Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości MAiC za wspólną siecią

MAiC za wspólną siecią

WitekT 6 Października 2014 13:48

6 2

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przygotowało analizę, która ma być podstawą strategii rządu w kwestii aukcji częstotliwości 800 MHz. Po pierwsze, resort rekomenduje, by czterej operatorzy zbudowali jedną sieć ? jako wariant najlepszy technicznie i ekonomicznie. Po drugie, zaleca przeprowadzenie przetargu, a nie aukcji. Czyli zupełnie inaczej niż planował do tej pory UKE - pisze Puls Biznesu.




Członkowie zespołu cyfryzacji przy MAiC, wśród których są przedstawiciele telekomów, nadesłali w piątek opinie w sprawie wspomnianej analizy. Dziś ma być gotowa rekomendacja dla ministra w kluczowej dla rynku sprawie.


Dokument analizuje różne scenariusze. Wybór konkretnych rekomendacji zależeć będzie od celów, jakie rząd i prezes UKE zamierza osiągnąć: pokrycie całego kraju siecią umożliwiającą realizację Europejskiej Agendy Cyfrowej, zdobycie odpowiednich pieniędzy dla budżetu czy też rozbudowa sieci pokryciowych - mówi Igor Ostrowski, przewodniczący rady ds. cyfryzacji.


W rozpatrywanych przez resort wariantach koszt budowy ogólnopolskiej sieci przez jednego operatora może się wahać między 360 mln zł a 6,6 mld zł, bez uwzględnienia synergii z istniejącymi sieciami. To teoretyczne wyliczenia, ale dają pojęcie o oszczędnościach możliwych dzięki współpracy Rekomendacja resortu jest po myśli operatorów sieci Polkomtel i Play.


Przedstawiona przez MAiC koncepcja jest jedyną możliwością zapewnienia dostępu do szerokopasmowego internetu dla wszystkich gospodarstw domowych w Polsce. To rozwiązanie technicznie i ekonomicznie wykonalne, a dla rynku telekomunikacyjnego i operatorów neutralne, bowiem w tej koncepcji operatorzy mają równy dostęp do pasma. Z założenia więc nie tylko rozwiązuje istotny problem społeczny i cywilizacyjny, ale również chroni konkurencję na rynku, bo zapobiegnie ewentualnemu zagarnięcia tego pasma np. przez jednego operatora - mówi Jacek Niewęgłowski, członek zarządu P4.


Nakłady zwrócą się operatorom tylko wtedy, jeśli powstanie jedna sieć, na dodatek częściowo sfinansowana ze środków unijnych. Analogiczną sieć zbudowaliśmy na Podkarpaciu i powstała ona tylko dzięki współfinansowaniu z pieniędzy unijnych. Widać, że bardzo długo będzie się zwracać - argumentuje Wojciech Pytel, członek rady nadzorczej Polkomtela.


Orange i T-Mobile są zniecierpliwieni przedłużającym się procesem wyboru sposobu, w jaki regulator rozda telekomom cenne pasmo.


Z uwagi na stan zaawansowania przygotowań do aukcji, wydaje się, że jest to najlepsze rozwiązanie - mówi Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange.


Coraz mniej wytłumaczalnym jest, dlaczego tak dużo czasu i wysiłku marnuje się na szukanie zalet modelu budowy jednej sieci, podczas gdy ich brak był od samego początku ewidentny. Widać, że w tej dyskusji nie brał udziału UKE, który posiada w tym zakresie nie tylko niekwestionowane kompetencje, ale też i techniczne know how. Z perspektywy użytkownika końcowego cała dyskusja dotyczy rozwiązania oferującego gorszą jakość, znacznie później i na dodatek wymagającego droższych, bo absolutnie niestandardowych urządzeń końcowych. W dobie dyskusji o realizacji celów agendy cyfrowej jest to ostrożnie mówiąc niepoważne. A przygotowana przez prezesa UKE i skonsultowana kilkukrotnie z rynkiem procedura aukcji czeka... - mówi Cezary Albrecht z T-Mobile.

Źródło tekstu: Puls Biznesu     

w sumie: 34
  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    15. ~z  2014-10-06 16:07:08  host: 193-22-83-73.komster.pl

    Moim skromnym zdaniem jeszcze sporo czasu upłynie niż coś się wykluje sensownego jest sporo hamulcowych,najważniejszy tarcza działająca na 800 MHz ,natomiast brak konkretnego zwycięscy to jest porażka potentatów.

  • Ten komentarz został ukryty.

    3

    16.  2014-10-06 16:59:06

    Czyli budowa sieci LTE 800 to koszt do 6,6 mld. zł. a wartość rynku 44 mld. zł. Niech zbudują z państwowych pieniędzy i udostępnią za darmo. Zapłacę wyższy podatek. Dla mnie takie AERO2 też daje radę. Lepiej mieć te 512 kbps niż nie mieć nic lub płacić z 50 zł. za łącze stacjonarne gdzieś daleko od centrali w Orange.

