Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Loterie SMS-owe: gra słów czy zwyczajne oszustwo?

Loterie SMS-owe: gra słów czy zwyczajne oszustwo?

LuiN 21 Lipca 2010 12:56

0 0

6. lipca UOKiK wszczął postępowanie przeciwko spółce One-2-One z Poznania. Zarzuca jej m.in., że w konkursie telewizyjnym wysyłała do konsumentów SMS-y, które sugerowały pewność wygranej - czytamy w gazecie Wprost.



One-2-One to jedna z wielu firm oferujących loterie SMS-owe i stosujących w swoich SMS-ach konkursowych precyzyjnie skomponowane komunikaty. Odpowiednio przygotowana treść łatwo potrafi przekonać odbiorcę, że już wygrał, tymczasem jak się okazuje - ledwo rozpoczął grę o nagrodę. Każda nowa loteria, to nowa fala dyskusji w Internecie prowadzonych przez "oszukanych" uczestników.

"Zarządzenie o przekazaniu 10 tysięcy złotych czeka tylko na podpis kierownika działu. Musisz wysłać szybko jeden SMS do odbioru uprawnień" oraz "Chcielibyśmy wpłacić ci na konto 20 tysięcy złotych. Potwierdź odbiór premii. Wyślij los na 74900" - to jedne z dziesiątków wersji SMS-ów wysyłanych przez organizatora loterii Pusty SMS.

Każda odpowiedź wymusza kolejnego SMS-a, a po ucięciu "korespondencji" jeszcze przez długie tygodnie przychodzą ponaglenia. Z tymi samymi chwytami spotkają się uczestnicy loterii BMW w Orange czy Era Kasy. Organizatorzy loterii zabezpieczają się przy tym starannie przed roszczeniami klientów.

Zawsze podają ceny SMS-a, a już w pierwszym odsyłają do regulaminu. A tam jak byk stoi, że o wynikach losowania zwycięzcy będą informowani telefonicznie i tylko taka forma powiadomienia stanowi podstawę roszczenia o wypłatę nagrody.




Organizatorami loterii, wbrew pozorom, nie są telewizja ani operatorzy telefonii komórkowej, ale mało znane firmy. Np. konkursy BMW w Orange i Pusty SMS zorganizowała spółka Internetq Poland, a Erę Kasy - Avantis SA.

Kontakt z nimi jest więcej niż trudny - pod numerem podanym przez Avantis automatyczna sekretarka informuje, że firma jedynie obsługuje technicznie loterię audiotekstową, natomiast jej organizatorem jest Internetq Poland, z kolei pod jego numerem (o ile otrzymamy aktualny) trafiamy na kolejny automat.

Organizatorzy dziwią się, że nie chcemy już grać: "Jesteśmy zdziwieni, że nie chcesz odebrać swojej premii. Wyślij proszę SMS o treści PREMIA na 7400, a premia do losowania 50.000 zł AUTOMATYCZNIE BEDZIE TWOJA!", a uczestnicy twierdzący, że zostali oszukani nie mogą się doczekać aż ktoś zrobi wreszcie porządek z SMS-owymi loteriami.

Federacja Konsumentów podobnie jak UOKiK zastanawiają się, co z loteryjnym fantem robić. Niestety na rozmyślaniach zwykle interwencje się kończą...

Nie będziemy dążyli do zakazania takich konkursów, bo konsument powinien mieć wybór. Jedynym skutecznym orężem jest budowanie świadomości konsumenckiej - przekonuje Kamil Pluskwa-Dąbrowski z Federacji Konsumentów.

Źródło tekstu: Wprost     

Dodaj do:
w sumie: 113
  • 0

    99. ~korek  2010-08-27 13:57:30  host: dpq71.neoplus.adsl.tpnet.pl

    kaziuk: ale numery pod ktore wysyla sie smsy, sie na pewno nie zmienily. takze mozesz dalej wysylac. spokojnie, na pewno nie olali. Moze sms "stop" wyslales?

