiego poziomu zabezpieczeń RIM nie spełnia?! Nie znam lepszego systemu szyfrowania - zabezpieczania poczty. Nie szukając zbyt daleko dowodów na to w Indiach i innych krajach RIM jest wyłączany właśnie dla tego, że nawet służby specjalne nie są w stanie złamać tych zabezpieczeń? Więc o co chodzi z tą argumentacją, że "nie zapewniają odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa". Chyba raczej zapewniają ZBYT WYSOKI poziom zabezpieczeń i tu jest "pies pogrzebany"

  • 0

    3. ~erni  2010-10-19 10:16:13  host: 93-186-31-238.rdns.blackberry.net

    Po prostu nasze MF nie jest w stanie rozpracowac szyfrowania i dlatego uznali ?e poziom bezpieczenstwa jest za slaby w mysl zasady ?e jak nie sa w stanie inwigilowac pracownikow, to jest to niebezpieczne. Teraz skorzystaja z innej poczty, ktora rozszyfruja i beda wiedziec ktory z pracownikow wymienia mailowo poufne dane. Ot bezpieczenstwo ;-)

  • 0

    4. ~Angel_of_Death  2010-10-19 10:28:08  host: ocu218.internetdsl.tpnet.pl

    Zmając życie to w naszym MF pracują tacy spece, że nie "garniają" BB, a iPhone jest "cool" i "trendy" stworzony z myślą o ograniczonych nieco "hamburgerach" więc z nimi sobie łatwiej radzą ^^ Zresztą w czasię pomiędzy jedną kawką a drugą człowiek coś musi robić w pracy, więc gry są mile widziane... Żenada... Przynajmniej by się barany nie ośmieszali z takimi oświadczeniami...

  • 0

    5. ~mp  2010-10-19 10:42:26  host: 193.111.166.133

    @4: Nie chodzi o telefon (aparat) a o usługę... BB używa serwera pośredniczącego, cała poczta przechodzi przez RIM, to jest zagrożenie dla bezpieczeństwa.

  • 0

    6.  2010-10-19 10:53:03

    @5 przechodzi - zaszyfrowana, dlatego RIM ma między innymi najwyższą możliwą certyfikację NATO. Raczej chodzi tutaj o kasę.

  • 0

    7. ~_Alek_  2010-10-19 11:38:58  host: 87-204-23-227.ip.netia.com.pl

    @6: Podejrzewam, że nie tyle o kasę, co o kasę od właściwych osób do właściwych osób. Jeżeli BlackBerry było używane w Komisji Europejskiej, to znaczy że RIM swego czasu opłaciło stosowny "bakszysz". A jeżeli teraz wylatuje -- to znaczy że albo jest potrzebna większa suma, albo od innej osoby, albo innej osobie. Witamy w cywilizacji post-bizantyjskiej. A barbarzyńcy są już u bram...

  • 0

    8. ~a_lex  2010-10-19 12:35:19  host: dvi202.internetdsl.tpnet.pl

    Ciekawe, jakie to strategiczne wiadomości urzędnicy wymieniają? To jest normalnie psychoza urzędnicza - im się wydaje że cały świat kręci się wokół nich i wszyscy chcą ich podsłuchiwać.

  • 0

    9. ~  2010-10-19 13:48:02  host: 212.160.172.70

    i tylko byle duren patrzac na newsa widzi RIMa w zlym swietle, a marka ta (nie zamienie na zadna!) robi tak dobra robote, ze trzeba sie ich z tego tytulu pozbyc, skoro nie ma sie juz nad tym nie do konca legalnej kontroli. zdania nie zmienie - pierwszorzedna marka!

  • 0

    10. ~pabloki  2010-10-19 14:12:53  host: apn-77-115-161-229.dynamic.gprs.plus.pl

    taaaa a barack uzywa dalej BB ijest zadowolony.

