Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości LG i Samsung nie chcą ekranów 4K w telefonach

LG i Samsung nie chcą ekranów 4K w telefonach

LuiN 18 Grudnia 2015 14:11

13 0

Samsung i LG nie planują w przyszłym roku ścigać się z Sony na rozdzielczości ekranów. Zamiast tego poprawią czytelność poza pomieszczeniami i zredukują zapotrzebowanie na energię.



Sony ze swoją Xperią Z5 Premium wyskoczył daleko przed szereg pod względem stosowanych w telefonach rozdzielczości ekranów. Rozdzielczość 3840 x 2160 pikseli oznacza, że ekran nowej Xperii ma czterokrotnie więcej pikseli niż w Xperii Z5 bez "Premium" w nazwie, gdzie postawiono na standardowe FullHD (1920 x 1080 pikseli).




Aż tak wysokiej rozdzielczości nie da się łatwo odróżnić od 1080p czy 1440p przy tej samej przekątnej wyświetlacza. Aspekt praktyczny jest więc mizerny, nie licząc jedynie zastosowań w przystawkach VR, które z racji mniejszej odległości ekranu od oczu wyraźnie zyskują na skoku rozdzielczości. Sony świadomy bardziej marketingowego znaczenia pierwszego ekranu 4K w telefonie tak naprawdę całe menu i aplikacje wyświetla w FullHD, udostępniając rozdzielczość 4K wyłącznie dla odtwarzania multimediów.

Koreańskim firmom póki co nie spieszy się do mobilnego 4K. Zamiast tego skupią się na poprawie czytelności ekranów poza pomieszczeniami, szczególnie w przypadku trafiających do flagowych modeli wyświetlaczy 1440p. Dodając do tego redukcję zużycia energii trudno narzekać na decyzje Koreańczyków. Warto przy tym wspomnieć, że już tegoroczne ekrany stosowane w serii Galaxy S6 czy w modelu LG G4 oferują świetną czytelność w każdych warunkach oświetleniowych.

Źródło tekstu: INews, wł     

Dodaj do:

Tagi: samsung | lg | sony | 4k

w sumie: 22
  • 0

    3.  2015-12-18 14:52:24

    I bardzo dobrze. Jeszcze tylko zadbać o lepszą wytrzymałość baterii i zacznie się w końcu era smartfonów takich, jakich życzą sobie konsumenci.

  • 3

    4.  2015-12-18 14:56:27

    Full HD na 5calach i nic więcej nie potrzeba. Każda wyższa rozdzielczość tylko drenuje baterię a oko ludzkie nic i tak nie zauważy.

  • 0

    5.  2015-12-18 15:36:09

    Ruch w dobrym kierunku.

  • 0

    6. ~greSiuu  2015-12-18 15:54:39  host: host-37-190-171-61.dynamic.mm.pl

    .. ruch w bardzo dobrym kierunku.
    tym bardziej, że stara nokia (np 808) widoczność ekranu w słońcu już dawno miała dużo lepszą.

  • 0

    7. ~Bmw  2015-12-18 15:58:17  host: public-gprs358910.centertel.pl

    +÷= za mało jest formatow i tu powinni probkem zalatwic. Nie mozna wielu formatow otworxyc po zainstaliwaniu SD z innego urzadzenia . Przecietnie 20.

  • 1

    8. ~LTE  2015-12-18 16:14:29  host: public-gprs353913.centertel.pl

    Widzę, że komuś cyferki do mózgu uderzają, ja mam 720p na 5,5 IPS calach i żyje.

  • 0

    9.  2015-12-18 17:37:26

    Rozsądna decyzja obu producentów.

    PS. Śmieszą teraz komentarze fanbojów obu firm, którzy przekrzykiwali się kto pierwszy wprowadzi VR do seryjnych telefonów dając 4K.

  • 0

    10. ~  2015-12-18 17:53:08  host: user-94-254-147-209.play-internet.pl

    @8 przynajmniej dobrze ci się gra w tetris

  • 0

    11. ~123a  2015-12-18 17:56:23  host: n19-09-01.opera-mini.net

    @8. jak Ci powiem ze uzywam Nokie 2323 to mozesz mi nie uwierzyc. Jestem zadowolony.

  • 0

    12. ~LTE  2015-12-18 17:58:46  host: public-gprs359248.centertel.pl

    @10, Wolę mniejszą rozdzielczość ale za to telefon trzyma mi 7 dni czego twój flagowiec nie potrafi.

  • 1

    13. ~8000  2015-12-18 18:06:18  host: xdsl.053.c74.petrotel.pl

    I dobrze, że nie chcą! Czy zobaczysz pojedynczy piksel przy FHD?? ….. NIE ZOBACZYSZ….. to po kiego nam wyższe rozdzielczości od FHD???!!!

  • 0

    14.  2015-12-19 01:53:12

    Mówią, że nie zrobią, a w sejfie już pewno leży galaxy s8 6,1 z ekranem 4k. :)

  • 0

    15. ~soho  2015-12-19 11:48:07  host: pc24-202.btk.net.pl

    kierunek z powiekszanim rozdziałki w smartach jest po prostu chory !!!!! osobiście używam note 3 neo czyli 5,5 cala z ekranem HD (nie full hd)a i tak zagęszczenie jest na fantastycznym poziomie nie mówiąc juz o full hd. Druga sprawa to to że w dzisejszych czasach gdy ekrany lcd po prostu bombardują nas ze wszystkich ston i ludzie godzinami wpatruję się w swoje ulubione zabawki, powoduje ze większość ma zepsuty wzrok i nie jest w stanie rozróżnić rozdziałek ekranu ani dostrzec róznic między nimi. Niestety marketing i cyferki robią swoje bo konsumenci to idioci i kupię ten produk który będzie lepszy na papierze ...

  • 0

    16.  2015-12-19 13:35:52

    4K nie chcą a 2500x2000 juz od dawna wsadzają

  • 0

    17. ~  2015-12-19 19:24:17  host: user-94-254-147-137.play-internet.pl

    @12 nie mam żadnego flagowca tylko nokie 112 a po tygodniu gdy twój ips 720p pada moja nokia traci tylko jedną kreskę we wskaźniku zasilania.

  • 0

    18.  2015-12-20 02:50:12

    hmm... i co można zrobić z taką nokią w dzisiejszych czasach?

  • 0

    19.  2015-12-20 11:20:38

    nie 4K więc może od razu wsadzą 8K ?

  • 1

    20. ~xxxx  2015-12-20 13:22:07  host: 153.19.158.1

    @18 dzwonic, do tego sluzy telefon

  • 0

    21. ~  2015-12-20 17:21:00  host: user-164-127-12-103.play-internet.pl

    4k do telefonu? lol fhd to o wiele za duzo by zobaczyc ruznice fhd a hd reasdy trzeba by miec ekran 3cm od oczu tak samo w tv 4k to powyzej 50 cali albo i lepiej 32cale to szkoda gadac przy 4k max 1 metr od ekranu :d

  • 0

    22. ~  2015-12-21 09:24:59  host: host-81-190-104-119.rzeszow.mm.pl

    po co na mikroskopijny ekranie 4k czy nawet HD - lepiej by się skupili na wydajnosci baterii

Dodaj swoją opinię