  • 0

    100.  2010-08-27 20:24:27

    korek:nie o to chodzi ze sms-y moge dalej wysyłać,bo moge numery się nie zmieniły to wiem.Chodzi o to ze wcześniej przysyłali sms-y jak tylko odpowiedziałem na sms,a teraz tego już nie robią poprostu nabili kasy i teraz szukają innych naiwniaków.A sms ,,stop" nie musze wysyłać bo oni to zrobili za mnie woogóle nie przysyłają sms-ów.Tyle kasy ile potrzebowali ściągneli i to im wystarczy.

  • 0

    101. ~ewicz1968  2010-08-28 21:14:25  host: host-85-202-153-120.sta.tvknaszapraca.pl

    ja tez dostalem dzisiaj telefon od samej cichopkowej tyule ze nagrany i powiedziala zebu usiasc bo sie przewroce od otrzymanej wygranej 50 000 i co i nic bo znow przychodza sms-y aby grac dalej niech cichopkowa spada na drzewo liscie pompowac mloda mietla malo jej kasy?? niech banany prostuje pozdrawiam

  • 0

    102. ~STRACIŁEM 2 TYSIĄCE NA LOTERIE  2010-08-28 21:36:20  host: t19-05.opera-mini.net

    ŻE JA GŁUPI BYŁEM I NIE ZAGRAŁEM W LOTTO OSZUKALI MNIE BANDA ZŁODZIEJI POLSKICH DECYDENTÓW!

  • 0

    103. ~Maciek  2010-08-31 10:35:04  host: 178-36-5-155.adsl.inetia.pl

    Kiedys jak gralem to nie czytalem regulaminow. Jednak od niedawna za radami ludzi w necie zaczalem czytac regulamin i teraz nie moge powiedziec ze mnie organizatorzy oszukali. Wazne by grac w loteriach ktore sa juz sprawdzone i maja pare edycji bo to o czyms swiadczy.

  • 0

    104. ~tommy  2010-08-31 19:07:31  host: 92.63.32.68

    dokładnie. Przed wzięciem udziału w jakiejkolwiek loterii np.tej z BMW, trzeba najpierw przeczytać regulamin i wszystko jest jasne. Mnie zastanawiało zawsze pytanie: jaki procent osób posiadających telefony komórkowe choć raz w życiu wysłało smsa ze zgłoszeniem do konkursu? Jak myślicie, jaki to może być liczba?

  • 0

    105. ~  2010-09-01 04:16:58  host: public-gprs106659.centertel.pl

    Rownież dalam się nabrać na idiotyczną grę wlasciwie wyludzanie pieniędzy od naiwniakow.Samisobie winni.Ale mimo wszystko jest to cholerne świnstwo,Ludzie na zacgodzie dawno już zmądrzeli my idzmy w ich slady.,a loterię 7400 niech pieklo pochlonie.

  • 0

    106. ~  2010-09-01 14:08:03  host: dpz9.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @105 w jaki sposób dałeś się nabrać? Przecież to jest loteria,a nie konkurs z gwarantowaną nagrodą, o czym można przeczytać w regulaminie. Ważne , aby mieć do tego zdrowe podejście,a przecież nie ma konieczności wysyłania smsów. Nikt nikogo do niczego nie zmusza,a wydaje mi się , że skoro trwa juz kolejna edycja to znaczy, że cieszy się ona sporą popularnością

  • 0

    107. ~mqy1  2010-09-15 20:52:51  host: dtm152.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Nie powiem że oszustwo---nie musisz wysłać sms-a ale tak między nami mogliby czasem doładować konto.Ja zagrałem już mi pisali że mam 100000zł.ale klapa.Dalej nie gram i już nie mam do nikogo pretensji.Ciaoooo

  • 0

    108. ~a_lex  2010-09-21 23:20:02  host: public-gprs107758.centertel.pl

    Nie mogę tych opinii,że zasady są sprawiedliwe, bo to tylko loteria - w konkursach SMSowych szanse rosną wykładniczo, a nie liniowo, wiec to ani nie jest prawdziwa loteria (choć nagrody są losowane)a już na pewno nie sprawiedliwa.

  • 0

    109. ~maceik  2010-09-24 13:07:20  host: dpz252.neoplus.adsl.tpnet.pl

    a_lex: nie zgodze sie. definicja loterii (nawet samo znaczenie slowa) oznacza, ze o wygranej decyduje LOS, czyli tyle co szczescie. Nie mozna miec pretensji, ze sie nie wygralo. Poza tym akurat w loteriach sms (w tym orange i inne), szczegolnie na poczatku losowac, latwiej jest wygrac niz np. w totku. Bo losowanie jest sposrod wszystkich losow, a nie stalej liczby mozliwosci (w duzym lotku chyba 1 do 18 mln). Pozdrawiam.