  • 0

    11. ~r  2010-10-19 15:54:31  host: public-gprs128157.centertel.pl

    a kto powiedział że tu chodzi o bezpieczeństwo poszczególnych pracowników? Myślę że chodzi o bezpieczeństwo poufnych danych państwowych. Nie wiadomo czy jakiś pracownik nie szpieguje na konto obcych, wrogich sił więc trzeba wyłączyć i już ;)

  • 0

    12. ~Barrack  2010-10-19 16:31:58  host: user-109-243-9-197.play-internet.pl

    ja używać BB, i być zadowolony, do a pora nikt - ani CIA, ani FBI nie załamać zabezpieczenie poczta BB.

  • 0

    13. ~Świadomy  2010-10-19 19:07:16  host: apn-95-41-193-138.dynamic.gprs.plus.pl

    Poczekajcie trochę z wnioskami (aż MF ogłosi przetarg na nowy system i nowe kodowanie i wygrają go POplecznicy), im się wydaje, że to przecież takie proste i mozna będize przelać bezkarnie trochę kasy.... POczekajcie, a zobaczycie. POtem oczywiście w wynikach przetargu, będzie "zapewnili najlepszy poziom zabezpieczeń", a potem przeciek z innej strony, że student to złamał...

  • 0

    14. ~  2010-10-19 19:09:25  host: t21-11.opera-mini.net

    W newsie nie jest napisane, ale w innych zrodlach pojawia sie informacja, ze chodzi o przechodzenie wszystkich maili przez serwery RIMa w Stanach, jak juz ktos naposal. Czyli Polaczki boja sie wywiadu gospodarczego, troche paranoiczne, heh. /ewqaewqa

  • 0

    15.  2010-10-19 19:42:54

    trochę dziwne, ale jednak zrozumiałe - niebezpiecznym jest, by ważna komunikacja państwowa przechodziła przez inne państwo.

  • 0

    16. ~  2010-10-19 20:00:00  host: public-gprs32467.centertel.pl

    Jak chłopaki z RIM potrafią zaszyfrować to i pewnie wiedzą jak odszyfrować. Amerykańce jak i reszta kupują tanią chińską elektronikę a tam dopiero może być "koń trojański" ;)

  • 0

    17.  2010-10-19 20:42:32

    matko, apple czy też htc prawdopodobnie za podpisanie umowy na zakup urządzeń wyrazi swoją wdzięczność w formie pewnej pieniężnej gratyfikaty, coś dofinansują, coś zasponsorują.. życia nie znacie? ;)

  • 0

    18.  2010-10-19 21:17:39

    co najlepsze, wcale nie wyłączyło. nie wiem, skąd macie taką plotę :) wyłączy w najbliższym czasie, jak tylko kupią nowe słuchawki - i najlepsze ;-) iPhone'y ;-)

  • 0

    20. ~mirekb  2010-10-19 21:34:24  host: apn-77-113-53-35.dynamic.gprs.plus.pl

    sa tu 2 kwestiw kluczowe:1 kto zatwierdzil przetarg na RIM w mf i msz???dlaczego tak pózno??to info strateggiczne dla Państwa a tak lekceważone.jak zawsze w pl. za pózno ;-)

  • 0

    21. ~  2010-10-20 11:27:18  host: chello087206174249.chello.pl

    są dwa warianty tej usługi: prywatny i korporacyjny. W wariancie prywatnym poczta w postaci zaszyfrowanej przechodzi przez serwery RIM. Można w ten sposób wysłać maila do cioci z zaproszeniem na obiadek. Właśnie tej wersji używało MinFin, jak wynika z wszystkich doniesień. W drugim wariancie "korporacyjnym", używanym z powodzeniem przez tysiące firm na całym świecie (Blackberry Enterprise Solution) wiadomości zaszyfrowane na poziomie urządzenia końcowego przechodzą przez serwer firmy, do którego nikt spoza firmy nie ma dostępu. To dobrze, że MF rezygnuje ze zbyt zaawansowanych telefonów, którymi nie potrafi się posługiwać. Wyjdzie wszystkim na zdrowie.

Dodaj swoją opinię