Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Marzec 2010 - koniec pierwszej sieci komórkowej w Polsce

Marzec 2010 - koniec pierwszej sieci komórkowej w Polsce

WitekT 28 Grudnia 2009 21:32

0 0

Centertel zamyka analogową sieć w standardzie NMT 450i. "Wajcha w dół" pójdzie najprawdopodobniej na początku marca, niecałe 4 miesiące przed 18-tymi urodzinami - dowiaduje się TELEPOLIS.PL.



Większość z niecałego tysiąc klientów, wśród których gros stanowią rybacy korzystający z sieci na morzu, dostała już wypowiedzenia umowy. Będą stopniowo odłączani od sieci przez cały luty. Fakt ten potwierdza w rozmowie z TELEPOLIS.PL Wojciech Jabczyński, rzecznik Grupy TP.

Jabczyński jako powód wyłączenia podaje potrzebę zarezerwowania szerszego pasma dla Orange Freedom Pro, czyli usługi transmisji danych w oparciu o technologię CDMA2000 na tej samej częstotliwości 450 MHz. Pierwotnie sieć NMT miała być już wyłączona pod koniec zeszłego roku, o czym szerzej pisaliśmy w tej wiadomości.




Poważnym problemem, z którym borykał się też od dłuższego czasu Centertel, był brak wsparcia technicznego u producenta infrastruktury - Nokii. Trudno także o sprzęt z demobilu, gdyż wszystkie kraje zrezygnowały już z systemu NMT450 i w większości przeszły na cyfrowy. Szerzej pisaliśmy o tym w 2006 roku w tej wiadomości, kiedy to awarii uległa najstarsza centrala Centertela.

Oficjalne uruchomienie sieci NMT450i nastąpiło w Warszawie 18. czerwca 1992 roku. W rekordowym 1997 roku miała około 200 tys. klientów. Od 2001 roku nie są już przyłączani nowi abonenci. Szerzej o historii NMT450i w Polsce pisaliśmy w tej wiadomości.

Aktualny cennik, który ma już 10 lat (!!!) to 1,02 zł za minutę do obcych sieci, 0,80 zł do Centertela i Orange. To wszystko w godzinach szczytu (8-22 w dni robocze). Poza szczytem - do wszystkich zaledwie 0,25 zł. Abonament - 60 zł bez pakietu minut, jednak jeżeli ktoś ma telefon w Orange, może liczyć na jego obniżkę do 10 zł.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 102
  • 0

    83.  2009-12-31 00:05:49

    Damian: Orange utrzymywala WPmobi?

  • 0

    84.  2009-12-31 10:34:57

    @82, 83: W zasadzie to tak, gdyż właściciel WPmobi (czyli Wirtualna Polska) jest w grupie kapitałowej Telekomunikacji Polskiej, podobnie jak Centertel i jeszcze kilka innych firm.

  • 0

    85.  2009-12-31 18:06:01

    Czy ja dobrze kojarzę czy NMT można podsłuchać za pomocą telewizora? :]

  • 0

    86. ~  2010-01-01 00:40:49  host: ip-89.171.9.58.static.crowley.pl

    @78: A co w tym dziwnego? @85: Bardzo dobrze :-) Ale tylko za pomocą takiego starego strojonego analogowo - poniżej kanału 21, który ma częstotliwość wizji 471,25 MHz - to blisko zakresu NMT.

  • 0

    87.  2010-01-01 16:16:51

    86 - A gdzie ja napisałem, że jest w tym coś dziwnego. Zaciekawiło mnie to, bo nie spotkałem się wcześniej z tą nazwą i nie wiedziałem o istnieniu takiej sieci. W końcu nie muszę wiedzieć wszystkiego. ;-)

  • 0

    88.  2010-01-03 00:56:41

    71 - sieci satelitarne to żadna alternatywa dla rybaków. Połączenia wychodzące raczej kosztują więcej niż 1,02 PLN netto, a dodzwonienie się do nich z pl to koszt z reguły >7 PLN/min, że o kosztach słuchawy nie wspomnę. 73 - pewnie masz na myśli Unlimited Plan za 35 €/mies http://www.globalstareurope.com/en/content.php?cid=210? No ale ile zapłaciłeś za telefon? 79 - chodziło o karty sim w NMT? W NMT nie ma simów - numer jest zaprogramowany w telefonie.

