Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości LOT: Można korzystać z tabletów i smartfonów przez cały czas trwania lotu

LOT: Można korzystać z tabletów i smartfonów przez cały czas trwania lotu

LuiN 17 Lutego 2014 09:26

6 0

Od dziś pasażerowie LOT-u mogą korzystać z urządzeń elektronicznych jak np. tablety, smartfony, odtwarzacze czy czytniki e-booków przez cały czas trwania lotu. Warunkiem będzie jednak używanie urządzeń w tzw. trybie samolotowym.



Włączenie trybu samolotowego w urządzeniach elektronicznych umożliwi podróżnym korzystanie z nich także podczas startów i lądowań. Do tej pory było to niemożliwe. Jednak wciąż pasażerowie nie będą mogli prowadzić rozmów telefonicznych czy wysyłać sms-ów.

Od poniedziałku elektronika ustawiona w trybie samolotowym może być włączona przez cały czas trwania rejsu. Można więc nawet podczas startu i lądowania np. czytać książkę na elektronicznym czytniku, pracować lub grać na laptopie lub przeglądać zdjęcia we własnym telefonie - powiedziała w piątek rzeczniczka PLL LOT Barbara Pijanowska-Kuras.




Nowe udogodnienia dla pasażerów są wprowadzane dzięki decyzji Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA), która pod koniec ubiegłego roku stwierdziła, że korzystanie z przenośnych urządzeń elektronicznych z wyłączonym sygnałem sieci komórkowej jest bezpieczne w trakcie całej podróży samolotem. Eksperci agencji uznali, że korzystanie z elektroniki nie wpływa na funkcjonowanie systemów pokładowych, pod warunkiem ustawienia ich właśnie w trybie samolotowym.

Do tej pory podróżni musieli mieć wyłączone urządzenia elektroniczne w czasie startu, lądowania oraz wówczas, gdy włączona była sygnalizacja "zapnij pasy" - przypomina Polska Agencja Prasowa.

Nowe zasady korzystania m.in. ze smartfonów i tabletów wprowadziły już m.in. linie British Airways, Lufthansa czy Ryanair.

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:

Tagi: lot

w sumie: 24
  • -3

    5.  2014-02-17 10:27:56

    Zeby sie nie powsciekali ci wszyscy ktorzy korzystaja z tych machin oglupiajacych. Dziwne ze w pracy nie maja czasu bawic sie tabletami i innymi smartami. Chyba ze chce sie pochwalic najnowszym sprzetem. Teraz taki jelen bedzie mogl takze pokazac najnowszy nabytek i samolocie.

  • 2

    6. ~bigcity  2014-02-17 10:42:22  host: user-46-112-30-41.play-internet.pl

    Najbardziej wściekają się ci, którzy samolotami nie latają;-)

  • 0

    7. ~  2014-02-17 10:44:28  host: 87-205-27-230.ip.netia.com.pl

    @4 - o tak, zakładaj sobie coś o kimś, kogo zupełnie nie znasz :-). Daleko zajedziesz.

  • 0

    8. ~m76  2014-02-17 10:46:42  host: user-46-113-203-200.play-internet.pl

    ciekawe ile telefonow i modemow pracuje w normalny sposob w czasie startu, lotu i ladowania na pokladzie kazdego samolotu??

  • -1

    9. ~Calm7  2014-02-17 10:47:05  host: n10-02-02.opera-mini.net

    Terroryści wymyślą lcd wybuchowe, i koniec z laptopami, tabletami i komórkami w samolotach!

  • 0

    10. ~Misiek  2014-02-17 10:54:13  host: 87-206-249-47.dynamic.chello.pl

    @9 - już dawno wymyślili. Właśnie po to laptopy są sprawdzane ionscanem na większych lotniskach (przez pewien czas przodowało w tym lotnisko CDG, a za nim EWR i ORD, Okęcie daleko w tyle, tu nigdy nie sprawdzali laptopa czymś takim). Dodam, że urządzenia prześwietlające Smiths od dawna potrafią rozróżnić gęstość materiałów tworzących wyświetlacz LCD od materiałów wybuchowych. Takie same urządzenia są na Okęciu.

