Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Lipcowe wyniki Speedtestu

Lipcowe wyniki Speedtestu

orson_dzi 10 Sierpnia 2017 10:33

1 4

speed wide

Lipiec nie przyniósł większych zmian w kolejności zestawiani szybkości Internetu w Polsce.

Toya, Inea, UPC - ta trójka cały czas okupuje pierwsze trzy miejsca pośród dostawców Internetu stacjonarnego. W porównaniu do poprzednich miesięcy, w których zazwyczaj średnia prędkość rosła, tym razem przeważają delikatne spadki.

Dostawca Pobieranie Wysyłanie Ping Liczba testów
Toya 62,12 Mb/s (-3%) 13,82 Mb/s (-12%) 17 ms (-4%) 12416
Inea 60,99 Mb/s (-2%) 15,04 Mb/s (+5%) 19 ms (-3%) 28473
UPC 54,24 Mb/s (+1%) 9,58 Mb/s (-2%) 22 ms (+1%) 113352
Vectra 44,94 Mb/s (+4%) 7,94 Mb/s (+3%) 24 ms (+11%) 54830
Multimedia Polska 29,93 Mb/s (-7%) 4,67 Mb/s (-2%) 29 ms (-15%) 40112
Orange 19,90 Mb/s (-2%) 5,59 Mb/s (-7%) 38 ms (-5%) 369527
Netia 16,42 Mb/s (-2%) 6,22 Mb/s (-4%) 36 ms (-4%) 87272
T-Mobile 15,63 Mb/s (-3%) 9,74 Mb/s (-2%) 44 ms (-6%) 97546
TK Telekom 13,93 Mb/s (-4%) 6,68 Mb/s (-8%) 32 ms (-1%) 15340
Play 12,00 Mb/s 5,67 Mb/s (-3%) 47 ms (-7%) 126713
Plus 10,15 Mb/s (-3%) 7,87 Mb/s (-5%) 52 ms (-1%) 212965


SpeedTest.pl podając różnice względem poprzedniego miesiąca (w nawiasach) nie zawsze odnosi się do wartości bezwzględnych. O ile wzrosty i spadki szybkości są jednoznaczne, to już np. (-6%) przy wartości pingu nie oznacza, że średni czas dostępu skrócił się o 6%, tylko że był o 6% słabszy niż przed miesiącem (a więc wydłużył się).




T-Mobile utrzymuje pozycję lidera prędkości Internetu mobilnego. W lipcu Internet każdego operatora zwolnił, zarówno w przypadku łączonego pomiaru dala Internetu 3G i LTE (pierwsza tabela), jak i samego LTE (druga tabela).

Dostawca Pobieranie Wysyłanie Ping Liczba testów
T-Mobile 18,29 Mb/s (-5%) 7,66 Mb/s (-3%) 51 ms (-10%) 20581
Orange 17,60 Mb/s (-4%) 7,89 Mb/s (-3%) 46 ms (-7%) 31962
Plus 15,98 Mb/s (-2%) 7,27 Mb/s (-1%) 55 ms (-3%) 27605
Play 13,36 Mb/s (-6%) 4,27 Mb/s (-6%) 52 ms (-11%) 47850


Dostawca Pobieranie Wysyłanie Ping Liczba testów
T-Mobile 23,89 Mb/s (-6%) 10,00 Mb/s (-5%) 40 ms (-11%) 14149
Orange 22,95 Mb/s (-5%) 10,03 Mb/s (-5%) 36 ms (-12%) 22186
Plus 20,83 Mb/s (-2%) 9,42 Mb/s (-2%) 49 ms (-2%) 19588
Play 17,76 Mb/s (-5%) 5,54 Mb/s (-6%) 42 ms (-13%) 33781


Źródło tekstu: Speedtest; wł     

Dodaj do:

Tagi: speedtest

w sumie: 48
  • 0

    29.  2017-08-10 18:24:07

    Na 10MHz LTE800(tyle ma T dla siebie) dawniej teoretyczny maks to było 75Mb ale od pewnego czasu T wprowadziłlepsze kodowanie z QAM64 do QAM256 co poprawiłoosiągi o 30% czyli do maks teoretycznych 97Mb. To samo dotyczy LTE2600-poprawili kodowanie i prędkości w górę o 30%. Nie tykają LE1800, bo współdzielą je z Orange.
    Szczegóły zmian na necie lub u nas na portalu.

