Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości MediaTek prezentuje swój nowy ośmiordzeniowy procesor

MediaTek prezentuje swój nowy ośmiordzeniowy procesor

LuiN 11 Lutego 2014 10:59

3 0
mediatek mt6595 MediaTek MT6595 to ośmiordzeniowy układ SoC przeznaczony dla urządzeń z górnej półki, który konkurować ma z takimi chipami jak Snapdragon 800 i 805.



W przeciwieństwie do ośmiordzeniowych Exynosów Samsunga, nowy MediaTek potrafi korzystać ze wszystkich rdzeni procesora w tym samym czasie, a nie maksymalnie z czterech. Konstrukcja chipu opiera się o architekturę big.LITTLE, ze wsparciem dla Heterogeneous Multi-Processing, co oznacza, że dla najbardziej wymagających procesów uruchomionych może być nawet osiem rdzeni, podczas gdy do obsługi podstawowych aplikacji telefon może korzystać dla oszczędności energii z tylko jednego czy dwóch rdzeni.

W Exynosach Samsunga zastosowane zostały 4 rdzenie Cortex-A15 (1,6 GHz) i 4 rdzenie Cortex-A7s (1,2 GHz). MT6595 zachowuje energooszczędne rdzenie Cortex-A7s (podkręcone do 1,7 GHz) i dokłada do nich wydajniejsze układy Cortex-A17, taktowane zegarem 2,2 - 2,5 GHz. Rdzenie A17 są według MediaTeka o 60% wydajniejsze od obecnie stosowanej generacji A9. Za grafikę odpowiada chip Rogue PowerVR Series6.

W komunikacie prasowym producenta czytamy, że MT6595 to pierwszy na świecie ośmiordzeniowy układ SoC LTE ze zintegrowanym z platformą kodekiem H.265 Ultra HD. Kodek oferuje nagrywanie i odtwarzanie materiałów wideo jakości 2K i 4K. Producent zapewnia, że jego chip jest znacznie wydajniejszy i bardziej energooszczędny niż konkurencyjne Exynosy Samsunga.

Źródło tekstu: MediaTek, Engadget, wł     

Dodaj do:

Tagi: cortex-a17 | mediatek

w sumie: 18
  • Ten komentarz został ukryty.

    3

    1. ~Nick  2014-02-11 11:34:30  host: 92.60.132.22

    Bez testów to sobie można porozmawiać... pożyjemy zobaczymy, co to warte i za ile.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    2.  2014-02-11 11:40:02

    "Producent zapewnia, że jego chip jest znacznie wydajniejszy i bardziej energooszczędny niż konkurencyjne Exynosy Samsunga. ". Niech powiedzą to samo ale zestawiając swój procesor z Snapdragonem 800 skoro ma z nim konkurować. Narazie nie ma bata na Qualcomm'a.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    3.  2014-02-11 12:17:35

    Lukasz88 - no właśnie bat już jest, nowy Exynos Samsunga przeskoczył snapdragonowego Note3: http://www.telepolis.pl/wiadomosci/samsung-galaxy-s5-w-dwoch-wersjach,2,3,29924.html

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    4. ~gość  2014-02-11 12:59:15  host: aana182.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Exynos przeskoczył snapdragona ze względu na niższą rozdzielczość ekranu w zastosowanym urządzeniu. Przy tej samej rozdzielczości zostałby z tyłu.

  • Ten komentarz został ukryty.

    2

    5. ~T  2014-02-11 13:35:06  host: 82.160.207.6

    A Wy się dalej śmiejcie z firm wschodzących, ja tam zawsze się cieszę gdy jest zdrowa konkurencja nawet jeśli czasami nie domaga.

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    6. ~m76  2014-02-11 14:17:21  host: 89-71-26-122.dynamic.chello.pl

    @5 domaga domaga. To ze jest wolniejszy bedzie mniej przeszkadzac w stosunku do mega zalety jaka jest cena. Chinskie noname 4-rdzeniowe na mediatekach sa 4x tansze od firmowek na snapdragonach. Ktos kogo stac na tel za 2-3k pln i tak sobie go kupi mimo ze by mu wystarczyla nokia na s40. Ktos zarabiajacy srednia krajowa i majacy dom na utrzymaniu czy ktos na dorobku bez zalu wybierze cos o kilkanascie procent wolniejsze (a i tak szybkie) za to 2x tansze.

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    7. ~mac  2014-02-11 15:08:35  host: user-94-254-148-68.play-internet.pl

    MediaTek ma fajne i tanie układy. Mogliby się jeszcze szarpnąć na uwolnienie źródeł kerneli do nich to by była już bajka ?