  • 0

    110.  2010-10-03 11:01:32

    może mi ktoś powie,jak mogę wysłać SMSa do organizatorów o treści : wyp***ć" ?;-)

  • 0

    111. ~a_lex  2010-10-03 11:11:49  host: dvi202.internetdsl.tpnet.pl

    Olek_skype - się przyłączam :). Maceik - ale tu nie decyduje szczęście, bo osoby które wygrywają w takich pseudoloteriach mają szanse wygranej pewnie ponad 0,5 - bo inaczej nie inwestowałyby w to tysięcy. Zresztą najłatwiej udowodnię ci, że nie masz racji - otóż wystarczy zobaczyć sobie listy wygranych z kilku loterii, w tym także tej Orange - powtarzają się te same osoby; czyli co mają (dużo) więcej szczęścia niż inni?

  • 0

    112.  2010-10-12 15:54:54

    najwięcej szczęścia to chyba mieli w Gorzowie hehe

  • 0

    113. ~Sabina  2010-11-23 08:52:54  host: 178-36-13-108.adsl.inetia.pl

    Myślę że po prostu wysyłają dużo więcej smsów niż przeciętny gracz. Ja gram w pustego smsa, widac za mało wysyłam, bo jeszcze nic nie wygrałam. To zabawa, przynajmniej dla mnie więc się nie napinam na wygrana, jak trafie to fajnie jak nie to przecież się nie załamie :)

  • 0

    114. ~max33  2010-11-23 17:20:55  host: host-89-174-183-231.eturbo.pl

    UWAGA ! Ostrzegam użytkowników komunikatora tlen.pl, jeśli dostaniecie taką wiadomość: Witam Cię Drogi użytkowniku komunikatoru tlen.pl! Dziś bez wątpienia jest Twój szczęśliwy dzień! Jako moderator tego komunikatora, pragnę Cię poinformować, że Twój nick w portalu tlen.pl jest jednym z dwóch nicków, który wygrał Odtwarzacz iPod Nano oraz telefon Sony-Ericsson Yari z mobilnym internetem! Gratulujemy!! Aby potwierdzić, chęć odebrania nagrody wyślij sms na numer 92550 o tresci kodapix za 1,22 z VAT, po czym dostaniesz kod aktywacyjny. (kod aktywacyjny należy wysłać w odpowiedzi na tą wiadomość). Gratulujemy jeszcze raz Operatorzy komunikatora tlen.pl! To jest oszustwo i wyłudzenie ! SMS kosztuje nie 1,22 z Vat tylko 30,50 z Vat, a nadawca nie ma NIC wspólnego z komunikatorem tlen.pl. Zwykłe oszustwo. Wiadomość może być nadana z rozmaitych adresów, osobiście spotkałem się z dwoma : loteriatlenowa@tlen.pl i mod.igorteam.1987@tlen.pl ale niewykluczone że po zablokowaniu tych kont już stworzyli nowe. Sprawę przekazałem do prokuratury, ale znając opieszałość naszego systemu można się spodziewć że przez jakiś czas oszuści jeszcze będą bezkarni...

  • 0

    115. ~tyszka  2010-11-24 14:34:02  host: 178-36-13-108.adsl.inetia.pl

    Wiadomo, ze kada loteria rzadzi sie swoimi prawami i ma wlasne zasady dlatego tak jak ktos tu juz pisal z tego co widzialam warto czytac regulaminy takich loterii jak pusty sms czy inne.

  • 0

    116. ~nowa  2011-01-05 11:25:19  host: zsps.zsmeie.torun.pl

    ja wysłałam 2 sms-y na loterię BMW orange nękali mnie chyba półtora miesiąca już nie gram

  • 0

    117. ~piotr  2011-04-01 09:47:42  host: host-89-230-165-184.dynamic.mm.pl

    powinna istniec komenda rozwiazująca wysyłanie spamu smsowego np wylacz usluge

  • 0