Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Maszt telefoniczny spowoduje wybuch w kopalni?

Maszt telefoniczny spowoduje wybuch w kopalni?

LuiN 2 Czerwca 2008 19:29

0 0

Specjaliści Kopalni Doświadczalnej "Barbara" oraz około setki mieszkańców katowickiego Zarzecza i Kamionki w Mikołowie chcą zablokować budowę masztu telefonii komórkowej.

Katowicki magistrat wydał już decyzję o lokalizacji inwestycji. Maszt ma stanąć na prywatnej działce w pobliżu domów protestujących. Kopalnia nie graniczy z działką gdzie powstanie antena (odległość 400 m), więc magistrat nie miał obowiązku poinformować jej o planowanej inwestycji.

Tymczasem zdaniem specjalistów z Barbary, wytwarzane przez antenę pole elektromagnetyczne może być zagrożeniem dla kopalni i pracujących w niej ludzi. Pola elektromagnetycznego boją się też okoliczni mieszkańcy.




Krzysztof Cybulski, dyrektor Barbary, zwraca uwagę przede wszystkim na tak zwane prądy błądzące, które w skrajnym przypadku mogą doprowadzić do odpalenia zapalników materiałów wybuchowych badanych na zlecenie górnictwa w Barbarze. Kopalnia od lat zajmuje się bowiem bezpieczeństwem w kopalniach.

Kilka lat temu zmieniono już lokalizację jednego z masztów, między innymi ze względu na potencjalne niekorzystne oddziaływanie masztu na pracę kopalni doświadczalnej.

Źródło tekstu: Gazeta Wyborcza     

Dodaj do:
w sumie: 24
  • 0

    5. ~  2008-06-02 19:45:23  host: p09-14.opera-mini.net

    Trójmasztowiec LuiN trafiony-zatopiony. :)

  • 0

    6. ~  2008-06-02 20:26:10  host: p09-14.opera-mini.net

    Chyba coś się serwis wysypał.

  • 0

    7. ~kowcio  2008-06-02 21:29:50  host: public-gprs90067.centertel.pl

    już działa, tylko forum jeszcze nie. Przyjdzie Admin, poprawi na MASZT. bez paniki proszę ;-) A nie można dać anten kierunkowych na drugą stronę od kopalni? Pozdrawiam :-)

  • 0

    8.  2008-06-02 21:37:28

    trójmasztowca zatopiliście i tak wyszło :) Już wszystko wraca szczęśliwie do normy.

  • 0

    9. ~  2008-06-02 21:52:15  host: p09-14.opera-mini.net

    Kiedy wpuścicie użytkowników z sieci tpnet.pl ? :-)

  • 0

    10. ~mirekb  2008-06-02 21:58:15  host: apn-77-113-83-112.gprs.plus.pl

    @8 czy poza pracą korzystasz z bc tylko?

  • 0

    11. ~  2008-06-03 03:08:14  host: f142-040.opera-mini.net

    Każda sciema jest dobra by zablokować inwestycje... ze względu na utratę wartości ziemi a nie wpływ na zdrowie, bo jak wiemy z badań ten ostatni jest minimalny. Ignorancja ludzką na każdym kroku nie zna granic...

  • 0

    12. ~shg  2008-06-03 04:44:02  host: eae109.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @wlo: Nie kilkaset metrów pod ziemią, a ledwie kilkadziesiąt. Pokłady węgla w okolicach Mikołowa są bardzo płytko pod ziemią, dlatego też chodniki doświadczalne w Barbarze znajdują się na małej głębokości. Specjaliści to tam są, ale raczej nie od fal elektromagnetycznych. Ich opinia jest bezpodstawna. Więcej "zamieszania" spowoduje wniesiony na teren kopalni telefon komórkowy (a zakazu wnoszenia nie ma) niż taki maszt stojący w odległości 400m. Co do opinii mieszkańców, cóż, ciemnota... Niejeden "grzeje" sobie głowę telefonem komórkowym w czasie rozmowy, ale budowie masztu, z którego natężenie pola elektrycznego będzie setki razy mniejsze (ze względu na odległość i niewielką moc) jest przeciwny. Maszty telewizyjne nadają z mocami rzędu nawet 100kW, podczas gdy taki komórkowy ledwie kilkadziesiąt W.

  • 0

    13. ~pwian_polski_patafian  2008-06-03 06:00:56  host: dynamic-87-105-233-218.ssp.dialog.net.pl

    TO JE NARÓD! TO SĄ LUDZIE!

  • 0

    14.  2008-06-03 07:25:42

    mirekb - mam serwer do p2p na iNetii, czasem po tym też łącze się z siecią, no i oprócz bc jest iPlus i chello - wszystko zależy gdzie pracuję.

  • 0

    15. ~stn  2008-06-03 07:51:56  host: host-89-228-219-253.kalisz.mm.pl

    podobno łysek ostro protestowal, bo mu sie owies bedzie psowałod tego napromieniowywowawnia :D

  • 0

    16. ~opppp  2008-06-03 07:52:01  host: acxx53.neoplus.adsl.tpnet.pl

    to epidemia jakas jak nie Lublin to juz nastepny temat wstrzymania butowy BTS'a.. chory kraj.. na szczescie nie mieszkam w Lublinie i nowych nadajnikow nie potrzebuje bo zasieg jest full..

  • 0

    17.  2008-06-03 07:59:23

    ~shg - a niech o kilkanaście tylko będzie... Kpię sobie. Ciekaw jestem czy kopalnia ma własny system komunikacji radiowej? Jaką ma antenę? Jakie prądy błądzące ona wywołuje? Jakie prądy w ogóle? Nie jestem orłem z fizyki po tylu latach po maturze i studiach, ale niech ktoś powie czy pole EM może wywołać prądy błądzące? Wątpię... Nie te napięcia, nie te prądy, nie te warunki chyba?!

  • 0

    18. ~vari  2008-06-03 08:49:51  host: ele159.neoplus.adsl.tpnet.pl

    To jakaś paranoja ! Najpierw o falach radiowych: natężenie pola na terenie kopalni będzie mniejsze niż od telefonów komórkowych ludzi łażących po terenie kopalni. Pasma używane w telefonii komórkowej nie przenijają ani trochę przez nawet cienką warstwę ziemi a przez otwory, odbijając się w tunelach - zbyt daleko nie siegają (kilkanaście metrów - vide: warszawskie metro gdy nie zamontowano jeszcze tam kabla promieniujacego wzdłuż ściany tunelu, ba ! wsiadając pod Pałacem Kultury z radiem nastawionym na stację nadającą z tegoż pałacu, sygnał jest słaby na dolnym poziomie czyli na peronie a gdy skład zanurza się w tunel to znika natychmiast do zera a to przecież "lepsze" pasmo i moce dużo większe). Teraz o prądach błądzącycg - hehe, tego już za wiele: prądy błądzące dale KAŻDA instalacja z uziemionym punktem neutralnym. Daje je każdy budynek z uziemionym przewodem zerowym (czyli każdy dom). Prady błądzące są wszędzie, gdzie wpobliżu jest sieć energetyczna i są odbiorcy. Prądy te płyną ziemią pomiędzy uziemionymi punktami sieci (zwłaszcza gdy sieć długa a przewody nienajlepsze) a stacją transformatorową. Tylko na biegunach czy w Puszczy Amazonii nie ma pradów błądzących. Nie ma bo nie ma nigdzie w pobliżu sieci energetycznej. To jakaś prowokacja albo starszna głupota. Niech ci "specjalisci" podpiszą się nazwiskami !

  • 0

    19. ~hajder  2008-06-03 09:02:36  host: h82-143-190-73-static.e-wro.net.pl

    Przede wszystkim to prąd błądzący chyba nie ma tu w ogóle nic do rzeczy http://pl.wikipedia.org/wiki/Pr%C4%85d_b%C5%82%C4%85dz%C4%85cy bo to jest zupełne inne zjawisko. Ale panowie fachowcy na kopalni musieli coś mądrego powiedzieć :/

  • 0

    20. ~ohm  2008-06-03 09:35:53  host: 213.180.137.172

    Jak widać ruchy wyłudzające kasę od operatorów mają się dobrze. Wystarczy wpisać w Google UMTSNO i widać ile tego jest. Na zachodzie Europy jest jeszcze gorzej. Nowych masztów praktycznie nie da się stawiać. Pojawiło się też zjawisko mimikry - są anteny wbudowane w latarnię uliczną, są nawet maszty w kształcie drzew (poważnie!), do stawiania w lasach. Jak ludzie nie widzą to nie protestują :)

  • 0

    21.  2008-06-03 09:48:23

    no tak coś pamiętałem właśnie...

  • 0

    22. ~kwistas  2008-06-03 16:14:53  host: w3cache.wignet.pl

    ~opppp ja mieszkam w Lublinie i mam full zasięg GSM/EDGE/UMTS/HSDPA tu chodzi tak naprawdę o lepszą jakość wideo rozmów i lepszego neta. Co do tematu ludzie coraz bardzie głupieją, szczerze wyprowadzić ich na Syberię albo do do jakiegoś zadupia, tak nie ma szkodliwych fal tzw anten telewizyjnych, radiowych, komórkowych, Wi-fi anie szkodliwych linii energetycznych tylko mohery i świeże powietrze.

  • 0

    23. ~nick  2008-06-03 21:48:11  host: caq104.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Zamknijcie się ignoranci jak nie macie nic konkretnego do powiedzenia. W pobliżu wejscia do budynku tej kopalni czasami drogówka stoi z suszarką. Stoją tam gdyż jest to najwyższy punkt w okolicy, szybko się jeździ (choćby na rowerze bez problemu 60 km/h) i stawiacz masztu będzie miał praktycznie za darmo zasięg na całe południowe Katowice, część Mikołowa, Tychów, Rudy Śląskiej i Łazisk Górnych. Protesty mieszkańców sąsiadujących z feralną działką są uzasadnione (nie wspomniano np. o tym co sie stanie gdy piorun uderzy w maszt, chyba skład w kopalni wyleci w powietrze), utrata wartosci działek swoją drogą ale widok spiepszony - wystarczy wspomnieć jak to jest w pobliżu w Mysłowicach.

  • 0

    24.  2008-06-05 13:41:35

    Sam jestes ignorantem ty ignorancie - przeczytaj jeszcze raz swoje wypociny: "stawiacz masztu będzie miał praktycznie za darmo zasięg na całe południowe Katowice," A piorun to moze uderzyć w twoja głupią pałę :)) Na wielu kopalniach sa nadajniki i nic sie nie dzieje ! Piorun moze tez uderzyc w szyb ?! i co ?! Pewnie sami chcieli maszt ale za duzo kasy wolai i op sie na nich wypial ....

Dodaj swoją opinię