Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości LogicStar zbuduje sieć dla Mobylandu

LogicStar zbuduje sieć dla Mobylandu

WitekT 6 Lutego 2009 12:06

0 0
Brytyjska firma LogicStar dostarczy Mobylandowi, nowemu polskiemu operatorowi komórkowemu, sprzęt do budowy sieci GSM w paśmie 1800 MHz - informuje Gazeta Prawna.

Rozwiązania LogicStar wykorzystują technologie IP i mają pozwolić na korzystanie z sieci Mobylandu wirtualnym operatorom komórkowym. Warunki kontraktu oraz jego wartość nie zostały ujawnione.

Mobyland planuje, że do 2013 roku zdobędzie od 5% do 8% polskiego rynku telefonii komórkowej, a w zasięgu jego sieci będzie mieszkać 30% Polaków.


Źródło tekstu: Gazeta Prawna     

Dodaj do:
w sumie: 20
  • 0

    1. ~  2009-02-06 12:10:35  host: cmpc-084-205-020-037.cnet.gawex.pl

    jeszcze trochę i jeden operator, będzie przypadać na jednego mieszkańca

  • 0

    2. ~pb  2009-02-06 12:33:41  host: 217.147.104.142

    start w 3. lub 4. kwartale tego roku, fajnie. http://www.wbj.pl/article-40859-mobyland-reveals-details-of-its- market-launch.html

  • 0

    3. ~  2009-02-06 12:37:41  host: nat01.rtk.net.pl

    "Mobyland planuje, że do 2013 roku zdobędzie od 5% do 8% polskiego rynku telefonii komórkowej, a w zasięgu jego sieci będzie mieszkać 30% Polaków" 5-8% ludności Polski to 2-3miliony ludzi. Obecnie PLAY ma nadajniki własne na przeszło 50% obszaru Polski. Ma licencje na 2 i 3G i po prawie 2 latach działalności i agresywnej kampanii reklamowej i cenowej uzbierali ledwie 2 miliony klientów. Jeśli Mobiland chce mieć własne nadajniki ledwie w 30% populacji Polakow w kraju to to będzie zwykły mvno z kawałkiem własnej infrastruktury. myślę, że jeśli zdobędą w ciągu kilku lat od rozpoczęcia działalności 200-500tyś klientów to będzie max. Jak dobrze pójdzie to P4 i Sferia jak będą miały zasięh w przeszło 90% kraju to mogą zacząć liczyć w porywach do kilku milionów klientów - a w przyszłości dorównać W3 i stworzyć W5, z tym że z pięcioma operatorami to już zacznie się wojna cenowa:) i tego chciałbym doczekać. Mobyland i Centernet - jedynie może w przyszłości będą takim większym MVNO - jeśli będą mieli ciekawe pomysły i niskie stawki.(czyli taki np dzisiejszy MK..) Moim zdaniem tylko P4 i Sferia (z Solorzem i Aero2) mogą coś namieszać pozytywnie na rynku.. - pod warunkiem że pakiet większościowy jeśli chodzi o pomysły i taryfy w Sferii będzie miał ktoś inny a nie Solorz - bo Solorz stworzył Polsat mobile - i oferta ta jest tragiczna. Jedynie oferta podobna do Sferii mogłaby trochę namieszać - ale tylko trochę

  • 0

    4. ~  2009-02-06 12:59:06  host: 46-dzi-10.acn.waw.pl

    1. PTC 2. Polkomtel 3. Centertel 4. P4. 5. CenterNet 6. Mobyland 7. Aero2 + różni wirtualni - nie za dużo tego jak na 38 mln kraj ?

  • 0

    5.  2009-02-06 13:09:18

    4: Myślę, że to odpowiednia liczba :) Niektóre mniejsze kraje mają więcej operatorów.

  • 0

    6.  2009-02-06 13:10:12

    No a Mobyland, Centernet niech startują. Nie ma na co czekać.

  • 0

    7. ~aaa  2009-02-06 13:12:27  host: 2.202.116.195.easy-com.pl

    4- za MAŁO!!!! powinno byc z 7-10 strukturalnych i z 40 wirtualnych - wtedy byc miał net za 50 pln no limit i 20gr do all...

  • 0

    8.  2009-02-06 13:28:00

    Czym więcej tym lepiej. Ja za to nie płacę, a jak dzięki temu mogę płacić mniej to mogą trzepać nadajników ile wlezie. Ale rzeczywiście 30% pokrycia to niezbyt ciekawa perspektywa dla operatora i potencjalnych klientów. Bo kto będzie chciał korzystać z ich usług, jeśli w Warszawie będzie ona działać, a w drugim końcu Polski już nie. Bo ja na pewno nie.

  • 0

    9.  2009-02-06 13:51:48

    Rogi: Oj, będzie roaming krajowy pewnie, a te 30% to przewidywania o pokryciu zasięgiem na rok 2013. Nie oznacza to, że później nie będzie on większy :)

  • 0

    10.  2009-02-06 14:08:03

    Swoją droga nie dziwią mnie zapowiedzi, że do 2013 roku mają zamiar pokryć zasięgiem tylko 30% ludności Polski. GSM1800 nadaje się głównie do miast, a jego budowa na terenach słabo zaludnionych może być mało opłacalna. Pewnie postawią swoje nadajniki we wszystkich byłych miastach wojewódzkich bo dzięki temu szybko uzbierają te 30% przy najmniejszej liczbie masztów, a skutecznie odciąży to ich z kosztów roamingu krajowego. Potem może będą próbować w przetargach na 900MHz.

