Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Mapy MSWiA: Internet jest wszędzie

Mapy MSWiA: Internet jest wszędzie

LuiN 16 Lutego 2009 09:44

0 0

Z powodu nieprecyzyjnych map, zablokowane są miliony euro unijnych dotacji na rozwój Internetu w kraju. MSWiA chciało zaoszczędzić - wykorzystało mapy według których Polska jest zupełnie płaska, a każdy nadajnik telefonii komórkowej oferuje zasięg w promieniu 8 kilometrów - pisze Gazeta Wyborcza.

Gdy w grudniu 2008 roku rozpoczął się nabór wniosków o unijne dotacje. Andrzej Banach, właściciel spółki Net-Komp z podlaskiego Kolna, złożył projekt - chciał pokryć siecią cały powiat, dociągając internet do 64 miejscowości i wiosek. Przyszła jednak odmowa. Z map, którymi posługuje się MSWiA przy ocenie wniosków, wynikało, że w każdej wymienionej przez Banacha miejscowości dostęp do Internetu jest - pisze Gazeta Wyborcza.

Podstawowym wymogiem dla przedsiębiorców chcących skorzystać z dotacji unijnych (budżet programu to 200 mln euro), jest lokalizacja inwestycji - muszą one obejmować miejsca, w których sieci nie ma.

Przekłamania na mapach pojawiły się we wszystkich regionach kraju - na przykład w Małopolsce, choć urząd marszałkowski od dawna komunikował, że zagrożonych wykluczeniem cyfrowym jest ponad 300 tys. gospodarstw, na mapie ponad 90% województwa jest w zasięgu szybkiego Internetu.




Przyczyną zamieszania są oszczędności. Do oznaczanie zasięgu Internetu użyto map zrobionych przez spółkę ITTI na potrzebę projektów w skali makro - szerokopasmowych sieci regionalnych. Nie sprawdziły się one jednak w przypadku mikro inwestycji.

Zbierając dane przyjęto z góry, że z każdego nadajnika uzyskujemy ten sam zasięg, przez to nawet tam, gdzie operator z trudem docierał z Internetem na 2 km i tylko w jedną stronę, na mapie pojawiało się kółko o promieniu 8 km. Nikt nie uwzględniał, czy obok jest pagórek, albo las, który zasłania nadajnik. Zupełnie jakby nagle Polska stałą się całkiem płaska - mówi dla Gazety Wyborczej Łukasz Jop z iNet Group ze Śląska.

Po wpadce z mapami MSWiA, w wnioski mają być sprawdzane na bieżąco - tym razem nie na biurku warszawskiego urzędnika, ale w konkretnej gminie.

Źródło tekstu: Gazeta Wyborcza     

Dodaj do:
w sumie: 16
  • 0

    1. ~:))  2009-02-16 10:24:52  host: chello084010144209.chello.pl

    tylko w tym głupim kraju :))))

  • 0

    2. ~:))  2009-02-16 10:25:39  host: chello084010144209.chello.pl

    z innej beczki: ------------------------------------------------ tak się składa, że od 2 lat mam problemy z reklamacjami Ery, zasadnymi zaznaczam od razu, które Era nigdy nie chce uznawać, wypisując kompletne bzdury, lub odsyłając do sądu (co oczywiście normalnemu człowiekowi z małymi roszczeniami kompletnie się nie opłaca) tak się składa, że od mniej więcej takiego samego czasu mam komórkę w PLAY, który w 99% załatwia podobne sprawy na korzyść klienta nie raz tu opisywałem idiotyczne tłumaczenia lub kompletną gumową ścianę od której klient ERY odbija się i pozostaje bezradny (mogę sobie pisać skargi do UKE, tyle że to niczego nie zmienia) tak się składa, że ostatnio miałem praktycznie identyczną reklamację do PLAY i do ERY - wynik? PLAY przyznał mi rację i zaproponował rekompensatę. ERA napisała list na 2 strony, gdzie wykłada jak to oni wszystko mają pod kontrolą i jest to niemożliwe, by coś 'takiego' się stało.. co tam fakty. Radzę szczerze - przenoście się z ERY do innego operatora, niekoniecznie Play, bo ERA to banda niekompetentnych ludzi, którzy w bezczelny sposób kłamią lub zbywają klientów.

