Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Lista Robinsona uchroni nas przed telemarketerami?

Lista Robinsona uchroni nas przed telemarketerami?

LuiN 18 Września 2014 10:35

22 1

Byli szefowie UOKiK i szef GIODO pracują nad rozwiązaniem, dzięki któremu po wpisaniu naszego numeru do specjalnej bazy, żaden telemarketer nie będzie mógł do nas zadzwonić - czytamy w Gazecie Wyborczej.

W Kanadzie system ten nazywa się listą Robinsona i jest to w skrócie rzecz ujmując baza numerów telefonicznych, pod które żaden marketingowiec w kraju nie może zadzwonić z ofertą. Przed rozpoczęciem połączenia, firmy zajmujące się telemarketingiem muszą sprawdzić czy wybierany numer nie figuruje w bazie - gdyby tego nie zrobiły, grozi im grzywna.




Polskim inicjatorem listy jest Tadeusz Aziewicz, były prezes UOKiK, a obecnie poseł PO. Po "ucywilizowaniu" marketingu telefonicznego, na podobnej zasadzie można zająć się też bazami adresów e-mail czy nawet tradycyjnymi skrzynkami pocztowymi.

By jednak to wszystko mogło działać nie wystarczy autoregulacja rynku, konieczna jest piecza urzędu i system kar. Zdaniem Aziewicza, najlepiej w roli administratora takiej bazy sprawdziłby się Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Źródło tekstu: Gazeta wyborcza     
Źródło zdjęć: Eco-Vital, wł

w sumie: 63
  • 0

    44. ~  2014-09-18 13:37:20  host: gaja.tpnet.pl

    16. Nie ma takiego słowa "gro".

  • 1

    45. ~benji_wm  2014-09-18 13:56:53  host: acap244.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @44 . S mi nie wybiło miało być GROS . Piszesz Gros mówisz Gro :) Już nie bądźmy tacy drobiazgowi :)

  • -2

    46. ~  2014-09-18 14:21:41  host: 176-96-166-66.nstream.pl

    Wprowadzenie tego rozwiązania skończy się tym, że wielu młodych ludzi pracujących w call center straci prace a firmy będą wydawały jeszcze więcej pieniędzy na reklamę np. w internecie itp. Nie wiem czy tak ciężko jest odebrać 1 telefon w tygodniu i powiedziec nie jestem zainteresowany...

  • -3

    47.  2014-09-18 14:46:01

    @41, jest lepszy sposób, trzymać się zdala od tej sieci.

  • -1

    48.  2014-09-18 14:57:24

    Spadnie świadomość ludzi o ofertach konkurencji.

  • 5

    49. ~Maciej  2014-09-18 16:02:06  host: 178-37-234-6.adsl.inetia.pl

    Mnie to dziwi, że Orange - TP nic nie robi w tej sprawie. Co TP/Orange zyskuje z tego spamu na telefony stacjonarne ? Ze starzy ludzie majacy stacjonarny są oszukiwani ? Ze pozostali wnerwiają sie jak domowy telefon dzwoni bo to pewnie telemarketer. Bogaty kumpel mial stacjonarny w domu (do neta), zrezygnowal z tego (choc bylo go stac na linie) z racji telespamu. Chłop 18-19 wraca po pracy do domu a tu telefony z reklamami...

    Inna znajoma po tym jak jej matke Ecovital oszukał zrezygnowała u matki z domowego i dała matce komórkę (z duzymi klawiszami etc).

    Telemarketing to jeden wielki SPAM i bagno. Psują produkt jakim jest telefon domowy. Kiedyś to był numer który znała tylko rodzina, najbliżsi. Jak dzwonił telefon, to się biegło odebrać bo ktoś pewnie w ważnej sprawie dzwoni.

    Dziś czesto sie nie odbiera np. rano bo po 8 telemarketerzy zaczynają dzwonic.

