Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Megafuzja Alcatela i Lucenta

Megafuzja Alcatela i Lucenta

sirmark 2 Kwietnia 2006 23:49

0 0

Dwaj producenci sprzętu telekomunikacyjnego - francuski Alcatel i amerykański Lucent - łączą się, tworząc firmę numer 2 na światowym rynku wartą 33 mld dol.

Firmy poinformowały, że tworzą giganta z 25 mld euro rocznych obrotów. To niewiele mniej od Cisco, numeru 1 w produkcji sprzętu telekomunikacyjnego. Za to więcej od szwedzkiego Ericssona.

Poprzednie rozmowy o fuzji wiosną 2001 roku zakończyły się fiaskiem. Lucent nie zgodził się, by Alcatel dominował we wspólnym przedsięwzięciu. Teraz mówi się już o "fuzji równych". Akcjonariusze Alcatela będą mieć 60 proc. udziałów w nowym koncernie, a jego siedziba znajdować się będzie w Paryżu, jednak prezesem zostanie obecna szefowa Lucenta Patricia Russo. Miejsca w zarządzie mają być obsadzone po połowie. Łączenie firm potrwa od sześciu do 12 miesięcy.
Partnerzy dobrze się uzupełniają: Alcatel ma znacznie silniejszą pozycję w Europie, a Lucent - w USA. Alcatel jest największym światowym dostawcą urządzeń dla infrastruktury dla szerokopasmowego dostępu do internetu DSL (dostarczył dotąd ponad 80 mln linii DSL). Lucent zaś specjalizuje się w technologiach bezprzewodowych. Zwiększyłyby się więc kanały sprzedaży i efektywność. Jak podały firmy w komunikacie, w ciągu trzech lat fuzja ma dać 1,7 mld dol. oszczędności. Nie obejdzie się bez redukcji miejsc pracy - odejdzie około 10 proc. z 88 tys. pracowników.

Alcatel i Lucent mają w Polsce silne przyczółki, a jeszcze w latach 90. obok niemieckiego Siemensa były największymi dostawcami urządzeń dla sieci telekomunikacyjnych. Straciły jednak dużą część rynku na rzecz takich potentatów jak Nokia czy Ericsson, którzy zaczęli sprzedawać infrastrukturę sieciom komórkowym. Lucent ma duże centrum badawcze i fabrykę w Bydgoszczy. Obroty firmy przekroczyły w ubiegłym roku 800 mln zł, podczas gdy Alcatela - 300 mln. Obie firmy dostarczają urządzenia m.in. dla TP SA, Orange, Ery i Netii.

Źródło tekstu: gazeta.pl     

Dodaj do:
w sumie: 1
  • 0

    1. ~piti110  2006-08-08 23:23:33  host: 83.238.70.51

    bydgoszcz!!! brawo!!! nareszcie cos sie dzieje... zciągniecie za soba innych producentów... moze IBM... torun to gówno

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-198-104-202.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Co byś wybrał/a kupując iPhone'a z OLED-em?

Chińskie władze zatwierdziły nową fabrykę paneli OLED firmy LG

 

Zobacz wynik | Opinie (4)

Archiwum Ankiet