  • 0

    30.  2017-08-10 18:25:11

    Choćby tu można poczytać http://tlp.is/egy

  • 0

    31.  2017-08-10 18:29:16

    Jeśli zaś chodzi o sprzęt jakim dysponuję to obecne testy wykonane były na HUAWEI B618 ale sprawdzam również na AC810S i również wyniki mam zbliżone.

  • 0

    32.  2017-08-10 18:32:25

    @29 a masz sprzęt, który to obsługuje? To, że wprowadzili nie znaczy, że każdy może z tego korzystać.

  • 0

    33.  2017-08-10 18:36:24

    Zarówno AC810S(cat.11) ma agregację 3 pasm MIMO 2x2 oraz QAM256 jak iHuawei B618(cat.11) ma agregację 2 pasm z MIMO 4x4 oraz kodowanie QAM156. Oba są w stanie wyciągnąć do 600Mb i oba spełniają WSZYSTKIE wymogo opisane w specyfikacji LTE cat.11.

  • 0

    34.  2017-08-10 18:39:14

    Aby nie było, że QAM256 działa w niedalekiej odległości to dopowiem, że stację bazową mam u sąsiada(za płotem) w odległości 200metrów od domu. W łódzkim również sprzęt testuję(stacja 1700metrów za lasem i antena SORENSEN MIMO 15 daje radę z LTE1800) na tylko LTE1800(nic innego nie ma) i osiągi między 60Mb, a 100Mb nie są niczym wielkim.

  • 0

    35.  2017-08-10 18:42:38

    @33 a to ok, bo ludzie myślą często, że lte to lte i tyle. A t-m tak się chwali tym kodowaniem, a Orange ma to już chyba od roku.

  • 0

    36.  2017-08-10 18:48:14

    Spoko-jestem takim "szajbusem" telekomunikacyjnym, że staram się mieć wszystkie nowości(miałem np. modemorouter HUAWEI E8278 jak jeszcze w Polsce nawet o tym nie słyszano)-kupuję jak się nadaży okazja. AC810S odzyskałem niedawno po wymianie na nowy po 5 msc. naprawy(wysyłka do stanów w lutym to powód takiego oczekiwania. Nowy dostałem pod koniec lipca).
    Jestem też posiadaczem 4 limitowanych starterów T/HEYAH z usługą "Masz złotówkę masz no limit na wszystko i do wszystkich" gdzie za 1zł.dziennie mam totalny brak limitów na wszystko(net,rozmowy,smsy,mmsy), a realny jej koszt po połączeniu kilku promocji to 3zł./msc(bywa, że zarabiam na niej jeszcze, bo jak pada usługa to reklamacje, zwroty, rekompensaty itp)..

  • 0

    37.  2017-08-10 18:49:35

    Ja tam uważam, że te rankingi można rozbić o kant D.py. Ja w play rzadko mam mniej niż 30 Mb/s a w rankingu lte play ma jakieś 17.

  • 0

    38.  2017-08-10 18:51:28

    @36 wreszcie jest tu ktoś ogarnięty na tym portalu, bo większość to...

  • 0

    39.  2017-08-10 18:55:58

    A można ten starter od heyah jakoś zdobyć?

  • 0

    40. ~pabloki  2017-08-10 18:57:20  host: user-94-254-248-234.play-internet.pl

    34 widzisz ja ma modem kat 4 więc słabo choć ja nie jestem inetrnetowym maniakiem gdzie az tak patrze na szybkość. no i kwestia tego że ludzie sie nie znają i kupują sprzęt który tego nie obsługuje . a wiesz może czy tmobile ma sprzet obsługujący tą modulację ? bo jak by nie miąło to wyszło by śmiesznie.