  • 0

    3. ~VEXILE  2009-02-16 10:26:18  host: 212.160.172.70

    Płaska Polska... Chyba ktoś w MSWiA chce wprowadzić w naszym kraju wizję z filmu "Vexile" (z tym, że tam chodziło o kraj kwitnącej wiśni, można więc zaryzykowac twierdzenie, że MSWiA chce zrobić w Polsce drugą Japonię) ;)

  • 0

    4. ~mirekb  2009-02-16 10:28:57  host: hii126.internetdsl.tpnet.pl

    btsearch by im sie przydało ;-)w ramach oszczednosci..

  • 0

    5. ~spiro  2009-02-16 10:43:10  host: mx.breat.com.pl

    ale przeciez ten rzekomy blad to szansa! przeciez mozna by teraz oglosic program spłaszczania kraju i na ten cel wystapić o dodatkowe dotacje. o nowych miejscach pracy nie wspominam bo to oczywiste ;)

  • 0

    6. ~vari  2009-02-16 11:28:47  host: eje27.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Nie mogę się powstrzymaźć: i tak oto urzędnicy zrealizowali cud. Jak za Gierka. Brawo. Kraj rośnie w siłę a ludziom żyje się dostatniej. O, proszę ! Tu są mapy i dokumenty. Co ? Nie wierzycie naszym fachowcom ? Kwestionujecie kwalifkacje wysokich urzędników ? Wróg ludu czy burżuazyjny szkodnik ? O pardon, teraz inaczej: destrucyjni malkontenci, z niskim wykształceniem z terenów wiejskich na ścnianie wschodniej ? Jesteś niezadowolony ? Musisz być "moherem" ! Brawo jeszcze raz. Mamy swoją malutką Koreę Północną. Przynajmniej delikatną i tylko w fazie propagandy i pogardy. Ale i to mi się nie podoba.

  • 0

    7. ~vari  2009-02-16 11:30:47  host: eje27.neoplus.adsl.tpnet.pl

    A czy nie można by uzyskać dużo większych oszczędnosci, zwalniajac takich "użytecznych" urzędników ?

  • 0

    8. ~  2009-02-16 11:53:43  host: f96-061.opera-mini.net

    Skandal . Mozna wybudowac net ale brak checi.

  • 0

    9. ~loko  2009-02-16 12:12:47  host: doq79.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @ 2 - nie będę oceniał Twojej sytuacji, bo nie znam detali. Ale jak z Erą żadncyh problemów w obsłudze klientów nie mam, a słyszałem raczej, że w BOK Play pracują nie do końca kumaci ludzie. Nie ma co generalizować

  • 0

    10. ~Gal  2009-02-16 12:21:12  host: 80.50.235.110

    Takie rzeczy to norma, problemem w Polsce jest to ze nikt nie poniesie odpowiedzialnosci.

  • 0

    11. ~mirekb  2009-02-16 12:34:33  host: hii126.internetdsl.tpnet.pl

    @10 moje wojewódzwto nie wydało w 2008 r na informatyzacje nic..UW czy UM tłumaczą sie ze zero chetnych na inwestycje..jak maja byc skoro nic nie jest ogłaszane(chocby przetargi uke na czestotliwosci,bardzo tanie z resztą).Wszyscy zlewaja informatyzacje i dostep do netu bo juz go maja.szkoda.zarobią najwieksi.u mnie w powiecie kielceckim:najwiecej tp,netia (bsa),orange da cdma 450,nordisk ma cdma 420,3opów komorkowych,1 lokalny dostawca netu(fastnet)..sam slyszalem jak ktos wazny po zobaczeniu pozwolen radiowych oraz juz istniejacych ofert-sciana wschodnia a w sumie 8 mozliwych ofert netu jest wiec co informatyzowac,oni juz maja internet??ciekawe czy wielcy urzednicy wiedza co to "szerokopasmowy internet"..

  • 0

    12. ~  2009-02-16 13:48:17  host: 94.254.196.197

    @6: daruj sobie te swoje upolitycznione komentarze, ok?

  • 0

    13. ~:)  2009-02-16 14:21:03  host: 81-186-227-244.citynet.pl

    @luin: popraw w ostatnim akapicie 'WSWiA' chyba raczej chodzilo o MSWiA

  • 0

    14.  2009-02-16 14:31:35

    13, dzięki piękne, już poprawiam! :)

  • 0

    15.  2009-02-16 20:02:06

    Żyjemy w kraju nieustającego "kabaretu".

  • 0

    16. ~decoo  2009-02-16 21:50:18  host: 94.254.184.95

    chcieli dobrze.. a wyszło jak zawsze...

Dodaj swoją opinię