DAJ CYNK

McAfee Labs - spada zagrożenie atakami mobilnymi

orson_dzi

Prawo, finanse, statystyki

Z najnowszego raportu McAfee Labs Threats Report: August 2015, opublikowanego przez Intel Security, wynika, że wciąż rośnie niebezpieczeństwo cyberataków z wykorzystaniem ransomware.

Z najnowszego raportu McAfee Labs Threats Report: August 2015, opublikowanego przez Intel Security, wynika, że wciąż rośnie niebezpieczeństwo cyberataków z wykorzystaniem ransomware (oprogramowanie, które wnika do urządzenia i szyfruje na nim dane użytkownika). Całkowita liczba próbek ransomware wzrosła o 127% od II kwartału 2014 roku, do II kwartału 2015 roku. Spada natomiast zagrożenie atakami mobilnymi.

Opublikowany 1 września raport podsumowujący II kwartał 2015 roku pokazuje, że świat wciąż musi się mierzyć z atakami typu ransomware, wykorzystującymi oprogramowanie szyfrujące dane na zainfekowanym komputerze. Cyberprzestępcy żądają okupu w zamian za klucz do odszyfrowania plików. Obszar ransomware rozwija się w zawrotnym tempie, liczba nowych próbek w II kwartale wzrosła o 58%.

Dziś wykonanie ataku ransomware jest proste, istnieją bowiem firmy dostarczające cyberprzestępcom gotowe interfejsy lub konsole do przeprowadzenia ataku. Atakujący musi jedynie wpisać w odpowiednie pole adresy mailowe osób, które mają stać się ofiarami jego przestępstwa. To nie wymaga ani dużych nakładów finansowych, ani specjalistycznej wiedzy - tłumaczy Arkadiusz Krawczyk, country manager w Intel Security Poland.

Ważną informacją z raportu McAfee Labs jest spadek zagrożeń w sektorze mobilnym. Choć całkowita liczba próbek mobilnego złośliwego oprogramowania wzrosła w II kwartale o 17%, to jednak wskaźniki infekcji w tym obszarze spadły o ok. 1% we wszystkich regionach, przy czym w Ameryce Północnej spadek wynosił 4%, a w Afryce te wskaźniki się nie zmieniły.

Raport z sierpnia 2015 roku przedstawia również inne ważne dane dotyczące drugiego kwartału 2015 roku:

  • Botnety spamowe. Tendencja spadkowa w zakresie botnetów spamowych przeciągnęła się na II kwartał, głównie ze względu na brak aktywności botnetu Kelihos. Slenfbot jest ponownie na szczycie tabeli, a zaraz za nim Gamut oraz Cutwail na trzecim miejscu.
  • Podejrzane adresy www. Według danych z II kwartału co godzinę podejmowano 6,7 miliona prób skłonienia klientów McAfee do przejścia na ryzykowną stronę poprzez wiadomość e-mail, w trakcie przeglądania Internetu itp.
  • Zainfekowane pliki. Według danych z II kwartału co godzinę ponad 19,2 miliona zainfekowanych plików pojawiało się w sieciach klientów McAfee.
  • Więcej programów PUP (programy usilnie przeszkadzające). Według danych z II kwartału co godzinę 7 milionów potencjalnie niepożądanych programów (PUP) dokonywało próby instalacji lub uruchomienia w sieciach chronionych przez McAfee.


Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: McAfee Labs