  • 0

    41.  2017-08-10 19:00:38

    Niestety nie-w marcu/kwietniu 2016 T/Heyah za darmo rozsyłały je(limitowana oferta) ale do dziś przetrwało działających jedynie 49sztuk(4 u mnie, a w sumie na forum bodaj troszkę ponad 20 u chyba kilkunastu osób). Czasami ktoś rezygnuje z tej oferty i daje info w temacie o tej usłudze więc możesz w nim sprawdzać lub w temacie ogłoszeniowym.

    Sam swego czasu za swoje 4 sztuki płaciłem od 30 do 75zł.za sztukę(wtedy śmali się na forum, że "interes życia" zrobiłem, a teraz jakiś czas temu forumowicz swoją pogonił za 200zł.

  • 0

    42. ~pabloki  2017-08-10 19:07:48  host: user-94-254-248-234.play-internet.pl

    41 z tego co widze tmobile nie ma w ofercie modem/router obsługujących tą ich super prędkość. także mogą sobie modulowac ile chca i tak to będzi etylko teoretyczne .

  • 0

    43.  2017-08-10 19:14:14

    Z tego właśnie powodu preferuję sprzęt bez brandu operatora(słynne cięte softy w routerach z Play np.B618 ma poblokowane część funkcji) pochodzący z wolnej dystrybucji:B618 mam duński i testowałem go porównawczo z playowym to wyszło, że duński jest szybszy w tych samych warunkach(z wymuszonym konkretnym pasmem LTE).

    Mi to akurat fakt braku sprzętu wspierającego możliwości sieci, który da się kupić u operatora nie przeszkadza-inni nie zamulają mi osiągów.
    Trzeba też mieć na uwadze, że nowości trochę kosztują, a klienci nie chcą płacić za taki sprzęt biorąc umowę na 24msc. i sprzęta najlepiej za 1zł.

  • 0

    44. ~  2017-08-11 09:24:42  host: 77-254-39-90.adsl.inetia.pl

    darekka jak widzisz, rozrzut miedzy testami jest. W przypadku download do 25%, a upload nawet 50%.

  • 0

    45.  2017-08-11 09:45:49

    W sieciach mobilnych to jest całkowicie normalne, że osiągi mogą się zmieniać nawet sekunda po sekundzie do tego trzeba jeszcze zauważyć, że do serwerów w Polsce fizycznie mamy bliżej niż do jakiegokolwiek zagranicznego. Jest również kwestia routingu i pośredników po drodze-oni mogą być wąskim gardłem i negatywnie wpływać na pomiary mimo, że nasz provider działa z całą mocą.
    Powyższe jednak nie ma znaczenia skoro net mobilny na wsi lubelskiej mam 2-3 razy szybszy niż neostrada(download NEO niby do 20Mb, a w praktyce 17Mb to maks. W mobilnym standard na LTE800 to 30-50Mb, a w łódzkim w LTE1800 60-100Mb jest standardem i to na E5377T), w uploadzie NEO. do 0,7Mb(tyle zwykle jest)-mobilny 15-24Mb.
    Patrząc na cenę to wybór jest jeden-mobilny, bo ma jeszcze jedną ale to ważną cechę-jest mobilny(przynajmniej T ma zasięg wszędzie praktycznie), a w przypadku moim totalnie bez limitów.

  • 0

    46. ~  2017-08-11 10:28:46  host: 77-254-39-90.adsl.inetia.pl

    @darekka I wlasnie dlatego uwazam, ze testowanie predkosci - na niby kompetentnym vortalu - za pomoca jednego "testera" (i to najbardziej watpliwego) jest albo szczytem ignotancji, albo dzialaniem celowym, tak aby przyciac odgorna teze do praktyki.

  • 0

    47. ~  2017-08-11 10:30:17  host: 77-254-39-90.adsl.inetia.pl

    Errata - odwrotnie: przyciac praktyke, do odgornej tezy.

  • 0

    48.  2017-08-11 10:35:37

    46 - tester nie testował prędkości w sieci jako takiej... Testował prędkości w miejscach gdzie przebywał! Nie czujesz różnicy?

Dodaj swoją opinię