  • 0

    11. ~hmm  2009-02-06 14:11:03  host: nat01.rtk.net.pl

    do biotyt: orange będzie miał cmda zasięg w 100% polski w niecały rok. Jak widać sferia też zamierza mieć zasięg cmda w 90% populacji Polski w tym roku już (2009), Play się spieszy i pewnie z 70-80% nadajników 2/3G będą mieli. A taki Mobyland będzie miał do 1013 roku ledwie 30%?? i Ty sądzisz że oni zainwestują we własne nadajniki wiecej niż muszą w sytuacji kiedy na rynku Polskim będzie już 5 operatorów infrastruktualnych?? Nie sadzę by chcieli wiecej kasy wtopić. A te nadajniki 1800Mhz po jakimś czasie jak się bedą wycofywać z interesu mogą spokojnie sprzedać P4 lub Sferii (Aero2) które to mają tylko 900Mhz - wiec w dużych aglomeracjach takie 1800Mhz się im sprzyda być może.. I sądzę że ta 5tka opów infrastrukturalnych (polkomtel,PTC,centertel, P4 i Aero2(sferia) będą się liczyły na rynku - i tylko oni będą mogli sprzedawać swoje usługi innym operatorom MVNO.. No - jakby w tym roku P4 i Sferia postawiły swoje nadajniki na min 90-97% kraju to 2010 rok mógłby zacząć być rokiem wojny cenowej i usługowej operatorów komórkowych:)) Może net mobilny wtedy w końcu pójdzie ostro w dół...??:)

  • 0

    12. ~hmm  2009-02-06 14:21:01  host: nat01.rtk.net.pl

    przepraszam - doczytałem gdzieś indziej że Sferia zinwestuje n początku tylko w dużych aglomeracjach a tylko docelowo w 90% populacji kraju... Czyli Sferia także szybko nie poszaleje. Przez kilka lat Sferia nic ciekawego nie pokaże na dużą skale - a Polsat mobile będzie dalej takim dnem jakim jest obecnie - jeśli chodzi o ceny.. Więc 2010-2011rok to tylko P4 będzie w grze z W3..:( Szkoda

  • 0

    13.  2009-02-06 15:24:36

    hmm: Tak jak sam to opisałeś dla mnie ten plan 30% do 2013 jest takim bardzo bezpiecznym i ostrożnym. Minimum inwestycji przy jak największej liczbie ludności we własnym zasięgu, a później zobaczą czy warto rozwijać dalej sieć. Zawsze też mogą tą sieć komuś odsprzedać. Z resztą nie ważne jak to rozwiążą. Dla większości użytkowników liczy się zasięg i oferta. Ja im kibicuję bo czym większa konkurencja tym lepiej dla nas klientów.

  • 0

    14.  2009-02-06 17:48:47

    3. PLAY nie ma na 50% obszaru Polski nadajników tylko 50% populacji, a to też zmienia postać rzeczy. Czyżby mobyland stawia na Orange? Wiadomo że Orange w ciągu ostatniego roku poprawił swój zasięg znacząco(bardzo dużo nadajników GSM 900 ponad 2300), ale 30% populacji Polski to jakoś za mało jak na GSM 1800 i na dodatek do 2013. Według mnie to będzie jakaś sieć w stylu małych sieci w USA czyli przeznaczona do określonych rejonów kraju.

  • 0

    15. ~  2009-02-06 18:20:58  host: 46-dzi-10.acn.waw.pl

    kwitas: Orange inwestuje najmniej. Zalegalizowali wiele swoich nielegalnych stacji i tyle.

  • 0

    16.  2009-02-06 18:26:58

    7, 8 i im podobni: Jeśli wejdzie wielu strukturalnych i wirtualnych na rynek to owszem, spadną ceny, ale później firmy zżerając się będą bankrutowały, a kto najdłużej przetrwa? - wielka trójca...

  • 0

    17.  2009-02-06 21:55:35

    15: No nie wiem czy najmniej, trochę setek milionów poszło w rozbudowę sieci CDMA, na której oferują Internet.

  • 0

    18.  2009-02-06 22:29:23

    15. (46-dzi-10.acn.waw.pl typowy komentarz bez uzasadnienia) wiesz podróżuje trochę po Polsce i zauważyłem że zasięg się poprawił były dość spore dziury w zasięgu teraz mam wszędzie zasięg (tak szczerze mówiąc od lipca 2008) oczywiście sytuacja dotyczy województw Lubelskie, Podkarpackie, Podlaskie, częściowo Mazowieckie. Wiem że zaraz będę posądzony o jakaś stronniczość, ale naprawdę nie mam żadnych braków w zasięgu, mam też kartę PLAY i przekonałem się że zasięg Plusa jest mizerny w porównaniu do Orange.DO tego w Plusie dużo zasięgu GPRS w Orange prawie wszędzie EDGE. Zaraz pewnie fan boje Plusa będą minie obrażać, ale ja przedstawiam tak jak jest.

  • 0

    19. ~  2009-02-07 07:18:50  host: f96-047.opera-mini.net

    @15 plus ma jeszcze duzo gprs a orange edge w calym kraju.zgoda.pic na tym polega ze jak mialem w moich lokalizacjach na gprs plusa przy sciaganiu malych plikow 40kbs to na edge orange 50-60kbs..znaczek E to nie wszystko.mirekb

  • 0