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    17. ~  2014-10-06 18:09:23  host: 89-71-52-196.dynamic.chello.pl

    @16 No tak....za darmo to i ocet słodki

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    18.  2014-10-06 18:49:21

    Nie znam się na sieciach, ale z tego co czytam, wydaje się, ze takie rozwiązanie byłoby lepsze - dla klientów przynajmniej. Rozdział na kilka podmiotów częstotliwości obniży jakość (prędkość) transmisji z tego co rozumiem - a więc czemu nie miałaby powstać jedna sieć, świadcząca chętnym usługi dostępu?

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    19. ~mirekb  2014-10-06 18:58:26  host: apn-77-115-52-71.dynamic.gprs.plus.pl

    @16 kto ma zasieg lte1800 play moze tak napisac.ma to sens oczywiscie do konca tego roku.pomijajac fakt ze taki net jest wlasciwie stacjonarny(przy opcji p4).życzę takiego samego lub conajmniej porównywalnego optymizmu od 01.01.2015 ;-)sam z kabli orange nie bede korzystal bo w domu nie sa mi do netu potrzebne..jednak podatków do tego nie mieszaj-dobrze,dla uzytkownikow koncowych,nigdy sie to nie skonczyło

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    20.  2014-10-06 19:18:12

    @17 sygnał DVB-T dali za darmo to może teraz kolej na LTE ?

  • Ten komentarz został ukryty.

    2

    21.  2014-10-06 19:25:49

    @19 ja mam akurat zasięg LTE wszystkich sieci. Najkorzystniej jest w RBM choć w Orange 1 zł. 5 GB też jest opłacalne. Za darmo w wykonaniu skarbu państwa to wyższe podatki. Orange na wsiach zmniejsza prędkość do 512 kbps jak jest daleko od centrali. Tak wygląda łącze 10 mbps. Ludzie nie wiedzą że w AERO2 dostaną 512 kbps za darmo i płacą.

  • Ten komentarz został ukryty.

    -1

    22. ~pabloki  2014-10-06 19:30:26  host: public-gprs516310.centertel.pl

    @21 a wogóle co chciałeś światu przekazać? że 5GB w orange jest ?ale to chyba już sie skończyło z batonami. że niby orange zmniejsza prędkość? ja bym raczej stwierdził że im dalej od centrali tym wolniejsza prędkość. jak masz blisko do centrali na 100 metrów to będziesz miał te 10Mbps.

  • Ten komentarz został ukryty.

    3

    23.  2014-10-06 19:43:45

    @22 chciałem światu przekazać że 3G 900 Mhz na dzień dzisiejszy jest lepszą ofertą niż kablowy Orange gdzieś na wsi daleko od centrali. LTE 800 Mhz może poprawić ten stan rzeczy.

  • Ten komentarz został ukryty.

    3

    24. ~  2014-10-06 19:45:12  host: ip-37-209-151-118.free.aero2.net.pl

    Ale to nie jest po mysli pozostalych dwoch. Bo nie bedzie mozna uzyc tlumaczenia : nie pokryjemy calego kraju ( terytorialnie, bo sie nam to nie oplaca . Podwyzszamy ceny, bo inwestujemy ; ) Za wysoka jakosc uslug ( bez dobrego zasiegu oczywiscie ) chyba warto zaplacic ; ) ; ) Ot stare spiewki . MAIC powinno pilnowac w razie wyboru opcji 4 buduje- zeby zasieg byl na kazdym, kazdziutkim zapupiu. Jeszcze w tym pasmie.... bajka...

  • Ten komentarz został ukryty.

    -2

    25. ~  2014-10-06 19:53:20  host: ip-37-209-151-118.free.aero2.net.pl

    23* oh oh, no faktycznie, 3 g 900 jest tak wspanialy, ze zdecydowalem sie az na mobilny internet z aero. Bo darmowy. Musi byc darmowy , jak w moim miejscu zamieszkania od okolo 16 ( od kiedy wracam z pracy do 8 rano- jak wyjezdzam nie mam zasiegu. WIec zaplacic nawet grosz za taki internet jest czysta glupota. Za to miny kiedy odmawiam np przy wizycie w salonie jakiegokolwiek operatora zakupu abonementu z powodu braku zasiegu- bezcenne. Bo to nie we mnie jest problem, nie w takich jak ja ale w operatorach. Czy mam o to pretensje ? Wlasciwie tak sie przyzwyczailem do zastanego stanu rzeczy, ze nie bardzo tesknie za tym mitycznym polem w polu. Na dworze, jak to w Kongresówie mowicie ; )

  • Ten komentarz został ukryty.

