Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Lollipop rozpoczyna luty z 1,6% udziałem w rynku Androida

Lollipop rozpoczyna luty z 1,6% udziałem w rynku Androida

LuiN 3 Lutego 2015 19:22

2 4

W zestawieniu udziałów poszczególnych wersji Androida po raz pierwszy 2 lutego pojawił się Android 5.0 Lollipop, z udziałem na poziomie 1,6%.



Jak co roku, w pierwszej kolejności najnowszą wersję systemu Google'a otrzymały urządzenia z linii Nexus oraz flagowe smartfony Google Play Edition. W podobnym czasie lizak trafił do smartfonów Motoroli i wyjątkowo szybko zagościł w LG G3 oraz Galaxy S5 (Polacy otrzymali go jako pierwsi).

Później nastąpiła dłuższa pauza. Owszem pojawiły się zapowiedzi aktualizacji, ale mało kto ostatecznie dostał nowy system. Jeśli na Lollipopa nadal czeka HTC One M8, Sony Xperia Z3 czy Samsung Galaxy Note 4, to jeszcze długo poczekamy zanim system trafi do tańszych urządzeń. Inna sprawa, że w przypadku niedrogiej Motoroli Moto G więcej jest narzekań na nowego Androida, niż korzyści z aktualizacji.




Ociężałość aktualizacyjna producentów odbija się na wynikach dostępności Androida z nowocześnie płaskim interfejsem. Obecnie na topie jest nie wersja systemu oznaczona numerem 5, lecz stary Jelly Bean (Android 4.1.x - 4.3), z łącznie 44,5% udziałów.

Drugi na liście jest zeszłoroczny KitKat z 39,7% udziałów (wzrost z 39,1%). Z 7,8% do 7,4% spadł udział Gingerbreada (2.3.3 - 2.3.7), a Ice Cream Sandwich (4.0.3 - 4.0.4) stracił 0,3 p.p., schodząc do wciąż istotnego udziału na poziomie 6,4%. Dziadek Froyo (2.2) zamyka stawkę z 0,4% udziałów.

Powyższe dane dotyczą okresu od 27 stycznia do 2 lutego.

Zobacz: Polskie Samsungi Galaxy S5 od dziś z Lollipopem
Zobacz: Lollipop dla polskich LG G3 już w tym tygodniu

Źródło tekstu: Google, wł     

Dodaj do:

Tagi: android | android lollipop

w sumie: 28
  • -2

    9.  2015-02-03 21:53:14

    @5 sprawdź sobie w wyszukiwarce. "beka"...

  • 0

    10. ~pajac  2015-02-03 21:58:48  host: xdsl-7020.wroclaw.dialog.net.pl

    Swiat Androida - wieczne oczekiwanie na nowy, lepszy, stabilniejszy, plynniejszy, bezpieczniejszy soft ktory wreszcie rozwiaze wiekszosc problemow - niestety takiego update nigdy nie bedzie a nawet jakby byl to i tak dostaliby go nieliczni bo smartfony z Androidem produkuje sie, sprzedaje i zapomina. Ale najwazniejsze ze jest 1/3 ceny innego hejtowanego produktu firmy ktorej nazwy nie bede wymienial...

  • 0

    11.  2015-02-03 22:10:29

    To naturalne, że spada udział starszych wersji systemu. Są najnormalniej wypierane przez nowe, preinstalowane w urządzeniach.
    Podobnie jak z Windowsem. Pomimo niechęci wielu osób do "ósemki", udział tej wersji się zwiększa. Ale jak ma się nie zwiększać, skoro nowy sprzęt sprzedaje się z tym systemem? I to nie ważne, czy chcesz, czy nie ;)

  • 0

    12. ~Nowakowski  2015-02-03 22:19:56  host: apn-46-76-122-0.dynamic.gprs.plus.pl

    @11 jest tyle wersji komputerów bez windowsa że jak ktoś by nie chciał to bez problemu wziąłby bez systemu

  • 2

    13. ~  2015-02-03 22:28:16  host: 77-253-141-18.adsl.inetia.pl

    @12 - bredzisz. To, że komputery, w sensie laptopy są dostępne, to nie znaczy, że jest ich równie wielki wybór jak wersji z systemem. Niech o znikomej popularności laptopów bez systemu świadczy ich praktyczny brak w największych sieciach...

