Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości MAiC ograniczy biurokrację, by przyspieszyć budowę łączy szerokopasmowych

MAiC ograniczy biurokrację, by przyspieszyć budowę łączy szerokopasmowych

LuiN 28 Marca 2014 09:38

1 1

70 proc. polskich gospodarstw domowych jest w zasięgu sieci, ale jej szybkość pozostawia wiele do życzenia. W poszczególnych regionach samorządy i firmy telekomunikacyjne budują infrastrukturę dla szerokopasmowego internetu, dzięki czemu w przyszłym roku 25 milionów Polaków będzie miało dostęp do Internetu o szybkości 30 Mb/s. W nowej perspektywie unijnej uzupełnianiem sieci będą zajmować się przedsiębiorcy telekomunikacyjni, a resort administracji i cyfryzacji chce im to zadanie ułatwić.

Tworzymy już system monitoringu na rzecz tych projektów, które są realizowane w regionach i w Polsce Wschodniej. Myślimy o tym, żeby ten system był na tyle uniwersalny, żeby można go było zastosować też do projektów z przyszłej perspektywy finansowej, tak żebyśmy mieli dokładną informację na temat postępu realizacji projektów, najlepiej w formie elektronicznej - mówi Małgorzata Olszewska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji.

To powinno ułatwić pracę nie tylko przedsiębiorcom, którzy będą w kolejnych latach kontynuować rozbudowę i uzupełnianie sieci szerokopasmowej, lecz także administracji.

Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na realizację projektów w przyszłej perspektywie finansowej, będą mogli za pośrednictwem elektronicznego narzędzia raportować o postępach swoich projektów, jak identyfikują ryzyka, jak realizują kamienie milowe w tych projektach - to jest bardzo ważne w metodyce prowadzenia tego typu projektów - wyjaśnia Małgorzata Olszewska w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes. Instytucje, które są zaangażowane w ten proces - czy to nasze ministerstwo, czy to Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju - mają dostęp do tych samych danych w tym samym systemie. To bardzo usprawnia ich pracę.

W zasięgu szybkiego Internetu (30 Mb/s) znajduje się dziś około 17 milionów Polaków. W przyszłym roku, dzięki toczącym się inwestycjom w poszczególnych województwach, liczba ta ma się zwiększyć do 25 milionów. Docelowo w 2020 roku wszyscy Polacy mają znaleźć się w zasięgu sieci o tej przepustowości, a co najmniej połowa gospodarstw domowych będzie mogła korzystać z Internetu o szybkości 100 Mb/s. To oznacza potrzebę wybudowania lub daleko idącej modernizacji łączy internetowych. Dziś prace te są prowadzone przez samorządy i przedsiębiorców telekomunikacyjnych, a wspomagane są środkami unijnymi.

Planujemy, żeby te inwestycje były realizowane tylko i wyłącznie przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych, ponieważ uważamy, że są to podmioty, które mają po pierwsze doświadczenie, a po drugie wiedzę na temat realizacji projektów w zakresie telekomunikacji w Polsce - twierdzi Małgorzata Olszewska. Chcemy z tego zadania odciążyć samorządy terytorialne, aczkolwiek oczywiście dialog z lokalnymi samorządami, na których terenie te inwestycje będą realizowane, jest absolutne konieczny i niezbędny z naszego punktu widzenia.


Ważnym elementem przedsięwzięcia w nowej perspektywie jest centralizacja wydatków i nadzoru nad rozbudową sieci, którą zakłada Narodowy Plan Szerokopasmowy.

Wydawać środki będziemy z jednego poziomu, a nie z poziomów regionalnych, przez co każdy region stosował inny model realizacji takiej inwestycji - zapewnia wiceminister.

Jednym z głównych zadań w ramach NPS będzie też tworzenie przyjaznego otoczenia prawnego i mechanizmów, które obniżą koszty inwestycji telekomunikacyjnych.

Wyzwaniem wciąż jest model przekazywania środków przedsiębiorcom telekomunikacyjnym, jednak trwają prace nad jak najlepszym jego dostosowaniem.

Chcemy wdrożyć jak najskuteczniejszy model przekazywania środków przedsiębiorcom, żebyśmy w miarę szybko mogli to robić. Nie możemy czekać z realizacją tych inwestycji kolejne półtora roku. Chcielibyśmy przynajmniej na początku przyszłego roku być w fazie przygotowywania projektów i ich realizacji - zapewnia Małgorzata Olszewska.

Źródło tekstu: Newseria     

Dodaj do:

Tagi: małgorzata olszewska

w sumie: 8
 • 0

  1. ~Stefan  2014-03-28 09:58:13  host: apn-5-60-16-245.dynamic.gprs.plus.pl

  Pani Minister, te liczby to Pani chyba w jakiejś powieść S-F wyczytała. Dla Pani wiadomości, w Warszawie jest mnóstwo miejsc, gdzie nie ma kabla, a o reszcie Polski nie ma co mówić. Jesteśmy na szarym końcu Europy między innymi dzięki Pani pracy. Dziękujemy.

 • 1

  2.  2014-03-28 10:12:22

  Zawsze się zastanawiam, co oni rozumieją pod określeniem, że tyle i tyle osób jest w zasięgu internetu o takiej, a takiej prędkości. Te procenty zależą od kryteriów.
  Podstawowym kryterium jest to, czy Internet jest limitowany w ramach abonamentu czy nie.

  Jeśli tak, to żaden problem, LTE za 2 lata będzie miało już spore pokrycie powierzchniowe. Oczywiście na wsiach nie będzie, ale wystarczy aby było na wysokim maszcie w każdym kilkunastotysięcznym miasteczku. Na chałupie na wsi gospodarz stawia maszt z anteną (na 800MHz), modem zewnętrzny przy antenie na maszcie i dalej PoE do domciu.

  Jeśli nie, to mogą sobie pomarzyć o tych procentach. Wyniki powinny być podawane w podziale na gminy miejskie i wiejskie. Wtedy było by widać czy te procenty nie bazują na operatorach kablowych w blokowiskach dużych i średnich miast. Już dziś 100mb/s to nie problem dla miedzianego kabla koncentrycznego, nie wspominając o coraz częstszych światłowodach.
  W Płocku firma Petrotel, należąca Netii (ale absolutnie nie ten standard jakości usług i obsługi klienta w sensie pozytywnym), oferuje usługę ŚwiatłoNet, gdzie światłowód wchodzi do mieszkań, nie tak jak w Neostrada Fiber. Najciekawsze jest to, że domki też podłączają. A ceny naprawdę niskie (tyle że umowy długie - 2 lata).

 • 1

  3. ~beeingrebel  2014-03-28 10:12:44  host: 91.net.igaz.net

  Ja się tylko pytam PO CO POLAKOM TE SZYBKIE ŁĄCZA? I tak najczęściej mają 2-10 Mb/s a na propozycję szybszego 99,9% odpowiada - "a na co mnie to? to mnie przecie starcza". Szkoda pieniędzy, szkoda zmarnowanego czasu.

 • 1

  4.  2014-03-28 10:16:48

  @3 Osobiście mam 30Mb/s i mniej bym nie chciał, pewnie za rok przejdę na 60mb/s. To czego mi brak to potworna asymetryczność download/upload. Osobiście mam 30/2. Chętnie skorzystał bym z chmur, ale niestety 2mb/s nie umożliwia mi tego.

 • 0

  5. ~pluszak  2014-03-28 10:24:44  host: user-94-254-211-118.play-internet.pl

  Czy są jakieś ogólnodostępne dokumenty z informacjami gdzie prowadzone i planowane są prace modernizacji i budowy nowej infrastruktury oraz kiedy zwykli śmiertelnicy będą mogli skorzystać z tych nowych łącz?

 • 0

  6.  2014-03-28 10:25:30

  Ja korzystam z 512 kbps i mnie wystarcza. Testuje też Orange gdzie mam do 4 mbps. Jestem w zasięgu kabla stacjonarnego 1 gbps po man a na świat mają 100 mbps. Mnie bardziej pasuje mobilność niż szybkość.

 • 0

  7. ~mirekb  2014-03-28 10:28:50  host: public-gprs566080.centertel.pl

  pasowałaby na nową prezes uke.tez lubi podróżować..zobaczymy jak sspw nagle powstaną

 • 0

  8. ~Punk  2014-03-28 11:08:11  host: 176.100.195.85

  Pitu Pitu, jak chcą budować szybkie sieci, skoro narazie to operatorzy się nie mogą doprosić o zgodę na światłowody.
  Gminy są jakie są i nawet odgórna ustawa nic nie da jeśli gmina nie da zgody na światłowód to nici z nich 30 Mb/s.
  Mój op na swoim maszcie 5 GHz daje max 32 Mb/s z czego mi może dać max 8 Mb/s bo więcej nie da gdyż durnie z gminy nie chcą się zgodzić na światłowód, ale jakoś anteny WIFI im nie przeszkadzają, a wiadomo że kabel jest lepszy i zdrowszy niż fale radiowe.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-244-248.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Jak oceniasz wakacyjną promocję sieci Play?

Internet na lato za darmo w Play

 

Zobacz wynik | Opinie (9)

Archiwum Ankiet