    -2

    26. ~macmaciek  2014-10-06 20:07:01  host: 89-67-228-152.dynamic.chello.pl

    Wspólna sieć to już jest w warszawskim metrze. I jest to chyba ostatnie miejsce w Polsce gdzie mozna na telefonie zobaczyć napis GPRS. Tak to juz jest ze spółkami.
    A budując na spółkę:
    - wszyscy w danym monecie musza mieć dokładnie ten sam budżet. Wystarczy, że jednym idzie gorzej finansowo i wszyscy czekają.
    - każda stacje trzeba czymś podłączyć, radiolinie i światłowody tez na spółkę i od nowa gdy wszyscy mąją istniejące?
    - włączenie jakiejkolwiek ekstra usługi to mordęga uzgodnień. Jakakolwiek zmiana to samo.
    - i do tego niesamowity wysiłek na to, żeby nie być kiwniętym
    Niech lepiej MAIC wyobrazi sobie budowę i używanie czegokolwiek na spółę (domu, garażu, czegokolwiek) i odpowiedzą sobie jaki to pomysł.

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    27.  2014-10-06 20:34:33

    @25 ludzie za taki internet potrafią płacić 80 zł. miesięcznie.

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    28.  2014-10-06 21:21:04

    ~macmaciek - a dlaczego muszą? Nie muszą. Mam klientów, gdzie wspólnicy mają 1, 5, 20, 50 i 100% udziałów w spółce. Nie ma to najmniejszego znaczenia akurat. Zyski po prostu się dzieli w zależności od wkładu w spółce (nie koniecznie "akcyjnego") ;-) Poza tym... Kto mówi, ze to musi być spółka 4 operatorów? Nie zdrowszym rozwiązaniem byłoby gdyby siecią dysponowała spółka całkowicie niezależna od operatorów? Mając bazę masztów, do dyspozycji obowiązkowo(np. na podstawie warunków wydanych przez regulatora), po rynkowych cenach, łatwo by było zaprojektować sieć "ekonomiczną", z której korzyści mieliby już na tym etapie operatorzy. A po realizacji można sprzedawać usługę, w zależności od zamówień operatorów - niech każdy kupuje tyle ile potrzebuje i za to płaci tak, zęby marża wystarczyła na eksploatację sieci i godziwy zarobek spółce sieciowej... Dla mnie to naprawdę proste rozwiązanie jest. Jedyne co to czy prawo pozwoli na takie (przykładowe) rozwiązanie?

  • Ten komentarz został ukryty.

    -1

    29.  2014-10-06 21:24:35

    Oczywiście największym i stanowiącym podstawę do powoływania wszelkiego rodzaju komisji, nawet sejmowych śledczych, problemem jest kto i dlaczego na tym, zarobi ;-) Nasi mali (i nie o wzroście tu mówię) politycy nie są niestety na tyle uczciwi, żeby dawać wiarę deklaracjom innych polityków ( no niestety - bandyta zawsze widzi bandytę w innym, każdym innym, człowieku)_ ;-)

  • Ten komentarz został ukryty.

    -1

    30. ~  2014-10-06 23:12:11  host: ip-84-39-166-57.free.aero2.net.pl

    27* Biedni ludzie ; ) tfu, tzn nie biedni, kase maja i placa , zasieg maja i moze dlatego. Kazdy ma to na co zasluguje, operatorzy nie maja niektorych klientow bo klienci Ci nie maja ich zasiegu nawet GPRS. Tylko teraz powstaje pytanie, czy to abonenci nie zasluguja na operatora czy operator na tychze abonentow... ale na takiez filozoficzne pytania niech sobie operatorzy odpowiadaja sami, bo ja za to kasy nie dostaje ; )

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    31.  2014-10-07 09:30:36

    @30 biedni jeżeli chodzi o wiedzę. Projekt z AERO2 w zamyśle jest moim zdaniem dobry. Trzeba by go udoskonalić i wdrożyć przy LTE 800. Wykluczonym oprócz zasięgu brakuje wiedzy. Mam działkę na wsi gdzie z zasięgiem jest marnie. Zarówno mobilnym jak i stacjonarnym. Neostrada 10 mbps to łączny koszt około 80 zł. miesiąc. Jak nie działa to Orange wspaniałomyślnie proponuje obniżenie prędkości do 512 kbps bo tyle ten skansen wyciągnie daleko od centrali albo brak usługi. Ja sobie radzę tak że smartfona kładę na strychu, uruchamiam na nim hotpsota i na 1-2 kreskach mam w 3G Orange 1 - 1,5 mbps. AERO2 też działa. Gdybym mieszkał tam na stałe kupiłbym antenę i router WiFi. Pewnie działało by to lepiej.
    Dlatego przy cyfryzacji powinni wziąć pod uwagę jakąś kampanie informacyjną tak jak miało to miejsce przy DVB-T.

  • Ten komentarz został ukryty.

    -1

    32.  2014-10-07 11:43:55

    ~28 trochę ciężkie to by było w realizacji... Skoro Networks się już ruszył, tam mają udziały po 50 %, i że niby teraz maszty odsprzedać by znowu za nie zapłacić innej firmie? Nie opłacalne moim zdaniem dla Networks...

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    33.  2014-10-07 11:50:47

    Ayan - odsprzedać? Nie mówię, ze odsprzedać a obowiązkowo udostępnić - jeśli co do ceny najmu miejsca na anteny by mieli problem się dogadać, regulator, jak dotychczas w innych sprawach, mógłby wydawać decyzje... To jest znaczna różnica chyba, nie?