    A te głuchy telefony ?! Odbierasz a tam nic. Serwer bada czy dany numer jest aktywny i z człowieka debila robią. Odbierasz telefon aby serwer mógl sprawdzic a potem meczyc Cie telefonami.

    Orange zróbcie coś!!!

  • 3

    50. ~Kuzyn1920  2014-09-18 16:16:34  host: 92.60.132.22

    Ok sam jestem za tym by nie dzwonili z byle pierdołami. I to namolnie. Ale sposób znalazłem prosty : Odbieram , poświecam typowi 5 min, dziękuje za prezentacje, odmawiam podając solidny powód brak zasiegu, żegnam się i mam na miesiac spokój. Oferty W4 są bardzo zbliżone, w jednej cenie u każdego znajdziesz to samo ( prawie bo u jednego jest większy pakiet neta, u kolejnego tańszy telefon.... Problem jaki ja Tutaj widze to brak kontaktu ZUK DUK... u każdego Operatora inaczej się te działy nazywają. I defacto tylko one są nam w stanie dać serio konkurencyjne oferty. Jak je dostac skoro każdy chce zablokowac kontakt telefoniczny ? Do Zuk sie nie dodzwonisz, Salony ZUK nie prowadzą, wiec skończy sie narzekaniem. Jestem w Orange 12 lat i jeszcze nikt mi nic extra niedał.

  • 3

    51. ~  2014-09-18 16:55:57  host: n12-09-07.opera-mini.net

    pomysł dobry ale z sieci w której jest telefon powinna być opcja, że mogą dzwonić, a wszystkie inne zewnętrzne call canter które mają prowizje od sieci za nowe umowy to te firmy wszystkie po równo powinny mieć zakaz dzwonienia, tak naprawdę to nie są poważne firmy tylko wykorzystują studentów jako tanią siłę roboczą, a to wszystko wykorzystywanie studentów + wydzwanianie typu weź nową umowe na normalnych warunkach to psuje cały rynek w kraju, takie telefony powinni być tylko z firmy w której się ma abonament i tylko wtedy kiedy przysługuje klientowi prawo przedłużenia umowy i zawsze propozycja na przedłużenie powinna być choć trochę bardziej korzystna od standardowych warunków, to by było cywilizowane

  • 5

    52.  2014-09-18 18:10:40

    Na to czekałem! Już się nie mogę doczekać kiedy zacznie to obowiązywać.

  • 1

    53.  2014-09-18 18:36:08

    Nie wiem czy to u nas przejdzie, ale jakby referendum potrzebne było - ja idę na ochotnika kaptować wyborców ;-)

  • 1

    54. ~mkkot  2014-09-18 18:45:47  host: n14-08-02.opera-mini.net

    Miałem numer w orange, tmobile, od 2008 roku ma główny numer w play, jeśli chodzi o kontakty marketingowe, na które nie wyraziłem zgody, to mogę wymienić 3: 2x sms tmobile, raz sms kredyt. Nie wiem z czym macie problem.

  • 2

    55.  2014-09-18 18:49:22

    Ja już od dłuższego czasu pozbyłem się problemu numerów nieznanych/zastrzeżonych. Numery zastrzeżone są blokowane przez darmową usługę ACR a połączeniami dla których centrala nie przypisuje numeru (aby przeszły przez ACR) w mieście rozprawia się mała centralka telefoniczna a na linii na wsi telefon stacjonarny z odrzucaniem połączeń bez identyfikatora strony wywołującej.

  • 2

    56.  2014-09-18 18:56:55

    tiger93 - no z blokowaniem tych dzwoniących z zastrzeżonych czasem lepiej nie przeginać ;-) Nie raz i nie dwa ani nie 10 razy zdarza mi się, ze ważne połączenia to są - od najbliższych czasem. CLIR niestety łatwo włączyć a po włączeniu jeszcze łatwiej ukryć własny numer ;-) To samo z numerami nieznanymi - jakbym miał nie odbierać takich połączeń, chyba na bułkę tygodniowo bym nie zarobił ;-)

  • 2

    57.  2014-09-18 18:58:03

    Co innego blokowanie znanych "spamerów"... Dobre stacjonarne słuchawki to już potrafią, też w komórce łatwo to robić.