  • 0

    11.  2014-02-17 11:38:39

    wreszcie nie trzeba będzie chować Kindla w czasie startu i lądowania :)

  • 0

    12. ~Ciekawski  2014-02-17 12:20:08  host: 83-145-154-188.cable-modem.tkk.net.pl

    A czy ktoś może mi powiedziec... jak wygląda sprawa ze smartphonem, w sensie czy mają prawo sprawdzic jego zawartosc na lotnisku? ;p

  • -1

    13.  2014-02-17 12:29:10

    prawdę mówiąc - już od paru lat tak robiłem, bo wiedziałem że wyłączanie było bez sensu... Możecie mnie zadenuncjować.

  • -1

    14. ~sd  2014-02-17 12:46:49  host: jvn114.internetdsl.tpnet.pl

    Eee inne linie lotnicze np: wizzair mają to już od lat? Brawo prawdziwa rewolucja

  • 0

    15.  2014-02-17 12:52:27

    Od lat?? ostatnio jak leciałem WizzAir, to stanowczo prosili o wyłączenie?

  • 0

    16.  2014-02-17 13:24:17

    Lufthansa też w zeszłym tygodniu marudziła o wyłączanie. To potrwa chwilę - zmiana procedur, szkolenie załogi itp.

  • 0

    17.  2014-02-17 13:37:24

    Sprzeczność: "eksperci" stwierdzili, że bezpieczne z włączonym sygnałem sieci komórkowej, ale nakazują używanie trybu samolotowego, w którym ten sygnał jest wyłączony. Głąby czy co?

  • 0

    18.  2014-02-17 13:43:34

    Latam z włączonym telefonem i wszystkie urządzenia nawigacyjne działają mi prawidłowo. To jakieś bzdury. Jedyna wada włączonego telefonu, to taka że bardzo szybko się bateria rozładowuje no i przestaje działać mniej więcej powyżej 500m AGL.

  • 0

    19. ~HD  2014-02-17 16:05:00  host: 89-71-32-107.dynamic.chello.pl

    Spoko tryb samolotoy zostal wprowadzony juz kilka lat temu jak sama nazwa wskazuje po to aby mozna było z telefonu w ograniczony sposób podczas lotu a dzisiaj zamulony LOT zezwolił na krzystanie telefonów w tym trybie...-żal

  • 0

    20. ~HD  2014-02-17 16:09:38  host: 89-71-32-107.dynamic.chello.pl

    Po za tym linie lotnicze na całym swiecie pozwalaja z permanentnego korzystania z telefonu komorkowego na pokładzie samolotu

  • 0

    21. ~Coxxi  2014-02-18 13:54:14  host: 89-65-213-233.dynamic.chello.pl

    A ciekawe jak z filmowaniem. Czy będzie można legalnie filmować start i lądowanie, bo nic o kamerkach nie piszą, chodź ja i tak zawsze filmowałem, ale trochę z duszą na ramieniu żeby stefka nie widziała, choć siedzą na krzesełku z tyłu i przodu samolotu przypięte pasami. Ale zawsze legal, to legal, nie będę się krył z kamerą za oparciem fotela.

  • 0

    22. ~gmo zabija  2014-02-18 18:08:38  host: c-98-228-230-205.hsd1.il.comcast.net

    Jak nie ma netu to po co wlaczac wogule?

  • 0

    23. ~Baobab  2014-02-19 11:40:02  host: 89-65-213-233.dynamic.chello.pl

    @22 dwa BYKI w jednym słowie. Na słownik już pewnie za późno. Wogule pisze się w ogóle.

  • 0

    24. ~Coxxi  2014-02-19 11:46:29  host: 89-65-213-233.dynamic.chello.pl

    22 Widać, że nigdy nie leciałeś samolotem, to nie gadaj bzdur. Net mobilny miał by zasięg góra do 500 metrów wysokości. Ja używam GPS Sygic na tablecie żeby wiedzieć gdzie akurat przelatuję, a Sygic nie potrzebuje netu, bo ma wgrane mapy. Fakt słownik ort. by Ci się przydał.

Dodaj swoją opinię