  • 0

    89. ~  2010-01-04 20:52:10  host: chello089079066124.chello.pl

    *88 telefon kosztowal mnie 100eur na ebayu wiec niezbyt duzy koszt.. oczywiscie uzywka ale pozostaje mozliwosc zakupu nowego z tym ze koszt tez nie jest powalajacy,mysle ze te 500-600 eur jakos jest do przezycia(wiem ile zarabiaja rybacy wiec zdaje sobie sprawe ze jest to dla nich dosyc duzy wydatek jako nowy ale uzywka jest do przelkniecia)

  • 0

    90. ~  2010-01-04 21:05:13  host: chello089079066124.chello.pl

    nawet przed chwila zajrzalem do nich na strone i w sumie mozna kupic tela juz za niecale 300 eur wiec nie jest tak zle :)

  • 0

    91.  2010-01-05 00:16:29

    Ja też zajrzałem - byłem miło zaskoczony, że to jest tak tanie. Co prawda to pewnie ceny netto, ale i tak taki Globalstar w stosunku do moich zarobków kosztował by mnie taniej niż moja pierwsza komórka (cegła motka cd 160 z komisu w 1998) :-). Mam tylko pytanko nieco OT - czy nie ma problemów z dodzwonieniem się od polskich opów na Globalstara? Jaki Twój telefon ma numer - jakiś krajowy (wg Wikipedii numer z kraju, w którym jest zlokalizowana stacja przekaźnikowa - gateway)?

  • 0

    92. ~jajko  2010-01-06 16:01:05  host: ip-85.128.58.66.static.crowley.pl

    praktycznie nie ma problemow,od czasu do czasu jest problem z orange ale to moze wina tego za mam jeszcze stara taryfe max na popie :))) a numer mam francuski z racji gateway-a +33640... jest lepsza jakosc niz w thuraya tzn mniejsze opoznienia(z wiadomych wzgledow :) )i nie musze juz nikogo uczyc ze tutaj nie rozmawiamy jak przez krotkofalowke tylko mozemy praktycznie na biezaco :)

  • 0

    93. ~jajko  2010-01-06 16:04:11  host: ip-85.128.58.66.static.crowley.pl

    aaaa na thuraye tylko z betamaxow :) najtaniej ...no chyba ze z drugiej thurayki :)

  • 0

    94.  2010-01-07 16:31:17

    91 - dzięki za info. Rozumiem, że korzystasz z tej taryfy no limit czyli odbierasz za darmo, a do Ciebie można zadzwonić np. z Heyah za 59 gr/min :-)? No a Ty możesz dzwonić na polskie numery bez limitu?

  • 0

    95.  2010-01-07 16:32:14

    92 o'corse - 91 to był mój post :-)

  • 0

    96. ~  2010-01-07 21:22:35  host: chello089079066124.chello.pl

    dzis juz nie zdaze sprawdzic heyaha bo wlasnie wyjezdzam na lotnisko ale jak wroce to poprobuje :)

  • 0

    97. ~nmt_nok720  2010-01-13 00:03:26  host: acmf160.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Radiodostęp TP nie jest nadal wyłączony. Wystarczy zabrać skaner w dłoń i przeczesać 462,5mhz do 467mhz...

  • 0

    98. ~  2010-01-28 23:04:43  host: chello089077249203.chello.pl

    @lo wrocilem,sprawdzilem i rzeczywiscie z heyaha kasuje jak za normalna rozmowe z francja...podoba mi sie to aaa i jeszcze znalazlem sposob jak wysylac smsy za darmoszke,majac polska karte jednej z sieci, bedac za granica :)

  • 0

    99. ~jacekes  2010-03-23 16:04:23  host: host-217-170-160-167.net.inotel.pl

    I co, działa to NMT jeszcze, czy już wyłączyli?

  • 0

    100. ~SuperCOW  2010-04-03 00:36:48  host: apn-77-115-141-179.dynamic.gprs.plus.pl

    działa dalej! Właśnie zadzwoniłem z nieaktywnego szumofonu i "przepraszamy ale ..."

  • 0

    101. ~JAN  2011-02-07 18:49:39  host: eog233.neoplus.adsl.tpnet.pl

    W Poznaniu moja Nokia na NMT pokazuje full zasięg nadal:)

  • 0

    102. ~Paweł  2011-02-27 09:20:32  host: public97908.cdma.centertel.pl

    Ja mam nadal telefon NMT z nadajnika miejscowość Gola. Internet na CDMA działa bardzo wolno nie da się korzystać praktycznie cały czas 100kb/s max 300kb/s.

Dodaj swoją opinię