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    8.  2014-02-11 15:32:41

    Ulala! Wydawało mi się, że MediaTek w modelu MT6595 dołoży tylko wsparcie dla LTE, a oni pięknie "pojechali" tym ruchem konkurencję!:) Amerykanie z Qualcomm'a będą mieć ciężki orzech do zgryzienia jeżeli okaże się, że chipset będzie podobnie wydajny do Snapdragon'a 800'ki, a cena zdecydowanie niższa. Brakuje tylko sprecyzowania jaka dokładnie grafika będzie w środku. Trzeba jasno sobie powiedzieć, że DualSIM'y na tym chipsecie będą miażdżyć w stosunku wydajność/cena!

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    9.  2014-02-11 15:42:30

    @9 Poczekamy zobaczymy. Narazie nie ma żadnego porównania do 800ki, która jest trochę czasu na rynku a za rogiem pojawia się już powoli nowy układ Qualcomma. Mediatek mówi tylko o wyższości nad układem Samsunga a co do Snapdragona to mogą wojowac raczej ceną. Czas pokaże - może dzięki tego typu konkurencji ceny telefonów chociaż trochę pójdą w dół.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    10. ~  2014-02-11 17:26:54  host: ip-37-209-142-43.free.aero2.net.pl

    Fani chinolków za 300 zł z Allegro cieszą się i świętują :)

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    11. ~  2014-02-11 20:28:58  host: 81.219.84.18

    Czy może mnie ktoś oświecić, czym różni się procesor 4-rdzeniowy a 8-rdzeniowy który może w jednym momencie korzystać z 4 rdzeni? Bo wydaje mi się, że tylko cyferką w reklamie.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    12. ~LepikPL  2014-02-11 21:59:54  host: 77-253-251-118.adsl.inetia.pl

    @11 ośmiordzeniowy (w Androidzie) nie muli tak obrzydliwie jak czterordzeniowy. Szesnastordzenowe będą muliły jeszcze nieco mniej. Po osiągnięciu progu wydajności dzisiejszego akademickiego klastra za milion złotych, jest szansa na odpalenie dialera poniżej 3 sekund, (o ile system się nie zawiesi). No chyba że pod TouchWizz. Temu nie daję nadziei, chyba że po zminiaturyzowaniu Japońskiego superkomputera przeznaczonego do symulacji trzęsień ziemi. Istnieje też prawdopodobieństwo, że przy zastosowaniu architektury 64 bit, 16x Krait 3GHz, w technologii kosmiczno-galaktycznej Angry Birds będą miały w kolejce strzałów więcej niż cztery ptaszki.

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    13. ~  2014-02-11 22:04:36  host: user-94-254-133-147.play-internet.pl

    @12 wystarczy kupić Nexusa a nie mylittlephone made in China.

  • Ten komentarz został ukryty.

    -1

    14. ~borat  2014-02-11 22:24:24  host: 91-193-208-105.eimperium.pl

    Wsadźcie do androida 8gb ramu intell hasswell może będzie hulało. Ten system to kupa. Blackberry 10 wymiata tego gniota na Javie. Koniec kropka. Android to kupson dla mas.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    16. ~  2014-02-11 22:46:42  host: user-94-254-133-147.play-internet.pl

    @14 blackberry to bankrut to o czym my mówimy. Nikt nawet tego nie będzie rozwijał.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    17. ~  2014-02-12 16:44:50  host: 81.219.84.18

    @15 Dziękuję :) Myślałem, że procesor składa się z 8 identycznych rdzeni. Teraz to ma sens.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    18.  2014-02-12 16:56:51

    skoro jest tyle machinacji z iloscia rdzeni to POKUSZE SIE o stwierdzenie ze to zwykla KUPA DLA MAS bo po co mi do cholery 8 procesorow skoro one nigdy nie beda dzialac?????? lub prawie nigdy !!!! po cholere mam za nie placic ?????!!!!! skoro one sa tylko po to aby szybko obrabiac raporty na temat mojej dzialnosci i wysylania do roznych kapusi w u sa oraz ko reii lub innych chi nach... skoro chca mnie kapowac to niech mi oplaca 16 procesorow i 3 GB ramu ORAZ internetowe lacze to bede im wysylam gdzie spie, co i kiedy kupuje oraz gdzie aktualnie sikam !!! DALCZEGO JA MAM ZA TO PLACIC????? skoro dla mnie z tych np 8 procesorow pracuje JEDEN a pozostale SIEDEM KAPUJE CO ROBIE I CO MYSLE !!!