  • 0

    14.  2015-02-03 22:29:56

    @12
    A myślisz, że ludzie, zwłaszcza starsi, chcą się bawić w instalowanie systemu? Kupują produkt, który po podłączeniu ma działać. A że wciskają im urządzenie z ósemką, to nic nie poradzą. I automatycznie rośnie udział takiej, a nie innej wersji. Poza tym nie każdy ma czas, żeby bawić się w instalację i zabawę z komputerem. Taki komfort mają tylko Ci, którzy mają szmal, i nie muszą pracować, tylko siedzieć po całych dniach przed kompem i bawić się w jego programowanie.
    Kupno w dzisiejszych czasach sprzętu bez systemu, to jak kupno samochodu bez silnika (bo akurat nie ma odpowiedniej wersji).

  • 0

    15. ~Aen21  2015-02-03 23:00:51  host: 031011151052.bydgoszcz.vectranet.pl

    Android 5.0.2 dla pl Motorola moto 2 gen. Oficjalnie do ściągnięcia przez OTA od teraz.

  • 0

    16.  2015-02-03 23:08:01

    Ja dostałem dzisiaj na S5 w T-mobile. Trochę gdzie indziej przyciski w sofcie ale czytnik linii działa lepiej. Tak mi się przynajmniej wydaje. Parę apek szaleje. Ale w sumie tyłka nie urywa. Zobaczymy jak bateria będzie się zachowywać. Do tej pory prawie 2 dni niezły wynik. Jak dociągnie do pełnych 2 to będzie super. Jedyne co to brak powiadomień o sms'ach i nieodebranych na ekranie blokady. Czy może ja jestem za tępy żeby to ustawić. Jeśli ktoś wie to proszę o info :)

  • 0

    17. ~Nowakowski  2015-02-03 23:45:14  host: apn-46-76-122-0.dynamic.gprs.plus.pl

    @12 10 lat temu mało kto kupował laptopy a do stacjonarnych składaków nikt windowsa nie dawał. Większość i tak wolała zainstalować pirata niż linuxa. Natomiast teraz wszędzie wciskają telefony z androidem

  • 0

    18. ~Sceptyk  2015-02-03 23:51:43  host: 083243109119.warszawa.vectranet.pl

    Dopóki nie poprawią kwestii ustawiania głośności (powrót do rozwiązania z 4.4) to nie aktualizuję ani S5, ani Z3 - szkoda mi życia na bujanie się z tym później...

  • 0

    19. ~bartolus  2015-02-04 00:36:20  host: 195191162102.dynamic-ra-2.vectranet.pl

    Ciekawe....mam one m8 i aktualizacja do 5.0.1 pojawila się już kilka dni temu

  • 0

    20.  2015-02-04 02:40:49

    5.0 jest też na tańszych modelach jak LG F60 ;-)

  • 0

    21. ~K  2015-02-04 06:56:32  host: 77-254-217-210.adsl.inetia.pl

    A w Moto G 1 gen. aktualizacji brak

  • 0

    22.  2015-02-04 07:29:56

    Wow pewnie szampan otwarty.

  • 0

    23. ~Joey  2015-02-04 09:52:24  host: 81.219.84.18

    @10 podoba mi się ten komentarz idealnie odzwierciedla sytuację jaka jest na polskim rynku

  • 0

    24. ~f643  2015-02-04 10:28:34  host: 212.160.172.85

    Droga redakcjo, Xperia Z3 nie czeka, już od miesiąca aktualizacja buja mi się po smartfonie i krzyczy: "Zainstaluj mnie! Wszystko gotowe do instalacji!"

  • 0

    25.  2015-02-04 10:47:01

    OK. Moje 1-dniowe doświadczenia z Lizakiem :) Unfortunately phone has stopped :) I tyle w temacie. No i nie działa mi 'redial' mimo ustawienia w menu. Także jako telefon to się ten soft jakoś na razie nie popisał.

  • 0

    26. ~boncio  2015-02-04 13:26:07  host: 454ob.scansafe.net

    A ja się wczoraj skusiłem na aktualizację S5 w wersji Orange, dostępnej od 2 lutego. Z brandowanych póki co tylko Orange jest. Zobaczymy jak będzie w praniu. Jak na razie jest ok :) Problemy z głośnością mnie nie dotyczą, bo i tak na sztywno mam tylko wibracje.

  • 0

    27.  2015-02-04 18:18:38

    O co chodzi z tą głośnością?

  • 0

    28. ~HD  2015-02-06 14:06:28  host: public-gprs517553.centertel.pl

    27- O to że w lolku albo wlaczysz wibracje albo dźwięki nie ma trybu cichego-bez wibry i bez dźwięków- co potwornie mnie wku.....ale już jest gdzieś w Indiach 5.1 który przywraca tą opcje

Dodaj swoją opinię