  • 3

    58. ~  2014-09-18 19:40:48  host: elq77.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Kiedyś chciałem iść do pracy na telemarketera. Po kilku dniach zdałem sobie sprawę w jakie bagno bym się wpakował.

  • 3

    59. ~  2014-09-18 19:50:49  host: n13-05-02.opera-mini.net

    55, dla firm pseudo telekomunikacji zatrudniających studentów dla zniżek to żaden problem, jak nie zastrzeżony to mają już pewnie jeden numer bramki który się pojawia ludziom do których dzwonią, blokowanie numerów zastrzeżonych nie powstrzyma natrętów którzy są cały czas na nowo zatrudniani i liczą, że uda im się zarobić więcej niż poprzednikom, tacy mają chwilowo prace, góra w call center to wykorzystuje, a klienci się ładnie pisząc denerwują kiedy znowu dzwoni ktoś z super ofertą, która niczym się nie różni od oferty dla nowych klientów którą można kupić w salonie czy przez stronę netową albo bezpośrednio przez infolinie sieci, a nie jakieś zewnętrzne call canter, te firmy powinny być całkowicie zlikwidowane bo są czymś w rodzaju para-banku czyli niby to firma telekomunikacyjna a jednak tylko akwizytorzy przekazujący dane klientów do firmy dla której zdobywa klientów, zykli pośrednicy, którzy chcą zarobić na tym że nic nie mają do zaoferowania i tylko mogą pośredniczyć między firmą a klientem, ale to jest niepotrzebne bo same firmy telekomunikacji dobrze sobie radzą ze sprzedażą

  • -1

    60. ~  2014-09-18 20:48:31  host: elq77.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ja pamiętam jak asteriks dzwonił z Play z tymi samochodami

  • -1

    61.  2014-09-18 22:41:07

    59@ Jasne, że jak ktoś będzie uparty to dodzwoni się zawsze. Obecnie na szczęście nie mam ataku spamu telefonicznego, ale gdyby taki mnie zalał jest jeszcze rozwiązanie dość drastyczne ale skuteczne: ustawienie białej listy połączeń dozwolonych na np. tydzień. I nadzieja na chwile spokoju. Ale myślę, że aż tak źle to nie będzie ;)

  • -1

    62. ~bacha  2014-09-19 15:31:03  host: sirius.ccig.pl

    Nie zgadzam sie, dzieki telemarketerom oszczedzam kazdego miesiaca:)

  • 0

    63. ~Lord  2014-09-19 21:25:14  host: 178-37-234-6.adsl.inetia.pl

    Telemarketing daje prace? Ja rozumiem, że facet idzie do Cocomo, robią go w konia na x tys zł i "tańcerka, barmanka, ochrona ma prace" lecz nie rozumiem, że "ja mam prace" a emeryt ma długi, bez sensu produkt itp.

    Nie ma problemu, że sprzedamy emerytowi pralkę za 2000zł, choc taka za 1400zł była by okej. Problem jest jak za 4 tys sprzedamy mu coś co wygląda jak pralka a nie pierze...

    Telemarketing sprzedaje produkt w stylu "tani smartfon" w cenie iPhona...

    Student chce zarabiać na emerytach niech założy firmę: robienie zakupów, sprzątanie mieskzań, opieka etc. Do tego dodam, że w Niemczech na opiece na seniorem netto (100% na czysto, po wszelakich kosztach) ma się na zlote: 5000zł.

    2 miesiace pracujesz, 2 nie. Srednio 2500zł na miesiac. Wiec można uczciwie zarabiac na seniorach... A nie wciskajac im kit!

Dodaj swoją opinię