Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości MAC wspomoże samorządy przy rozbudowie sieci szerokopasmowych [wideo]

MAC wspomoże samorządy przy rozbudowie sieci szerokopasmowych [wideo]

LuiN 24 Września 2012 09:34

0 0

Mamy nadzieję, że jeszcze jesienią eksperci Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji ruszą do samorządów pomagać przy inwestycjach związanych z szerokopasmowym internetem - mówi agencji informacyjnej Newseria wiceminister MAC Małgorzata Olszewska.

Rozbudowę sieci w Polsce ma wspomagać Narodowy Plan Szerokopasmowy, który jest obecnie na etapie konsultacji społecznych. W I kwartale przyszłego roku dokument powinien zostać przyjęty przez Radę Ministrów.

Po pierwsze, Narodowy Plan Szerokopasmowy jest to warunek postawiony nam przez Komisję Europejską do tego, żebyśmy mogli ubiegać się o środki z Europejskiego Funduszu Spójności w ramach kolejnej perspektywy finansowej. Po drugie jest to też warunek, wynikający z Europejskiej Agendy Cyfrowej. Większość krajów takie plany posiada. My też musimy wiedzieć, czy Internet jest nam potrzebny, w jakim zakresie i co zamierzamy zrobić, by w 2020 roku powiedzieć, że w Polsce problem internetu szerokopasmowego nie istnieje albo jest marginalny - mówi wiceminister Małgorzata Olszewska.

Według Europejskiej Agendy Cyfrowej, do 2013 roku wszyscy będziemy mieli dostęp do szerokopasmowego Internetu, a do 2020 roku w naszym zasięgu pojawią się łącza o wysokiej prędkości transmisji danych (30 Mb/s i więcej). Wiceminister Małgorzata Olszewska ma nadzieję, że uda się dotrzymać tych terminów. Zależy to jednak nie tylko od strony rządowej, ale i od samorządów, i przedsiębiorców z branży telekomunikacyjnej.
Analizując kwestie inwestycji w infrastrukturę szerokopasmową, to, ile możemy zaangażować środków, interweniując publicznie w te miejsca, gdzie internetu nie ma lub gdzie te inwestycje są nieopłacalne, podkreślamy, że kluczowe są inwestycje sektora telekomunikacyjnego. Bez nich będzie bardzo trudno. Dlatego tak ważny jest dialog pomiędzy nami a przedsiębiorcami - tłumaczy Małgorzata Olszewska.

Krokiem milowym w budowie infrastruktury szerokopasmowego internetu jest realizacja Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej, ale również działania 8.3 i 8.4, czyli budowa tzw. "ostatniej mili", kluczowego odcinka, który trafia bezpośrednio do każdego Polaka. Jak wyjaśnia Małgorzata Olszewska, ze względu na duże zainteresowanie tym programem, rozważane jest przesunięcie do niego dodatkowych środków.

Zobacz: inne filmy z kategorii Wydarzenia


Źródło tekstu: Newseria     

Dodaj do:

Tagi: mac

w sumie: 3
 • 0

  1. ~bamako  2012-09-24 10:55:07  host: gvl242.internetdsl.tpnet.pl

  kolejna kasa na analizy, konsultacje i inne takie. dodatkowo ma być to skierowane do samorządów które nie chcą budować infrastruktury. urząd nie buduje piekarni czy fabryki dywanów, od tego są prywatne firmy. to firmy powinny budować infrastrukturę dostępu do Internetu bo zrobią to taniej i szybciej.

 • 0

  2. ~  2012-09-24 19:11:26  host: ip-78-30-121-103.free.aero2.net.pl

  to już nie MAiC?

 • 0

  3. ~Marcin  2012-10-23 16:04:01  host: 95-178-84-124.jeleniagora.hypnet.pl

  Jak słyszę takie yyyyy eeee to mam wrażenie, że wywiadu udziela jakaś osoba upośledzona.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-196-35.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze