Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości MAC: Niewielu Polaków przygotowuje się do przejścia z sygnału analogowego na cyfrowy [wideo]

MAC: Niewielu Polaków przygotowuje się do przejścia z sygnału analogowego na cyfrowy [wideo]

LuiN 10 Października 2012 09:16

0 0

Już za miesiąc pierwsze zmiany w odbiorze telewizji w związku z zastąpieniem sygnału analogowego cyfrowym. Jednak jak przyznaje wiceminister administracji i cyfryzacji Małgorzata Olszewska, niewiele osób przygotowuje się do dostosowania swojego odbiornika. W całej Polsce sygnał analogowy naziemnej telewizji cyfrowej ma być zastąpiony cyfrowym z końcem lipca 2013 roku.

7. listopada nastąpi wyłączenie sygnału analogowego w województwie lubuskim, a 28. listopada w województwie pomorskim. Staramy się już w tej chwili bardzo blisko współpracować z władzami regionów, z wojewodą lubuskim, jak i pomorskim po to, żeby dotrzeć z informacją na ten temat do jak najszerszej liczby mieszkańców tych obszarów - mówi Newserii Małgorzata Olszewska, wiceminister Administracji i Cyfryzacji.

W ok. 40% polskich domów wciąż są telewizory kineskopowe, które do odbioru sygnału cyfrowego potrzebować będą specjalnego dekodera. Zmian będzie potrzebowała także część posiadaczy odbiorników LCD, bo posiadanie tzw. płaskiego telewizora nie gwarantuje odbiór u sygnału cyfrowego. Niektóre z nich mają dekoder typu MPEG2, potrzebny jest MPEG4.




Zobacz: inne filmy z kategorii Wydarzenia


Z analiz przeprowadzonych przez UKE wynika m.in., że ponad 98% badanych miejscowości odbiera już sygnał cyfrowy. Dodatkowe działania nadawców wymagane są jedynie w 24 miejscowościach. UKE przebadał odbiór sygnału naziemnej telewizji cyfrowej na terenie 505 gmin (6754 miejscowości) zamieszkałych przez ponad 6 mln Polaków.

Źródło tekstu: Newseria     

Dodaj do:
w sumie: 52
  • 0

    34.  2012-10-10 12:38:33

    #15 - Pytasz WLO "ile taki telewizor ma lat? ile pochodzi?" - nie wiem, ile musi mieć lat, żeby nie mieć wejścia AV, ale wiem, że takie ciągle działają i na pytanie "ile pochodzi?" odpowiem podobnym pytaniem: "Ile pochodzi nowy TV, być może z zaprogramowanym momentem awarii na 'po gwarancji'?" Była przecież parę lat temu afera wskazująca, że jedna z firm omyłkowo zaprogramowała omyłkowo za krótki czas działania i kilkumiesięczne TV zaczęły padać jak muchy, o czym oczywiście głośno się nie mówiło a dziś - nie mówi się wcale. I można napisać, że to fake, ale może komuś zależy, żeby tak uznano i zapomniano o problemie?

  • 0

    35. ~MarzenkaGG16026379  2012-10-10 12:47:44  host: user-109-243-10-172.play-internet.pl

    Do 17 tutaj macie wykaz wylaczen nadajnikow analogowych, zaczynamy od 7 listopada w lubuskim po tym za 2 tyg jest Pomorskie http://cyfryzacja.gov.pl/Harmonogram,wylaczen,748.html

  • 0

    36. ~xy  2012-10-10 12:52:09  host: user-164-127-96-109.play-internet.pl

    @35: Dzięki :-)

  • 2

    37. ~faraon  2012-10-10 13:12:04  host: 78.9.15.42

    Ludzie przestaną oglądać reżymowe wiadomości to może trochę zmądrzeją. Zawsze jakiś pożytek.

  • 0

    38.  2012-10-10 13:13:52

    34. ManfredBee Jest dużo prawdy w tym co piszesz.Praktycznie wszystkie urządzenia oparte na elektronice mają swój czas pracy zaprogramowany już w fabryce.Pamiętacie zwykłą żarówkę wolframową? Czemu te współczesne świecą tak krótko? Czemu drukarki do komputerów mają tak krótki żywot?

  • 0

    40. ~ja  2012-10-10 14:34:06  host: 87-204-124-2.ip.netia.com.pl

    mam 21-letni tv kineskopowy. Chętnie kupię nowoczesny tv, ale tam gdzie mieszkam sygnał dostarcza kablówka w ramach spółdzielni mieszkaniowej - pakiet podstawowy za free, ale w analogu. W DVB-T nie zamierzają, a anteny na dachu nie mogę zamontować, a zresztą i tak są potworne problemy z odbiorem ze względu na lokalizację. I Co? Niech się TV nawet rozpadnie. Mam to w nosie.

  • 0

    41.  2012-10-10 14:38:53

    24. - nie pieprzę... mam bardzo stary telewizor, więc wiem jakie są problemy z wymianą trafo WN - bo to się regularnie psuje co 3-4 lata ;-) W końcu nie będą w stanie naprawić. Ktoś pyta jak się psują nowe - nie o tym mówimy tylko o dekoderach - każdy nowy ma dekoder, czylki ma to czego potrzebuje, a że szajs chiński za parę groszy kupił... No to tak jak z dekoderem - chcesz mieć cokolwiek, kup tanio - będziesz miał. Jak długo? Mój elemis ponad 20 chodzi i nie licząc 23 napraw (wymian trafo) świeci lepiej niż sąsiadki LCD tej samej wielkości ;-)

  • 0

    42.  2012-10-10 14:41:50

    2-3 napraw ;-) w ostatnich latach, bo wcześniej się nie psuło oczywiście ;-)

  • 0

    43. ~Abenader  2012-10-10 15:02:49  host: mail.varus-logistic.com.ua

    Bez telewizji - da sie zyc. Wylacza sygnal analogowy ? Niech wylaczaja...... Czesc ludzi moze wtedy dokupi ten dekoder, a co bardziej swiatli - machna reka na stary telewizor, co najwyzej wiecej miejsca w domu bedzie, bo sie grata wyrzuci. To moze niewyobrazalne dla niektorych, ale nie ma obowiazku codziennego ogladania telewizji.....

  • 0

    44. ~  2012-10-10 15:14:16  host: apn-46-169-50-94.dynamic.gprs.plus.pl

    Ja nie mam telewizora i żyje, a jestem młodym człowiekiem, pustkę tą wypełnia mi internet.

  • 0

    45. ~  2012-10-10 15:17:46  host: abjd151.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Skąd oni mają te dane o tych 98%? Wystarczy kilka wzniesień i brak kontaktu wizualnego z anteną nadawczą i o sygnale można sobie tylko pomarzyć.Kiedy wyłączą nadajniki analogowe będzie z tego jedna wielka afera bo sygnału nie bęzie miało kilka milionów osób. Może to i lepiej, bo to, co jest od TVP1 po TV4 i dalej to jeden wielki syf. Poza debilnymi serialikami mnożonymi na potęgę i wiadomościami prowadzonymi przez rządowych żurnalistów typu Kraśko lub skrajnie stronniczymi, prorządowymi lisimi programami które na codzień robią papkę z mózgu milionom osób, nie ma tam zupełnie nic. Tego czegoś nie da się oglądać. Nie mogę sobie pozwolić na takie marnowanie czasu.

  • 0

    46. ~  2012-10-10 16:13:50  host: 94.42.245.240

    Przecież rząd miał kupować czy dofinansowywać dekodery obywatelom, żeby nie stracili dostępu do ogłupiacza, bo potem nie będą wiedzieć, na kogo głosować.

  • -1

    47. ~  2012-10-10 17:16:23  host: ip-78-30-102-199.free.aero2.net.pl

    Mam stary, nadal sprawny tv o nazwie po rusku elektronika, produkcji ZSRR, w drewnianej (!) obudowie, kupiony jeszcze za komuny. ma zwykłe wejście antenowe, takowe wyjście (tak, wyjście) oraz okrągłe, pięciobolcowe gniazdo słuchawek. Był jeden raz otwierany, elektryk przyszedł na początku lat 90. i zamontował płytkę PAL. Założę się o każde pieniądze że ta radziecka myśl techniczna po rzekomym wyłączeniu sygnałów analogowych nadal będzie odbierać programy. Jakoś trudno mi uwierzyć że radzieccy inżynierowie w latach 80. wiedzieli o istnieniu mpeg4 i zaimplementowali to rozwiązanie. I podobno nie da się do niego podłączyć żadnego dekodera.

  • 0

    48.  2012-10-10 17:18:21

    @45 z badan ktore przeprowadzili w miejscowosciach, ktore obejmuja pierwsze dwa etaby wylaczenia sygnalu analogowego. i nie pisz o widocznosci... w Szczecinie nadajnik Kolowo nadaje jeden z MUXow z moca 10kW i wystarczy 16-17cm odizolowanego kabla antenowego za oknem od strony nadajnika, by z odleglosci 20km od tegoz nadajnika odbierac poprawnie sygnal z 90-100% jakosci. na analogu takie cos jest praktycznie niemozliwe. co do cen STB - bywam w rejonie pod Olsztynem zwanym popularnie "Polska B" - dzieciaki moga miec dziurawe buty i chodzic w brudnych ciuchach, ale na piwo, fajki i doladowanie komorki zawsze tam znajdzie sie kasa. na co drugim domu antena satelitarna. osoby ktore maja zwykla TV naziemna to mniejszosc.

  • 0

    49.  2012-10-10 17:22:21

    @14 sa STB z modulatorem. Strong SRT 8106 co prawda kosztuje ok. 190zl ale z pewnoscia jest tanszy niz osobne kupowanie takich urzadzen.

  • 0

    50.  2012-10-10 18:03:09

    jak ktoś ma w miare nowy telewizor to nie potrzebuje dekodera, sporo telewizorów jzu od kilku lat ma MPEG4, tera to chyba juz wszystkie mają. Dekoder USB do komputera kosztuje od ok 40zł

  • 0

    51. ~xy  2012-10-10 21:49:59  host: user-164-126-114-105.play-internet.pl

    @41: Szkoda, że nie rozumiesz, iż nie istnieje "nie szajs chiński". Nawet produkty nazywane produktami klasy premium także są chińskim szajsem tylko może ciut mniejszym szajsem. @45: Jaka jest Twoja lokalizacja?

  • 0

    52. ~jasiu  2012-10-11 11:29:18  host: eal251.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Temat prosto wyjaśniony w jednym z artykułów: http://grodkownews.info/wiadomosci/2300-o-co-chodzi-z-nowa-telew izja

  • 0

    53.  2012-10-11 12:25:06

    #41 - WLO też miałem awaryjny TV, firmy phicośtam - pierwszy raz padł dwa tygodnie przed upływem gwarancji a potem padał co półtora roku - zawsze zasilacz. Problemów z częściami nie było, ale za którymś razem powiedziałem "dość" i kupiłem nówkę innego producenta - póki jeszcze były kineskopowe TV. Ale w samej tylko mojej rodzinie działają co najmniej trzy telewizory z lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Jeden z nich to radziecki olbrzym o niezrównanym dźwięku, który serwisanta widział tylko raz - jak dostawał PAL. Za to "problemy" sprawiał jeden zachodni TV, w którym dwa razy wymieniano... pilota.

  • 0

    54.  2012-10-11 12:48:22

    51. ~xy - rozumiem dobrze, powinienem może użyć sformułowania "chińszczyzna", w wiadomym kontekście. Ale jeśli wolisz nie rozumieć - nie mój problem. Nie musimy dyskutować.

Dodaj swoją opinię